Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Εννοείται πως θα τους παίρνεις τηλέφωνο όταν δεν νιώθεις καλά,δεν χρειάζονται ντροπες!Άντε μερικές εβδομάδες έμειναν και σε λίγο καιρό θα κρατάς τον μπέμπη αγκαλίτσα 🥰 ❤️Μοναδικό συναίσθημα ❤️

      μμμ δεν ξέρω για βδομαδες…. με προβλημάτισαν τα πονάκια αυτά! το μωρο επισης είναι τρομερά υπερκινητικό και δεν μπορώ να καταλάβω αν κάμω συσπάσεις ! 

Πιθανότητες εγκυμοσύνης


Recommended Posts

Καλησπέρα είμαι 24 ετών με ένα παιδάκι 2.5 ετών εδώ και 1.5 χρόνο κάνουμε χαλαρή προσπάθεια για 2ο χωρίς κανένα αποτέλεσμα .. βέβαια ήταν μια αρκετά αγχωτική περίοδος και σίγουρα συνέλαβε κι αυτό  .. το τελευταίο μήνα δοκίμασα να πάρω radiola rosea σε κάψουλες και πολυβιταμίνες και είχαμε επαφές 17 , 23 και 25 μέρα κύκλου πιστεύετε ότι θα μπορούσα να είμαι εγκυος; (Το πρώτο το πιάσαμε 17 μέρα κυκλου)

Διάρκεια κύκλου 29 ημέρες 

ευχαριστώ πολύ για τος απαντήσεις 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 40 λεπτά , Μαρια123 είπε:

Καλησπέρα είμαι 24 ετών με ένα παιδάκι 2.5 ετών εδώ και 1.5 χρόνο κάνουμε χαλαρή προσπάθεια για 2ο χωρίς κανένα αποτέλεσμα .. βέβαια ήταν μια αρκετά αγχωτική περίοδος και σίγουρα συνέλαβε κι αυτό  .. το τελευταίο μήνα δοκίμασα να πάρω radiola rosea σε κάψουλες και πολυβιταμίνες και είχαμε επαφές 17 , 23 και 25 μέρα κύκλου πιστεύετε ότι θα μπορούσα να είμαι εγκυος; (Το πρώτο το πιάσαμε 17 μέρα κυκλου)

Διάρκεια κύκλου 29 ημέρες 

ευχαριστώ πολύ για τος απαντήσεις 

Καλησπέρα, να χαίρεστε το παιδάκι σας και με το καλό να αποκτήσει αδερφάκι!

Η ωορηξια συνήθως γίνεται 14 μέρες πριν την αναμενόμενη περίοδο οποτε εφοσον έχεις κύκλο 29 ημερών θα πρέπει ιδανικα να προσπαθείτε τις γονιμες μέρες που λογικά είναι από 9 έως 15.

Πιθανόν τη φορά που έμεινε έγκυος τη 17η μέρα να προλαβες οριακά τη γονιμοποιηση μετά απο ωορηξια συνέπεσε με κάποια μικροαλλαγη στον κύκλο σου. Αν δεν καταλαβαίνεις από κάποια διαφορά στον οργανισμό σου (πχ παραπάνω υγρά,  πονακια) ποιες είναι οι γόνιμες μέρες τότε για να είσαι σίγουρη θα ήταν καλό α παρακολουθήσεις την ωορηξια με τα ειδικά τεστ ωορηξιας ώστε να αυξήσεις πολύ τις πιθανότητες για σύλληψη.

Και αυτή τη φορά αν υπάρχει κάποια πιθανότητα για εγκυμοσυνη θα είναι από την επαφή 17η μέρα, οι επόμενες είναι πολύ αργά. Καλή επιτυχια!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ η αλήθεια είναι ότι αυτή τη φορά το ημερολόγιο μου έλεγε ότι 17 ημέρα ήταν η τελευταία απτις  γόνιμες 

 ξέρω έχω παραπάνω υγρά στην ωορρηξία πράγμα που είχα και αυτή τη φορά απλά αναρωτιέμαι αν είμαι  γτ έχω κάποια τραβήγματα στην κοιλιά , έχει πριςτει λίγο το στήθος μου και εχω και μια αποστροφή σε κάποια φαγητά και μυρωδιές ..τι να πω ελπίζω 

οπως ειπα ξεκίνησα να παίρνω radiola rosea που έχω ακούσει ότι σε χαλαρώνει και γενικά βοηθά στην γονιμοποίηση ήθελα τη γνώμη σας αν γνωρίζατε 

ευχαριστω για την απάντηση σας 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Μαρια123 είπε:

Ευχαριστώ πολύ η αλήθεια είναι ότι αυτή τη φορά το ημερολόγιο μου έλεγε ότι 17 ημέρα ήταν η τελευταία απτις  γόνιμες 

 ξέρω έχω παραπάνω υγρά στην ωορρηξία πράγμα που είχα και αυτή τη φορά απλά αναρωτιέμαι αν είμαι  γτ έχω κάποια τραβήγματα στην κοιλιά , έχει πριςτει λίγο το στήθος μου και εχω και μια αποστροφή σε κάποια φαγητά και μυρωδιές ..τι να πω ελπίζω 

οπως ειπα ξεκίνησα να παίρνω radiola rosea που έχω ακούσει ότι σε χαλαρώνει και γενικά βοηθά στην γονιμοποίηση ήθελα τη γνώμη σας αν γνωρίζατε 

ευχαριστω για την απάντηση σας 

Μακάρι κορίτσι μου, κάνε και ενα τεστ εγκυμοσύνης για να σιγουρευτείς, λογικά θα δείξει τωρα!

Δεν το ξέρω το συμπλήρωμα, υπάρχουν ενα σωρό για εγκυμοσυνη, κατά πόσο βοηθάνε ειδικά στην ηλικία σου που όλα δουλεύουν ρολόι από μόνα τους δεν ξερω να σου πω.

Το μόνο που ίσως χρειάζεται να τσεκάρεις είναι ο θυροειδης σου και καμιά έλλειψη βιταμινών, κυρίως D3 που λένε οτι επηρρεαζει. Το φολικο οξυ επίσης ξέρω ότι το δίνουν οι γιατροι όταν είσαι σε προσπάθεια και το Q10 (αλλά σε μεγάλη ποσότητα, εγώ πχ έπαιρνα 400mg/μερα) επίσης είναι αντιοξειδωτικο και βοηθάει.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου  ίσως να χρειάζεται να κοιτάξω το θυρεοειδή μπυ η αλήθεια είναι ότι όλοι έχουν στην οικογένεια μου ν εκτός από εμενα μακάρι πάντως να είμαι

τεστ θα κάνω όταν έχω έστω μια μέρα καθυστέρηση πιστεύω είναι λίγο νωρίς δεν θέλω να απογοητευτώ δίπλα :) 

Εύχομαι και σε εσένα ότι καλύτερο 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

 

Καλησπέρα κορίτσια, τι κάνετε; Σας παρακολουθώ πολύ καιρο και σας διαβάζω.

Λοιπόν , με τον αντρα μου ξεκινησαμε προσπαθειες για μωρακι , ειμαι 27 χρονων και εκεινος 36. Ας Περάσω στην ερωτηση μου..

Τελευταία μου περίοδος 20-10  με κύκλο 27-29 ημερών , επαφές στις γόνιμες μέρες μέρα παρά μέρα, στις 10-11 είχα το καθιερωμένο τεστ παπ, εαν είχε επιτευχθεί σύλληψη ο γιατρος θα το ειχε δει ή ειναι πολύ νωρις;

Σας ευχαριστώ πολυ 

(έχω γραψει και σε αλλο τοπικ, αλλα οσες περισσότερες αποψεις ειναι καλοδεχουμενες)

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , Tsampi είπε:

 

Καλησπέρα κορίτσια, τι κάνετε; Σας παρακολουθώ πολύ καιρο και σας διαβάζω.

Λοιπόν , με τον αντρα μου ξεκινησαμε προσπαθειες για μωρακι , ειμαι 27 χρονων και εκεινος 36. Ας Περάσω στην ερωτηση μου..

Τελευταία μου περίοδος 20-10  με κύκλο 27-29 ημερών , επαφές στις γόνιμες μέρες μέρα παρά μέρα, στις 10-11 είχα το καθιερωμένο τεστ παπ, εαν είχε επιτευχθεί σύλληψη ο γιατρος θα το ειχε δει ή ειναι πολύ νωρις;

Σας ευχαριστώ πολυ 

(έχω γραψει και σε αλλο τοπικ, αλλα οσες περισσότερες αποψεις ειναι καλοδεχουμενες)

Καλησπέρα! Θα ήταν λίγο νωρίς για να δει κάτι ο γιατρός... Ίσως να έβλεπε λίγο παχύ το ενδομήτριο, αλλά και πάλι, λίγο δύσκολα να δει κάτι τόσο νωρίς.. καλή επιτυχία και μακάρι να έχετε σύντομα το επιθυμητό..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , LeneL είπε:

Καλησπέρα! Θα ήταν λίγο νωρίς για να δει κάτι ο γιατρός... Ίσως να έβλεπε λίγο παχύ το ενδομήτριο, αλλά και πάλι, λίγο δύσκολα να δει κάτι τόσο νωρίς.. καλή επιτυχία και μακάρι να έχετε σύντομα το επιθυμητό..

σε ευχαριστω πολυ! το μονο που με ανησυχει ειναι οτι εχει ξεκινησει και ποναει το στηθος μου ..οποτε ισως να μην ηρθε αυτη τη φορα..

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Tsampi είπε:

σε ευχαριστω πολυ! το μονο που με ανησυχει ειναι οτι εχει ξεκινησει και ποναει το στηθος μου ..οποτε ισως να μην ηρθε αυτη τη φορα..

 

Στις αρχές της εγκυμοσύνης μπορεί να μην υπάρχει κανένα σύμπτωμα ή να υπάρχουν συμπτώματα που παραπέμπουν σε περίοδο.. γενικά μην μπεις καθόλου στη διαδικασία των συμπτωμάτων ή μη, είναι πολύ ψυχοφθόρο και δεν ερμηνεύεται.. το μόνο ασφαλές είναι καθυστέρηση και μετά κατευθείαν χοριακή! Η ηλικία σου είναι σύμμαχος 🙂

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , LeneL είπε:

Στις αρχές της εγκυμοσύνης μπορεί να μην υπάρχει κανένα σύμπτωμα ή να υπάρχουν συμπτώματα που παραπέμπουν σε περίοδο.. γενικά μην μπεις καθόλου στη διαδικασία των συμπτωμάτων ή μη, είναι πολύ ψυχοφθόρο και δεν ερμηνεύεται.. το μόνο ασφαλές είναι καθυστέρηση και μετά κατευθείαν χοριακή! Η ηλικία σου είναι σύμμαχος 🙂

σε ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση σου!!!!:)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 11/11/2023 at 10:04 ΜΜ, LeneL είπε:

Στις αρχές της εγκυμοσύνης μπορεί να μην υπάρχει κανένα σύμπτωμα ή να υπάρχουν συμπτώματα που παραπέμπουν σε περίοδο.. γενικά μην μπεις καθόλου στη διαδικασία των συμπτωμάτων ή μη, είναι πολύ ψυχοφθόρο και δεν ερμηνεύεται.. το μόνο ασφαλές είναι καθυστέρηση και μετά κατευθείαν χοριακή! Η ηλικία σου είναι σύμμαχος 🙂

Σήμερα είχα λίγα ροζ υγρά κατά το σκούπισμα …είναι περίοδος απλά αργεί να κατέβει; Υπάρχει περίπτωση εγκυμοσύνης ;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Tsampi είπε:

Σήμερα είχα λίγα ροζ υγρά κατά το σκούπισμα …είναι περίοδος απλά αργεί να κατέβει; Υπάρχει περίπτωση εγκυμοσύνης ;

Λογικά εφόσον είσαι κοντά στην περίοδο, μάλλον έρχεται περίοδος.. δε νομίζω σε αυτή την μερα που είσαι να συνδέεται με το αίμα που βλέπουν κάποιες κοπέλες στην εμφύτευση.. όμως προφανώς ποτέ δεν ξέρεις. Εννοείται ότι εφόσον έχεις επαφή σε γόνιμες το ενδεχόμενο πάντα είναι ανοιχτό. Όμως σε αυτή την φάση το μόνο ασφαλές σύμπτωμα είναι η καθυστέρηση..

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...