Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Εμπειρίες από vbac


Recommended Posts

Γεια σας,είμαι έγκυος στο δεύτερο παιδάκι.Η πρώτη μου γεννά ήταν με καισαρική λόγω ισχιακού μωρού.Από τότε που έμαθα για το vbac είπα ότι το δεύτερο θα γεννηθεί φυσιολογικά.Ο γυναικολόγος μου δεν αναλαμβάνει,έτσι κάπως και εγώ το ξανά σκέφτομαι.Πείτε μου τις δικές σας εμπειρίες,χρειάστηκε να αλλάξετε γιατρό ; Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ θα ήθελα να μάθω περισσότερα για το θέμα. Στο παρελθόν έκανα μία επέμβαση γυναικολογική με καισαρική τομή. Ήμουν μικρή, κι όταν ο γιατρός μου είπε αν θες το κάνω, αλλά με ανοιχτό χειρουργείο, όχι λαπαροσκοπικά, δεν το πολυσκέφτηκα. Δεν αντιλαμβανόμουν τι ακριβώς, και απλά είπα οκ. Τώρα όμως που το ξανασκέφτομαι, και δεδομένου ότι έχω ήδη μία καισαρική στην πλάτη μου, σκέφτομαι πολύ σοβαρά να ψαχτώ για το vbac. Όχι, ότι δεν τρέμω στην ιδέα του φ. τοκετού. Αλλά νομίζω ότι η φύση έχει μεριμνήσει για όλα, και όσο κι αν τρομάζω, μάλλον θα ήταν το καλύτερο. 

Ανυπομονώ να μάθω από μανούλες που είχαν την εμπειρία.

Link to comment
Share on other sites

Το είχα σκεφτεί κι εγώ αλλά είμαι πολύ κουρασμένη και τρομαγμένη για να το κυνηγήσω, οπότε πάω για δεύτερη καισαρική, προγραμματισμένη αυτή τη φορά. Κι ας μην είναι ευχάριστη εμπειρία... 

Εγώ είμαι όμως και 41 ετών και το πρώτο παιδάκι μου το έκανα πριν 2 χρόνια με επείγουσα καισαρική, νομίζω ότι αυτό είναι και το κατώτατο χρονικό όριο για να επιχειρήσει κάποια vback. Εσένα πόσο είναι το πρώτο σου; 

Θυν πάντως ότι υπάρχει παλαιότερο σχετικό θέμα στο φόρουμ που πολλές γυναίκες κατέθεσαν τις εμπειρίες τους, για ψαξτο...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!! Θα ήθελα κι εγώ να δω εμπειριες αν και όσες και να διαβάσουμε οι δικές μας περίπτωσεις θα παραμένουν  μοναδικες!! Ισχύουν συγκεκριμένες προϋποθέσεις για να γίνει vbac και φυσικά θα πρέπει να αναλαμβάνει και ο γιατρός και να είναι και υποστηρικτικος.Παντως το 75% περίπου των περιπτώσεων πετυχαίνει!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 8 months later...
On 13/3/2022 at 9:16 ΠΜ, Stella.T είπε:

Καμία ;;;;

Καλησπέρα αν και πολύ αργοπορημένα... Η δικιά μου εμπειρία από vbac είναι πολύ θετική, μου έχει αφήσει μια γλυκιά ανάμνηση και έγινε στο εξωτερικό... Στην Ελλάδα ο γιατρός μου μου το είχε αποκλείσει για πολλούς λόγους, διαβήτη κύησης, μεγάλο βάρος μωρού (4,5κιλα), προχωρημένη βδομάδα κύησης κλπ.. στο πρώτο μου το πήρε με καισαρική γιατί βαριοταν να περιμένει το μωρό να βγει, ενώ στο δεύτερο με είχαν 2 μέρες με πρόκληση και περίμεναν, βέβαια το μωράκι ήρθε κάποια στιγμή φυσιολογικά 4,5 κιλά! 

Ήταν τρομερή εμπειρία και με έκανε να σκεφτώ πόσο κακοτροποι είναι κάποιοι γιατροί και νοσοκόμοι στην Ελλάδα. 

Εδώ αντιμετωπίζουν τον φυσιολογικό τοκετό μετά από καισαρική ως κάτι φυσιολογικό κι έτσι είναι πολύ χαλαροί. 

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

@Vasilfin πόσο δίκιο έχεις για τους γιατρούς εδώ!!Δεν είναι τυχαίο ότι η Ελλάδα έρχεται στις πρώτες θέσεις με καισαρική ..προγραμματισμένα ραντεβού που συνήθως πέφτουν παρασκευοσαββατοκυριακα , βιασύνη και γενικώς άντε να τελειώνουμε να πάρει σειρά και η άλλη...φαντάσου εμένα μου έκαναν καισαρική μετά από 12 χρόνια απ' την πρώτη !!!!έλεος...12 ολόκληρα χρόνια διαφορά...αλλά δυστυχώς πως να πάρεις το ρίσκο μόνη σου και να ψάχνεις για γιατρούς όταν μένεις ειδικά κι επαρχία και είναι όλοι κι όλοι 2-3...

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...