Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Angot είπε:

      σήμερα εχω ελαφρώς πονάκια κοιλιτσα κ μέση! αλλά ισα ενόχληση! με πιάνουν 1 φορά τη βδομάδα , πίνω ένα ντεπονακι κ περνάει! το πρωί βέβαια ξύπνησα με τόση ενέργεια που ήθελα να βγω κ έξω…. 🙄 αύριο εχω το ντοπλερ και αν είναι όλα οκ και μας επιτρέψει ο γιατρός θα κάτσουμε με τον άντρα μ  1 ωριτσα  έξω για φαγητό … 

      Όλα οκ θα είναι και θα πάτε για το φαγητό σας!!!! 🥰

      πρίν από 48 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Ναι,είναι αυτής της φιλοσοφίας ο γιατρός μου.Και μετά την πρώτη αποτυχημένη προσπάθεια,είχαμε αφήσει κενό ένα μήνα και μετά προσπάθησα ξανά. Μακάρι να πετύχει αυτή τη φορά ❤️

      Συγχαρητήρια και για τη χοριακη! Είναι σούπερ ❤️ 🥰 Με το καλό μια τελειομηνη,γλυκιά εγκυμοσύνη 🥰 

      Σε ευχαριστώ κορίτσι μου! 🥰Το ξέρεις και συ ότι περιμένω να δω χοριακη την Τετάρτη....είναι σημαντική...

      Μπράβο τον γιατρό σου που σκέφτεται το καλυτερο για σενα και μπράβο και σένα που τον εμπιστεύεσαι τόσο! Ειναι πολύ σημαντικό. Και μένα ο γιατρός μου είναι πρώτα άνθρωπος και μετά και άριστος  γιατρός και νιώθω πολλή ασφάλεια. Έχω γνωρισει στα τόσα χρόνια πολλούς γιατρούς εξωσωματικέης, 2 ξεχωρίζω μονο!! 

ΠΕΡΙΔΕΣΗ ΤΡΑΧΗΛΟΥ


Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΚΑΙ ΜΕΛΟΥΣΕΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ

ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΕΜΑΘΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΠΑΡΚΕΙΑ ΤΡΑΧΗΛΟΥ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΤΡΟΠΟΥΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΚΡΑΤΗΘΕΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ,ΤΩΡΑ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΣΤΗΝ 24 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΥΗΣΗΣ ΕΧΩ ΑΡΚΕΤΟ ΑΝΧΓΟΣ ΜΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΩ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΝΑ ΣΑΣ ΓΡΑΨΩ ΩΣΤΕ ΝΑ Μ ΠΕΙΤΕ ΕΑΝ ΕΙΧΑΤΕ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΙΝΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ?ΕΝ ΣΥΝΤΟΜΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΟΤΙ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΣΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΟΛΑ ΚΥΛΟΥΣΑΝ ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ,ΠΡΙΝ  ΟΜΩΣ ΔΥΟ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΔΛΔ ΣΤΗΝ 22 ΠΗΓΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΚΛΙΝΙΚΗ ΕΞΕΤΑΣΗ Β ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΟΠΟΥ ΕΚΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΑΣ ΞΕΦΟΥΡΝΗΣΕ ΓΙΑ ΚΟΝΤΟ ΒΡΑΧΥ ΤΡΑΧΗΛΟ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΜΕ ΠΡΟΓΕΣΤΕΡΟΝΗ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΕΡΙΔΕΣΗ ΜΗΠΩΣ ΜΑΣ  ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΓΕΝΝΗΣΟΥΜΕ ΠΡΟΩΡΑ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΞΑΠΛΑ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ,ΕΚΕΙ ΤΑ ΕΙΔΑΜΕ ΛΙΓΟ ΣΚΟΥΡΑ ΓΙΑΤΙ ΑΡΧΙΣΑΝ ΝΑ ΠΕΡΝΑΝΕ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ?ΑΜΑ ΚΑΤΣΩ ΞΑΠΛΑ ΤΟ ΑΛΛΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ 17 ΜΗΝΩΝ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ?ΜΕ ΤΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΝΑΜΕ ΠΕΡΙΔΕΣΗ ΚΑΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΕ ΑΝΑΜΟΝΗ ΝΑ ΠΑΜΕ ΠΑΛΙ ΕΠΙΣΚΕΨΗ.

  • Ευχή 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

4 ώρες πρίν, ssroula είπε:

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΚΑΙ ΜΕΛΟΥΣΕΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ

ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΕΜΑΘΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΠΑΡΚΕΙΑ ΤΡΑΧΗΛΟΥ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΤΡΟΠΟΥΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΚΡΑΤΗΘΕΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ,ΤΩΡΑ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΣΤΗΝ 24 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΥΗΣΗΣ ΕΧΩ ΑΡΚΕΤΟ ΑΝΧΓΟΣ ΜΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΩ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΝΑ ΣΑΣ ΓΡΑΨΩ ΩΣΤΕ ΝΑ Μ ΠΕΙΤΕ ΕΑΝ ΕΙΧΑΤΕ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΙΝΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ?ΕΝ ΣΥΝΤΟΜΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΟΤΙ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΣΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΟΛΑ ΚΥΛΟΥΣΑΝ ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ,ΠΡΙΝ  ΟΜΩΣ ΔΥΟ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΔΛΔ ΣΤΗΝ 22 ΠΗΓΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΚΛΙΝΙΚΗ ΕΞΕΤΑΣΗ Β ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΟΠΟΥ ΕΚΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΑΣ ΞΕΦΟΥΡΝΗΣΕ ΓΙΑ ΚΟΝΤΟ ΒΡΑΧΥ ΤΡΑΧΗΛΟ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΜΕ ΠΡΟΓΕΣΤΕΡΟΝΗ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΕΡΙΔΕΣΗ ΜΗΠΩΣ ΜΑΣ  ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΓΕΝΝΗΣΟΥΜΕ ΠΡΟΩΡΑ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΞΑΠΛΑ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ,ΕΚΕΙ ΤΑ ΕΙΔΑΜΕ ΛΙΓΟ ΣΚΟΥΡΑ ΓΙΑΤΙ ΑΡΧΙΣΑΝ ΝΑ ΠΕΡΝΑΝΕ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ?ΑΜΑ ΚΑΤΣΩ ΞΑΠΛΑ ΤΟ ΑΛΛΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ 17 ΜΗΝΩΝ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ?ΜΕ ΤΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΝΑΜΕ ΠΕΡΙΔΕΣΗ ΚΑΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΕ ΑΝΑΜΟΝΗ ΝΑ ΠΑΜΕ ΠΑΛΙ ΕΠΙΣΚΕΨΗ.

Καλησπέρα!! Βρίσκομαι και γω στην 24 βδομάδα κυησης, 3η εγκυμοσύνη. Το πρώτο μωρό το χάσαμε δυστυχώς στις 20 βδομάδες. Στη δεύτερη εγκυμοσύνη μου έκανα προληπτικά περιδεση στην 17η βδομάδα και πήγαν όλα καλά δόξα το Θεό η κορούλα μας ήρθε στις 40 βδομάδες, τα ράμματα τα κοψα στις 36+3. Τώρα σαυτην την εγκυμοσύνη σταμάτησα τη δουλειά μετά το πρώτο τρίμηνο  είμαι σπίτι πολλές ώρες και πρωι βραδυ υπόθετο προγεστερονης. Δε μπορώ να μαι πολλές ώρες ξάπλα γιατί η μικρή θέλει να παίξει και ζητάει τη μαμά της. Αν και πάει και παιδικό σταθμό. Κάνατε την καλύτερη επιλογή για την περιδεση. Εύχομαι να πάνε όλα κατευχην. Είναι δύσκολα με τα μωρά στο σπίτι πολλές φορές και γω αγχώνομαι κλαιω φοβαμαι, αλλά κάνω υπομονη. Ευτυχώς βοηθάει πολύ ο άντρας μου και η θεια μου.

Επίσης να πω ότι και σε αυτήν την εγκυμοσύνη έκανα περιδεση στην 16η βδομάδα προληπτικά λόγω του ιστορικού μου.

  • Καλή τύχη! 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και ευχομαι ολα να πανε καλα μεχρι τελους!

Μπραβο για την υπομονη σου και να σας ζησει το κοριτσακι σας χαρηκα πολυ με που εφτασε η εγκυμοσυνη σου μεχρι τελους ειναι θετικοτατο, ηθελα να σε  ρωτησω εαν θυμασε πριν κανετε την περιδεση ποσο ηταν το μηκος του τραχηλου?γιατι και μενα μου ειναι απιθανο που καθομαι τα εχει αναλαβει ολα ο αντρας μου αλλα ο γιατρος ηταν καθετος στην ξαπλα και ετσι θελοντας και μη δεν κανω τιποτε σπουδαιο ολη μερα 

 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, ssroula είπε:

Καλημερα και ευχομαι ολα να πανε καλα μεχρι τελους!

Μπραβο για την υπομονη σου και να σας ζησει το κοριτσακι σας χαρηκα πολυ με που εφτασε η εγκυμοσυνη σου μεχρι τελους ειναι θετικοτατο, ηθελα να σε  ρωτησω εαν θυμασε πριν κανετε την περιδεση ποσο ηταν το μηκος του τραχηλου?γιατι και μενα μου ειναι απιθανο που καθομαι τα εχει αναλαβει ολα ο αντρας μου αλλα ο γιατρος ηταν καθετος στην ξαπλα και ετσι θελοντας και μη δεν κανω τιποτε σπουδαιο ολη μερα 

 

Καλημέρα!! Πριν την περιδεση ήταν γύρω στο 3 με 3.5. Μετά την περιδεση αυξήθηκε το μήκος στο 4!! Το σημαντικό είναι να είναι σταθερός. Θέλει πολύ ξεκούραση γενικά. Εμένα ο γιατρός μου πε όχι μπάνια στη θάλασσα και φυσικά καθόλου σεξουαλικες επαφές. Επίσης καλή διατροφή για να διατηρούμε και τη χλωρίδα του κόλπου καλή. Τα υποθετα προγεστερονης τα βάζω με αποστειρώμενα  γαντια. Κινούμαι μέσα στο σπίτι και βγαίνω λίγο έξω αλλά πολύ ελεγχόμενα. Για ψώνια και μακριές βόλτες δεν πάω. Θέλει πολύ υπομονή γενικά που δεν ήξερα και γω ότι είχα.....μέχρι την 36-37 βδομάδα.....

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα σε ευχαριστω για την απαντηση ειναι πολυ ευχαριστα να ακους οτι ολα πηγαν καλα,με το καλο να ερθει και το επομενο μωρακι σας!!θα κανουμε υπομονη και ολα θα πανε καλα!

  • Ευχή 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 25/7/2023 at 3:08 ΜΜ, ssroula είπε:

Καταλαβα σε ευχαριστω για την απαντηση ειναι πολυ ευχαριστα να ακους οτι ολα πηγαν καλα,με το καλο να ερθει και το επομενο μωρακι σας!!θα κανουμε υπομονη και ολα θα πανε καλα!

Ευχαριστώ πολύ. Εύχομαι να πάνε όλα καλά σε όλες μας πραγματικά. Υπομονή και θα περάσει ο καιρός....δε γίνεται αλλιώς....!να προσπαθήσεις όσο το δυνατόν γίνεται να μην αγχώνεσαι! ⚘️

  • Ευχή 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!! Έκανα και εγώ περίδεση στην 22η εβδομάδα με τράχηλο 1,2 εκ παρακαλώ! Όλα πήγαν τέλεια και τώρα έχω αγκαλιά μια μπουμπού αφρατη αφρατη!! Ελπίζω να σου έδωσα κουράγιο αν και είμαι σίγουρη ότι όλα θα πάνε καλά...

  • Ευχή 3
Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, ssroula είπε:

Καλημερα!Να σας ζησει!!Πολυ χαιρομαι οταν διαβαζω τοσα καλα νεα,μπορω να ρωτησω σε ποια εβδομαδα βγηκε το κοριτσακι σας?

Καλησπέρα!! Με το καλό το μωρό σου!! Έχω κάνει 2 περιδεσεις, τη μια επειγόντως με τραχηλο 1,7 στην 28η εβδομαδα και την άλλη προληπτικά με 2,7 τραχηλο στην 14η. Όχι ξάπλα 24 ώρες το 24ωρο αλλά πολλή ξεκούραση, όχι βάρη, σκάλες, επαφές. Δεν έκανα καμία δουλειά στο σπίτι, τη 2η φορά είχα ένα 2χρονο να φροντίζω,αλλά δεν τη σηκωνα και παίζαμε με μένα να είμαι  ξαπλωμένη ή καθιστή. Μην ανησυχείς!! Από τη στιγμή που το προλάβατε, δε θα πάει κάτι στραβά. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!Να σ ζησουν τα παιδακια σου παντα γερα και δυνατα!χαιρομαι που πηγαν ολα καλα γιατι ησουν και στην 28 εβδομαδα και πρωτη εγκυμοσυνη,μπραβο για την υπομονη σου!Εχω και εγω  ενα κοριτσακι ειναι 1,5 χρονων και ημασταν αυτοκολλητες απλως τωρα πιο χαλαρα δεν την σηκωνω,δεν παμε βολτα με το κοροτσι εκοψα και τον θηλασμο.Μονο στον γιατρο παμε κ παλι πισω σπιτι ξαπλα και ξεκουραση,εσυ δλδ εβγαινες εξω οχι να κανεις περπατημα η να κουραστεις απλα μια βολτα ισως με το αυτοκινητο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


3 ώρες πρίν, ssroula είπε:

Καλησπερα!Να σ ζησουν τα παιδακια σου παντα γερα και δυνατα!χαιρομαι που πηγαν ολα καλα γιατι ησουν και στην 28 εβδομαδα και πρωτη εγκυμοσυνη,μπραβο για την υπομονη σου!Εχω και εγω  ενα κοριτσακι ειναι 1,5 χρονων και ημασταν αυτοκολλητες απλως τωρα πιο χαλαρα δεν την σηκωνω,δεν παμε βολτα με το κοροτσι εκοψα και τον θηλασμο.Μονο στον γιατρο παμε κ παλι πισω σπιτι ξαπλα και ξεκουραση,εσυ δλδ εβγαινες εξω οχι να κανεις περπατημα η να κουραστεις απλα μια βολτα ισως με το αυτοκινητο?

Ναι, από τη στιγμή που είχα κάνει περιδεση, έβγαινα για καφέ, με αφηναν εξω από την καφετέρια για να μην περπατήσω!! Δεν οδηγούσα όμως εγώ, ασκούνται πιέσεις με την οδήγηση!! Φυσικά ακολουθείς τις οδηγίες του γιατρού σου!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 31/7/2023 at 4:42 ΜΜ, Polly1 είπε:

Ναι, από τη στιγμή που είχα κάνει περιδεση, έβγαινα για καφέ, με αφηναν εξω από την καφετέρια για να μην περπατήσω!! Δεν οδηγούσα όμως εγώ, ασκούνται πιέσεις με την οδήγηση!! Φυσικά ακολουθείς τις οδηγίες του γιατρού σου!! 

 Καλησπέρα και από μένα!! Να σου ζήσουν τα παιδακια σου να στε όλοι γεροι να τα καμαρωνετε!! Μας δίνεις δύναμη με τα λόγια σου για να αντέξουμε το άγχος και την αναμονή!! Και γω βγαίνω που και που αλλά πολύ λίγο. Καμία δουλειά στο σπίτι μέχρι στιγμής. Ευτυχώς έχω βοήθεια τώρα.

  • Καλή τύχη! 1
  • Δύναμη! 2
Link to comment
Share on other sites

On 30/7/2023 at 9:28 ΠΜ, ssroula είπε:

Καλημερα!Να σας ζησει!!Πολυ χαιρομαι οταν διαβαζω τοσα καλα νεα,μπορω να ρωτησω σε ποια εβδομαδα βγηκε το κοριτσακι σας?

Σε ευχαριστώ πολύ με το καλό και το δικό σου μωράκι! Την 32 εβδομάδα γιατί σπάσαν ξαφνικά τα νερά για άσχετο λόγο αλλά θερμοκοιτίδα έμεινε μόνο 5 μέρες και στην απλή παρακολούθηση 2 εβδομάδες περίπου. Περιπετειώδης εγκυμοσύνη αλλά όλα πήγαν μια χαρά. Πάντως και μένα αυτό που μου είχε επισημάνει ο γιατρός είναι να προσέξω το περπάτημα...

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Να σας πω αυτο ειναι η χειροτερη σκεψη να σπασουν τα νερα νωρις,εχω ομως θετικη σκεψη και διαβαζω για ολα αυτα τα μωρακια και τις μητερες που τα καταφερνουν και περνω δυναμη οτι ολα θα πανε καλα!!

  • Ευχή 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...