Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 32 λεπτά , Nels είπε:

      Η εμφύτευση στην περίπτωση της κοπέλας έχει γίνει και για την προεκλαμψια πιθανον να χρειάζεται μόνο αν υπάρχει ένδειξη για αυξημενη πιθανότητα προεκλαμψιας, και πάλι καλύτερα αντιπηκτικες. Πάντως στην περίπτωση της κοπέλας, συνήθως όταν δουν αποκόλληση κόβουν αν δίνεται προληπτικα γι αυτό ρώτησα 

      Ναι δεν ξέρω κ εγώ γενικά μίλησα κ για τι Μ έχουν πει. Πάντως κ μένα στο παρελθόν που είχε γίνει εμφύτευση και δεν ξέραμε για θρομβοφιλια δεν Μ την έκοψαν. Τώρα δεν ξέρω τι ισχύει ακριβώς γιατί δεν είχα ρωτήσει τότε

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

11 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

Κορίτσια μόλις γύρισα από την κλινική,,όλα πήγαν τέλεια! Το μωρό είναι υγιέστατο και η αυχενική βγήκε 2,2. Επιτέλους μετά από πολύ καιρό μπορώ να ηρεμήσω ! Εύχομαι σε όλες μια γλυκιά εγκυμοσύνη και σε λίγο καιρό να κρατάμε στην αγκαλιά μας τα μωρουλια μας❤️

Μπράβο κορίτσι μου να ηρεμήσεις και να απολαύσεις την εγκυμοσύνη σου!!!!! Να περνούμε σειρά κ οι υπόλοιπες!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα κορίτσια..χρόνια πολλά Χριστός Ανέστη..εύχομαι του χρόνου να γιορτάσουμε με τα μωράκια μας..χάθηκα γιατί ήμουν χάλια με ζαλάδες και αναγουλες..σήμερα είμαι 10 εβδομάδων και ελπίζω να αρχίσουν να περνάνε..έχω πολλούς πονοκεφάλους και έχω και κάνα 4 μέρες κάτι καψίματα χαμηλά..βέβαια έχω παρατηρήσει αν δε κάνω λάθος πως με πιάνουν όταν ασυνεσθητα είμαι με λιγυσμενο πόδι για ώρα..

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια. Μια ερώτηση σε όσες κάνανε την α αυχενική. Τα αποτελέσματα τα παίρνεις αμέσως; Και τις αιματολογικές; Επίσης παίζει ρόλο αν θα πας φαγωμενη;

17 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

Κορίτσια μόλις γύρισα από την κλινική,,όλα πήγαν τέλεια! Το μωρό είναι υγιέστατο και η αυχενική βγήκε 2,2. Επιτέλους μετά από πολύ καιρό μπορώ να ηρεμήσω ! Εύχομαι σε όλες μια γλυκιά εγκυμοσύνη και σε λίγο καιρό να κρατάμε στην αγκαλιά μας τα μωρουλια μας❤️

Τι σημαίνει βγήκε 2,2? Ποσοστά δεν μας λένε στην αυχενική;

Link to comment
Share on other sites

Γεις σας κορίτσια!

Εκανα κι εγώ την αυχενικη την Πέμπτη 13κ2 ήταν και όλα καλά δόξα το Θεο, εκτός από το αιμάτωμα που έχω και κρατιέται εκεί για τα καλά. Δηλαδή από κει που ήταν ένα τώρα χωρίστηκε από ότι κατάλαβα σε δυο μικρότερα. Αλλά συνεχίζουν να μου λένε ότι δεν είναι πρόβλημα αφου δεν είναι στον πλακούντα και θα απορροφηθεί, άντε να δούμε ποτε. Εν τω μεταξύ ούτε να κάτσω πάλι μου παν ούτε τίποτα άντε έτσι να τρέχω στα λιβάδια με το αιμάτωμα. Ούτε που το διανοούμαι, δηλαδη εγώ ξαπλώνω από μόνη μου. 

@Laky δε ξέρω Ελλάδα, Αγγλία μου παν βγαίνουν σε 5 εργάσιμες τα αιματολογικά. Δίνουν ποσοστά απ όσο ξέρω κι εγώ ναι αλλά στην αυχενικη σου λένε το πάχος της αυχενικής διαφάνειας και αν αυτό είναι εντός οριων η όχι. Μετά περιμένεις και τα αιματολογικά ώστε συνδυαστικά να βγει το ποσοστό.

@elena93 κορίτσι μου ειλικρινά μη φοβάσαι. Καταλαβαίνω ότι πας να σκάσεις όλες αγχωνόμαστε με ένα καρο πράγματα, όταν λένε ότι η εγκυμοσυνη είναι ευχάριστη περίοδος δε ξέρω ποιος το λέει αυτό εγώ σοβαρά είμαι ένα κινούμενο άγχος κάθε μέρα. Όμως αυτά τα ποσοστά και τα αποτελέσματα αυχενικής είναι απλές ενδείξεις δεν είναι σε καμία περίπτωση απόδειξη προβλήματος. Αν διαβάσεις, που εγώ δεν εκανα κι άλλη δουλειά εδώ και κάτι βδομαδες, θα δεις η συντριπτική πλειοψηφία όσων είχαν μικροπροβλήματα με τα ποσοστά τους στην αυχενικη συνέχισαν με απόλυτα φυσιολογικά μωρά και ίσα που πέρασαν το άγχος μέχρι να το διαπιστώσουν. Πρπσπαθησε να μην το σκέφτεσαι γιατί οι πιθανότητες είναι με το μέρος σου. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 39 λεπτά , Laky είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Μια ερώτηση σε όσες κάνανε την α αυχενική. Τα αποτελέσματα τα παίρνεις αμέσως; Και τις αιματολογικές; Επίσης παίζει ρόλο αν θα πας φαγωμενη;

Τι σημαίνει βγήκε 2,2? Ποσοστά δεν μας λένε στην αυχενική;

2,2 είναι τα χιλιοστά της υποδόριας συσσώρευσης υγρού πίσω από τον αυχένα. Μέχρι τα 3 χιλιοστά είναι το ανώτατο φυσιολογικό όριο,από κει και πέρα γίνονται περαιτέρω εξετάσεις όπως το νιπτ και η αμνιοπαρακέντηση. Όταν πάρεις τα αποτελέσματα της εξέτασης,θα σου δώσουν και τα ποσοστά που έχει το μωρό να παρουσιάσει κάποιο από τα τρία πιο συνηθισμένα σύνδρομα. Για down,μου βγήκε 1/3612 και τα τα άλλα δύο ακόμα πιο λίγο,οπότε δε χρειάζεται να κάνω κάτι παραπάνω. Τα αποτελέσματα τα παίρνεις όλα μαζί μετά από κάνα μισάωρο -σαρανταλεπτο και το αν φας η όχι δεν παίζει ρόλο,απλά καλό θα ήταν να έχεις πιει νερό πριν πας. Καλή επιτυχία!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα κορίτσια!μπράβο σε όλες για τις αυχενικής και πάλι!εγώ θα πάω πρώτα για εξετάσεις αίματος τώρα την Τρίτη  και μετά από 1 βδομάδα για αυχενικη μου πε ο γιατρός για να έχει και τα αποτελέσματα των εξετάσεων ήδη.  

Καλη μας επιτυχία! Δεν ξέρετε τι αγωνία έχω ,έχω να δω και το μωρό σε υπερηχο από την μεγάλη Τρίτη και γι αυτό αγωνιώ περισσότερο! Επίσης το στήθος μου τα βράδια και τα πρωινά που ξυπνάω πονάει πάρα πολύ τώρα τελευταία, ευτυχώς μετά περνάει, μόνο αυτό έχω τώρα τίποτα άλλο και ανησυχώ και γι αυτό γιατί έχω σχετικά πολύ ήσυχη εγκυμοσυνη.Σας ζάλισα παλι !:p

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Rainbee είπε:

Γεις σας κορίτσια!

Εκανα κι εγώ την αυχενικη την Πέμπτη 13κ2 ήταν και όλα καλά δόξα το Θεο, εκτός από το αιμάτωμα που έχω και κρατιέται εκεί για τα καλά. Δηλαδή από κει που ήταν ένα τώρα χωρίστηκε από ότι κατάλαβα σε δυο μικρότερα. Αλλά συνεχίζουν να μου λένε ότι δεν είναι πρόβλημα αφου δεν είναι στον πλακούντα και θα απορροφηθεί, άντε να δούμε ποτε. Εν τω μεταξύ ούτε να κάτσω πάλι μου παν ούτε τίποτα άντε έτσι να τρέχω στα λιβάδια με το αιμάτωμα. Ούτε που το διανοούμαι, δηλαδη εγώ ξαπλώνω από μόνη μου. 

@Laky δε ξέρω Ελλάδα, Αγγλία μου παν βγαίνουν σε 5 εργάσιμες τα αιματολογικά. Δίνουν ποσοστά απ όσο ξέρω κι εγώ ναι αλλά στην αυχενικη σου λένε το πάχος της αυχενικής διαφάνειας και αν αυτό είναι εντός οριων η όχι. Μετά περιμένεις και τα αιματολογικά ώστε συνδυαστικά να βγει το ποσοστό.

@elena93 κορίτσι μου ειλικρινά μη φοβάσαι. Καταλαβαίνω ότι πας να σκάσεις όλες αγχωνόμαστε με ένα καρο πράγματα, όταν λένε ότι η εγκυμοσυνη είναι ευχάριστη περίοδος δε ξέρω ποιος το λέει αυτό εγώ σοβαρά είμαι ένα κινούμενο άγχος κάθε μέρα. Όμως αυτά τα ποσοστά και τα αποτελέσματα αυχενικής είναι απλές ενδείξεις δεν είναι σε καμία περίπτωση απόδειξη προβλήματος. Αν διαβάσεις, που εγώ δεν εκανα κι άλλη δουλειά εδώ και κάτι βδομαδες, θα δεις η συντριπτική πλειοψηφία όσων είχαν μικροπροβλήματα με τα ποσοστά τους στην αυχενικη συνέχισαν με απόλυτα φυσιολογικά μωρά και ίσα που πέρασαν το άγχος μέχρι να το διαπιστώσουν. Πρπσπαθησε να μην το σκέφτεσαι γιατί οι πιθανότητες είναι με το μέρος σου. 

Σε ευχαριστω πολυ κοριτσι μου για το κουραγιο..και εγω μια απο τα ιδια ολο διαβαζω και μπορω να πω οτι σαν να περνω κουραγιο και θετικη σκεψη με τα θετικα αποτελεσματα που ειχαν οι περισοτερες μου ειχαν μικροπροβληματα στην αυχενικη...προσευχομαι μερα νυχτα να ειναι καλα..ευχομαι ολο αυτο να το περασουμε συντομα γιατι και τον αντρα μου τον εχει παρει πολυ απο κατω ολο αυτο..

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Σας διαβαζω κ βλέπω οι περισσότερες σχεδόν κάνατε κ αυχενική, είμαστε κοντά λοιπόν όλες στο 3μηνο.. Να πω πως τα δύσκολα πέρασαν; (το εύχομαι πάντως) 

Τα αποτελέσματα της αυχενικής ήταν πολύ καλά καθώς κ όλοι οι δείκτες πάρα την ηλικία μου. Δεν με πίεσαν για νιπτ.. Την ενημέρωση την κάνουν ανάγκαστικα κ μονο εφόσον είμαι άνω των 35. Μόνο τα καφέ δεν σταματούν αλλά δεν έχει βρει ούτε ο γυναικολόγος μου ούτε κ στον έλεγχο που μου κάνανε κατά τη διάρκεια της αυχενικής από τι προέρχεται..εγω αποφάσισα να αλλάζω σερβιέτακι κ να κάνω πως δεν το βλέπω.  Για το φύλο μας είπε πως ακόμα σχηματίζεται αλλά προβλέπει κοριτσάκι. 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, ArtemisΚ said:

Καλησπερα κορίτσια!μπράβο σε όλες για τις αυχενικής και πάλι!εγώ θα πάω πρώτα για εξετάσεις αίματος τώρα την Τρίτη  και μετά από 1 βδομάδα για αυχενικη μου πε ο γιατρός για να έχει και τα αποτελέσματα των εξετάσεων ήδη.  

Καλη μας επιτυχία! Δεν ξέρετε τι αγωνία έχω ,έχω να δω και το μωρό σε υπερηχο από την μεγάλη Τρίτη και γι αυτό αγωνιώ περισσότερο! Επίσης το στήθος μου τα βράδια και τα πρωινά που ξυπνάω πονάει πάρα πολύ τώρα τελευταία, ευτυχώς μετά περνάει, μόνο αυτό έχω τώρα τίποτα άλλο και ανησυχώ και γι αυτό γιατί έχω σχετικά πολύ ήσυχη εγκυμοσυνη.Σας ζάλισα παλι !:p

Ααα κ εγώ εχω να το δω απο Μ. Δευτέρα που εκανα την αυχενικη και το επομενο ραντεβού μου ειναι 9/5 :shock: Ωστόσο χτες ειχα παει για υπερηχο ανω κοιλιας (προληπτικά) και αφου τελείωσε ο ακτινολόγος την εξεταση, ρίξαμε μια ματια κ στο μωρακι :) μου λεει κοιμαται, του λεω τοσες ωρες νηστικοι κ αυτο κ εγω λογικο χαχαχα

4 hours ago, Laky said:

Καλησπέρα κορίτσια. Μια ερώτηση σε όσες κάνανε την α αυχενική. Τα αποτελέσματα τα παίρνεις αμέσως; Και τις αιματολογικές; Επίσης παίζει ρόλο αν θα πας φαγωμενη;

Τι σημαίνει βγήκε 2,2? Ποσοστά δεν μας λένε στην αυχενική;

εμένα μου ειπαν να παω φαγωμενη κ με εβαλαν να ουρησω πριν την εξεταση.. τα αποτελεσματα της αυχενικης (του υπερηχου δηλαδη) μου τα εδωσαν σχεδον αμεσως, για τα αποτελεσματα των αιματολογικων μου τηλ ο γιατρος μου λιγες ωρες μετα κ μου τα ειπε, μετα μου τα εστειλε με mail ολα μαζι. Ωστοσο ακουγα σε αλλες κοπελες ελεγαν τα κοριτσια στη γραμματεια οτι θα τους τα εστελναν απο εκει. Αυτα για το μητ, δεν ξερω πως ειναι σε αλλα νοσοκομεια. Ααα εντωμεταξυ λενε πολλοι να φας γλυκο πριν την εξεταση για να κουνιεται το μωρο, δεν ξερω κατα ποσο ισχυει ομως :blink:

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

2,2 είναι τα χιλιοστά της υποδόριας συσσώρευσης υγρού πίσω από τον αυχένα. Μέχρι τα 3 χιλιοστά είναι το ανώτατο φυσιολογικό όριο,από κει και πέρα γίνονται περαιτέρω εξετάσεις όπως το νιπτ και η αμνιοπαρακέντηση. Όταν πάρεις τα αποτελέσματα της εξέτασης,θα σου δώσουν και τα ποσοστά που έχει το μωρό να παρουσιάσει κάποιο από τα τρία πιο συνηθισμένα σύνδρομα. Για down,μου βγήκε 1/3612 και τα τα άλλα δύο ακόμα πιο λίγο,οπότε δε χρειάζεται να κάνω κάτι παραπάνω. Τα αποτελέσματα τα παίρνεις όλα μαζί μετά από κάνα μισάωρο -σαρανταλεπτο και το αν φας η όχι δεν παίζει ρόλο,απλά καλό θα ήταν να έχεις πιει νερό πριν πας. Καλή επιτυχία!!!

Σ ευχαριστώ για τις πληροφορίες κορίτσι μου.

5 ώρες πρίν, ArtemisΚ είπε:

Καλησπερα κορίτσια!μπράβο σε όλες για τις αυχενικής και πάλι!εγώ θα πάω πρώτα για εξετάσεις αίματος τώρα την Τρίτη  και μετά από 1 βδομάδα για αυχενικη μου πε ο γιατρός για να έχει και τα αποτελέσματα των εξετάσεων ήδη.  

Καλη μας επιτυχία! Δεν ξέρετε τι αγωνία έχω ,έχω να δω και το μωρό σε υπερηχο από την μεγάλη Τρίτη και γι αυτό αγωνιώ περισσότερο! Επίσης το στήθος μου τα βράδια και τα πρωινά που ξυπνάω πονάει πάρα πολύ τώρα τελευταία, ευτυχώς μετά περνάει, μόνο αυτό έχω τώρα τίποτα άλλο και ανησυχώ και γι αυτό γιατί έχω σχετικά πολύ ήσυχη εγκυμοσυνη.Σας ζάλισα παλι !:p

Κι εγώ απ' τη 10η εβδομάδα υποφέρω απ' το στήθος. Νομίζω είναι ότι χειρότερο είχα μέχρι τώρα. Ούτε τα ρούχα δεν αντέχω να Μ ακουμπάνε. Για σουτιέν δε το συζητώ. Μπαίνω να κάνω ντουζ και Μ ενοχλεί το νερό με το τηλέφωνο.

Επίσης κορίτσια ζυγιστηκα σήμερα κι έχω βάλει 5 κιλά!!!! Μόνο εγώ έχω παχύνει τόσο; Έτσι που το πάω μέχρι τη γέννα δε θα χωράω απ' τις πόρτες.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγώ,χτες που ξεχάστηκα και έφαγα 2 μπουκιές μαρούλια από σαλάτα έξω που χαμε πάει ,αφήστε τι τύψεις νιώθω από τότε αλλά ελπίζω όλα καλά...σε συνδυασμό με μαρούλι η μαγιονέζα έχω,ακούσει δεν κάνει πολύ καλό δεν ξέρω γιατί ... εγώ μέχρι,την,προηγούμενη Κυριακή είχα βάλει 1,5 κιλό τώρα θα ζυγιστω αύριο να δούμε που έχω φτάσει!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , ArtemisΚ είπε:

Εγώ,χτες που ξεχάστηκα και έφαγα 2 μπουκιές μαρούλια από σαλάτα έξω που χαμε πάει ,αφήστε τι τύψεις νιώθω από τότε αλλά ελπίζω όλα καλά...σε συνδυασμό με μαρούλι η μαγιονέζα έχω,ακούσει δεν κάνει πολύ καλό δεν ξέρω γιατί ... εγώ μέχρι,την,προηγούμενη Κυριακή είχα βάλει 1,5 κιλό τώρα θα ζυγιστω αύριο να δούμε που έχω φτάσει!

1,5 κιλό πρέπει να έβαλα εγώ τώρα μόλις με το κλάμπ που έφαγα!

  • Χαχα 4
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια,καλό μήνα!!! μέχρι στιγμής γύρω στα 1,5 με 2 κιλά έχω πάρει.. σήμερα είδα κ λιγο ροζ κ ταράχτηκα αρκετά στην αρχή..τώρα δεν έχω τίποτα.. με το καλό να κυλήσει ήρεμα ο μήνας!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...