Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλη την παρέα είμαστε 25 εβδομάδων και στη β επιπεδου είδαμε ότι το μωράκι μας είναι πίσω 2 βδομαδες στα άκρα ο γιατρός που πήγαμε στη β επιπεδου μας καθυσηχασε κ μας είπε πως το πιο σίγουρο είναι πως δεν υπάρχει θέμα ωστόσο μου έχει καρφωθεί η ιδέα να κάνω αμνιο έχω τρομερό άγχος και δε ξέρω τι να κάνω 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 41 λεπτά , Mom and dad είπε:

Καλησπέρα σε όλη την παρέα είμαστε 25 εβδομάδων και στη β επιπεδου είδαμε ότι το μωράκι μας είναι πίσω 2 βδομαδες στα άκρα ο γιατρός που πήγαμε στη β επιπεδου μας καθυσηχασε κ μας είπε πως το πιο σίγουρο είναι πως δεν υπάρχει θέμα ωστόσο μου έχει καρφωθεί η ιδέα να κάνω αμνιο έχω τρομερό άγχος και δε ξέρω τι να κάνω 

25η εβδομαδα εκανες τη β επιπεδου;; Στη θεση σου θα πηγαινα σε 3 γνωστους καλους υπερηχογραφιστες πχ κουρτης μαλλιγιαννης Παφίλης;;!! ,ο γιατρος μου μου ειχε πει να κανω 2 β’επιπεδου για 2 λογους 1) μη τυχον ξεφυγει κατι απο εναν γιατρο να το δει ο αλλος και 2) η 1η εξεταση β επιπεδου να απέχει 10 μερες απο την άλλη για να φανει κ η ανάπτυξη των εμβρυων οποτε εκανα τη 1η 20+3 και τη 2η 21+6 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 32 λεπτά , Nephele78 είπε:

25η εβδομαδα εκανες τη β επιπεδου;; Στη θεση σου θα πηγαινα σε 3 γνωστους καλους υπερηχογραφιστες πχ κουρτης μαλλιγιαννης Παφίλης;;!! ,ο γιατρος μου μου ειχε πει να κανω 2 β’επιπεδου για 2 λογους 1) μη τυχον ξεφυγει κατι απο εναν γιατρο να το δει ο αλλος και 2) η 1η εξεταση β επιπεδου να απέχει 10 μερες απο την άλλη για να φανει κ η ανάπτυξη των εμβρυων οποτε εκανα τη 1η 20+3 και τη 2η 21+6 

Oχι την β την έκανα στις 23 και τότε μας είπαν πως τα ακρα είναι στα κατώτατα αλλά φυσιολογικά πλαίσια είμαι σε νησί δυστηχως σκέφτομαι να πάρω το αεροπλάνο και να ανεβω

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα σε γιατρό πιστοποιημένο από την fmf το θέμα είναι ο γιατρός πως μας είπε πως 99% δεν έχει κάτι αλλά όταν πήγαμε στο γυναικολόγο που μας ελέγχει μας φύτρωσε ιδέες …. Δε ξέρουμε τι να κάνουμε πραγματικά !!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 50 λεπτά , Mom and dad είπε:

Το έκανα σε γιατρό πιστοποιημένο από την fmf το θέμα είναι ο γιατρός πως μας είπε πως 99% δεν έχει κάτι αλλά όταν πήγαμε στο γυναικολόγο που μας ελέγχει μας φύτρωσε ιδέες …. Δε ξέρουμε τι να κάνουμε πραγματικά !!!

Χρειάζεστε μια ακόμη γνώμη. Οι γιατροι που αναφέρει η Νεφέλη ειναι τοπ.


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Καντι είπε:

Χρειάζεστε μια ακόμη γνώμη. Οι γιατροι που αναφέρει η Νεφέλη ειναι τοπ.

Το θέμα είναι πως θα πρέπει να ανέβουμε Αθήνα γιατί είμαστε σε νησί  και τώρα με τον κορονοιο είναι δυσκολα

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Mom and dad είπε:

Καλησπέρα σε όλη την παρέα είμαστε 25 εβδομάδων και στη β επιπεδου είδαμε ότι το μωράκι μας είναι πίσω 2 βδομαδες στα άκρα ο γιατρός που πήγαμε στη β επιπεδου μας καθυσηχασε κ μας είπε πως το πιο σίγουρο είναι πως δεν υπάρχει θέμα ωστόσο μου έχει καρφωθεί η ιδέα να κάνω αμνιο έχω τρομερό άγχος και δε ξέρω τι να κάνω 

Εγώ άλλο θέμα αντιμετώπισα στην β επιπέδου...αλλά θα σασ γράψω το τι ειπώθηκε με τον γιατρό μου...

.εγώ ήδη διένυα τα 38 κ με το που επιβεβαιώσαμε την κύηση μου πε ο γιατροσ οωσ λόγο ηλικίας θα κάναμε κ αμνιο..τελικά μετά από μια πολύ καλή αυχενική κ πάπει μου πε δεν υπάρχει λόγος..

Στην β επιπέδου βρήκε η εμβρυολογος gofball κ λόγω της ηλικίας μου μου πρότεινε το νιπτ τεστ..γιατί φοβόταν για κπ σύνδρομο..λόγω της καλής αυχενικησ δεν προτεινε αμνιοπαρακέντηση..

Τηλεφωνώ έντρομη στον γυναικολόγο μου..ο οποίος μου πε πωσ είναι πολύ συνηθισμένο το γκολφμπαλ κ μετά από κάποιες βδομάδες συνήθως εξαφανίζεται.μου πε επισησ πωσ με τοσο καλή αυχενική δεν χρειάζεται να ανησυχώ. Στισ επίμονες ερωτήσεις μου για την μια πιθανότητα να έχει σύνδρομο μου λέει : στην εβδομάδα που είσαι? Αν είχε κάτι το παιδί..θα το 'ριχνεσ'??? Η απάντηση μου ήταν όχι κ δεν το ξανασυζητησαμε..

Θα σου κάνω κ εγώ την ίδια ερώτηση..Εσυ  θα το ρίχνεσ αν είχε θέμα? Εσύ είσαι η μανούλα..σκέψου τι ρισκάρεις με την αμνιο ..μάθε τι προβλήματα μπορεί να υπάρξουν αν σε περίπτωση γεννηθεί με κάποιο θέμα το παιδί..αν...δεσ αν μπορεισ εσύ να το αντέξεις..κ μετά αποφάσισε...

Εύχομαι να πάνε όλα καλά...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Mom and dad είπε:

Το θέμα είναι πως θα πρέπει να ανέβουμε Αθήνα γιατί είμαστε σε νησί  και τώρα με τον κορονοιο είναι δυσκολα

Ναι το κατάλαβα αυτο, αλλα θεωρω οτι πρεπει να γνωρίζεις 100% τι συμβαίνει. Αν πάλι οπως λέει και η Τζένη οτι και να σου έλεγαν θα συνέχιζες ακάθεκτη την κύηση θα σου ελεγα κι εγω να μην ασχοληθείς.


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Είχαμε το ίδιο θέμα με το ένα από τα μωρά (κυοφορούσα δίδυμα). Ειχα ήδη κάνει αμνιο μετά την αυχενική για άλλο λόγο αλλά δεν είχε σημασία. Εμείς πήγαμε και σε γενετιστρια η οποία μας συνέστησε τότε να κάνουμε επιπλέον ανάλυση dna για σκελετικά σύνδρομα (νανισμο κλπ). Την είχαμε κάνει κ είχαν βρει στο μωρό μια μετάλλαξη ενός γονιδίου που δεν είχαν σαφείς ενδείξεις αν συνδέεται ή όχι με παθολογικά ευρήματα. Μετά από επιπλέον ανάλυση dna κ σε εμάς βρήκαν ότι την ίδια ακριβώς μετάλλαξη έχει κ ο σύζυγος (1,90 ύψος!). Θεώρησαν ότι δε θα υπήρχε θέμα. Το μωρό μέχρι και εβδομάδα 33 που γεννήθηκε ήταν πίσω 2 εβδομάδες στις μετρήσεις στα ακρα. Γεννούσα κ ο γιατρός έδινε το ιστορικό στον παιδίατρο κ νεογνό λόγο στην αίθουσα τοκετού για να τη δουν αμέσως μόλις βγει … πέρασα μια εγκυμοσύνη δραμα με φόβους που ακόμη κ μήνες μετά που γέννησα κ μου έλεγαν όλοι ότι το μωρό είναι φυσιολογικό δεν έφευγαν. Τα μωρά χρόνισαν πριν 2,5 εβδομάδες κ είναι στις υψηλότερες καμπύλες ανάπτυξης στο υψος. Φυσιολογικά κ τα 2 και περπατάνε από ενός έτους! 
Δεν μπορώ να σε καθησυχάσω αλλά σε καταλαβαινω απόλυτα! Θα σου έλεγα κ εγώ να πάρεις κ άλλη γνώμη γιατί πολλές φορές αυτές οι μετρήσεις είναι υποκειμενικές. Όχι στα οστά αλλά πχ σε εμάς Ο γιατρός τελικά μας είπε ότι μάλλον η μέτρηση της κοιλιάς ήταν υπερεκτιμημένη κ γι αυτό έβγαιναν μικρά  σχετικά τα άκρα ενώ στην ουσία δεν ηταν. 
 

 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


18 ώρες πρίν, Mom and dad είπε:

Καλησπέρα σε όλη την παρέα είμαστε 25 εβδομάδων και στη β επιπεδου είδαμε ότι το μωράκι μας είναι πίσω 2 βδομαδες στα άκρα ο γιατρός που πήγαμε στη β επιπεδου μας καθυσηχασε κ μας είπε πως το πιο σίγουρο είναι πως δεν υπάρχει θέμα ωστόσο μου έχει καρφωθεί η ιδέα να κάνω αμνιο έχω τρομερό άγχος και δε ξέρω τι να κάνω 

Καλησπέρα! Καταρχάς σου εύχομαι όλα να είναι καλά με το μωρό σου! Ωστόσο, θα συμφωνήσω με τα κορίτσια! Για μένα, στη βδομάδα που είσαι να κάνεις αμνιο να είσαι σίγουρη 100%! Εγώ έκανα λήψη τροφοβλάστη στον Μαλλιγιαννη και στείλαμε το δείγμα για μοριακό καρυοτύπο στον Πάγκαλο! Ούτε μια στιγμή δεν το μετάνιωσα! Αν ο γιατρός είναι καλός, οι πιθανότητες κάτι να πάει στραβά είναι ελάχιστες! Αν δεν υπάρχει η δυνατότητα να έρθετε Αθήνα, να βρεις τον καλύτερο στο νησί σου! Εκτός κι αν είσαι αποφασισμένη να γεννήσεις το μωράκι σου, όπως και να έχει! Εκεί συνεχίζεις τους υπερήχους σου και την εγκυμοσύνη σου! Καλή τύχη να έχεις και με το καλό το μωρό σου! 

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας από τι φαίνεται θα κάνουμε αμνιο για τα σκελετικά σύνδρομα η οποία θα κοστίσει 1400 ευρώ επίσης να πω πως στην αρχή της εγκυμοσύνης ειχα ποκυ καλή αυχενική αλλά ένα κακό pappa και κάνα με Nipt έχω πλέον στεναχωρηθεί κ δε μπορώ να ηρεμήσω ο γιατρός μου είπε αν 1% έχει κάτι θα το ρίξεις του απάντησα όχι αλλά δε μπορώ να ζω για άλλους 3 μήνες μέσα στο άγχος κ να μη κοιμάμαι τα βραδια

Μπορεί να μου πει καμία κοπέλα τιμές της β επιπεδου πάντως κορίτσια έχω κατά αγχωθεί δε ξέρω τι να πιστέψω τον εμβρυολογο π μου λέει 99 % είναι οκ κ δε χρειάζεται αμνιο η τη γιατρό μας π μου λέει ότι θα πρέπει να αποκλείσουμε κ αυτό το 1% με την αμνιο γιατι αν πέσουμε εκεί θα έχουμε άλλα πράγματα νανισμο δυσπλασία κτλ

Link to comment
Share on other sites

@Mom and dad και γω είχα μια πολύ καλή αυχενική αλλά κακή papp a !! Πολύ άγχος τότε ..είχα κάνει και νιπτ και είχε βγει πολύ καλή!!Αλλά επειδή είχα τρομερό άγχος με όλο αυτό (μένω επαρχία και ο γυναικολόγος έφερνε στο γραφείο του τον γιατρό που συνεργάζεται και κάνει αυχενικες)αποφάσισα ότι την β επιπέδου θα την έκανα σε ένα απ' τους τοπ στην Αθήνα!!κι έτσι πήρα μόνη μου κι έκλεισα ραντεβού και με διαβεβαίωσε ότι όλα ήταν τέλεια.εκει έκλεισα και το ντομπλερ. Θα σου έλεγα λοιπόν πριν κλείσεις για αμνιο να κλείσεις ραντεβού σ' ένα απ' τους κορυφαίους στην Αθήνα να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , valentina23 είπε:

@Mom and dad και γω είχα μια πολύ καλή αυχενική αλλά κακή papp a !! Πολύ άγχος τότε ..είχα κάνει και νιπτ και είχε βγει πολύ καλή!!Αλλά επειδή είχα τρομερό άγχος με όλο αυτό (μένω επαρχία και ο γυναικολόγος έφερνε στο γραφείο του τον γιατρό που συνεργάζεται και κάνει αυχενικες)αποφάσισα ότι την β επιπέδου θα την έκανα σε ένα απ' τους τοπ στην Αθήνα!!κι έτσι πήρα μόνη μου κι έκλεισα ραντεβού και με διαβεβαίωσε ότι όλα ήταν τέλεια.εκει έκλεισα και το ντομπλερ. Θα σου έλεγα λοιπόν πριν κλείσεις για αμνιο να κλείσεις ραντεβού σ' ένα απ' τους κορυφαίους στην Αθήνα να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη.

Το θέμα είναι ότι για να φύγω από εδώ είναι κάπως δύσκολο με τον κορονοιο .Ήσασταν και εσείς πίσω στις βδομαδες;;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Mom and dad είπε:

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας από τι φαίνεται θα κάνουμε αμνιο για τα σκελετικά σύνδρομα η οποία θα κοστίσει 1400 ευρώ επίσης να πω πως στην αρχή της εγκυμοσύνης ειχα ποκυ καλή αυχενική αλλά ένα κακό pappa και κάνα με Nipt έχω πλέον στεναχωρηθεί κ δε μπορώ να ηρεμήσω ο γιατρός μου είπε αν 1% έχει κάτι θα το ρίξεις του απάντησα όχι αλλά δε μπορώ να ζω για άλλους 3 μήνες μέσα στο άγχος κ να μη κοιμάμαι τα βραδια

Μπορεί να μου πει καμία κοπέλα τιμές της β επιπεδου πάντως κορίτσια έχω κατά αγχωθεί δε ξέρω τι να πιστέψω τον εμβρυολογο π μου λέει 99 % είναι οκ κ δε χρειάζεται αμνιο η τη γιατρό μας π μου λέει ότι θα πρέπει να αποκλείσουμε κ αυτό το 1% με την αμνιο γιατι αν πέσουμε εκεί θα έχουμε άλλα πράγματα νανισμο δυσπλασία κτλ

εγώ κοπέλα μου εμπιστευομουν με κλειστά μάτια τον γυναικολόγο μου όταν μου είπε πως δεν θα ναι κάτι...είχα καλεσ προηγούμενες εξετασεισ..κ όλα αυτά σε συνδιασμό με το εύρημα που οπωσ μου είπε είναι συνηθισμένο κ μετά φεύγει με οδήγησαν να μην το ψάξω παραπάνω..δεν σου κρύβω βέβαια πωσ καποιεσ φορεσ με έπιανα να αγχώνομαι για αυτό το 1% .αλλά μετά σκεφτόμουν τα λόγια του γιατρού κ ηρεμούσα..ακόμη κ όταν γέννησα είχα αγωνία να μάθω από τον παιδίατρο πωσ το παιδί ήταν φυσιολογικό..κ τουσ πρώτους μήνες την παρατηρούσα επίμονα...οπότε σε καταλαβαίνω απόλυτα..

Να ακούσεις το ένστικτο Σου..κ προπάντων κάνε αυτο που θα σε κάνει να ηρεμισεισ..αν η λύση ειναι η αμνιο να την κάνεις..

Να μασ ενημερωσςισ.θα.χαρω πολύ να μαθω πωσ όλα είναι.μια χαρα..

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...