Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Ομφάλιος λώρος


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες τις Μανουλες. Πρόσφατα πήγα για την εξέταση Doobler και ενώ όλα ήταν καλά ο γιατρός μου είπε ότι βλέπει μια περιτυληξη του μωρού με τον ομφάλιο λώρο..αυτός βέβαια μας καθησύχασε γιατί λέει ότι γίνεται πολύ συχνά και δεν διατρέχει κίνδυνο το μωρό! Όπως καταλαβαίνετε εγώ αγχώθηκα είναι και το πρώτο μου και έχει φτάσει το άγχος μου στον Θεό! Είχατε ανάλογες εμπειρίες? Μπορεί όντως να μην είναι κάτι αλλά και μόνο στην σκέψη μην γίνει κάτι άλλο καταλαβαίνετε πως νιώθω. Συγνώμη για το μεγάλο κείμενο. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 31 λεπτά , Μαρακι27 είπε:

Καλησπέρα σε όλες τις Μανουλες. Πρόσφατα πήγα για την εξέταση Doobler και ενώ όλα ήταν καλά ο γιατρός μου είπε ότι βλέπει μια περιτυληξη του μωρού με τον ομφάλιο λώρο..αυτός βέβαια μας καθησύχασε γιατί λέει ότι γίνεται πολύ συχνά και δεν διατρέχει κίνδυνο το μωρό! Όπως καταλαβαίνετε εγώ αγχώθηκα είναι και το πρώτο μου και έχει φτάσει το άγχος μου στον Θεό! Είχατε ανάλογες εμπειρίες? Μπορεί όντως να μην είναι κάτι αλλά και μόνο στην σκέψη μην γίνει κάτι άλλο καταλαβαίνετε πως νιώθω. Συγνώμη για το μεγάλο κείμενο. 

Καλησπέρα κορίτσι μου!!! Το έχω ακούσει κ εγώ ότι είναι σύνηθες το μωρό να τυλίγεται στο λώρο... Μια φίλη μου το είχε κ ο γιατρός της είπε ότι θα πάμε για φυσιολογικα αλλά αν δούμε ότι χάνει παλμούς πάμε καισαρική.. Δεν είχε λόγο να σου πει ψέματα ολόκληρος επιστήμονας...άδικα αγχώθηκες!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 32 λεπτά , WomensPower είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου!!! Το έχω ακούσει κ εγώ ότι είναι σύνηθες το μωρό να τυλίγεται στο λώρο... Μια φίλη μου το είχε κ ο γιατρός της είπε ότι θα πάμε για φυσιολογικα αλλά αν δούμε ότι χάνει παλμούς πάμε καισαρική.. Δεν είχε λόγο να σου πει ψέματα ολόκληρος επιστήμονας...άδικα αγχώθηκες!

 

Μακάρι κορίτσι ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου !!

Link to comment
Share on other sites

Kαλε τα μισα μωρα ειναι τυλιγμενα με τον λωρο! Μην αγχωνεσαι. Συνηθως το πανε φυσιολογικα μεχρι να δουν οτι δε γινεται κ μετα κανουν καισαρικη. Δλδ στο χειροτερο σεναριο. Το μωρακι σου μια χαρα θα ειναι! Με το καλο!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσι μ μην ανγχωνεσε ισχύει ότι πολλά μωρά έχουν τυλιγμένο λώρο η αλήθεια είναι ότι εμένα με βαλαμ για καισαρικη για αυτό το λόγο αλλά πάνω απολα το παιδί και βέβαια βγήκε υγιέστατος. Παρολαυτα αφού σε παρακολουθεί ο γιατρός σου να μην φοβάσαι τίποτα ξέρουν πολύ καλά αν και πότε πρέπει να επέμβουν 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μην αγχεσαι , δεν ειναι σπάνιο φαινόμενο , αλλάζει στάσεις και μπορεί να τυλιχτεί. Ξέρω πολλά μωρά που ήταν τυλιγμένα με τον ομφάλιο και γεννήθηκαν φυσιολογικοτατα και χωρίς πρόβλημα. Λογικά πριν σε βάλουν να γεννήσεις θα σε βάλουν να κανεις ένα βιοφυσικο προφίλ εμβρύου. Να δουν το μωρό δλδ ποσό ακόμα υπολογίζεται να κάτσει μέσα. Μετράνε αμνιακό υγρό, στάση σώματος. σε βάζουν καρδιοτακογραφο και υπολογίζουν αν στη χειρότερη χρειαστείς καισαρική, αλλά πλέον είναι τόσο σύνηθες που αφενός μεν αυτό μπορεί να αλλάξει από μέρα σε μέρα είτε το μωρό γεννιέται έτσι. Εσένα μη σε νοιάζει εφόσον ο γιατρός ήταν κουλ. Συνήθως αν και μικρή πιθανότητα να εχει να κινδυνεύει προτιμούν να μη το διακινδυνεύουν και σε τρομοκρατούν παρά το αντίθετο.  

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, Μαρακι27 είπε:

Καλησπέρα σε όλες τις Μανουλες. Πρόσφατα πήγα για την εξέταση Doobler και ενώ όλα ήταν καλά ο γιατρός μου είπε ότι βλέπει μια περιτυληξη του μωρού με τον ομφάλιο λώρο..αυτός βέβαια μας καθησύχασε γιατί λέει ότι γίνεται πολύ συχνά και δεν διατρέχει κίνδυνο το μωρό! Όπως καταλαβαίνετε εγώ αγχώθηκα είναι και το πρώτο μου και έχει φτάσει το άγχος μου στον Θεό! Είχατε ανάλογες εμπειρίες? Μπορεί όντως να μην είναι κάτι αλλά και μόνο στην σκέψη μην γίνει κάτι άλλο καταλαβαίνετε πως νιώθω. Συγνώμη για το μεγάλο κείμενο. 

Καλησπέρα και με το καλό!στην β επιπέδου μου είπε ο εβρυολογος ότι το μωράκι είχε περιτυλιξη. Από τότε κ μέχρι να γεννήσω,τυλιγόταν,ξετυλιγοταν .και εγώ σε κάθε εξέταση στον γυναικολογο,τον ρωτούσα γιατί αγχωνομουν. Αφού γύρισε ο χριστιανός κ μου λέει τι ήθελε κ εμβρυολογος σου να σου πει για την περιτυλιξη;τζαμα σε αγχωσε! Ο ίδιος σκέψου δεν το αναφέρει σε καμία μελλοντική μαμά παρά μόνο αν φτάσει την ημέρα του τοκετού. Ούτως ή άλλως δεν μπορείς κ να κάνεις κάτι. Γέννησα την κόρη μου φυσιολογικά,κ όταν μου την βγάλανε είχε διπλή, σφικτή,όπως μου είπαν, περιτυλιξη κ το χρώμα της μωβε. Όλα πήγαν καλά,αν βλέπανε να χάνει παλμούς ή να παρά αργεί ο τοκετός θα κάναμε καισαρική. Πάρα πολλά μωρά γεννιούνται κοκορετσακια,ομφάλιος λώρος παντού,να μην σε ανησυχεί.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , MumMaria είπε:

Καλησπέρα και με το καλό!στην β επιπέδου μου είπε ο εβρυολογος ότι το μωράκι είχε περιτυλιξη. Από τότε κ μέχρι να γεννήσω,τυλιγόταν,ξετυλιγοταν .και εγώ σε κάθε εξέταση στον γυναικολογο,τον ρωτούσα γιατί αγχωνομουν. Αφού γύρισε ο χριστιανός κ μου λέει τι ήθελε κ εμβρυολογος σου να σου πει για την περιτυλιξη;τζαμα σε αγχωσε! Ο ίδιος σκέψου δεν το αναφέρει σε καμία μελλοντική μαμά παρά μόνο αν φτάσει την ημέρα του τοκετού. Ούτως ή άλλως δεν μπορείς κ να κάνεις κάτι. Γέννησα την κόρη μου φυσιολογικά,κ όταν μου την βγάλανε είχε διπλή, σφικτή,όπως μου είπαν, περιτυλιξη κ το χρώμα της μωβε. Όλα πήγαν καλά,αν βλέπανε να χάνει παλμούς ή να παρά αργεί ο τοκετός θα κάναμε καισαρική. Πάρα πολλά μωρά γεννιούνται κοκορετσακια,ομφάλιος λώρος παντού,να μην σε ανησυχεί.

Σε ευχαριστώ πολύ να χαίρεσαι το μωρό σου !! Εμένα δεν με αγχωνει η ώρα του τοκετού απλά μην γίνει κάτι νωρίτερα μέσα στην κοιλιά μου .κατάλαβες ! Τι να πω μακάρι να πάνε όλα καλά! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Μαρακι27 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ να χαίρεσαι το μωρό σου !! Εμένα δεν με αγχωνει η ώρα του τοκετού απλά μην γίνει κάτι νωρίτερα μέσα στην κοιλιά μου .κατάλαβες ! Τι να πω μακάρι να πάνε όλα καλά! 

Κι εμένα αυτό ακριβώς με αγχωνε κοπέλα μου,και για αυτόν τον είχα πρήξει τον γυναικολόγο μου σε κάθε επίσκεψη,κ μετρούσα τις κινήσεις από τα κλωτσιδια της μπέμπας.ασε..ειχα χαζεψει. Όλα καλά θα πάνε,οι περιτυλιξεις είναι παραγματικα πολύ συνηθισμένες απλά οι περισσότεροι ειλικρινά δεν το λένε ,γιατί πολύ απλά δεν μπορείς να κάνεις κάτι. Φυσικά δεν μιλάμε σε περιπτώσεις το παιδί να χάνει παλμούς,εκεί το παίρνουν. Αλλά είναι σπάνιο. Να μην διαβάζεις στο ίντερνετ!!!!!!! (Το έκανα κ αυτό πολύ τότε)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


@MumMaria δυστυχώς το κανω και εγώ και έχω τρελαθεί .επισεις διάβασα και διάφορα σε φόρουμ και καταλαβαίνεις..εμπιστεύομαι πολυ τον γιατρό μου πιστεύω αν ήταν κάτι κακό θα μου το έλεγε δεν μασάει τα λόγια τ..αλλά ξέρεις αν σου μπει μια ιδέα δύσκολα να βγει ..ειδικά στο πρώτο !!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια μην ανησυχειτε ! δε καταλαβαινω γιατι κανενας γιατρος δεν εξηγει καποια πραματα ! τα μωρα μεσα στην κοιλια δεν αναπνεουνε απο τη μυτη/στομα. κ να σφιξει ο ομφαλιος λωρος γυρω τους λιγο ή στο λαιμο δε μπορουνε να "σκασουν". μη φοβαστε ! λαμβανουν οξυγονο μεσω ομφαλιου λώρου, δεν αναπνευουν κανονικά. και οσο και να τυλιχτουν, ο ομφαλιος λωρος ειναι εξαιρετικα δυσκολο εως ακατορθωτο να "φραξει". κατα τη γεννηση βεβαια, επειδη πρεπει να αναπνευσουν μονα τους με το που βγουν, μονο τοτε εχει σημασια και αναλογα προβαινουνε σε καισαρικη οταν ειναι απαραιτητο. οταν ειναι μες την κοιλια δεν εχουνε προβλημα μη φοβαστε.

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

g1Knp1.png
 
E09Up1.png
 
Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...