Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • @Angot εγω αυτο που εχω διαβασει για το επίδομα γέννας είναι οτι οι δικαιουχοι πρεπει να εχουν  ισοδύναμο οικογενειακό εισόδημα κάτω των 40.000 ευρώ ετησίως.

      Και παραθετω τον υπολογισμο:

      "Ισοδύναμο οικογενειακό εισόδημα είναι το συνολικό οικογενειακό εισόδημα, πραγματικό ή τεκμαρτό, από οποιαδήποτε πηγή στην ημεδαπή ή στην αλλοδαπή, προ φόρων και εξαιρουμένων των ασφαλιστικών εισφορών και άλλων επιδομάτων, διαιρεμένο με συγκεκριμένη κλίμακα ισοδυναμίας.

       

      Στην περίπτωση μας, η κλίμακα ισοδυναμίας ισούται με το άθροισμα των μελών της οικογένειας, για καθένα από τα οποία ισχύει η εξής στάθμιση:

       

      α. δικαιούχος γονέας: στάθμιση 1,

       

      β. σύζυγος δικαιούχου γονέα ή συνδεόμενος με αυτόν δυνάμει συμφώνου συμβίωσης: στάθμιση 1/2 και

       

      γ. κάθε εξαρτώμενο τέκνο: στάθμιση 1/4."

      Στην ουσια δεν μιλανε για 40000 ευρω μεικτα αλλα έπειτα απο συγκεκριμένους υπολογισμους σε σχεση με την οικογενειακη κατάσταση.

Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια μου με το καλό τα μωράκια μας εύχομαι!είμαι καινούρια στο φόρουμ έχω σχολιάσει σε ένα θέμα μιας άλλης κοπέλας αλλά είναι απόλυτα φυσιολογικό να μην το δείτε γιατί είναι πολλά τα θέματα εδώ!

Το πρόβλημα μου είναι ο πλακούντας. Πριν 3 μέρες κάναμε την β'επιπεδου (21εβδομαδες) και ο γιατρός μου βρήκε χαμηλό πλακούντα (επιπωματικο) μου είπε ξεκούραση φουλ μην τυχόν και δούμε αίμα. Από κρεβάτι σε καναπέ και στα χαζα κανένα γρήγορο φαγητό αλλά και αυτό με προσοχή! επόμενη εξέταση σε λίγο καιρό περίπου στην 26-27 εβδομάδα. Πιστεύετε θα ανέβει; Θα δημιουργήσει πρόβλημα στο μωρό μου ; Όλες οι απαντήσεις δεκτες ! ευχαριστώ για τον χρόνο σας !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, Clairie είπε:

Καλησπέρα, ξέρω ότι στις περισσότερες περιπτώσεις ανεβαίνει, ξεκουράσου και θα δεις. Εγώ είχα επιπωματικο και διεισδυτικό.. 

μακάρι κορίτσι μου .εσένα σου ανέβηκε ? Έκανε καιρό? Πήγαν όλα καλά ? 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Μαρακι27 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου με το καλό τα μωράκια μας εύχομαι!είμαι καινούρια στο φόρουμ έχω σχολιάσει σε ένα θέμα μιας άλλης κοπέλας αλλά είναι απόλυτα φυσιολογικό να μην το δείτε γιατί είναι πολλά τα θέματα εδώ!

Το πρόβλημα μου είναι ο πλακούντας. Πριν 3 μέρες κάναμε την β'επιπεδου (21εβδομαδες) και ο γιατρός μου βρήκε χαμηλό πλακούντα (επιπωματικο) μου είπε ξεκούραση φουλ μην τυχόν και δούμε αίμα. Από κρεβάτι σε καναπέ και στα χαζα κανένα γρήγορο φαγητό αλλά και αυτό με προσοχή! επόμενη εξέταση σε λίγο καιρό περίπου στην 26-27 εβδομάδα. Πιστεύετε θα ανέβει; Θα δημιουργήσει πρόβλημα στο μωρό μου ; Όλες οι απαντήσεις δεκτες ! ευχαριστώ για τον χρόνο σας !

Καλησπέρα και με το καλό. Στην δεύτερη εγκυμοσύνη μου είχα στην αυχενική επιπωματικο πλακούντα (όχι απλά χαμηλό,έκλεινε τον τράχηλο και είχα και αιμορραγία) ,κατάκλιση κ τρεις φορές ουτρο την μέρα. Στην β επιπέδου έγινε επιχείλιος (δηλαδή δεν εκλεινε τελείως τον τράχηλο) και μέχρι τέλος της εγκυμοσύνης,ανέβηκε και γέννησα φυσιολογικά,χωρίς να έχει κάποιο θέμα το μωρό ή εγώ. Θα δεις στην πορεία πως θα πάει. Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα όσο μεγαλώνει το μωρό κ η μήτρα να σηκώνει κ τον πλακούντα και να αφήσει ελεύθερο τον τράχηλο. Ευτυχώς ,υπάρχει φυσικά και ο τρόπος της καισαρικής. Στην επόμενη εξέταση θα έχεις πιο ξεκάθαρη εικόνα. Να ακολουθείς τις οδηγίες του γιατρού σου.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , MumMaria είπε:

Καλησπέρα και με το καλό. Στην δεύτερη εγκυμοσύνη μου είχα στην αυχενική επιπωματικο πλακούντα (όχι απλά χαμηλό,έκλεινε τον τράχηλο και είχα και αιμορραγία) ,κατάκλιση κ τρεις φορές ουτρο την μέρα. Στην β επιπέδου έγινε επιχείλιος (δηλαδή δεν εκλεινε τελείως τον τράχηλο) και μέχρι τέλος της εγκυμοσύνης,ανέβηκε και γέννησα φυσιολογικά,χωρίς να έχει κάποιο θέμα το μωρό ή εγώ. Θα δεις στην πορεία πως θα πάει. Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα όσο μεγαλώνει το μωρό κ η μήτρα να σηκώνει κ τον πλακούντα και να αφήσει ελεύθερο τον τράχηλο. Ευτυχώς ,υπάρχει φυσικά και ο τρόπος της καισαρικής. Στην επόμενη εξέταση θα έχεις πιο ξεκάθαρη εικόνα. Να ακολουθείς τις οδηγίες του γιατρού σου.

Ευχαριστώ κορίτσι μου .μακάρι να πάνε όλα καλά!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

13 ώρες πρίν, Μαρακι27 είπε:

μακάρι κορίτσι μου .εσένα σου ανέβηκε ? Έκανε καιρό? Πήγαν όλα καλά ? 

Όχι σε μένα δεν ανέβηκε... Παρέμεινε μέχρι τέλους επιπωματικος κι έτσι διείσδυσε και στη τομή της προηγούμενης καισαρικής . Ευτυχώς δεν είχα καθόλου αιμορραγίες... 

Ναι τελικά πήγαν όλα πολύ καλά!  Γέννησα με προγραμματισμένη καισαρική και με τη κατάλληλη προετοιμασία (φιάλες αίμα κλπ) , στις 35 εβδομάδες ένα υγιέστατο κοριτσάκι το οποίο δεν μπήκε καθόλου στη ΜΕΝΝ. Κι εγώ τελικά δεν χρειαστηκα ούτε μια φιάλη αίμα. 

13 ώρες πρίν, Μαρακι27 είπε:

μακάρι κορίτσι μου .εσένα σου ανέβηκε ? Έκανε καιρό? Πήγαν όλα καλά ? 

Όταν έκανα το ντοπλερ οριστικοποιήσαμε ότι παρέμεινε επιπωματικος και είχαμε και πολύ ξεκάθαρη εικόνα της κατάστασης. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , Clairie είπε:

Όχι σε μένα δεν ανέβηκε... Παρέμεινε μέχρι τέλους επιπωματικος κι έτσι διείσδυσε και στη τομή της προηγούμενης καισαρικής . Ευτυχώς δεν είχα καθόλου αιμορραγίες... 

Ναι τελικά πήγαν όλα πολύ καλά!  Γέννησα με προγραμματισμένη καισαρική και με τη κατάλληλη προετοιμασία (φιάλες αίμα κλπ) , στις 35 εβδομάδες ένα υγιέστατο κοριτσάκι το οποίο δεν μπήκε καθόλου στη ΜΕΝΝ. Κι εγώ τελικά δεν χρειαστηκα ούτε μια φιάλη αίμα. 

Όταν έκανα το ντοπλερ οριστικοποιήσαμε ότι παρέμεινε επιπωματικος και είχαμε και πολύ ξεκάθαρη εικόνα της κατάστασης. 

Χαίρομαι που πήγαν όλα καλά..να χαίρεσαι το αγγελούδι σου !!!!

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Μαρακι27 είπε:

Χαίρομαι που πήγαν όλα καλά..να χαίρεσαι το αγγελούδι σου !!!!

Σ ευχαριστώ πολύ! Εύχομαι και σε σένα όλα να πάνε καλά! Ο,τι θέλεις να ρωτήσεις,εδώ είμαι, αν και στη πλειοψηφία ανεβαίνει, οπότε δε θα έχεις θέμα!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...