Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια καλησπέρα! Μετα την παλινδρομη που ειχα βγηκε το αποτελεσμα του καρυοτυπου του εμβρυου και δειχνει οτι χρωμόσωμικα δεν ειχε καποια ανωμαλια, ηταν υγιες και αγορι.. επειδη στειλαμε μονο εμβρυικα στοιχεια ο γιατρός μου υποστηριζει οτι μπορει να ειχε καποιο προβλημα αλλα να μην κατάφεραν να το δουν απο το δείγμα που στειλαμε.. δεν ειχα φυσικη αποβολη, ο σακος μου μεγαλωνε απλως δεν υπηρχε εμβρυακι απο ενα σημειο και μετα,πραγμα που εμενα με ανακουφιζε οτι οντως υπηρχε θεμα με το εμβρυο .. περα απο το βασικο πακετο εξετασεων για θρομβοφιλια που βγηκε καθαρο, τωρα πρεπει να κανω το πακετο "12 παραγοντων" μου ειπε και να μιλησω με αιματολογο που μου συστησε. Στεναχωρηθηκα πολυ.. υπαρχει περίπτωση να ηταν υγιες και απλως να ηταν τυχαιο γεγονος; Φοβαμαι ότι ξεκιναει νεα αγνωστη μαχη πριν τη δεύτερη εξωσωματικη! Και αν βρεθει κατι σε αυτές τις εξετασεις εχω ελπιδες να κρατησω μωρακι; Θα παιρνω απλως αντιπηκτικες;; Ή Είναι πιο περίπλοκο,; Συνεβη σε καμία, αλλα να τα καταφερε τελικα; Ευχαριστώ εκ των προτέρων

      • Δύναμη! 3

Εγκυμοσύνη η όχι ;


Eg93

Recommended Posts

Just now, Marianne98 said:

Ναι ο γιατρός που πήγαμε τώρα ήθελε να κάνουμε από την αρχή όλες τις εξετάσεις για τις πολυκυστικες και να κοιτάξουμε κ την θρομβοφιλια για να το αποκλείσουμε. Απλά μου είπε να τις μαζέψω όλες και να πάω από εκεί να τις δει κ να συζητήσουμε, μέχρι να γίνει αυτό έχω μέρες ακόμα και όσο νανα με τρώει η αγωνία! Την Παρασκευή 21η μέρα του κύκλου θα πάω για προγεστερόνης και 2-3 μέρα του κύκλου μου έχει γράψει κάτι ορμονικές, μετά μαζεύω ότι έχω κ πάω από εκεί🥴 καθόλου υπομονή δεν έχω όμως από ότι βλέπεις!!!

Ναι έχω διαβάσει την ιστορία σου! Θα σου πω να πάρεις και 2η και 3η γνώμη αν χρειαστεί γιατί και εγώ που δεν το έκανα από την πρώτη στιγμή τι κατάλαβα; όλα θα πάνε καλά για όλες!!♥️

Το ξέρω ότι έχεις αγωνία εγώ να δεις ως αγωνιώ μέχρι να με δει ο γιατρός άστο … ναι οπωσδήποτε Γενάρη κατεβαινω Ελλάδα να κάνω θρομβοφιλια να με δει η γιατρός μου … ναι τις έχω κάνει κ εγώ αυτές τις εξετάσεις που λες ! Θα σου δώσουν πολλές απαντήσεις θα δεις … μην ανησυχείς κάνε υπομονή πάντες όλες κ θα έχει ο γιατρός πλήρη εικόνα ..

22 hours ago, Marianne98 said:

Καλησπέρα κορίτσια μου ♥️ ελπίζω να είστε όλες καλα. Μπαίνω και σας διαβάζω αλλά ήθελα να πάρω λίγο τον χρόνο μου!! Αν θυμάστε ήταν να κάνουμε πρόκληση τον Οκτώβριο. Έκανα λοιπόν τις ορμονικές μου (αξογες κατά τα λεγόμενα του) κανονικά, καθόρισε ο γυναικολόγος την δοσολογία που θεωρούσε σωστή και αφού πήρα τα σερπαφαρ για 5 μέρες μου λέει πήγαινε κάνε και ε2 να δούμε σε τι φάση είσαι. Για υπέρηχο ούτε λόγος. Πάω την κάνω και βγαίνει 52. Τον παίρνω τηλ του το λέω και η απάντηση του ήταν η εξής "οι ωοθήκες σου είναι πεθαμένες τι συζητάμε τώρα" . Έπαθα σοκ, του λέω να επαναλάβω την εξετάσει, να με δει, αρνητικός, ότι δεν έχει νόημα κλπ . Η κατάληξη ήταν εγώ στα πατώματα να κλαίω τις πεθαμένες ωοθήκες μου, ούτε επαφές δεν είχαμε, δεν ήθελα τίποτα. Έτσι πήραμε την απόφαση να αλλάξουμε γιατρό.

Πάω σε άλλο γυναικολόγο λοιπόν με είδε, όντως έχω πολυκυστικες ωοθήκες αλλά μου λέει θέλω να  κανουμε εξετάσεις πάλι από την αρχή! μου ζήτησε να κάνω εξετάσεις θρομβοφιλιας για την αποβολή και σιγά σιγά βγαίνουν αποτέλεσματα και επειδή μέχρι να τα μαζέψω όλα και να πάω στον γιατρό να τα δούμε θα σκάσω ίσως μπορεί κάποια να γνωρίζει ♥️ η θρομβοφιλια θα βγει Τρίτη-Τεταρτη, αλλά έχω την καμπύλη ζαχαρου-ινσουλινης... Μου είπαν απο το μικροβιολογικό ότι η καμπύλη ινσουλίνης είναι λίγο υψηλή οι τιμές είναι 

Ζαχάρου 

0' 90

60' 103

120' 71 

Ινσουλίνης 

0' 4.70

60' 42.80

120' 44.60

 

Επίσης να σου πω κάτι που ξανά διαβάζω αυτό που έγραψες πως σου είπε είναι πεθαμένες οι ωοθήκες σου … δ ξερω το ιστορικό αλλά μόλις 25 ετών τι σκατα δηλαδή είναι τόσο σίγουρος ;;; Έχετε παρακολουθήσει με τον γιατρό την ωορρηξία σου ;;;; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 25 λεπτά , Lila ki είπε:

Το ξέρω ότι έχεις αγωνία εγώ να δεις ως αγωνιώ μέχρι να με δει ο γιατρός άστο … ναι οπωσδήποτε Γενάρη κατεβαινω Ελλάδα να κάνω θρομβοφιλια να με δει η γιατρός μου … ναι τις έχω κάνει κ εγώ αυτές τις εξετάσεις που λες ! Θα σου δώσουν πολλές απαντήσεις θα δεις … μην ανησυχείς κάνε υπομονή πάντες όλες κ θα έχει ο γιατρός πλήρη εικόνα ..

Επίσης να σου πω κάτι που ξανά διαβάζω αυτό που έγραψες πως σου είπε είναι πεθαμένες οι ωοθήκες σου … δ ξερω το ιστορικό αλλά μόλις 25 ετών τι σκατα δηλαδή είναι τόσο σίγουρος ;;; Έχετε παρακολουθήσει με τον γιατρό την ωορρηξία σου ;;;; 

Και εγώ έτσι όπως είναι ο κύκλος μου από Γενάρη βλέπω να πηγαίνω στον γιατρό🥴 άντε υπομονή και στις δύο μας μαζί θα την περάσουμε την αγωνία χαχαχα..

Όσο για τις "πεθαμένες ωοθηκες" ο γυναικολόγος που πήγα τώρα έβαλε τα γέλια, είπε ότι θα μπορούσε να με είχε παρακολουθήσει υπερηχογραφικά, να επαναλάβει την εξετάση γιατί με βάση την δική του άποψη εφόσον έκανα κύκλο 32 ημερών, έκανα και κανονικά ωορρηξια απλά αργότερα.  Περισυ έμεινα έγκυος στους 9 μήνες προσπάθειας. Ο γιατρός που πήγα τώρα μου είπε ότι θα μου πρότεινε την πρόκληση αν είχαμε ξεπεράσει τον 1/1.5 χρόνο προσπάθειας ή αν δεν είχαμε χρόνο λόγω ηλικίας. Ο άλλος απλά είχε λυσσαξει να κάνουμε πρόκληση χωρίς να θέλει να εξετάσουμε οτιδήποτε άλλο..

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Marianne98 said:

Και εγώ έτσι όπως είναι ο κύκλος μου από Γενάρη βλέπω να πηγαίνω στον γιατρό🥴 άντε υπομονή και στις δύο μας μαζί θα την περάσουμε την αγωνία χαχαχα..

Όσο για τις "πεθαμένες ωοθηκες" ο γυναικολόγος που πήγα τώρα έβαλε τα γέλια, είπε ότι θα μπορούσε να με είχε παρακολουθήσει υπερηχογραφικά, να επαναλάβει την εξετάση γιατί με βάση την δική του άποψη εφόσον έκανα κύκλο 32 ημερών, έκανα και κανονικά ωορρηξια απλά αργότερα.  Περισυ έμεινα έγκυος στους 9 μήνες προσπάθειας. Ο γιατρός που πήγα τώρα μου είπε ότι θα μου πρότεινε την πρόκληση αν είχαμε ξεπεράσει τον 1/1.5 χρόνο προσπάθειας ή αν δεν είχαμε χρόνο λόγω ηλικίας. Ο άλλος απλά είχε λυσσαξει να κάνουμε πρόκληση χωρίς να θέλει να εξετάσουμε οτιδήποτε άλλο..

Όλα θα πάνε καλα θα το δεις δεν υπάρχει περίπτωση στη να ισχύει ότι λέει με ν μια σύλληψη κιόλας που είχες πέρυσι … άμα είχες πεθαμένες ωοθήκες πως τότε έμεινες έγκυος … θα σε βοηθήσει ο νέος γιατρός κ σύντομα θα τα συζητάμε αυτά και θα γελάμε ! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Lila ki είπε:

Κορίτσια τι κάνετε ; Πόσες είστε σε αναμονή περιόδου ;  Εγώ έχω καιρό ακόμα αλλά καμια ελπίδα καθώς οι επαφές μ ήταν ελάχιστες ….

Καλησπερα κοριτσι μου...εμενα μου ηρθε η πρωτη περιοδος μετα την αποβολη...ημικρανια καθολου οπως συνηθιζα 3 χρονια τωρα,ροη κανονικη,πονο καθολου...απο το νεο ετος λεω να ξανα αρχισω επαφες...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 hours ago, Fofi! said:

Καλησπερα κοριτσι μου...εμενα μου ηρθε η πρωτη περιοδος μετα την αποβολη...ημικρανια καθολου οπως συνηθιζα 3 χρονια τωρα,ροη κανονικη,πονο καθολου...απο το νεο ετος λεω να ξανα αρχισω επαφες...

Εγώ τις ξεκίνησα όχι εντατικά βέβαια … σήμερα έβαλα θερμόμετρο και είχα 37,2 αν και είμαι πολύ νωρίς ακόμα 19η ημέρα όποτε η έρχεται ίωση η ίσως αργή ωορρηξία δεν ξέρω … αλλά όπως και να έχει κάθε μήνας είναι κ μια νέα αρχή ! 

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, Lila ki είπε:

Εγώ τις ξεκίνησα όχι εντατικά βέβαια … σήμερα έβαλα θερμόμετρο και είχα 37,2 αν και είμαι πολύ νωρίς ακόμα 19η ημέρα όποτε η έρχεται ίωση η ίσως αργή ωορρηξία δεν ξέρω … αλλά όπως και να έχει κάθε μήνας είναι κ μια νέα αρχή ! 

Δεν εχω χρησιμοποιηση ποτε θερμομετρηση...ποια ειναι η διαδικασια?

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Fofi! said:

Δεν εχω χρησιμοποιηση ποτε θερμομετρηση...ποια ειναι η διαδικασια?

Να σου πω την αλήθεια είναι άσχετη χαχαχαχα απλά έχω διαβάζει σχόλια ότι μετά την ωορρηξία και για 18 ημέρες εάν έχεις λίγο ανεβασμένη θερμοκρασία είναι καλό σημάδι … εγώ μετά από εκείνη την ημέρα επανήλθα στο 36,6 άρα έχω κάνει μάλλον αργά ωορρηξία δ ξέρω …. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τα φώτα σας. 

Προηγουμενη περιοδος 20/11 με διάρκεια 5 ημέρες. Ωορρηξία εντοπισμός με τεστ 15ημερα του κυκλου μου .. Και μετά από 5 ημέρες απίστευτη συχνοουρία και παρα πολλα αέρια δυσοσμα μέχρι και σήμερα..  Επαφές εννοείται είχα καθώς θέλουμε πολυ ένα παιδάκι. Αυτό με τα αέρια δε το εχω ξανά πάθει σε τόσο μεγάλο βαθμό και μου έχει φανεί παράξενο.. Το έχει παθει καμια ;

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Anii said:

Κορίτσια τα φώτα σας. 

Προηγουμενη περιοδος 20/11 με διάρκεια 5 ημέρες. Ωορρηξία εντοπισμός με τεστ 15ημερα του κυκλου μου .. Και μετά από 5 ημέρες απίστευτη συχνοουρία και παρα πολλα αέρια δυσοσμα μέχρι και σήμερα..  Επαφές εννοείται είχα καθώς θέλουμε πολυ ένα παιδάκι. Αυτό με τα αέρια δε το εχω ξανά πάθει σε τόσο μεγάλο βαθμό και μου έχει φανεί παράξενο.. Το έχει παθει καμια ;

Ναι εγώ το είχα αυτό ! Όλα αυτά που περιγράφεις ! Στο εύχομαι ολόψυχα !!! Καλή επιτυχία ! Ενημέρωσε μας !!!

  • Δύναμη! 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 10 λεπτά , Lila ki είπε:

Ναι εγώ το είχα αυτό ! Όλα αυτά που περιγράφεις ! Στο εύχομαι ολόψυχα !!! Καλή επιτυχία ! Ενημέρωσε μας !!!

Αχ σε ευχαριστώ παρα πολυ μου δίνεις ελπίδες. Κανονικά περιμενω αυριο περιοδο κρατιέμαι με τα χίλια ζόρια.. Ελπίζω να γίνει το θαυμα των Χριστουγέννων 💗

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Anii said:

Αχ σε ευχαριστώ παρα πολυ μου δίνεις ελπίδες. Κανονικά περιμενω αυριο περιοδο κρατιέμαι με τα χίλια ζόρια.. Ελπίζω να γίνει το θαυμα των Χριστουγέννων 💗

Εμένα μ ήρθε σήμερα . Αδιαθέτησα 19/11 και βρήκα ωορρηξία 12η ημέρα και εφόσον αδιαθέτησα σήμερα ωορρηξία είχα 13η.. δεν είχα επαφές δυστυχώς πέρα από την 12 ημέρα και έτσι δεν το πέτυχα αυτό το μήνα .. ομως για να είχες ωορρηξία 15η ημέρα είσαι σίγουρη πως περιμένεις αύριο ;;; Τι κύκλους έχεις ; 

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Lila ki είπε:

Εμένα μ ήρθε σήμερα . Αδιαθέτησα 19/11 και βρήκα ωορρηξία 12η ημέρα και εφόσον αδιαθέτησα σήμερα ωορρηξία είχα 13η.. δεν είχα επαφές δυστυχώς πέρα από την 12 ημέρα και έτσι δεν το πέτυχα αυτό το μήνα .. ομως για να είχες ωορρηξία 15η ημέρα είσαι σίγουρη πως περιμένεις αύριο ;;; Τι κύκλους έχεις ; 

Κανονικά 26 μέρες με κάποιες αλλαγες μια με δυο ημέρες σε φυσιολογικά πλαισια. Γι αυτό αποφάσισα αυτό τον μήνα να την εντοπίσω με τεστακια για να έχω περισσοτερες πιθανοτητες μήπως ελαττωθεί και το άγχος που με διακατέχει.. Θα έπρεπε κανονικά σήμερα αλλά όπως λες επειδή έκανα 15η το λογικό είναι να μην έρθει σήμερα οπότε σίγουρα μεγαλώνει ο κυκλος από 26 ημέρες.   Πάντως νιώθω εξαιρετικά κουρασμένη τις τελευταίες μέρες αν και δε κάθομαι καθόλου.  Θα δείξει. Τα αέρια συνεχίζονται δυναμικά κ ιδιαίτερα το βραδυ.. Όσο για σένα σε καταλαβαίνω καθώς και εγώ έχω περιπτωσεις τέτοιες να μην έχω συχνές επαφές... Στην ουσία προσπαθω απο το πασχα αλλά καποιοι μήνες πανε χαμένοι εξαιτίας της δουλειάς μου...σοβαρη προσπαθεια έχω κάνει φαντάσου μόνο δυο μήνες. Έχω και ρυθμισμενο θυρεοειδή. Μακάρι να τα καταφέρουμε όλες.. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Anii said:

Κανονικά 26 μέρες με κάποιες αλλαγες μια με δυο ημέρες σε φυσιολογικά πλαισια. Γι αυτό αποφάσισα αυτό τον μήνα να την εντοπίσω με τεστακια για να έχω περισσοτερες πιθανοτητες μήπως ελαττωθεί και το άγχος που με διακατέχει.. Θα έπρεπε κανονικά σήμερα αλλά όπως λες επειδή έκανα 15η το λογικό είναι να μην έρθει σήμερα οπότε σίγουρα μεγαλώνει ο κυκλος από 26 ημέρες.   Πάντως νιώθω εξαιρετικά κουρασμένη τις τελευταίες μέρες αν και δε κάθομαι καθόλου.  Θα δείξει. Τα αέρια συνεχίζονται δυναμικά κ ιδιαίτερα το βραδυ.. Όσο για σένα σε καταλαβαίνω καθώς και εγώ έχω περιπτωσεις τέτοιες να μην έχω συχνές επαφές... Στην ουσία προσπαθω απο το πασχα αλλά καποιοι μήνες πανε χαμένοι εξαιτίας της δουλειάς μου...σοβαρη προσπαθεια έχω κάνει φαντάσου μόνο δυο μήνες. Έχω και ρυθμισμενο θυρεοειδή. Μακάρι να τα καταφέρουμε όλες.. 

έτσι ακριβώς και εγώ … τον μήνα που συνέλαβα ήταν μετρημένες επαφές και κυρίως πρωινές και θεωρώ αυτό με βοήθησε αρκετά οι πρωινές επαφές που είχαμε … κάποιοι μήνες βέβαια είμαι χαμένοι μήνες καθώς δυο τρεις επαφές δεν αρκούν τουλάχιστον για μένα … όπως και να εψει θεωρώ έχεις πολλές ελπίδες .. επίσης όπως λένε κάποιες κοπέλες κ έχουν απόλυτο δίκιο μετά το θετικό τεστ φρόντισε να έχεις επαφές δυο μέρες πριν και δυο μέρες μετά .. εμένα έγινε η ωορρηξία ακριβώς 36 ώρες μετα το θετικο τεστ … νομίζω όμως ότι έχει εχεις πολλές ελπίδες και στο εύχομαι ολόψυχα … μακάρι να μας στείλεις το θετικό τεστ εγκυμοσύνης σύντομα !!! 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Lila ki είπε:

έτσι ακριβώς και εγώ … τον μήνα που συνέλαβα ήταν μετρημένες επαφές και κυρίως πρωινές και θεωρώ αυτό με βοήθησε αρκετά οι πρωινές επαφές που είχαμε … κάποιοι μήνες βέβαια είμαι χαμένοι μήνες καθώς δυο τρεις επαφές δεν αρκούν τουλάχιστον για μένα … όπως και να εψει θεωρώ έχεις πολλές ελπίδες .. επίσης όπως λένε κάποιες κοπέλες κ έχουν απόλυτο δίκιο μετά το θετικό τεστ φρόντισε να έχεις επαφές δυο μέρες πριν και δυο μέρες μετά .. εμένα έγινε η ωορρηξία ακριβώς 36 ώρες μετα το θετικο τεστ … νομίζω όμως ότι έχει εχεις πολλές ελπίδες και στο εύχομαι ολόψυχα … μακάρι να μας στείλεις το θετικό τεστ εγκυμοσύνης σύντομα !!! 

Ήμουν διακοπές σε σπίτι συγγενικου προσώπου οπότε μόλις είδα το θετικό τεστ τσουπ στα κρυφά και διακριτικά 🤣 και την επόμενη που ήταν παλι θετικό λέω βουρ. Μακάρι να μας φέρει γουρι .. Κι όπως λες είχα και δυο μερες πριν .. Οπότε αυξάνονται οι πιθανότητες.. Δε θα είχα ελπίδες κανονικά αλλά αυτό με την συχνοουρία και τα αέρια κρατάνε μέρες τώρα και με παρεξενεψε γ αυτό μπήκα και στη διαδικασία να αναρωτηθώ μήπως...προσευχομαι.. 

  • Καλή τύχη! 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...