Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Προ-γεννετικός έλεγχος στα 40!


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια!

θα ήθελα την γνώμη σας για τον προγεννετικό έλεγχο ωαρίων.Είμαι 40 ετών, έχω ένα παιδί 16 ετών και βρήκα έναν πολύ καλό σύντροφο που προχωρήσαμε σε εξωσωματική.

Κάναμε 1 κύκλο με 3 εμβρυομεταφορές με βλαστοκύστες, 5 ημερών.Πάντα είχα εγκυμωσύνη αλλά δυστυχώς μετά την 15 , 16 μέρα αποβολή.Ανέβαινε η χοριακή και μετά ξανά πτώση.

Όλες οι εξετάσεις που έκανα μαζί με τον άντρα μου, ήταν φυσιολογικές (καρυότυποι κτλ)

Τώρα μας είπε ο γιατρός να κάνουμε ωοληψία και μετά υστεροσκόπηση.Μας πρότεινε να κάνουμε προγεννετικό έλεγχο εμβρύων, από τις βλαστοκύστες.

Είχε καμία από εσάς παρόμοια εμπειρία;
Μήπως ξέρετε κάποια χαπια για να βελτιώσουν, την ποιότητα των εμβρύων;

Κορίτσια, φοβάμαι μήπως όλα τα εμβρυα κατά τον έλεγχο δεν βγουν καλά και προσπαθώ να κάνω ότι μπορώ από την πλευρά μου.

Την πρώτη φορά, είχα πάρα πολύ καλή ανταπόκριση στα φάρμακα και παρήγαγα πολλά ωάρια και 6 έγιναν βλαστοκύστες.

Αλλά η ποιότητα είναι διαφορετικό πράγμα και προσπαθώ να κάνω κάποια προετοιμασία πριν προχωρήσω στην προετοιμασία για ωοληψία τον Φεβρουαριο.

Όποια είχε κάποια εμπειρία με τον προγεννετικό έλεγχο εμβρύων ή ξέρει κάποια χάπια για την βελτίωση ποιότητας ωαρίων, ας μου γράψει.

Σας ευχαριστώ κορίτσια!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα, Οσους ιατρους ρώτησα για βελτίωση ωαρίων η απάντηση ειναι η ποιότητα δε βελτιώνεται και συστήνουν τη ληψη φιλυκου οξέως. Μαλιςτα ένας μου ειχε πει αν βελτιώναμε την ποιότητα θα ειχαμε βρει και το μυστικό της νεότητας..
προσεχε τη διατροφή σου πλούσια σε πρωτεΐνες φρούτα και λαχανικά. 
Υπάρχουν βιταμίνες που ίσως αλλα μέλη εχουν δει βελτίωση . Σου ευχομσι καλη επιτυχία!! 

 

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.

Μήπως είχες και κάποια εμπειρία με τον προγεννετικό εμβρυακό έλεγχο;

Ή μήπως από εσάς κορίτσια, είχε καμία εμπειρία;

Ο Γιατρός μου είπε ότι αυξάνονται κατακόρυφα οι πιθανότητες εγκυμοσύνης αλλά το θέμα είναι να βρουν ένα υγιές έμβρυο.Αυτό είναι που με φοβίζει.

Παρόλο που αντέδρασε ο οργανισμός μου καλά στα φάρμακα και είχα πολλά ωάρια και βλαστοκύστες, με φοβίζει ότι μπορεί να μην έχω ούτε ενα καλό.

Όποια έχει κάποια εμπειρία, ας με ενημερώσει.

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια!

Link to comment
Share on other sites

Εγω σε δυο μήνες γίνομαι 43.. μου εχουν πει να μη παω για προγεννετικο έλεγχο εκτος και αν πρεπει να ψάξουν συγκεκριμένο νόσημα. Επίσης αν θυμαμαι καλα μου είχαν πει οτι ταλαιπωρούνται τα έμβρυα απο τη διαδικασία και μπορει να χαλάσουν απο τη διαδικασία.. όπως στο ξεπάγωμα απο την κατάψυξη υπαρχει ο κίνδυνος κάποια να καταστραφούν. 
Αυτο που εχω καταλάβει ειναι οτι εάν ειναι να επιβιώσει θα προχωρήσει η εγκυμοσυνη και μετα κανουμε το προγεννητικό έλεγχο ( υπέρηχοι ή/ και αμνιο)..συζήτησε με τον ιατρό σου όλους τους προβληματισμούς σου και ζητά του εάν υπάρχουν βιταμίνες για βελτίωση ωαρίων που μπορεις να πάρεις... Στο φόρουμ καποιες κοπέλες εχουν αναφέρει τις ovamax και fertilamax??( κάπως ετςι) αλλα προςωπικα δεν εχω χρησιμοποιήσει ποτε για να σου πω εάν βοήθουν ή  οχι.. 

Link to comment
Share on other sites

On 22/1/2022 at 6:07 ΜΜ, Chrisi21 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.

Μήπως είχες και κάποια εμπειρία με τον προγεννετικό εμβρυακό έλεγχο;

Ή μήπως από εσάς κορίτσια, είχε καμία εμπειρία;

Ο Γιατρός μου είπε ότι αυξάνονται κατακόρυφα οι πιθανότητες εγκυμοσύνης αλλά το θέμα είναι να βρουν ένα υγιές έμβρυο.Αυτό είναι που με φοβίζει.

Παρόλο που αντέδρασε ο οργανισμός μου καλά στα φάρμακα και είχα πολλά ωάρια και βλαστοκύστες, με φοβίζει ότι μπορεί να μην έχω ούτε ενα καλό.

Όποια έχει κάποια εμπειρία, ας με ενημερώσει.

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια!

Εγω έπαιρνα inofert. Εκανα προεμφυτευτικο έλεγχο σε βλαστοκυστες, γιατι ποτε δεν ειχα εμφυτευση. Εχω βάλει συνολικά 21 έμβρυα. Τον προεμφυτευτικο τον εκανα στα 4 τελευταια που ειχα. Ήμουν 38 ετών οταν εγινε η ωοληψια και ο γενετιστής μου ειπε να περιμενω οτι ενα στα τρία να περιμενω στατιστικά να ειναι υγιες σ αυτην την ηλικία . Τελικα ηταν τα δυο απο τα τέσσερα και εμφυτεύτηκε μονο το ενα. 


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...