Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Recommended Posts

10 ώρες πρίν, tzeni82 είπε:

εγώ κοπέλα μου εμπιστευομουν με κλειστά μάτια τον γυναικολόγο μου όταν μου είπε πως δεν θα ναι κάτι...είχα καλεσ προηγούμενες εξετασεισ..κ όλα αυτά σε συνδιασμό με το εύρημα που οπωσ μου είπε είναι συνηθισμένο κ μετά φεύγει με οδήγησαν να μην το ψάξω παραπάνω..δεν σου κρύβω βέβαια πωσ καποιεσ φορεσ με έπιανα να αγχώνομαι για αυτό το 1% .αλλά μετά σκεφτόμουν τα λόγια του γιατρού κ ηρεμούσα..ακόμη κ όταν γέννησα είχα αγωνία να μάθω από τον παιδίατρο πωσ το παιδί ήταν φυσιολογικό..κ τουσ πρώτους μήνες την παρατηρούσα επίμονα...οπότε σε καταλαβαίνω απόλυτα..

Να ακούσεις το ένστικτο Σου..κ προπάντων κάνε αυτο που θα σε κάνει να ηρεμισεισ..αν η λύση ειναι η αμνιο να την κάνεις..

Να μασ ενημερωσςισ.θα.χαρω πολύ να μαθω πωσ όλα είναι.μια χαρα..

 

 

10 ώρες πρίν, tzeni82 είπε:

εγώ κοπέλα μου εμπιστευομουν με κλειστά μάτια τον γυναικολόγο μου όταν μου είπε πως δεν θα ναι κάτι...είχα καλεσ προηγούμενες εξετασεισ..κ όλα αυτά σε συνδιασμό με το εύρημα που οπωσ μου είπε είναι συνηθισμένο κ μετά φεύγει με οδήγησαν να μην το ψάξω παραπάνω..δεν σου κρύβω βέβαια πωσ καποιεσ φορεσ με έπιανα να αγχώνομαι για αυτό το 1% .αλλά μετά σκεφτόμουν τα λόγια του γιατρού κ ηρεμούσα..ακόμη κ όταν γέννησα είχα αγωνία να μάθω από τον παιδίατρο πωσ το παιδί ήταν φυσιολογικό..κ τουσ πρώτους μήνες την παρατηρούσα επίμονα...οπότε σε καταλαβαίνω απόλυτα..

Να ακούσεις το ένστικτο Σου..κ προπάντων κάνε αυτο που θα σε κάνει να ηρεμισεισ..αν η λύση ειναι η αμνιο να την κάνεις..

Να μασ ενημερωσςισ.θα.χαρω πολύ να μαθω πωσ όλα είναι.μια χαρα..

 

 

 

Σε ευχαριστώ παρα πολύ για τα λόγια σου όμως εμάς είναι διαφορετική περίπτωση ο γιατρός που πήγαμε για αυχενική κ β ειναι διαφορετικός από από το γιατρό π μας παρακολουθεί κ οι 2 συμφωνούν ότι 99% δεν έχει τιποτα ο εμβρυολογος λέει πως δε νομίζει να έχει κάτι αλλά ο γιατρός μας μας είπε πως καθήκον του ειναι να φέρουμε στο κόσμο ένα υγιέστατο μωρό και πιστεύει και εκείνος πως δεν έχει κάτι αλλά μας είπε γιατί να μας ταλαιπωρεί το 1% δε ξέρω πραγματικά τι να κανω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@Mom and dad εμένα στις αρχές έβγαινε πέντε μέρες μεγαλύτερη και άλλαξε και η Πητ μια εβδομάδα όμως μετά έβγαινε μια εβδομάδα μικρότερη αλλά δεν ξέρω αν μέτρησαν λάθος στην αυχενική και έβγαινε αυτή της περιόδου κι όχι της υπερηχογραφικά..γι'αυτό μετά βρήκα μόνη μου άλλον στη β επιπέδου και διάλεξα να πάω Αθήνα να τη κάνω..ήταν και η papp a που δεν είχε βγει καλή αλλά έκανα τη νιπτ.τελοςπαντων θα κάνεις αυτό που νομίζεις εσύ σωστό να σου φύγει και το άγχος!!και μένα ο γυναικολόγος μου ήταν τρομερά ανασφαλής και μου δημιουργούσε έξτρα άγχος!!ενώ είχα κάνει την β επιπέδου στην Αθήνα μετά στο γραφείο του που πήγαινα για υπέρηχο μου δημιουργούσε άγχος ότι έχει μικρό κεφάλι κτλ...επίσης δεν θα θέλεις να μάθεις πως μου ανακοίνωσε την papp a τηλεφωνικά...πήγα να πέσω απ' τη καρέκλα..οκ καταλαβαίνω θέλουν κι αυτή την σιγουριά και για την φήμη τους αλλά νομίζω ότι θέλει ειδική μεταχείριση το πώς θα μιλάς σε μια έγγυο που ήδη έχει το άγχος της και έχει αλλάξει όλη της η ψυχολογία...

Εύχομαι όλα να πάνε καλά!!και να φέρεις ένα υγιέστατο παιδάκι!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, valentina23 είπε:

@Mom and dad εμένα στις αρχές έβγαινε πέντε μέρες μεγαλύτερη και άλλαξε και η Πητ μια εβδομάδα όμως μετά έβγαινε μια εβδομάδα μικρότερη αλλά δεν ξέρω αν μέτρησαν λάθος στην αυχενική και έβγαινε αυτή της περιόδου κι όχι της υπερηχογραφικά..γι'αυτό μετά βρήκα μόνη μου άλλον στη β επιπέδου και διάλεξα να πάω Αθήνα να τη κάνω..ήταν και η papp a που δεν είχε βγει καλή αλλά έκανα τη νιπτ.τελοςπαντων θα κάνεις αυτό που νομίζεις εσύ σωστό να σου φύγει και το άγχος!!και μένα ο γυναικολόγος μου ήταν τρομερά ανασφαλής και μου δημιουργούσε έξτρα άγχος!!ενώ είχα κάνει την β επιπέδου στην Αθήνα μετά στο γραφείο του που πήγαινα για υπέρηχο μου δημιουργούσε άγχος ότι έχει μικρό κεφάλι κτλ...επίσης δεν θα θέλεις να μάθεις πως μου ανακοίνωσε την papp a τηλεφωνικά...πήγα να πέσω απ' τη καρέκλα..οκ καταλαβαίνω θέλουν κι αυτή την σιγουριά και για την φήμη τους αλλά νομίζω ότι θέλει ειδική μεταχείριση το πώς θα μιλάς σε μια έγγυο που ήδη έχει το άγχος της και έχει αλλάξει όλη της η ψυχολογία...

Εύχομαι όλα να πάνε καλά!!και να φέρεις ένα υγιέστατο παιδάκι!!

Ακριβως τα ίδια με εμάς και εμείς λόγω papp a κάναμε Nipt όταν βγήκαν όλα καλά και πήγαμε β επιπεδου ο εμβρυολογος μας είπε πως είναι όντως μικρό το μηριαίο κ πως δε θα γίνει Αντετοκουμπο λόγω ότι κ ‘μείς είμαστε μικροκαμωμένοι 1,60 εγώ και 1.70 ο άνδρας μου οταν πήγαμε στο γιατρό μας μας είπε ακριβως ότι εμείς κρατήσαμε το 99% και πως το 1 το έχουμε βγάλει απέξω κ μας άγχωσε  στο ότι ίσως θα πρέπει να ξέρουμε τι θα αντιμετωπίσουμε στο 1% δε ξέρω τι να πω πραγματικα μας μίλησε και για αλλαγή πητ καθώς το μωρό βγαίνει πιο μικρό εγώ δε μπορώ να κοιμηθώ το βράδυ καθώς έχω άγχος Γτ σκέφτομαι παν ενδεχόμενο 

Link to comment
Share on other sites

@Mom and dad εμένα δεν μου άλλαξε καν Πητ και λόγω καισαρικής γέννησα στις 38εβδ+3 αλλά λόγω περιόδου 37+3....δεν ξέρω μου δημιουργούσε φοβερό άγχος πάντως...πιο πολύ αυτός παρά οι εξετάσεις...δεν ξέρω κοπέλα μου εύχομαι όλα να πάνε καλά αν και πιστεύω ότι όλα καλά θα είναι!!

Link to comment
Share on other sites

On 15/1/2022 at 9:23 ΜΜ, Mom and dad είπε:

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας από τι φαίνεται θα κάνουμε αμνιο για τα σκελετικά σύνδρομα η οποία θα κοστίσει 1400 ευρώ επίσης να πω πως στην αρχή της εγκυμοσύνης ειχα ποκυ καλή αυχενική αλλά ένα κακό pappa και κάνα με Nipt έχω πλέον στεναχωρηθεί κ δε μπορώ να ηρεμήσω ο γιατρός μου είπε αν 1% έχει κάτι θα το ρίξεις του απάντησα όχι αλλά δε μπορώ να ζω για άλλους 3 μήνες μέσα στο άγχος κ να μη κοιμάμαι τα βραδια

Μπορεί να μου πει καμία κοπέλα τιμές της β επιπεδου πάντως κορίτσια έχω κατά αγχωθεί δε ξέρω τι να πιστέψω τον εμβρυολογο π μου λέει 99 % είναι οκ κ δε χρειάζεται αμνιο η τη γιατρό μας π μου λέει ότι θα πρέπει να αποκλείσουμε κ αυτό το 1% με την αμνιο γιατι αν πέσουμε εκεί θα έχουμε άλλα πράγματα νανισμο δυσπλασία κτλ

Επιμενω να ερθεις Αθήνα.δεν ειναι κατι..για να ηρεμησεις εσυ κοπελα μου.!ποιες ακριβως τιμες θελεις να σου γραψω που εχω στη β επιπεδου; παντως εκει που λεει άκρα γραφει διπλα «χωρις εμφανή παθολογικά ευρηματα» και σε άλλη γιατρο που εκανα την 2η β επιπεδου γραφει ΑΚΡΑ αριστερο βραχιονιο  32,4 mm χωρις εμφανή παθολογικά ευρηματα 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 1/15/2022 at 3:56 PM, tzeni82 said:

Εγώ άλλο θέμα αντιμετώπισα στην β επιπέδου...αλλά θα σασ γράψω το τι ειπώθηκε με τον γιατρό μου...

.εγώ ήδη διένυα τα 38 κ με το που επιβεβαιώσαμε την κύηση μου πε ο γιατροσ οωσ λόγο ηλικίας θα κάναμε κ αμνιο..τελικά μετά από μια πολύ καλή αυχενική κ πάπει μου πε δεν υπάρχει λόγος..

Στην β επιπέδου βρήκε η εμβρυολογος gofball κ λόγω της ηλικίας μου μου πρότεινε το νιπτ τεστ..γιατί φοβόταν για κπ σύνδρομο..λόγω της καλής αυχενικησ δεν προτεινε αμνιοπαρακέντηση..

Τηλεφωνώ έντρομη στον γυναικολόγο μου..ο οποίος μου πε πωσ είναι πολύ συνηθισμένο το γκολφμπαλ κ μετά από κάποιες βδομάδες συνήθως εξαφανίζεται.μου πε επισησ πωσ με τοσο καλή αυχενική δεν χρειάζεται να ανησυχώ. Στισ επίμονες ερωτήσεις μου για την μια πιθανότητα να έχει σύνδρομο μου λέει : στην εβδομάδα που είσαι? Αν είχε κάτι το παιδί..θα το 'ριχνεσ'??? Η απάντηση μου ήταν όχι κ δεν το ξανασυζητησαμε..

Θα σου κάνω κ εγώ την ίδια ερώτηση..Εσυ  θα το ρίχνεσ αν είχε θέμα? Εσύ είσαι η μανούλα..σκέψου τι ρισκάρεις με την αμνιο ..μάθε τι προβλήματα μπορεί να υπάρξουν αν σε περίπτωση γεννηθεί με κάποιο θέμα το παιδί..αν...δεσ αν μπορεισ εσύ να το αντέξεις..κ μετά αποφάσισε...

Εύχομαι να πάνε όλα καλά...

Τζένη αυτό μου είπε κι η μαμά μου πρόσφατα όταν της είπα πόσο εξειδικευμένες εξετάσεις κάνουμε πλέον. Μου είπε εμείς παιδί μου δεν είχαμε τότε τα μέσα, αλλά και να τα είχαμε πιστεύεις θα σας ρίχναμε;

Πολύ δύσκολη απόφαση κι εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να αποφασίσει ο Θεός ή η φύση σε τέτοιες περιπτώσεις εγκαίρως, έτσι ώστε καμία μας μας μην έρθει σε αυτή τη θέση με μεγάλο μωράκι στην κοιλιά.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Mary.G είπε:

Τζένη αυτό μου είπε κι η μαμά μου πρόσφατα όταν της είπα πόσο εξειδικευμένες εξετάσεις κάνουμε πλέον. Μου είπε εμείς παιδί μου δεν είχαμε τότε τα μέσα, αλλά και να τα είχαμε πιστεύεις θα σας ρίχναμε;

Πολύ δύσκολη απόφαση κι εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να αποφασίσει ο Θεός ή η φύση σε τέτοιες περιπτώσεις εγκαίρως, έτσι ώστε καμία μας μας μην έρθει σε αυτή τη θέση με μεγάλο μωράκι στην κοιλιά.

Αν για πχ μου βρίσκανε από την αυχενική μεγάλο θέμα με το μωρό..για να είμαι απολύτως ειλικρινής δεν ξέρω τι θα έκανα...πριν κάνω τα παιδιά μου μπαινοβγαιναμε ενα διάστημα με τον πατέρα μου στα νοσοκομεία..έχω μείνει πολλές μερεσ..έχω παλέψει πολλές μερεσ με την αρρώστια του( καρκίνος) δεν το κουνούσα απο δίπλα του.αυτό που δεν άντεχα δεν ήταν ο δικός μου αγώνας..η δικιά μου κούραση..για μένα σκοπός μου ήταν να τον κάνω καλά...( Άσχετα που δυστυχωσ δεν έληξε καλά αυτή η ιστορία)..εγώ πάνω από όλα δεν άντεχα να βλέπω τον άνθρωπο μου να υποφέρει..

Μετά από όλα αυτά είμαι σίγουρη πως δεν θα άντεχα να με τίποτα να βλέπω το παιδί μου να βασανίζεται..κ το λέω με βεβαιότητα..

Γενικά δεν θα κρίνω καμμία μανούλα σε περίπτωση που τησ πούνε πωσ το μωράκι έχει θέμα για το τι θα καταλήξει να κάνει.κ αν εγώ τότε αποφάσισα για το 1% πιθανότητα να έχει κάτι το μωρό να το κρατήσω είναι επειδή είχα πολύ εμπειρο γιατρό που ήμουν σχεδόν βέβαιη πως αυτό που λέει ισχύει..ήταν ήδη ένα μεγάλο μωρό..μέσα μου κλωτσούσε..βαθιά μέσα μου πίστευα πωσ όλα ήταν καλά...

Σ' αυτό που λεσ συμφωνώ..μακάρι ο θεοσ η ή φύση να αποφασίζει..μακάρι καμμία γυναίκα να μην ερχόταν σ αυτό το διλλημα

 

 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...