Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 8 ώρες πρίν, Σποράκι είπε:

      Προεμφυτευτικός γίνεται συνήθως σε βλαστοκυστες όπου έχουν γίνει οι διαιρέσεις και βλέπει το έμβρυο για χρωμοσωμικες ανωμαλίες. Από εκεί και πέρα η φύση αποβάλει όσα έμβρυα δεν είναι καλά, κάποιες φορές όμως (ελάχιστες ευτυχώς) καταφέρνουν και προχωράνε. Αυτά ή χάνονται στις πρώτες εβδομάδες της κύησης ή γεννούνται με τα προβλήματα που ξέρουμε. Εσυ είχες ένα υγιές έμβρυο στα τέσσερα, στατιστικά πολύ καλά. Είσαι σε πολύ φυσιολογικά πλαίσια. Δεν μπορεί όλο τα έμβρυα να είναι καλά. Μην αγχώνεσαι, απλά μην αφήσεις πολύ τον καιρό να περάσει!

      @Blue Velvet συμφωνώ με το Σπορακι. Ειναι 1 στα 3,5 ή 1 στα 4 στη δικη σου ηλικια. Θα υο πετυχεις το καλο εμβρυακι ισως ειναι αυτο που ειναι καταψυξη.

       Σε ξενο επιστημονικό άρθρο του 2023 αναφερει: 

      Το ποσοστό ευπλοειδίας (σωστα χρωμοσωμικα) εμβρύων μειώνεται όσο αυξάνεται η ηλικία του ασθενούς, είναι 73% για έμβρυα καλής ποιότητας σε ασθενείς κάτω των 35 ετών, 54% σε ασθενείς μεταξύ 35-36, 37% σε ασθενείς μεταξύ 37-38, 31% σε ασθενείς μεταξύ 39-40, 23% σε ασθενείς μεταξύ 41-42, 5% σε ασθενείς μεταξύ 43-44 και 0 % σε ασθενείς μεταξύ 45-46 ετών. 
       
       

Τοκετος και μυωπία


teenthybell

Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα,

Βρίσκομαι στον 8 μηνα και εχω προβληματιστεί πολύ με την μυωπια μου και το αν θα πρέπει να κάνω καισαρική η όχι. Είχα πανω απο 10 βαθμούς στο κάθε ματι κ εχω κανει επέμβαση λέιζερ το 2014. Ο γυναικολόγος μου σύστησε να παω για βυθοσκοπηση σε οφθαλμίατρο. Πηγα σε δυο ηδη κ μετά τη βυθοσκοπηση μου είπαν ότι μπορω να παω με φτ. Όμως ακόμα φοβάμαι. Ειχε καποια κοπέλα αντίστοιχη εμπειρία??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 2 λεπτά , teenthybell είπε:

Κορίτσια καλησπέρα,

Βρίσκομαι στον 8 μηνα και εχω προβληματιστεί πολύ με την μυωπια μου και το αν θα πρέπει να κάνω καισαρική η όχι. Είχα πανω απο 10 βαθμούς στο κάθε ματι κ εχω κανει επέμβαση λέιζερ το 2014. Ο γυναικολόγος μου σύστησε να παω για βυθοσκοπηση σε οφθαλμίατρο. Πηγα σε δυο ηδη κ μετά τη βυθοσκοπηση μου είπαν ότι μπορω να παω με φτ. Όμως ακόμα φοβάμαι. Ειχε καποια κοπέλα αντίστοιχη εμπειρία??

Είχα Κ εγώ παρόμοιο θέμα οι οφθαλμίατροι μου είπαν οκ αλλά να σου πω δεν το ρίσκαρα. Είναι καθαρά δική σου απόφαση νομίζω γενικά δεν νομίζω ότι Κ οι γιατροί μπορούν να σου πουν με σιγουριά αν θα επιρεαστει η πίεση του ματιού 

Αν Κ είναι σπάνιο να πάθεις κάτι

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , linaa είπε:

Είχα Κ εγώ παρόμοιο θέμα οι οφθαλμίατροι μου είπαν οκ αλλά να σου πω δεν το ρίσκαρα. Είναι καθαρά δική σου απόφαση νομίζω γενικά δεν νομίζω ότι Κ οι γιατροί μπορούν να σου πουν με σιγουριά αν θα επιρεαστει η πίεση του ματιού 

Αν Κ είναι σπάνιο να πάθεις κάτι

Ειχες πολλούς βαθμούς? Κ γω νομίζω δεν θέλω να ρισκαρω. Αν κ την καισαρική φοβάμαι.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , teenthybell είπε:

Ειχες πολλούς βαθμούς? Κ γω νομίζω δεν θέλω να ρισκαρω. Αν κ την καισαρική φοβάμαι.

Δεν έχει σχέση η μυωπία με την κατάσταση του αμφιβληστροειδή, που αυτό τσεκάρει η βυθοσκοκοπηση.. 

Απ'την στιγμή που 2 οφθαλμίατροι σου είπαν ότι δεν υπάρχει θέμα και ο γυναικολόγος σου δεν σου απέκλεισε εξαρχής τον φτ, νομίζω ότι είσαι οκ..ποιος γιατρός θα ρίσκαρε την καριέρα του και το όνομα του να σου προτεινει κάτι ριψοκίνδυνο..

Προσωπικά επειδή έχω γεννήσει φυσιολογικά θα μπορουσα να πω απ'την εμπειρία μου ότι δεν ασκείται ιδιαίτερη πιεση στα μάτια, όπως βλέπουμε στις ταινίες, δεν γέννας έτσι.. Σπρώχνεις κ πιεζεις χαμηλά στη λεκάνη, εκεί συγκεντρώνεις τη δυναμη σου..περισσοτερο κινδυνευεις αν σκυψεις να σηκώσεις ένα μεγάλο βάρος παρά από τον τοκετό.. 

Ίσως μέσα σου να επεξεργαστεις περισσοτερο τον τρόπο που θα ήθελες να γεννήσεις και να βρεις την απάντηση!! 

Φιλικα πάντα και με το καλό το μωράκι σου

 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

j7W7p3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Kathrin17 είπε:

Δεν έχει σχέση η μυωπία με την κατάσταση του αμφιβληστροειδή, που αυτό τσεκάρει η βυθοσκοκοπηση.. 

Απ'την στιγμή που 2 οφθαλμίατροι σου είπαν ότι δεν υπάρχει θέμα και ο γυναικολόγος σου δεν σου απέκλεισε εξαρχής τον φτ, νομίζω ότι είσαι οκ..ποιος γιατρός θα ρίσκαρε την καριέρα του και το όνομα του να σου προτεινει κάτι ριψοκίνδυνο..

Προσωπικά επειδή έχω γεννήσει φυσιολογικά θα μπορουσα να πω απ'την εμπειρία μου ότι δεν ασκείται ιδιαίτερη πιεση στα μάτια, όπως βλέπουμε στις ταινίες, δεν γέννας έτσι.. Σπρώχνεις κ πιεζεις χαμηλά στη λεκάνη, εκεί συγκεντρώνεις τη δυναμη σου..περισσοτερο κινδυνευεις αν σκυψεις να σηκώσεις ένα μεγάλο βάρος παρά από τον τοκετό.. 

Ίσως μέσα σου να επεξεργαστεις περισσοτερο τον τρόπο που θα ήθελες να γεννήσεις και να βρεις την απάντηση!! 

Φιλικα πάντα και με το καλό το μωράκι σου

 

Σευχαριστω πολύ! Αυτό σκέφτομαι κ γω οτι θα βάζεις την πίεση λογικα χαμηλα κατω στην πυελικη χώρα κ όχι στο κεφάλι. Φυσιολογικά θα ήθελα απλά εχω μεσα μου αυτό τον φόβο με την όραση. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχω 5,5 βαθμούς μυωπία έκανα απλά βυθοσκόπηση (ήμουν 7,5 μηνών) και αφού πήρα το οκ από τον οφθαλμίατρο προχωρήσαμε σε  φ.τ.

Ο γυναικολόγος μου βέβαια μου είχε πει οτι και το οκ να μην πάρουμε από τον οφθαλμίατρο δεν θα με πήγαινε σε καισαρική παρά μόνο εάν έβλεπε οτι πιέζομαι.

Στη θέση σου θα προσπαθούσα για φυσιολογικό αφού και οι γιατροί σου είναι σύμφωνοι φυσικά.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια...Με 5.5 βαθμους μυωπια γεννησα φυσιολογικοτατα...χωρις ιδιαιτερη πιεση οπως προειπατε στα ματια...με το οκ τπυ γιατρου προχωρησα κανονικα..μετα εκανα λειζερ και ο γιατρος μου ειπε οτι δεν υπαρχει κανενα προβλημα σε περιπτωση 2ης εγκυμοσυνη να γεννησω φυσιολογικα παλι...

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...