Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

14 εβδομάδα και συμπτώματα


Recommended Posts

Καλησπερα κορίτσια.. είμαι στην 14 εβδομάδα.. πέρα από λίγα υγρά παραπάνω και που και που κατι πονάκια δεξιά αριστερά δεν νιώθω κάτι άλλο ..εσείς τι συμπτώματα έχετε ; Πως καταλαβαίνετε ότι είναι καλά το μωράκι σας ; Εγώ αγχώνομαι και από τότε που μου είπε ο γιατρός ότι θα τα λέμε μια φορά τον μήνα μετά την αυχενική έχω τρομοκρατηθεί .. πως ξέρω ότι είναι καλά και δεν έχει συμβεί κάτι ;; Είμαι λίγο υπερβολική ώρες ώρες και τουλάχιστον δεν είμαι έτσι όλη μέρα.. αλλά όταν με πιάνει το σκέφτομαι αρκετά ..είναι καμία στην ίδια εβδομάδα με εμένα ;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 4 λεπτά , Maraki00 είπε:

Καλησπερα κορίτσια.. είμαι στην 14 εβδομάδα.. εσείς τι συμπτώματα έχετε ; Πως καταλαβαίνετε ότι είναι καλά το μωράκι σας ; Εγώ αγχώνομαι και από τότε που μου είπε ο γιατρός ότι θα τα λέμε μια φορά τον μήνα μετά την αυχενική έχω τρομοκρατηθεί .. πως ξέρω ότι είναι καλά και δεν έχει συμβεί κάτι ;; Είμαι λίγο υπερβολική ώρες ώρες και τουλάχιστον δεν είμαι έτσι όλη μέρα.. αλλά όταν με πιάνει το σκέφτομαι αρκετά ..είναι καμία στην ίδια εβδομάδα με εμένα ;

Δυστυχως στην 14η βδομαδα δεν εχεις πολλα να καταλαβεις. Αναγκαστικα περιμενεις τον επομενο υπερηχο. Να μην αγχωνεσαι ομως, αν κατι δεν παει καλα θα το καταλαβεις. Πρεπει να εισαι ηρεμη γιατι μονο κακο κανεις κ σε σενα κ στο μωρο χωρις λογο. 

Εναλλακτικα μπορεις να ζητησεις να πηγαινεις νωριτερα, καθε 3 βδομαδες πχ. Και υπομονη 1-2 μηνες ακομα.. μετα δε θα σε αφηνει σε ησυχια :lol:

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Maraki00 είπε:

Μάλλον αυτό θα κάνω ..😅ναι αλλά πως θα το καταλάβω ; Αυτά σκέφτομαι εγώ ότι μήπως δεν καταλάβω κάτι 😂

Ξερω ειναι κλισε και ευκολο στα λογια αλλα πρεπει να ηρεμησεις. Ημουν στη θεση σου πριν λιγο καιρο. Εμπαινα στον γιατρο μου πιανε κουβεντα ρωτουσε πως ειμαι κτλ και του λεγα "δε παμε πρωτα να δουμε αν ζει το μωρο και τα λεμε μετα?" Και με εβριζε ο ανθρωπος.. 

Δεν εχεις λογο να ανησυχεις. Αν κατι νιωσεις παραξενο, αν δεις αιμα, αν εχεις συσπασεις θα μιλησεις μαζι του. Οσο δεν εχεις ενδειξεις στις εβδομαδες σου, καλο ειναι. Απλα περιμενεις.. να χαιρεσαι βασικα που δεν εχεις σημαδια. No news,  good news που λενε και στο χωριο μου.. μετα που θα κλωτσαει θα φρικαρεις αν δε κλωτσαει συχνα και ποσο εντονα ή μη τις ριχνει. Αστο. Δε θα βγαλεις ακρη. Απλα ΧΑΛΑΡΩΣΕ και απολαυσε την εγκυμοσυνη σου!

Link to comment
Share on other sites

Με τόσα που έχω περάσει από την αρχή με τόσους εμετούς με το να μην χωνεύω που τώρα αυτη την εβδομάδα  έχω συνέλθει όσο αφορά τους εμετους το απόγευμα γιατί με έπιανε σε καποια φάση μετά το μεσημέρι να μην μπορώ να φάω τίποτα ενώ πρωί μεσημέρι τα πάντα … την Παρακευή είδα ένα ονειρο σεξουαλικο και ξύπνησα το βράδυ με κάτι σαν να με σπρώχνει απο κάτω και μετά ένιωθα ένα ήπιο πόνο αλλά πρωτόγνωρο μετά μεγάλο Σάββατο ένιωθα  ότι πονούσα λίγο πιο έντονα αλλά Δεν ήταν χαμηλά ο πόνος.. ήταν προς το πλάι την μια αριστερά 2 μερες την αλλη μια μέρα Δεξιά σαν να ήταν τα έντερα μου αλλά δεν τον πήρα σαββατιάτικο λέω θα με βρίσει Ε και από Δευτέρα μετά δεν είχα τίποτα..όπως το είπες Δεν βγάζεις άκρη !! Τώρα απλά νιώθω κάτι τσιμπήματα που και που αλλά και πάλι δεν μου αρκεί ..😂έχω συνηθίσει στα βαριά 😂😂
* επίσης βλακεία αυτό που θα πω αλλά δεν έχω καταλάβει ακόμα τι σημαίνει "συσπάσεις" μόνο κάτι σαν κραμπες έχω νιώσει και μετά από όνειρο αυτή την πίεση την απότομη .. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 12 λεπτά , Maraki00 είπε:

Με τόσα που έχω περάσει από την αρχή με τόσους εμετούς με το να μην χωνεύω που τώρα αυτη την εβδομάδα  έχω συνέλθει όσο αφορά τους εμετους το απόγευμα γιατί με έπιανε σε καποια φάση μετά το μεσημέρι να μην μπορώ να φάω τίποτα ενώ πρωί μεσημέρι τα πάντα … την Παρακευή είδα ένα ονειρο σεξουαλικο και ξύπνησα το βράδυ με κάτι σαν να με σπρώχνει απο κάτω και μετά ένιωθα ένα ήπιο πόνο αλλά πρωτόγνωρο μετά μεγάλο Σάββατο ένιωθα  ότι πονούσα λίγο πιο έντονα αλλά Δεν ήταν χαμηλά ο πόνος.. ήταν προς το πλάι την μια αριστερά 2 μερες την αλλη μια μέρα Δεξιά σαν να ήταν τα έντερα μου αλλά δεν τον πήρα σαββατιάτικο λέω θα με βρίσει Ε και από Δευτέρα μετά δεν είχα τίποτα..όπως το είπες Δεν βγάζεις άκρη !! Τώρα απλά νιώθω κάτι τσιμπήματα που και που αλλά και πάλι δεν μου αρκεί ..😂έχω συνηθίσει στα βαριά 😂😂
* επίσης βλακεία αυτό που θα πω αλλά δεν έχω καταλάβει ακόμα τι σημαίνει "συσπάσεις" μόνο κάτι σαν κραμπες έχω νιώσει και μετά από όνειρο αυτή την πίεση την απότομη .. 

Κραμπες και κοψιματακια στη μητρα σαν πονακια περιοδου, διασπαρτα και μικρα ειναι απολυτως φυσιολογικα. Να μη σε αγχωνουν. Μεγαλωνει η μητρα. Επισης εκει γυρω στις 18 με 20 εβδομαδες ειχα αφορητο πονο συο ηβικο οστο, δε μπορουσα ουτε να περπατησω ουτε να κατσω. Αλλαζει το σωμα μας, ειδικα μετα το 1ο τριμηνο.. και ειναι λογικα ολα αυτα..

Οι συσπασεις ειναι αλλο πραγμα. "Κλειδωνει" και πετρωνει η κοιλια. Δεν εχουν ολες. Εγω που κανονικα θα επρεπε να εχω ηδη μπραξτον χικς δεν εχω

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...