Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • κοριτσιααα αύριο εχω γιατρό να δούμε τον τράχηλο και μεθαύριο εχω υπερηχογράφημα καρδιάς του εμβρύου !!! για ποιο να πρώτο αγχωθώ δεν ξέρω! το θετικό είναι ότι σήμερα ξύπνησα 4η μέρα σερί χωρίς πονάκια περιόδου…. δεν έχει ξαναγίνει ! βασικα από την περιδεση κ έπειτα δλδ 12 μέρες με έχουν πιάσει μόνο 2 φορες! λέτε ν γίνεται  δουλίτσα ; 

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

3 ώρες πρίν, Marianthi27 είπε:

Χαιρετίζω όλες τις μέλλουσες μανούλες Νοεμβρίου 2022!

Καλησπέρα @Marianthi27. Με το καλό να υποδεχθουμε τα μωράκια μας. Πόσο εβδομαδων είσαι; εγώ 5 εβδομάδων και 3 ημερών. 

3 ώρες πρίν, Matina87 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια !Είμαι νέο μέλος στο φορουμ και είμαι 5w+2d..ανυπομονώ για τον πρώτο υπέρηχο :)

Καλησπέρα @Matina87!! Καλωσηρθες!! Εγώ είμαι 5w+3d. Με το καλό να υποδεχθουμε τα μωράκια μας. Εγώ έκανα έναν υπέρηχο στις 4 εβδομάδες και 3 ημέρες και είδαμε σάκο.

Τώρα το επόμενο ραντεβού μου είναι στις 24 Μαρτίου για το οποίο και εγώ ανυπομονώ, μιας και είναι και η 1η μου εγκυμοσύνη. 

Έχεις καθόλου συμπτώματα; 

@Marianthi27 και @Matina87, ήθελα να σας ρωτήσω εαν έχετε κάνει τις πρώτες εξετάσεις που γράφουν οι γυναικολόγοι(αιματολογικες και ούρων). 

Εμενα σήμερα βγήκαν τα αποτελέσματα. Σε γενικές γραμμές είναι καλά.

Το μόνο που μου είπαν να προσέξω είναι το ότι δεν έχω αντισώματα στο τοξόπλασμα, ο αιματοκριτης είναι λίγο χαμηλός 34,5, και ότι η TSH του θυρεοειδή είναι λίγο "τσιμπημένη" στο 3,45. Η TSH είναι στα φυσιολογικά πλαίσια αλλά η μικροβιολογος και ο γυναικολόγος την ήθελαν λίγο πιο χαμηλη οπότε μου είπαν να επισκεφθώ ενδοκρινολογο. 

Από συμπτώματα τίποτα ιδιαίτερο μέχρι στιγμής.. 

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Konie είπε:

Καλησπέρα @Marianthi27. Με το καλό να υποδεχθουμε τα μωράκια μας. Πόσο εβδομαδων είσαι; εγώ 5 εβδομάδων και 3 ημερών. 

Καλησπέρα @Matina87!! Καλωσηρθες!! Εγώ είμαι 5w+3d. Με το καλό να υποδεχθουμε τα μωράκια μας. Εγώ έκανα έναν υπέρηχο στις 4 εβδομάδες και 3 ημέρες και είδαμε σάκο.

Τώρα το επόμενο ραντεβού μου είναι στις 24 Μαρτίου για το οποίο και εγώ ανυπομονώ, μιας και είναι και η 1η μου εγκυμοσύνη. 

Έχεις καθόλου συμπτώματα; 

@Marianthi27 και @Matina87, ήθελα να σας ρωτήσω εαν έχετε κάνει τις πρώτες εξετάσεις που γράφουν οι γυναικολόγοι(αιματολογικες και ούρων). 

Εμενα σήμερα βγήκαν τα αποτελέσματα. Σε γενικές γραμμές είναι καλά.

Το μόνο που μου είπαν να προσέξω είναι το ότι δεν έχω αντισώματα στο τοξόπλασμα, ο αιματοκριτης είναι λίγο χαμηλός 34,5, και ότι η TSH του θυρεοειδή είναι λίγο "τσιμπημένη" στο 3,45. Η TSH είναι στα φυσιολογικά πλαίσια αλλά η μικροβιολογος και ο γυναικολόγος την ήθελαν λίγο πιο χαμηλη οπότε μου είπαν να επισκεφθώ ενδοκρινολογο. 

Από συμπτώματα τίποτα ιδιαίτερο μέχρι στιγμής.. 

 

Καλησπέρα @Konie !!Από συμπτώματα δεν έχω και εγώ σχεδόν τίποτα, που και που με ενοχλεί λίγο το στομάχι μου και κάποια πολύ ελαφριά πονάκια. Τις εξετάσεις δεν τις έχω κάνει ακόμη λογικά θα μου τις γράψει  στην πρώτη επίσκεψη..στις 16 του μήνα έχω ραντεβού ..κ για μένα πρώτη μου εγκυμοσύνη είναι και ακόμη προσπαθώ να το πιστέψω μετά τα όσα έχω περάσει..Με το καλό να αγκαλιάσουμε τα μωράκια μας!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 45 λεπτά , Matina87 είπε:

Καλησπέρα @Konie !!Από συμπτώματα δεν έχω και εγώ σχεδόν τίποτα, που και που με ενοχλεί λίγο το στομάχι μου και κάποια πολύ ελαφριά πονάκια. Τις εξετάσεις δεν τις έχω κάνει ακόμη λογικά θα μου τις γράψει  στην πρώτη επίσκεψη..στις 16 του μήνα έχω ραντεβού ..κ για μένα πρώτη μου εγκυμοσύνη είναι και ακόμη προσπαθώ να το πιστέψω μετά τα όσα έχω περάσει..Με το καλό να αγκαλιάσουμε τα μωράκια μας!

Με το καλό!! Να μας πάνε όλα καλά εύχομαι. Ναι σίγουρα θα σου γράψει εξετάσεις. 

Εγώ στην αρχή είχα λίγα καφέ υγρά και μου έδωσε προληπτικά utrogestan. Τώρα μέχρι στιγμής όλα καλά. Άσε και εμείς ανυπομονούμε να ακούσουμε καρδούλα και ότι όλα πάνε καλά..γιατι η αλήθεια είναι ότι και εμείς προσπαθουσαμε 2 χρόνια περίπου οπότε η αγωνία ήταν στα κόκκινα. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σας κορίτσια! 

Εγώ σήμερα είμαι στην 5η εβδομάδα ακριβώς. 

Είναι το δεύτερο παιδάκι μου. Μέχρι στιγμής έχω κάνει μόνο μια χοριακη. Έχω κλείσει ραντεβού για 24 Μαρτίου για τη συνέχεια και οπότε ελπίζω να ακούσω και καρδούλα. 

Από συμπτώματα μόνο κάτι ενοχλήσεις αραιά και που πλέον, λίγη ακράτεια και πολύ ρίγος. Μάλλον έχει αρχίσει να πέφτει ο σίδηρός μου. Θα δούμε. 

Όλα καλά να πάνε για όλες και να μαζευτούμε πολλές ☺️

  • Μου αρέσει 2

SJqRp2.pngPvhnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα !!! Χθες έμαθα πως περιμένω το δεύτερο μου παιδάκι και ήθελα πολύ πάλι να δημιουργήσουμε μια παρέα όπως είχα κάνει το 2018 . Εύχομαι σε α τα κορίτσια να έχουμε μια όμορφη περίοδο εγκυμοσύνη και να κρατάμε παρέα η μία στην άλλη εγώ έχω ήδη αρχίσει τις ανακατωσουρες τα πρωινά είμαι περίπου 3 εβδομάδων  .

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες ! Νέο μέλος - Νέα ΜΟΜ ΤΟ ΒΕ ! και πολύ φοβισμένη ... Νομιζω ότι είμαι στη σωστή ενότητα, ( βρήκα τη πιθανή ημερομηνία τοκετού στο ιντερνετ)

1η μου εγκυμοσύνη - 3η προσπάθεια εξωσωματικής.1 χοριακή τη Τρίτη : 687 - 2η τη πέμπτη 1693 και θα κάνω τον 1 υπέρυχο την αλλη εβδομάδα μάλλον πεμπτη ή παρασκευή.

Απο συμπτώματα μόνο στήθος και κάποια τσιμπηματακια στη κοιλια, ελάχιστη ναυτία 

είμαι τόσο αγχωμένη που φοβαμαι να το πιστέψω μη το ματιάσω εγω η ίδια για τέτοια παράνοια μιλάμε. 

Αυτά απο μένα ...ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΕ ΟΛΕΣ μια ΤΕΛΕΙΟΜΗΝΗ εγκυμοσύνη

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Αν όλα πάνε καλά για μένα θα είμαι και γω μια μανούλα του Νοέμβρη 

Είμαι 5w + 3d, 1η εξωσωματικη...

Υπέρηχο δεν εχω κάνει ακόμη αλλά εχω επικοινωνία με τη γυναικολογο μου (δημοσιο νοσοκομείο)

Συνεχίζω τα φάρμακα που επερνα από την εμβρυομεταφορα και με την καθοδήγηση της γυναικολόγου έχω ήδη επισκεφτεί την ενδοκρινολογο και εχω τροποποίησει τη δόση για το θυροειδη (από 1,5 πήγε 3,19 σε χρόνο dt ο άτιμος)

Εύχομαι σε όλες μας τελειομηνη εγκυμοσυνη

Επεξεργάστηκαν by Vk79
  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα κορίτσια!! καλώς ήρθατε στην παρέα μας!!αχ πολύ χαίρομαι που γινόμαστε πολλές!Εγώ από χθες το βράδυ άρχισα να έχω λίγο ναυτία και σήμερα ζαλίζομαι λιγάκι..εχθές είχα για κάποιες ώρες και πόνο περιόδου ..επίσης και πριν δεν άντεχα το κρύο αλλά τώρα όλη την ημέρα σχεδόν έχω κρύα πόδια, παλάμες και μύτη..σε σημείο να μην μπορώ να κοιμηθώ κάποιες φορές.. Με το καλό όλες να αγκαλιάσουμε τα μωράκια μας!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Πινακίδα περιόδου έχω και εγώ και τσιμπήματα . Πόσες από εσάς  πάτε στην δουλειά εγώ φοβάμαι αρκετά περιμένω το ραντεβου με τον γιατρό. Στην πρώτη εγκυμοσύνη είχα αποκόλληση και ξάπλα 4 μήνες και τώρα με την δουλειά επειδή είμαι μαγειρίσσα ανγχωνομαι λιγο

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω συμπτωματα, ελαφρώς το στήθος ευαισθητο...

Μέχρι την Παρασκευή πήγα στη δουλειά αλλά την άλλη βδομάδα δεν θα πάω και θα επιδιώξω να παίρνω άδειες γιατί φοβάμαι πολύ 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Nantiaki al είπε:

Καλημέρα !!! Χθες έμαθα πως περιμένω το δεύτερο μου παιδάκι και ήθελα πολύ πάλι να δημιουργήσουμε μια παρέα όπως είχα κάνει το 2018 . Εύχομαι σε α τα κορίτσια να έχουμε μια όμορφη περίοδο εγκυμοσύνη και να κρατάμε παρέα η μία στην άλλη εγώ έχω ήδη αρχίσει τις ανακατωσουρες τα πρωινά είμαι περίπου 3 εβδομάδων  .

Καλησπέρα Nantiaki!

Καλωσηρθες στην παρέα. Με το καλό να υποδεχθούμε τα μωράκια μας και να πάνε όλα καλά. 

Εγώ είμαι 5εβδομαδων+6ημερων.

Ειναι η 1η μου εγκυμοσυνη μετά από προσπάθεια 2 περίπου ετών οπότε και εγώ ένα άγχος το έχω να πάνε όλα καλά. 

Από συμπτώματα εχω υπνηλία, λίγα πονάκια που και που, ευαισθησία στο στήθος.

 

6 ώρες πρίν, Tsitsipopo είπε:

Καλημέρα σε όλες ! Νέο μέλος - Νέα ΜΟΜ ΤΟ ΒΕ ! και πολύ φοβισμένη ... Νομιζω ότι είμαι στη σωστή ενότητα, ( βρήκα τη πιθανή ημερομηνία τοκετού στο ιντερνετ)

1η μου εγκυμοσύνη - 3η προσπάθεια εξωσωματικής.1 χοριακή τη Τρίτη : 687 - 2η τη πέμπτη 1693 και θα κάνω τον 1 υπέρυχο την αλλη εβδομάδα μάλλον πεμπτη ή παρασκευή.

Απο συμπτώματα μόνο στήθος και κάποια τσιμπηματακια στη κοιλια, ελάχιστη ναυτία 

είμαι τόσο αγχωμένη που φοβαμαι να το πιστέψω μη το ματιάσω εγω η ίδια για τέτοια παράνοια μιλάμε. 

Αυτά απο μένα ...ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΕ ΟΛΕΣ μια ΤΕΛΕΙΟΜΗΝΗ εγκυμοσύνη

Καλησπέρα @Tsitsipopo

Καλωσηρθες!! Με το καλό να κυλήσουν οι εγκυμοσύνες μας και να κραταμε σε λίγο καιρό τα μωράκια μας. 

Είναι και για εμένα η 1η εγκυμοσύνη, μετά από 2 χρόνια προσπαθειών. Είχα κάνει 1 αποτυχημένη σπερματεγχυση τον Δεκέμβριο και λίγο πριν την 2η προσπάθεια τελικά ήρθε μόνο του..

Εγώ αύριο θα ειμαι 6 εβδομαδων και 24 Μαρτίου έχω κανονίσει υπέρηχο για να ακούσουμε με το καλό καρδούλα. 

Από συμπτώματα στην αρχή είχα λίγα καφέ αλλά από τότε που ξεκίνησα τα utrogestan σταμάτησαν. 

Επίσης έχω λίγα πονάκια περιόδου συνήθως το βράδυ όταν ξαπλώνω και όλη την ημέρα έχω υπνηλία. 

Προχθές πήρα τα αποτελέσματα των πρώτων αιματολογικων όπου σε γενικές γραμμές ήταν καλά, εκτός από TSH του θυρεοειδή όπου ήταν στο 3,54 (στα φυσιολογικά επίπεδα αλλά για εγκυμοσύνη πρέπει να είναι πιο κάτω) Ο γυναικολόγος μου είπε να επισκεφθω ενδοκρινολογο και όπως το βλέπω θα ξεκινήσω μάλλον χαπι

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...