Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια καλησπέρα! Μετα την παλινδρομη που ειχα βγηκε το αποτελεσμα του καρυοτυπου του εμβρυου και δειχνει οτι χρωμόσωμικα δεν ειχε καποια ανωμαλια, ηταν υγιες και αγορι.. επειδη στειλαμε μονο εμβρυικα στοιχεια ο γιατρός μου υποστηριζει οτι μπορει να ειχε καποιο προβλημα αλλα να μην κατάφεραν να το δουν απο το δείγμα που στειλαμε.. δεν ειχα φυσικη αποβολη, ο σακος μου μεγαλωνε απλως δεν υπηρχε εμβρυακι απο ενα σημειο και μετα,πραγμα που εμενα με ανακουφιζε οτι οντως υπηρχε θεμα με το εμβρυο .. περα απο το βασικο πακετο εξετασεων για θρομβοφιλια που βγηκε καθαρο, τωρα πρεπει να κανω το πακετο "12 παραγοντων" μου ειπε και να μιλησω με αιματολογο που μου συστησε. Στεναχωρηθηκα πολυ.. υπαρχει περίπτωση να ηταν υγιες και απλως να ηταν τυχαιο γεγονος; Φοβαμαι ότι ξεκιναει νεα αγνωστη μαχη πριν τη δεύτερη εξωσωματικη! Και αν βρεθει κατι σε αυτές τις εξετασεις εχω ελπιδες να κρατησω μωρακι; Θα παιρνω απλως αντιπηκτικες;; Ή Είναι πιο περίπλοκο,; Συνεβη σε καμία, αλλα να τα καταφερε τελικα; Ευχαριστώ εκ των προτέρων

      • Δύναμη! 3

Εγκυμοσύνη η όχι ;


Eg93

Recommended Posts

πρίν από 22 λεπτά , Queen είπε:

Καλησπέρα σας κορίτσια. Τελευταία περιοδος η αιμορραγία άρχισε 31/10 ο κύκλος μου από 28ημερων έγινε 24 και ήταν να μου έρθει 25/11 και την μέρα που ήταν να έρθει έκανα ένα τεστ βγήκε αρνιτικο. Και σήμερα ακόμα δεν έχει έρθει έχω πόνους και στην κοιλιά και στην μέση μου δεν ξέρω πραγματικά τι γίνεται. Να σημειώσω έχω είδη δυο μωρά και στα δύο τα τεστ και το ένα μάλιστα μερες πριν έρθει η περίοδος είχε βγει θετικό τώρα αυτό; τι να ειναι;

25/11 ήταν σήμερα ούτε μια μέρα καθηστερησης γιατί τόσο ανχος ? Το πιο πιθανό να κάνεις  κύκλο πάλι 28 ημερών τι πιο συνιθισμενο 

Χθες ήθελα να γράψω 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 10 λεπτά , linaa είπε:

25/11 ήταν σήμερα ούτε μια μέρα καθηστερησης γιατί τόσο ανχος ? Το πιο πιθανό να κάνεις  κύκλο πάλι 28 ημερών τι πιο συνιθισμενο 

Χθες ήθελα να γράψω 

Ναι στην ουσία η εφαρμογή που έχω λέει 3 μερες καθυστέρηση. Έχω άγχος γιατί έκανα το τεστ βγήκε αρνιτικο και ακόμα περιοδος άφαντη δεν ξέρω τι να σκεφτώ 

Link to comment
Share on other sites

@Fofi! @Lila ki είχαμε στοχευμένες επαφές αλλά ενάμιση χρόνο τώρα προσπαθούμε και δεν γίνεται κάτι... Οπότε και τώρα σκέφτομαι ότι ίσως είναι οτιδήποτε άλλο εκτός του ζητούμενου🙈😞

  • Καλή τύχη! 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Alice20 said:

@Fofi! @Lila ki είχαμε στοχευμένες επαφές αλλά ενάμιση χρόνο τώρα προσπαθούμε και δεν γίνεται κάτι... Οπότε και τώρα σκέφτομαι ότι ίσως είναι οτιδήποτε άλλο εκτός του ζητούμενου🙈😞

Εμένα μ λες , άστο … κάθε μήνα κ συμπτώματα …. Χθες έκανα τεστ ωορρηξίας αχνό βγήκε σήμερα νιώθω πρησμένη λέω πάει την έχασα  την μέρα γιατί δεν ήρθα σε επαφη … και μετα ξεκινάει άλλο άγχος πριν την περίοδο να νιώθω ένα σωρό συμπτώματα … δεν ξέρω πραγματικά … είναι αστείο άμα το σκεφτείς αλλά όταν λαχταράς ένα παιδί σκέφτεσαι τα πάντα …

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Lila ki said:

Εμένα μ λες , άστο … κάθε μήνα κ συμπτώματα …. Χθες έκανα τεστ ωορρηξίας αχνό βγήκε σήμερα νιώθω πρησμένη λέω πάει την έχασα  την μέρα γιατί δεν ήρθα σε επαφη … και μετα ξεκινάει άλλο άγχος πριν την περίοδο να νιώθω ένα σωρό συμπτώματα … δεν ξέρω πραγματικά … είναι αστείο άμα το σκεφτείς αλλά όταν λαχταράς ένα παιδί σκέφτεσαι τα πάντα …

Μα και δύο μέρες πριν να έχεις κάνει πάλι υπάρχουν ψηλές πιθανότητες!! ... Επίσης και σήμερα ίσως να μην είναι αργά για να έρθεις σε επαφή... Δεν ξέρω και πώς ακριβώς λειτουργούν αυτά τα τέστ!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Alice20 said:

Μα και δύο μέρες πριν να έχεις κάνει πάλι υπάρχουν ψηλές πιθανότητες!! ... Επίσης και σήμερα ίσως να μην είναι αργά για να έρθεις σε επαφή... Δεν ξέρω και πώς ακριβώς λειτουργούν αυτά τα τέστ!!

Θα κάνω πάλι τεστ όταν πάω σπίτι να δω τι γίνεται … μακάρι να έχω ελπίδες … θα προσπαθήσω για επαφή αύριο κ σήμερα … ήμαστε τόσο κουρασμένοι που καμία φορά δ εχογμε καθόλου δυνάμεις …

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Lila ki said:

Θα κάνω πάλι τεστ όταν πάω σπίτι να δω τι γίνεται … μακάρι να έχω ελπίδες … θα προσπαθήσω για επαφή αύριο κ σήμερα … ήμαστε τόσο κουρασμένοι που καμία φορά δ εχογμε καθόλου δυνάμεις …

Ξέρω τι εννοείς... Καμιά φορά είναι καλύτερα να αφήσουμε ένα μήνα πίσω παρά να πιεστουμε και να το κάνουμε αγγαρεία! ... ❤️

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μ τι κάνετε ;;; Χθες στος 6:30 το απόγευμα το τεστ ωορρηξίας βγήκε θετικό πιο θετικό κ από τη γραμμή ελέγχου … είχα χθες επαφή … σήμερα δ ξέρω είμαι δουλειά διπλη βάρδια και δεν ξέρω εάν θα καταφέρουμε να έρθουμε σε επαφή … λέτε να το πέτυχα χθες η θα το χασω ;;;; Θα προσπαθήσω και αύριο να έρθω σε επαφή …

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Lila ki είπε:

Κορίτσια μ τι κάνετε ;;; Χθες στος 6:30 το απόγευμα το τεστ ωορρηξίας βγήκε θετικό πιο θετικό κ από τη γραμμή ελέγχου … είχα χθες επαφή … σήμερα δ ξέρω είμαι δουλειά διπλη βάρδια και δεν ξέρω εάν θα καταφέρουμε να έρθουμε σε επαφή … λέτε να το πέτυχα χθες η θα το χασω ;;;; Θα προσπαθήσω και αύριο να έρθω σε επαφή …

Καλησπερα!!!εισαι μεσα στο γονιμο παραθυρο....αρα σιγουρα εκανες μια καλη επαφη....σου στελνω θετικη ενεργεια...απολαυσε το!!!!

Κοριτσια καλησπερα τι κανετε???εγω δυστυχως δεν μπορω να πω οτι ειμαι και στα καλυτερα μου ..μετα την αποβολη απομακρυνθηκα πολυ με τον συζυγο...και οχι απο την δικη μου πλευρα...απο την δικη του..δεν ξερω γιατι..αλλα αλλη αντιμετωπιση και στηριξη περιμενα...οποτε μετα απο αυτα ουτε που ξερω αν και ποτε θα ξανα προσπαθησουμε...

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Fofi! said:

Καλησπερα!!!εισαι μεσα στο γονιμο παραθυρο....αρα σιγουρα εκανες μια καλη επαφη....σου στελνω θετικη ενεργεια...απολαυσε το!!!!

Κοριτσια καλησπερα τι κανετε???εγω δυστυχως δεν μπορω να πω οτι ειμαι και στα καλυτερα μου ..μετα την αποβολη απομακρυνθηκα πολυ με τον συζυγο...και οχι απο την δικη μου πλευρα...απο την δικη του..δεν ξερω γιατι..αλλα αλλη αντιμετωπιση και στηριξη περιμενα...οποτε μετα απο αυτα ουτε που ξερω αν και ποτε θα ξανα προσπαθησουμε...

Μακάρι για όλες μας Παναγία μου ! Να φίλε το θαύμα να συμβαίνει ! 
και εγώ είχα κάποια θέματα μετά την αποβολή … δεν ήταν κάτι συγκεκριμένο … αλλά κ εγώ όσο κ αυτός απομακρυνθήκαμε … ποτέ δεν το συζητήσαμε … απλά σιγά σιγά ήρθαμε πιο κοντά … νομίζω θέλει χρόνο αυτή η κατάσταση … είναι περισσότερο θέμα ψυχολογίας και όχι επειδή κάτι έχει συμβεί … θεωρώ βρίσκεστε σε αυτή τι κατάσταση … επίσης να ξέρεις κάτι επειδή λόγω κατάστασης υπερ αναλύεις τα πάντα και ίσως πράγματα στα οποία δεν θα έδινες σημασία τώρα δίνεις … σιντονα θα βρείτε τους ρυθμούς σας θα δεις !! 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα κορίτσια μου ♥️ ελπίζω να είστε όλες καλα. Μπαίνω και σας διαβάζω αλλά ήθελα να πάρω λίγο τον χρόνο μου!! Αν θυμάστε ήταν να κάνουμε πρόκληση τον Οκτώβριο. Έκανα λοιπόν τις ορμονικές μου (αξογες κατά τα λεγόμενα του) κανονικά, καθόρισε ο γυναικολόγος την δοσολογία που θεωρούσε σωστή και αφού πήρα τα σερπαφαρ για 5 μέρες μου λέει πήγαινε κάνε και ε2 να δούμε σε τι φάση είσαι. Για υπέρηχο ούτε λόγος. Πάω την κάνω και βγαίνει 52. Τον παίρνω τηλ του το λέω και η απάντηση του ήταν η εξής "οι ωοθήκες σου είναι πεθαμένες τι συζητάμε τώρα" . Έπαθα σοκ, του λέω να επαναλάβω την εξετάσει, να με δει, αρνητικός, ότι δεν έχει νόημα κλπ . Η κατάληξη ήταν εγώ στα πατώματα να κλαίω τις πεθαμένες ωοθήκες μου, ούτε επαφές δεν είχαμε, δεν ήθελα τίποτα. Έτσι πήραμε την απόφαση να αλλάξουμε γιατρό.

Πάω σε άλλο γυναικολόγο λοιπόν με είδε, όντως έχω πολυκυστικες ωοθήκες αλλά μου λέει θέλω να  κανουμε εξετάσεις πάλι από την αρχή! μου ζήτησε να κάνω εξετάσεις θρομβοφιλιας για την αποβολή και σιγά σιγά βγαίνουν αποτέλεσματα και επειδή μέχρι να τα μαζέψω όλα και να πάω στον γιατρό να τα δούμε θα σκάσω ίσως μπορεί κάποια να γνωρίζει ♥️ η θρομβοφιλια θα βγει Τρίτη-Τεταρτη, αλλά έχω την καμπύλη ζαχαρου-ινσουλινης... Μου είπαν απο το μικροβιολογικό ότι η καμπύλη ινσουλίνης είναι λίγο υψηλή οι τιμές είναι 

Ζαχάρου 

0' 90

60' 103

120' 71 

Ινσουλίνης 

0' 4.70

60' 42.80

120' 44.60

 

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, Marianne98 said:

Καλησπέρα κορίτσια μου ♥️ ελπίζω να είστε όλες καλα. Μπαίνω και σας διαβάζω αλλά ήθελα να πάρω λίγο τον χρόνο μου!! Αν θυμάστε ήταν να κάνουμε πρόκληση τον Οκτώβριο. Έκανα λοιπόν τις ορμονικές μου (αξογες κατά τα λεγόμενα του) κανονικά, καθόρισε ο γυναικολόγος την δοσολογία που θεωρούσε σωστή και αφού πήρα τα σερπαφαρ για 5 μέρες μου λέει πήγαινε κάνε και ε2 να δούμε σε τι φάση είσαι. Για υπέρηχο ούτε λόγος. Πάω την κάνω και βγαίνει 52. Τον παίρνω τηλ του το λέω και η απάντηση του ήταν η εξής "οι ωοθήκες σου είναι πεθαμένες τι συζητάμε τώρα" . Έπαθα σοκ, του λέω να επαναλάβω την εξετάσει, να με δει, αρνητικός, ότι δεν έχει νόημα κλπ . Η κατάληξη ήταν εγώ στα πατώματα να κλαίω τις πεθαμένες ωοθήκες μου, ούτε επαφές δεν είχαμε, δεν ήθελα τίποτα. Έτσι πήραμε την απόφαση να αλλάξουμε γιατρό.

Πάω σε άλλο γυναικολόγο λοιπόν με είδε, όντως έχω πολυκυστικες ωοθήκες αλλά μου λέει θέλω να  κανουμε εξετάσεις πάλι από την αρχή! μου ζήτησε να κάνω εξετάσεις θρομβοφιλιας για την αποβολή και σιγά σιγά βγαίνουν αποτέλεσματα και επειδή μέχρι να τα μαζέψω όλα και να πάω στον γιατρό να τα δούμε θα σκάσω ίσως μπορεί κάποια να γνωρίζει ♥️ η θρομβοφιλια θα βγει Τρίτη-Τεταρτη, αλλά έχω την καμπύλη ζαχαρου-ινσουλινης... Μου είπαν απο το μικροβιολογικό ότι η καμπύλη ινσουλίνης είναι λίγο υψηλή οι τιμές είναι 

Ζαχάρου 

0' 90

60' 103

120' 71 

Ινσουλίνης 

0' 4.70

60' 42.80

120' 44.60

 

Εγώ δεν γνωρίζω καθόλου γιατί εμένα έχει άλλες τιμές το εργαστήρι που τις είχα κάνει … όπως κ να έχει καλα έκανες κ άλλαξες γιατρό να πάρεις μια δεύτερη γνώμη … όλα θα πάνε καλΑ θα το δεις ! Έχεις παιδάκια ;;;;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Lila ki είπε:

Εγώ δεν γνωρίζω καθόλου γιατί εμένα έχει άλλες τιμές το εργαστήρι που τις είχα κάνει … όπως κ να έχει καλα έκανες κ άλλαξες γιατρό να πάρεις μια δεύτερη γνώμη … όλα θα πάνε καλΑ θα το δεις ! Έχεις παιδάκια ;;;;

Όχι δεν έχω παιδάκια♥️ εσύ σε τι φάση βρίσκεσαι;;♥️

Εντωμεταξυ βγήκαν κ οι εξετάσεις θρομβοφιλιας και ενώ όλα φαίνονται σε φυσιολογικες τιμές μέσα η πρωτεινη S  είναι ελάχιστα πεσμένη.  Υπάρχει περίπτωση να επιρεαζει; γνωρίζεις;;

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Marianne98 said:

Όχι δεν έχω παιδάκια♥️ εσύ σε τι φάση βρίσκεσαι;;♥️

Εντωμεταξυ βγήκαν κ οι εξετάσεις θρομβοφιλιας και ενώ όλα φαίνονται σε φυσιολογικες τιμές μέσα η πρωτεινη S  είναι ελάχιστα πεσμένη.  Υπάρχει περίπτωση να επιρεαζει; γνωρίζεις;;

Ούτε εγώ έχω παιδάκια ! Είμαι 36 ετών …. Εγώ μετά την αποβολή έκανα εξετάσεις αλλά είμαι στο εξωτερικό και δεν μου τις έδειξαν μόνο μ είπαν είναι φυσιολογικές οι τιμές αλλά δεν τους εμπιστεύομαι και θα έρθω Ελλάδα … δεν γνωρίζω εάν επηρεάζει αλλά από ότι έχω διαβάσει εδώ όλα μπορεί να επηρεάσουν … ακόμα κ μια ανεβασμένη τιμή προλακτινης για παράδειγμα μπορεί να επηρεάσει… πχ τ τα έψαξα κ λέει η χαμηλή πρωτεΐνη s μπορεί να εμφάνιση φλεβική θρόμβωση … θεωρώ ο γιατρός θα σε κατεύθυνση …. Μην αγχώνεσαι ευτυχώς ξανά έκανες τις εξετάσεις και θα βρεθεί η σωστή θεραπεία και θα μείνεις σύντομα … 

12 minutes ago, Marianne98 said:

Όχι δεν έχω παιδάκια♥️ εσύ σε τι φάση βρίσκεσαι;;♥️

Εντωμεταξυ βγήκαν κ οι εξετάσεις θρομβοφιλιας και ενώ όλα φαίνονται σε φυσιολογικες τιμές μέσα η πρωτεινη S  είναι ελάχιστα πεσμένη.  Υπάρχει περίπτωση να επιρεαζει; γνωρίζεις;;

Η ανεπάρκεια πρωτεΐνης S είναι μια σπάνια διαταραχή (συνήθως κληρονομική) που κάνει το αίμα να πήζει πολύ εύκολα. Η πρωτεΐνη S βοηθάει στο να αποτραπεί η δημιουργία πολλών θρόμβων από άλλες πρωτεΐνες πήξης. Είναι μία από τις πολλές φυσικές αντιπηκτικές ουσίες στον οργανισμό, οι οποίες κρατούν υπό έλεγχο τον μηχανισμό πήξης. Όταν έχετε πολύ λίγη πρωτεΐνη S, είναι πιο δύσκολο για το σώμα σας να ελέγξει την πήξη του αίματος. Αυτό μπορεί να οδηγήσει σε θρομβώσεις.
 

 

αυτο πχ βρήκα τώρα αλλά εγω άσχετη είμαι για να σου πω θεωρω όμως πως ο γιατρός θα σε κατευθύνει πλήρως . Ποτέ θα μας γιατρό να δει τις εξετάσεις  ;;;

  • Δύναμη! 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , Lila ki είπε:

Ούτε εγώ έχω παιδάκια ! Είμαι 36 ετών …. Εγώ μετά την αποβολή έκανα εξετάσεις αλλά είμαι στο εξωτερικό και δεν μου τις έδειξαν μόνο μ είπαν είναι φυσιολογικές οι τιμές αλλά δεν τους εμπιστεύομαι και θα έρθω Ελλάδα … δεν γνωρίζω εάν επηρεάζει αλλά από ότι έχω διαβάσει εδώ όλα μπορεί να επηρεάσουν … ακόμα κ μια ανεβασμένη τιμή προλακτινης για παράδειγμα μπορεί να επηρεάσει… πχ τ τα έψαξα κ λέει η χαμηλή πρωτεΐνη s μπορεί να εμφάνιση φλεβική θρόμβωση … θεωρώ ο γιατρός θα σε κατεύθυνση …. Μην αγχώνεσαι ευτυχώς ξανά έκανες τις εξετάσεις και θα βρεθεί η σωστή θεραπεία και θα μείνεις σύντομα … 

Ναι ο γιατρός που πήγαμε τώρα ήθελε να κάνουμε από την αρχή όλες τις εξετάσεις για τις πολυκυστικες (25ετων) και να κοιτάξουμε κ την θρομβοφιλια για να το αποκλείσουμε. Απλά μου είπε να τις μαζέψω όλες και να πάω από εκεί να τις δει κ να συζητήσουμε, μέχρι να γίνει αυτό έχω μέρες ακόμα και όσο νανα με τρώει η αγωνία! Την Παρασκευή 21η μέρα του κύκλου θα πάω για προγεστερόνης και 2-3 μέρα του κύκλου μου έχει γράψει κάτι ορμονικές, μετά μαζεύω ότι έχω κ πάω από εκεί🥴 καθόλου υπομονή δεν έχω όμως από ότι βλέπεις!!!

Αυτό που προσθεσες το διάβασα και εγώ!!! Για αυτό αναρωτιέμαι και είπα να ρωτήσω μήπως κάποια κοπέλα είχε κάτι παρόμοιο, να έχω και εικόνα🥴 αγωνία φουλ!!!

Εχω διαβάσει την ιστορία σου! Θα σου πω να πάρεις και 2η και 3η γνώμη αν χρειαστεί γιατί και εγώ που δεν το έκανα από την πρώτη στιγμή τι κατάλαβα; όλα θα πάνε καλά για όλες!!♥️

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...