Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 13 λεπτά , Fay_ είπε:

      Κορίτσια Καλημερα! Ετοιμάζομαι για τη χοριακη μου και με έχει πιάσει απίστευτο άγχος ενώ χθες ήμουν καλά. Φοβάμαι μην θα είναι βιοχημική λόγω των καφέ που βλέπω. Να πω πως χθες βράδυ έκανα ξανά τεστ και η γραμμή ήταν ακόμη πιο έντονη. Επίσης τα τεστ που κάνω συνειδητοποίησα πως δεν είναι early ανιχνεύουν από 25 μονάδες και πάνω. Οι βιοχημικές τι συμπτώματα έχουν; 

      Καλημέρα! Δεν έχει κάποια ιδιαίτερα συμπτώματα η βιοχημική. Έχεις μια θετική χοριακη, όχι ιδιαίτερα υψηλή μάλλον, που η δε διπλασιάζεται ποτέ ή μένει σταθερή και κάποια στιγμή μηδενίζει..  εύχομαι να σου πάνε όλα καλά, να δεις μια ζουμπουρλουδικη χοριακη σήμερα και μια καλή αύξηση σε δύο μέρες! 

      Δύναμη και πίστη στο/στα εμβρυακι/α σου!

      • Μου αρέσει 1

Ενδομητριωση


Recommended Posts

Κοριτσια καλησπέρα. Με τον συντροφο μου εχουμε 7 μηνες προσπαθειών και τιποτα. Ειμαι 33. Ολες οι ορμονολογικες μου εξετασεις αψογες, ΑΜΗ 33, το σπερματογραφημα άψογο, ολα καλα.. Δεν εμενα ομως παρα τις προσπαθειες. Αποφασισα να παω να κανω μια σαλπιγγογραφια. Πηγα σιναμενη κουναμενη στον γιατρό και εφαγα τα μουτρα μου... Εχω 2 εστιες ενδομητριωσης, αρκετες συμφυσεις και λογω αυτων οι 2 εξαιρετικες ωοθήκες μου ειναι κολλημένες με την πολυαγαπημενη μου μήτρα.... Λαπαροσκοπικο χειρουργείο λοιπον και στα καπακια σαλπιγγογραφια μου ειπαν... Μετα 2-3 μηνες φαρμακα για διακοπη πεειοδου και μετα προσπαθειες παλι. Τι πιθανότητες εχω μωρε κοριτσια να πιασω μωρακι μετα;; Η γιατρος μου λεει πολλες, αλλα φοβαμαι.... Εχει καμια αντιστοιχη εμπειρια; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 1/23/2021 at 12:14 AM, Fifi88 said:

Κοριτσια καλησπέρα. Με τον συντροφο μου εχουμε 7 μηνες προσπαθειών και τιποτα. Ειμαι 33. Ολες οι ορμονολογικες μου εξετασεις αψογες, ΑΜΗ 33, το σπερματογραφημα άψογο, ολα καλα.. Δεν εμενα ομως παρα τις προσπαθειες. Αποφασισα να παω να κανω μια σαλπιγγογραφια. Πηγα σιναμενη κουναμενη στον γιατρό και εφαγα τα μουτρα μου... Εχω 2 εστιες ενδομητριωσης, αρκετες συμφυσεις και λογω αυτων οι 2 εξαιρετικες ωοθήκες μου ειναι κολλημένες με την πολυαγαπημενη μου μήτρα.... Λαπαροσκοπικο χειρουργείο λοιπον και στα καπακια σαλπιγγογραφια μου ειπαν... Μετα 2-3 μηνες φαρμακα για διακοπη πεειοδου και μετα προσπαθειες παλι. Τι πιθανότητες εχω μωρε κοριτσια να πιασω μωρακι μετα;; Η γιατρος μου λεει πολλες, αλλα φοβαμαι.... Εχει καμια αντιστοιχη εμπειρια; 

Καλημέρα. Εχω αντιστοιχη εμπειρια με καλες ορμονολογικες εξετασεις, 7 μηνες προσπαθειων και στον ελεγχο για τεστ Παπ βρηκε μια κυστη ωοθηκης. Την παρακολουθησαμε για 3 μήνες αλλα δεν εφυγε γιατι ηταν κυστη ενδομητριωσης. Εκανα λαπαροσκοπηση και στο ιδιο χειρουργειο σαλπιγγογραφια ( ηταν διαβατες) και οταν συνηλθα μου ειπε ο γιατρος οτι εκτος απ τη κυστη μου βρηκε και 2 άλλες εστιες πισω απ τη μητρα. Δεν μου εδωσε ενεσεις για διακοπη περιοδου μου ειπε μετα απο 1 μηνα να ξεκινησω προσπαθειες . Αδιαθετησα μια φορα και την επομενη ειχα θετικο τεστ. Ειμαι 13 εβδομαδων. Αν θες τη γνωμη μου αξιζει η λαπαροσκοπηση , σε καθαριζει και μετα μενεις πιο ευκολα απ τη στιγμη κιολας που οι υπολοιπες εξετασεις σας ειναι μια χαρα. Τωρα για τη διακοπη περιοδου μετα την επεμβαση δεν ξερω αν χρειαζεται, σε μενα δεν χρειαστηκε ή δεν ειναι αυτης της μεθοδου ο γιατρος μου. Οτι και να αποφασισεις να ξερεις οτι το αγχος ειναι το μεγαλυτερο εμποδιο.

Link to comment
Share on other sites

On 23/1/2021 at 12:14 ΠΜ, Fifi88 είπε:

Κοριτσια καλησπέρα. Με τον συντροφο μου εχουμε 7 μηνες προσπαθειών και τιποτα. Ειμαι 33. Ολες οι ορμονολογικες μου εξετασεις αψογες, ΑΜΗ 33, το σπερματογραφημα άψογο, ολα καλα.. Δεν εμενα ομως παρα τις προσπαθειες. Αποφασισα να παω να κανω μια σαλπιγγογραφια. Πηγα σιναμενη κουναμενη στον γιατρό και εφαγα τα μουτρα μου... Εχω 2 εστιες ενδομητριωσης, αρκετες συμφυσεις και λογω αυτων οι 2 εξαιρετικες ωοθήκες μου ειναι κολλημένες με την πολυαγαπημενη μου μήτρα.... Λαπαροσκοπικο χειρουργείο λοιπον και στα καπακια σαλπιγγογραφια μου ειπαν... Μετα 2-3 μηνες φαρμακα για διακοπη πεειοδου και μετα προσπαθειες παλι. Τι πιθανότητες εχω μωρε κοριτσια να πιασω μωρακι μετα;; Η γιατρος μου λεει πολλες, αλλα φοβαμαι.... Εχει καμια αντιστοιχη εμπειρια; 

Καλημέρα. Εγώ δεν είμαι σε θέση να σου πω τι πιθανότητες έχεις, μπορώ όμως να σου πω να προσέξεις τη διατροφή σου. Αν μπεις στο site "to make a mommy" μπορείς να κατεβάσεις οδηγό διατροφής και να δεις ποιες τροφές κάνουν καλό και ποιες όχι. Να θυμάσαι ότι η ενδομητρίωση είναι φλεγμονή του οργανισμού και θα πρέπει να τρως μεγάλες ποσότητες αντιφλεγμονώδων τροφών και να αποφεύγεις τις τροφές που προκαλούν φλεγμονες (ζάχαρη, αλκοόλ, τρανς λιπαρά, γλουτένη). Τα γαλακτοκομικά επίσης δεν ενδείκνυνται για την ενδομητρίωση. Αν κατεβάσεις τον οδηγό που σου λέω, θα τα βρεις όλα εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ! 

1 ώρα πρίν, berd είπε:

Καλημέρα. Εχω αντιστοιχη εμπειρια με καλες ορμονολογικες εξετασεις, 7 μηνες προσπαθειων και στον ελεγχο για τεστ Παπ βρηκε μια κυστη ωοθηκης. Την παρακολουθησαμε για 3 μήνες αλλα δεν εφυγε γιατι ηταν κυστη ενδομητριωσης. Εκανα λαπαροσκοπηση και στο ιδιο χειρουργειο σαλπιγγογραφια ( ηταν διαβατες) και οταν συνηλθα μου ειπε ο γιατρος οτι εκτος απ τη κυστη μου βρηκε και 2 άλλες εστιες πισω απ τη μητρα. Δεν μου εδωσε ενεσεις για διακοπη περιοδου μου ειπε μετα απο 1 μηνα να ξεκινησω προσπαθειες . Αδιαθετησα μια φορα και την επομενη ειχα θετικο τεστ. Ειμαι 13 εβδομαδων. Αν θες τη γνωμη μου αξιζει η λαπαροσκοπηση , σε καθαριζει και μετα μενεις πιο ευκολα απ τη στιγμη κιολας που οι υπολοιπες εξετασεις σας ειναι μια χαρα. Τωρα για τη διακοπη περιοδου μετα την επεμβαση δεν ξερω αν χρειαζεται, σε μενα δεν χρειαστηκε ή δεν ειναι αυτης της μεθοδου ο γιατρος μου. Οτι και να αποφασισεις να ξερεις οτι το αγχος ειναι το μεγαλυτερο εμποδιο.

Ευχαριστώ πολυ για την ανταποκριση. Μου εδωσες δυναμη! Με το καλο το μωρακι σου! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 23/1/2021 at 12:14 ΠΜ, Fifi88 είπε:

Κοριτσια καλησπέρα. Με τον συντροφο μου εχουμε 7 μηνες προσπαθειών και τιποτα. Ειμαι 33. Ολες οι ορμονολογικες μου εξετασεις αψογες, ΑΜΗ 33, το σπερματογραφημα άψογο, ολα καλα.. Δεν εμενα ομως παρα τις προσπαθειες. Αποφασισα να παω να κανω μια σαλπιγγογραφια. Πηγα σιναμενη κουναμενη στον γιατρό και εφαγα τα μουτρα μου... Εχω 2 εστιες ενδομητριωσης, αρκετες συμφυσεις και λογω αυτων οι 2 εξαιρετικες ωοθήκες μου ειναι κολλημένες με την πολυαγαπημενη μου μήτρα.... Λαπαροσκοπικο χειρουργείο λοιπον και στα καπακια σαλπιγγογραφια μου ειπαν... Μετα 2-3 μηνες φαρμακα για διακοπη πεειοδου και μετα προσπαθειες παλι. Τι πιθανότητες εχω μωρε κοριτσια να πιασω μωρακι μετα;; Η γιατρος μου λεει πολλες, αλλα φοβαμαι.... Εχει καμια αντιστοιχη εμπειρια; 

Γεια σου εγω μετα την λαπαροσκοπηση κ διακοπη περιοδου ενα 5μηνο εμεινα εγκυος με αμη στα ταρταρα σε αυτη την ηλικια κ χωρις να εχω μεινσι ξανα εγκυος ποτε

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 31/1/2021 at 3:41 ΠΜ, Suzukaki είπε:

Γεια σου εγω μετα την λαπαροσκοπηση κ διακοπη περιοδου ενα 5μηνο εμεινα εγκυος με αμη στα ταρταρα σε αυτη την ηλικια κ χωρις να εχω μεινσι ξανα εγκυος ποτε

Σωτήρια τελικα η λαπαροσκοπιση!! Ευχαριστώ πολυ για την πληροφορια! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Fifi88 είπε:

Σωτήρια τελικα η λαπαροσκοπιση!! Ευχαριστώ πολυ για την πληροφορια! 

Δεν εμεινα αμεσως δηλ μετα ρην διακοπη περιοδου υπολογισε αλλο ενα 6μηνο αλλα εγω με το αγχος που ειχα δοξα τον θεο να λες που εμεινα κιολας.θα ειχα μεινει πολυ νωριτερα πιστευω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Και εγώ με ενδομητριωση και απογοητευμένη... Έχω κάνει μια λαμπρασκοπηση το 2014 ( τότε δεν ήθελα να κάνω παιδάκι έκανα γτ ήταν τεράστια η κύστη) το 2018 έμεινα έγκυος μετά από 9 μήνες προσπαθειών έχοντας στη μία ωοθήκη κύστες (2) ενδομητριωσης ! Τώρα αποφασιμασαμε να πάμε για 2ο παιδάκι και έχουμε ξεκινήσει προσπάθειες από τον Ιούλιο.. πριν λίγες μέρες πήγα για υπέρηχο και μάντεψε 3 κύστες και στις 2 ωοθήκες και επιπλέον κύστες στο μυομητριο... Έχω απογοητευτεί... 


jgJqp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , Μάντη είπε:

Καλησπέρα! Και εγώ με ενδομητριωση και απογοητευμένη... Έχω κάνει μια λαμπρασκοπηση το 2014 ( τότε δεν ήθελα να κάνω παιδάκι έκανα γτ ήταν τεράστια η κύστη) το 2018 έμεινα έγκυος μετά από 9 μήνες προσπαθειών έχοντας στη μία ωοθήκη κύστες (2) ενδομητριωσης ! Τώρα αποφασιμασαμε να πάμε για 2ο παιδάκι και έχουμε ξεκινήσει προσπάθειες από τον Ιούλιο.. πριν λίγες μέρες πήγα για υπέρηχο και μάντεψε 3 κύστες και στις 2 ωοθήκες και επιπλέον κύστες στο μυομητριο... Έχω απογοητευτεί... 

Εύχομαι να πάνε όλα καλά! Μην απογοητευεσε.. Προσπάθεια, πίστη και θα πανε ολα οπως πρεπει! Να χαίρεσαι το παιδακι σου! 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 3 λεπτά , berd είπε:

@Fifi88 Καλημέρα. Πώς είσαι;; Αποφάσισες τελικά για την λαπαροσκόπηση;; Αν επιτρέπεται σε ποιον γιατρό θα πας;; Αθήνα;;

Καλημέρα! Ναι την έκανα προχθες! Δόξα το Θεο πήγε πολυ καλά και ανακαλυψαμε ότι περα απο την ενδομητριωση, την καθηλωση της μητρας και των ωοθηκων λογω των συμφυσεων, ειχα και κλειστες εισόδους στις σαλπιγγες! Κοινώς δεν υπηρχε περίπτωση να μεινω εγκυος ουτε με τον σουπερμαν!! Με εφτιαξαν καινούρια, καθαρή, απαλλαγμενη απο καθε συμφυση και τωρα αναρρώνω.. Ο πονος ελάχιστος μετεγχειριτικα πραγματικα.. Η γιατρος που με αναλαβε η οποία ειναι εξαιρετική ηταν η κ. Παπαβασιλειου. Στο Μητερα το εκανα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Fifi88 said:

Καλημέρα! Ναι την έκανα προχθες! Δόξα το Θεο πήγε πολυ καλά και ανακαλυψαμε ότι περα απο την ενδομητριωση, την καθηλωση της μητρας και των ωοθηκων λογω των συμφυσεων, ειχα και κλειστες εισόδους στις σαλπιγγες! Κοινώς δεν υπηρχε περίπτωση να μεινω εγκυος ουτε με τον σουπερμαν!! Με εφτιαξαν καινούρια, καθαρή, απαλλαγμενη απο καθε συμφυση και τωρα αναρρώνω.. Ο πονος ελάχιστος μετεγχειριτικα πραγματικα.. Η γιατρος που με αναλαβε η οποία ειναι εξαιρετική ηταν η κ. Παπαβασιλειου Σοφία. Στο Μητερα το εκανα. 

Μπράβο κορίτσι μου, περαστικά σου εύχομαι. Δώσε χρόνο στο σώμα σου να αναρρώσει και χωρίς άγχος να περιμένεις το θαυματάκι σου. Τώρα να σκέφτεσαι οτι όντως είσαι καθαρή και πανέτοιμη να καλοδεχτείς το σποράκι σου στη κοιλίτσα σου. Και γω στο μητέρα την είχα κάνει και έμεινα πολύ ευχαριστημένη.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 53 λεπτά , berd είπε:

Μπράβο κορίτσι μου, περαστικά σου εύχομαι. Δώσε χρόνο στο σώμα σου να αναρρώσει και χωρίς άγχος να περιμένεις το θαυματάκι σου. Τώρα να σκέφτεσαι οτι όντως είσαι καθαρή και πανέτοιμη να καλοδεχτείς το σποράκι σου στη κοιλίτσα σου. Και γω στο μητέρα την είχα κάνει και έμεινα πολύ ευχαριστημένη.

Αμην! Σε ευχαριστώ πολυ! Και σε εσενα τα καλύτερα! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Προσπαθούσα για παιδάκι κοντά 2 χρόνια παρόλο που ήξερα οτι εχω ενδομητριωση. Πήρα γνώμη απο άλλο γιατρο και μου ειπε οτι δεν υπαρχει περιπτωση να μεινω εγκυος αν δεν αφαιρεθουν. Έκανα λαπαροσκόπηση που κράτησες 3 ωρες και μετα διακοπή περιόδου με 4 ενέσεις. 2 μήνες μετά έμεινα έγκυος και ήταν παλίνδρομη. Άφησα να περάσουν δυο μήνες και με την πρώτη έμεινα έγκυος πάλι. Τώρα εχω ενα μωρό 3 μηνών.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...