Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Angot είπε:

      σήμερα εχω ελαφρώς πονάκια κοιλιτσα κ μέση! αλλά ισα ενόχληση! με πιάνουν 1 φορά τη βδομάδα , πίνω ένα ντεπονακι κ περνάει! το πρωί βέβαια ξύπνησα με τόση ενέργεια που ήθελα να βγω κ έξω…. 🙄 αύριο εχω το ντοπλερ και αν είναι όλα οκ και μας επιτρέψει ο γιατρός θα κάτσουμε με τον άντρα μ  1 ωριτσα  έξω για φαγητό … 

      Όλα οκ θα είναι και θα πάτε για το φαγητό σας!!!! 🥰

      πρίν από 48 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Ναι,είναι αυτής της φιλοσοφίας ο γιατρός μου.Και μετά την πρώτη αποτυχημένη προσπάθεια,είχαμε αφήσει κενό ένα μήνα και μετά προσπάθησα ξανά. Μακάρι να πετύχει αυτή τη φορά ❤️

      Συγχαρητήρια και για τη χοριακη! Είναι σούπερ ❤️ 🥰 Με το καλό μια τελειομηνη,γλυκιά εγκυμοσύνη 🥰 

      Σε ευχαριστώ κορίτσι μου! 🥰Το ξέρεις και συ ότι περιμένω να δω χοριακη την Τετάρτη....είναι σημαντική...

      Μπράβο τον γιατρό σου που σκέφτεται το καλυτερο για σενα και μπράβο και σένα που τον εμπιστεύεσαι τόσο! Ειναι πολύ σημαντικό. Και μένα ο γιατρός μου είναι πρώτα άνθρωπος και μετά και άριστος  γιατρός και νιώθω πολλή ασφάλεια. Έχω γνωρισει στα τόσα χρόνια πολλούς γιατρούς εξωσωματικέης, 2 ξεχωρίζω μονο!! 

      • Μου αρέσει 1

ΠΕΡΙΔΕΣΗ ΤΡΑΧΗΛΟΥ


Recommended Posts

On 9/11/2023 at 11:26 PM, Della21 said:

Κορίτσια καλησπέρα τι κάνετε? Πως είστε?

Καλημερα σε ολες!τωρα ειδα το μνμ σας καθως αυτην η εβδομαδα ειχε νεα καινουργια για το μωρο μας καθως πηγαμε στον γιατρο και μας ειπε οτι το μωρο σταματησε να περνει το επιθυμητο βαρος και να εχει τον ιδιο ρυθμο αναπτυξης δεν μας φτανει ο τραχηλος μας ηρθε και αυτο και τι να πω εχω αρχησει και εχω ανγχος,ευτυχως βρισκομαι στην 32 εβδομαδα και σκεφτομαι οτι εχει περασει τον κινδυνο θνησιμοτητας βγαινοντας προωρο,καναμε και τις ενεσεις κορτιζονης και περιμενουμε να δουμε πως θα κυλισει.εσυ della21 πως εισαι ολα καλα ξεκινησατε παιδικο η σχολειο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

6 ώρες πρίν, ssroula είπε:

Καλημερα σε ολες!τωρα ειδα το μνμ σας καθως αυτην η εβδομαδα ειχε νεα καινουργια για το μωρο μας καθως πηγαμε στον γιατρο και μας ειπε οτι το μωρο σταματησε να περνει το επιθυμητο βαρος και να εχει τον ιδιο ρυθμο αναπτυξης δεν μας φτανει ο τραχηλος μας ηρθε και αυτο και τι να πω εχω αρχησει και εχω ανγχος,ευτυχως βρισκομαι στην 32 εβδομαδα και σκεφτομαι οτι εχει περασει τον κινδυνο θνησιμοτητας βγαινοντας προωρο,καναμε και τις ενεσεις κορτιζονης και περιμενουμε να δουμε πως θα κυλισει.εσυ della21 πως εισαι ολα καλα ξεκινησατε παιδικο η σχολειο?

Καλησπέρα. Ευτυχώς έκανες τις ενέσεις κορτιζόνης. Ελπίζω να μη χρειαστεί και να κερδίσεις κάποιες βδομάδες ακόμα. Αλλά και πάλι είναι παααρα πολύ καλά 32 βδομάδα. Εγώ 31η κλείνω σήμερα. Έχω την Τρίτη τη Doppler εξέταση. Η μικρή άρχισε παιδικό από τέλη Αυγούστου!! 2η χρονια φέτος. Έφυγε η θεία του άντρα μου που μας βοηθούσε οπότε τώρα κουραζομαι πιο πολυ. Προσπαθώ να κάνω μόνο τα βασικά στο σπίτι. Ρώτησες το γιατρό μημπως να αλλάξεις τη διατροφή σου π.χ περισσότερη πρωτεΐνη?

Link to comment
Share on other sites

Καλα κανεις μονο τα βασικα θελει ξεκουραση οσο μπορεις,αντε λιγες ωρες στο παιδικο το αλλο σας παιδακι και οτι μπορεις απο δουλειες,με το καλο το μωρακι να ερθει και καλα αποτελεσματα να εχετε απο τις εξετασεις,εμεις ξεκινησαμε παιδικο αλλα επιασε κορονοιο η δασκαλα και μια εβδομαδα δεν πηγαμε τωρα λεμε να την στειλουμε αυτην την εβδομαδα,τωρα οσο αφορα την διατροφη δεν μ ειπε κατι αλλα θα τον ρωτησω.

Link to comment
Share on other sites

On 17/9/2023 at 9:22 ΠΜ, ssroula είπε:

Καλα κανεις μονο τα βασικα θελει ξεκουραση οσο μπορεις,αντε λιγες ωρες στο παιδικο το αλλο σας παιδακι και οτι μπορεις απο δουλειες,με το καλο το μωρακι να ερθει και καλα αποτελεσματα να εχετε απο τις εξετασεις,εμεις ξεκινησαμε παιδικο αλλα επιασε κορονοιο η δασκαλα και μια εβδομαδα δεν πηγαμε τωρα λεμε να την στειλουμε αυτην την εβδομαδα,τωρα οσο αφορα την διατροφη δεν μ ειπε κατι αλλα θα τον ρωτησω.

Καλημέρα!!! Πήγαμε χτες στο γιατρό και μας ειπε και μας πως έπεσε αισθητά η καμπύλη ανάπτυξης...θα ξαναπάμε σε 1.5 βδομάδα για έλεγχο και τότε θα μας πει τι θα κάνουμε...προσπαθώ να μη με πάρει από κάτω αν και δύσκολο...έχω αγχωθει πολύ. Ο τράχηλος καλά κρατιέται ακόμα. Τώρα διανύω την 32η βδομάδα...επίσης το μωρό δεν έχει πάρει θέση ακόμα αν και μπορεί να γυρίσει τις επομενες βδομάδες...!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοπελα μου τωρα το διαβασα σε καταλαβαινω απολυτα,τωρα να δειτε πως ειναι το μωρο ανα εβδομαδα και ευχομαι πραγματικα να παει οσο μακρια γινεται η κυηση με υγεια.τωρα πως εισαι?εγω πηρα λιγο χαρα γιατι φτασαμε στην 34 εβδομαδα αλλα και εμας η μπεμπουλα παιρνει λιγο βαρος και ο γιατρος ξεκινησε καρδιοτοκογραφιο και να μας βλεπει 2 φορες την εβδομαδα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 27/9/2023 at 11:53 ΠΜ, ssroula είπε:

Καλημερα κοπελα μου τωρα το διαβασα σε καταλαβαινω απολυτα,τωρα να δειτε πως ειναι το μωρο ανα εβδομαδα και ευχομαι πραγματικα να παει οσο μακρια γινεται η κυηση με υγεια.τωρα πως εισαι?εγω πηρα λιγο χαρα γιατι φτασαμε στην 34 εβδομαδα αλλα και εμας η μπεμπουλα παιρνει λιγο βαρος και ο γιατρος ξεκινησε καρδιοτοκογραφιο και να μας βλεπει 2 φορες την εβδομαδα.

Καλησπέρα!! Τι καλά που είσαι 34η. Μεγάλη ανακούφιση. Εγώ κλείνω 33η αύριο. Και τη Δευτέρα θα πάμε στο γιατρό πρώτα ο Θεός να δούμε τι γίνεται. Άγχος μέχρι το τέλος. Κουραση έχω γενικά ειδικά από το απόγευμα και μετά. Προσπαθώ όσο μπορώ να ανταποκριθώ σε όλα. Σπίτι και τη μικρή μας που θέλει παιχνίδι. Εύχομαι να πάνε όλα κατευχην. Μόνο αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Ευχομαι να φτασεις και εσυ και να την ξεπερασεις να ειναι καλα το μωρακι και ολα τα αλλα θα ερθουν,θετικη σταση οσο γινεται να εχουμε!θα περιμενω νεα σας με το καλο καληνυχτα!

  • Ευχή 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γειά σας κορίτσια... Στην 12 εβδομάδα τράχηλος 30 , σήμερα στην 14 εβδομάδα τράχηλος 24... Επειγόντως για περίδεση, με μέθη μου είπαν...1300€ ...( Μας βγήκε απρόοπτα, τα οικονομικά 🤪...) Τι πληρώσατε εσείς και που το κανατε... Μήπως μου συστήσετε ένα αξιόλογο μαιευτήρα γυναικολόγο προς τα νότια Αθήνα... Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

On 29/9/2023 at 8:07 ΜΜ, ssroula είπε:

Ευχομαι να φτασεις και εσυ και να την ξεπερασεις να ειναι καλα το μωρακι και ολα τα αλλα θα ερθουν,θετικη σταση οσο γινεται να εχουμε!θα περιμενω νεα σας με το καλο καληνυχτα!

Καλημέρα. Πως είσαι? Εμείς κάναμε χτες εισαγωγή στο νοσοκομείο γιατί το μωρό δν παίρνει άλλο βαρος. Κάνουμε συχνά καρδιοτοκογραφο. Είμαι 35+5 σήμερα. Στόχος μου παν να φτάσω 37 βδομάδες. Ελπίζω να βαίνουν όλα καλά. 

Link to comment
Share on other sites

On 18/10/2023 at 1:57 ΜΜ, mara23 είπε:

Γειά σας κορίτσια... Στην 12 εβδομάδα τράχηλος 30 , σήμερα στην 14 εβδομάδα τράχηλος 24... Επειγόντως για περίδεση, με μέθη μου είπαν...1300€ ...( Μας βγήκε απρόοπτα, τα οικονομικά 🤪...) Τι πληρώσατε εσείς και που το κανατε... Μήπως μου συστήσετε ένα αξιόλογο μαιευτήρα γυναικολόγο προς τα νότια Αθήνα... Ευχαριστώ 

500 600, επέμβαση μέθη γιατρος ιασω θεσσαλιας, αλλα συγκριτικά με Αθήνα νομίζω είναι πιο οικονομικα σε όλα εδώ από Αθήνα. Δεν έχουν υποθέτω όλες οι κλινικές ίδιες τιμές, το θέμα είναι ο/η  γυναικολόγος σου τι σου πρότεινε; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια γεια σας!με το καλό τα μωρά σας.Θέλω την άποψη σας..μπήκα 15η εβδομάδα ,λόγω αιμορραγιων από αποκόλληση είμαι ξαπλα..ο τράχηλος από 3.1 στην αυχενική ,βλέπουμε τώρα πηγε 2.4 με 2.8,καπου εκεί..έχω δίδυμα .Επισκέφθηκα πέρα από τον γυναικολόγο μου κ έναν γιατρό κυήσεων υψηλού κινδύνου του Αλεξάνδρα  κ είπε μάλλον πάμε γ περίδεση αλλά δςν το βλέπουμε τόσο τρομακτικά τα πράγματα με τραχηλο.Αρα συνάντηση σε 2εβδομαδες στα σιγουρα..συνάδουν οι απόψεις του γιατρού μου κ αυτού του καθηγητή π ειδικεύεται σε υψηλού κινδύνου .είμαι πλ τρομαγμένη όμως ..Εσάς ποια η εμπειρία σας ;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , Lotos είπε:

Κορίτσια γεια σας!με το καλό τα μωρά σας.Θέλω την άποψη σας..μπήκα 15η εβδομάδα ,λόγω αιμορραγιων από αποκόλληση είμαι ξαπλα..ο τράχηλος από 3.1 στην αυχενική ,βλέπουμε τώρα πηγε 2.4 με 2.8,καπου εκεί..έχω δίδυμα .Επισκέφθηκα πέρα από τον γυναικολόγο μου κ έναν γιατρό κυήσεων υψηλού κινδύνου του Αλεξάνδρα  κ είπε μάλλον πάμε γ περίδεση αλλά δςν το βλέπουμε τόσο τρομακτικά τα πράγματα με τραχηλο.Αρα συνάντηση σε 2εβδομαδες στα σιγουρα..συνάδουν οι απόψεις του γιατρού μου κ αυτού του καθηγητή π ειδικεύεται σε υψηλού κινδύνου .είμαι πλ τρομαγμένη όμως ..Εσάς ποια η εμπειρία σας ;

Καλημέρα!! Μην ανησυχείς. Με την περιδεση θα σαι πιο ασφαλής. Εγώ έκανα προληπτικά στις 17 βδομάδες και γεννησα 40η βδομάδα. Τώρα σαυτην την εγκυμοσύνη έκανα 16η βδομάδα και είμαι 37η. Σε λίγες μέρες θα κόψω τα ράμματα. Το 2.4 με 2.8 είναι μια χαρά νούμερο. Το θέμα είναι να παραμείνει σταθερός τις επόμενες βδομάδες. Η περιδεση σα διαδικασία δεν είναι κάτι τραγικό. Εγώ τις έκανα με μέθη. Μετά πολύ προσοχή στην υγιεινή της περιοχής και άπειρη ξεκούραση. Εύχομαι να σου πάνε όλα κατευχην. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 38 λεπτά , Della21 είπε:

Καλημέρα!! Μην ανησυχείς. Με την περιδεση θα σαι πιο ασφαλής. Εγώ έκανα προληπτικά στις 17 βδομάδες και γεννησα 40η βδομάδα. Τώρα σαυτην την εγκυμοσύνη έκανα 16η βδομάδα και είμαι 37η. Σε λίγες μέρες θα κόψω τα ράμματα. Το 2.4 με 2.8 είναι μια χαρά νούμερο. Το θέμα είναι να παραμείνει σταθερός τις επόμενες βδομάδες. Η περιδεση σα διαδικασία δεν είναι κάτι τραγικό. Εγώ τις έκανα με μέθη. Μετά πολύ προσοχή στην υγιεινή της περιοχής και άπειρη ξεκούραση. Εύχομαι να σου πάνε όλα κατευχην. 

Με το καλό σου εύχομαι !!!ελπιζω να έρθω στη θέση σου κ να τα πιάσω κ εγώ στα χέρια μου υγιή τα μωρακια ( έχουν προηγηθεί 3ανεπιτυχεις εγκυμ κντο έχω πάρει δύσκολα ).Με τρομοκρατεί το ζήτημα της υγιεινής επειδή ακριβώς φοράω σερβιετα λόγω αποκόλλησης πλακούντα κ θα φοράω για καιρό . Δεν ξέρω ακριβώς τι πρέπει να κάνω με το θέμα των μικροβίων ..αν μπορείς να μου δώσεις μια επιπλέον συμβουλή ...Σε ευχαριστώ πολύ 

Επίσης, καθαρά ζήτημα εμπειρίας σ προσωπικής, θέλω μια άποψη ..αν μείνει σταθερός για τις επόμενες εβδομάδες ,δεν είναι επικίνδυνο ξαφνικά στις 22,23 εβδομάδες να πέσει κατακόρυφα?Εκει το ρίσκο ενδέχεται να είναι μεγαλύτερο ..

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Lotos είπε:

Με το καλό σου εύχομαι !!!ελπιζω να έρθω στη θέση σου κ να τα πιάσω κ εγώ στα χέρια μου υγιή τα μωρακια ( έχουν προηγηθεί 3ανεπιτυχεις εγκυμ κντο έχω πάρει δύσκολα ).Με τρομοκρατεί το ζήτημα της υγιεινής επειδή ακριβώς φοράω σερβιετα λόγω αποκόλλησης πλακούντα κ θα φοράω για καιρό . Δεν ξέρω ακριβώς τι πρέπει να κάνω με το θέμα των μικροβίων ..αν μπορείς να μου δώσεις μια επιπλέον συμβουλή ...Σε ευχαριστώ πολύ 

Επίσης, καθαρά ζήτημα εμπειρίας σ προσωπικής, θέλω μια άποψη ..αν μείνει σταθερός για τις επόμενες εβδομάδες ,δεν είναι επικίνδυνο ξαφνικά στις 22,23 εβδομάδες να πέσει κατακόρυφα?Εκει το ρίσκο ενδέχεται να είναι μεγαλύτερο ..

Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Είχα και γω μια άσχημη αποβολή την πρώτη φορά. Όσον αφορά το θέμα υγιεινής 

1. Όταν βάζω υποθετα προγεστερονης κλπ πάντα αντισηπτικά γαντια μιας χρήσης 

2. Κάθε δύο μέρες βάζω γαλακτοβακιλλους κολπικό υπόθετο γι να διατηρείται η χλωρίδα του κόλπου καλή

3. Βαμβακερά εσώρουχα και συχνή αλλαγή. Καθόλου σεξουαλικες επαφές και πλύσιμο της περιοχής με ειδικό σαπούνι με κατάλληλο για την περιοχή ph.

4. Στη διατροφή πολύ γιαούρτι.

Έχω διαβάσει τόσα πολλά για τον τραχηλο στην εγκυμοσύνη. Δεν είναι απαραίτητο ότι θα μειωθεί απότομα και επίσης έχει δυναμική δηλ τη μία μέρα μπορεί να μειωθεί την άλλη να ναι σε καλύτερη κατάσταση. Θέλει πολύ ξεκούραση. Πιστευω η περιδεση θα σε ωφελησει. Είναι μακρύς ο δρόμος το ξέρω. Οπλισου με υπομονή και θετικη σκέψη. Εγώ σαυτο το σημείο που είμαι είναι μικρό το μωρό και δεν παιρνει αλλο βαρος και μάλλον θα κάνουμε πρόκληση νωρίτερα. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Della21 είπε:

Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Είχα και γω μια άσχημη αποβολή την πρώτη φορά. Όσον αφορά το θέμα υγιεινής 

1. Όταν βάζω υποθετα προγεστερονης κλπ πάντα αντισηπτικά γαντια μιας χρήσης 

2. Κάθε δύο μέρες βάζω γαλακτοβακιλλους κολπικό υπόθετο γι να διατηρείται η χλωρίδα του κόλπου καλή

3. Βαμβακερά εσώρουχα και συχνή αλλαγή. Καθόλου σεξουαλικες επαφές και πλύσιμο της περιοχής με ειδικό σαπούνι με κατάλληλο για την περιοχή ph.

4. Στη διατροφή πολύ γιαούρτι.

Έχω διαβάσει τόσα πολλά για τον τραχηλο στην εγκυμοσύνη. Δεν είναι απαραίτητο ότι θα μειωθεί απότομα και επίσης έχει δυναμική δηλ τη μία μέρα μπορεί να μειωθεί την άλλη να ναι σε καλύτερη κατάσταση. Θέλει πολύ ξεκούραση. Πιστευω η περιδεση θα σε ωφελησει. Είναι μακρύς ο δρόμος το ξέρω. Οπλισου με υπομονή και θετικη σκέψη. Εγώ σαυτο το σημείο που είμαι είναι μικρό το μωρό και δεν παιρνει αλλο βαρος και μάλλον θα κάνουμε πρόκληση νωρίτερα. 

Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές...η 17η εβδομάδα είναι μια ασφαλής εβδομάδα για περίδεση ;

Σε μια φίλη μου είχε δίδυμα ββ της τα πήραν νωρίτερα γτ δεν έπαιρναν βάρος...είναι υγιεστατα μωράκια τώρα !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...