Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Διδυμομανουλες 2024


Recommended Posts

Καλημέρα! Έφτιαξα αυτή την ομάδα για όλες τις μελλοντικές διδυμομανουλες για να μοιραζόμαστε άγχη, εμπειρίες, συμβουλές και ότι άλλο προκύψει!

Να συστηθώ λοιπόν... Είμαι η Σίσσυ, ετών 40... Εχω ένα γιο από την 3η μου εξωσωματική που κοντεύει τα 4 και με την 5η προσπάθεια μας ήρθε σαν δώρο η δίδυμη κύηση!

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 126
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 4/12/2023 at 12:18 ΜΜ, Sisheido είπε:

Καλημέρα! Έφτιαξα αυτή την ομάδα για όλες τις μελλοντικές διδυμομανουλες για να μοιραζόμαστε άγχη, εμπειρίες, συμβουλές και ότι άλλο προκύψει!

Να συστηθώ λοιπόν... Είμαι η Σίσσυ, ετών 40... Εχω ένα γιο από την 3η μου εξωσωματική που κοντεύει τα 4 και με την 5η προσπάθεια μας ήρθε σαν δώρο η δίδυμη κύηση!

Καλησπέρα!Να σου ζήσει το αγοράκι σου κ με το καλό τα δίδυμακια!

Από εξωσωματική κ εγώ,με την 3η προσπάθεια έγκυος σε δίδυμα στην 10η εβδομάδα!Έχω αυχενική σε 2 εβδομάδες κ έχω τρομερό άγχος!

Εσύ σε ποια εβδομάδα είσαι?

  • Δύναμη! 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Faith22 είπε:

Καλησπέρα!Να σου ζήσει το αγοράκι σου κ με το καλό τα δίδυμακια!

Από εξωσωματική κ εγώ,με την 3η προσπάθεια έγκυος σε δίδυμα στην 10η εβδομάδα!Έχω αυχενική σε 2 εβδομάδες κ έχω τρομερό άγχος!

Εσύ σε ποια εβδομάδα είσαι?

Συγχαρητήρια!!!! Εύχομαι ολόψυχα καλά αποτελέσματα να έχεις!!!

Εγώ φτάνω σιγά σιγά προς το τέλος... είμαι στη 30η εβδομαδα! Τώρα σιγά σιγά μου φεύγει το άγχος... μετράω αντίστροφα τις εβδομάδες και ελπίζω να φτάσω στον 9ο!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα κορίτσια κι από εμένα! Κι εγώ έχω ήδη ένα παιδάκι από την πρώτη μου εξωσωματική και τώρα με την τρίτη προσπάθεια έχω δίδυμα, χθες ακούσαμε καρδούλες και αύριο μπαίνω στην 8η εβδομάδα. Θα χαρώ πολύ να ανταλλάσσουμε εμπειρίες και συμβουλές από εδώ!

  • Μου αρέσει 2
  • Καλή τύχη! 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Titti είπε:

Καλησπέρα κορίτσια κι από εμένα! Κι εγώ έχω ήδη ένα παιδάκι από την πρώτη μου εξωσωματική και τώρα με την τρίτη προσπάθεια έχω δίδυμα, χθες ακούσαμε καρδούλες και αύριο μπαίνω στην 8η εβδομάδα. Θα χαρώ πολύ να ανταλλάσσουμε εμπειρίες και συμβουλές από εδώ!

Συγχαρητήρια!!!! Εύχομαι μέσα από τη καρδιά μου μια όμορφη κυηση να έχεις και με το καλό να τα υποδεχτείτε!!!!

Εγώ πλησιάζω στο τέλος!!! Ελπίζω να αντέξω μια εβδομάδα ακόμη να μπω στον 9ο... και η αλήθεια είναι ότι θα μου λείψει η κοιλίτσα μου και όλο αυτό το υπέροχο που συμβαίνει μέσα μου! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μακάρι! Το εύχομαι από καρδιάς! Μακάρι όλες μας να καταφέρουμε να φτάσουμε στον 9ο! Θυμάμαι από το πρώτο μου παιδάκι ότι μου έλειπε τον πρώτο καιρό που δεν την είχα μέσα μου... Εσύ είσαι τυχερή, γεννας και άνοιξη σχεδόν, ώσπου να σαραντισετε θα είναι ο ιδανικός καιρός για βολτούλες!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Titti είπε:

Μακάρι! Το εύχομαι από καρδιάς! Μακάρι όλες μας να καταφέρουμε να φτάσουμε στον 9ο! Θυμάμαι από το πρώτο μου παιδάκι ότι μου έλειπε τον πρώτο καιρό που δεν την είχα μέσα μου... Εσύ είσαι τυχερή, γεννας και άνοιξη σχεδόν, ώσπου να σαραντισετε θα είναι ο ιδανικός καιρός για βολτούλες!

Ναι ναι γιατί με τον πρωτοτοκο μόλις γέννησα ήρθε ο κορωνοιος και φάγαμε πολυ περιορισμό!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Είμαι κ εγώ 25 εβδομάδων με διδυμακια!! 🥰 έχω αρχίσει να ψάχνω λιγάκι τι θα χρειαστούμε από έπιπλα κ γενικά από εξοπλισμό... Παρακολούθησα ένα σεμινάριο διδυμων όπου η μαια είπε πως τον πρώτο καιρό τα διδυμακια μπορούν να κοιμούνται στο ίδιο κρεβατάκι και τα βοηθάει να είναι πιο ήρεμα. Εσείς τι έχετε επιλέξει για τον ύπνο? Λικνο, μια κούνια ή 2 κούνιες? Επίσης τι καροτσι έχετε επιλέξει ή σκέφτεστε να πάρετε?

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 37 λεπτά , Marlina είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Είμαι κ εγώ 25 εβδομάδων με διδυμακια!! 🥰 έχω αρχίσει να ψάχνω λιγάκι τι θα χρειαστούμε από έπιπλα κ γενικά από εξοπλισμό... Παρακολούθησα ένα σεμινάριο διδυμων όπου η μαια είπε πως τον πρώτο καιρό τα διδυμακια μπορούν να κοιμούνται στο ίδιο κρεβατάκι και τα βοηθάει να είναι πιο ήρεμα. Εσείς τι έχετε επιλέξει για τον ύπνο? Λικνο, μια κούνια ή 2 κούνιες? Επίσης τι καροτσι έχετε επιλέξει ή σκέφτεστε να πάρετε?

Καλησπέρα κορίτσι! Με το καλό τα μωράκια σου!

Εμείς επιλέξαμε τα λικνα. Βασικά ακόμα στα λικνα τα έχω, μάλλον αύριο θα πάνε στις κούνιες γιατί δε χωράνε πλέον..το καλό με τα λικνα είναι ότι μετακινούνται. Εγώ όλη μέρα τα είχα στο σαλόνι, να τα βλέπω και το βράδυ τα έπαιρνα στο δωμάτιο! Γενικά με βόλεψε πολύ αυτό..

Για το καρότσι, εγώ έχω δύο μονά.. το καλό είναι ότι είναι πιο εύκολα στη μετακίνηση και αν πας κάπου είναι πιο εύκολα να κάτσεις γιατί τα βάζεις χώρια όπου χωράνε. Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορεί να βγει ένας μόνος του και με τα δύο μωρά. Το διπλό σε βολεύει για να βγεις και με τα δύο, αλλά δε χωράει σχεδόν πουθενά ( εισόδους, ασανσέρ κτλ..) . Το πάνω κάτω δεν το ήθελα με τίποτα να σου πω την αλήθεια..

Τι φύλο είναι τα μωράκια σου;

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Marlina είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Είμαι κ εγώ 25 εβδομάδων με διδυμακια!! 🥰 έχω αρχίσει να ψάχνω λιγάκι τι θα χρειαστούμε από έπιπλα κ γενικά από εξοπλισμό... Παρακολούθησα ένα σεμινάριο διδυμων όπου η μαια είπε πως τον πρώτο καιρό τα διδυμακια μπορούν να κοιμούνται στο ίδιο κρεβατάκι και τα βοηθάει να είναι πιο ήρεμα. Εσείς τι έχετε επιλέξει για τον ύπνο? Λικνο, μια κούνια ή 2 κούνιες? Επίσης τι καροτσι έχετε επιλέξει ή σκέφτεστε να πάρετε?

Εγώ για αρχή έστησα τη μια κουνια στο δωμάτιο μας και για πρακτικούς λόγους αλλά και γιατί είχα διαβάσει αυτό που λες! Καρότσι πήραμε μεταχειρισμενο το μπρος-πισω που κουμπώνουν και τα αυγά και μελλοντικα το κλασικό καθισμα... Σχετικά για διδυμοκαροτσι είναι μαζεμένο άλλα στη πράξη θα το ανακαλυψουμε... Κυκλοφορεί κι ένα μονο από το γιο μου αν χρειαστεί να βγει το ένα ή με μαρσιπο! Όσες διδυμομανουλες ρωτουσα για το Καρότσι που είναι δίπλα διπλα μου έλεγαν ότι δεν χωράει σχεδόν πουθενά σε πεζοδρόμια κλπ και αναγκαζονταν να κατεβαίνουν συνεχώς στο δρόμο... 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, Titti είπε:

Καλημέρα κορίτσια, πως είστε; Έχω αγχωθεί μεταξύ άλλων και για τον θηλασμό. Εσείς πώς το σκέφτεστε; Θα θηλασετε; Θα κάνετε μικτή; Έχετε βρει κάπου να ενημερωθείτε;

Καλημέρα! Παρόλο που θήλασα τον γιο μου αποκλειστικά για 16 μηνες έχω κι εγώ άγχος αν θα τα καταφέρω με τα δίδυμα! Είμαι όμως αποφασισμένη κι αυτό νομίζω είναι το πιο σημαντικό... Τώρα αν χρειαστεί να πάρουν λίγο συμπλήρωμα στην αρχή λόγω βάρους δεν είμαι τόσο απόλυτη όπως ήμουν με το γιο μου που ηταν τελειομηνος! 

Σκεφτόμουν να πάρω θηλαστρο για να είμαι έτοιμη σε περίπτωση που δεν πιάσουν στήθος ή μπουν θερμοκοιτίδα αλλά είπα τελικα βλέποντας και κάνοντας! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, LeneL είπε:

Καλησπέρα κορίτσι! Με το καλό τα μωράκια σου!

Εμείς επιλέξαμε τα λικνα. Βασικά ακόμα στα λικνα τα έχω, μάλλον αύριο θα πάνε στις κούνιες γιατί δε χωράνε πλέον..το καλό με τα λικνα είναι ότι μετακινούνται. Εγώ όλη μέρα τα είχα στο σαλόνι, να τα βλέπω και το βράδυ τα έπαιρνα στο δωμάτιο! Γενικά με βόλεψε πολύ αυτό..

Για το καρότσι, εγώ έχω δύο μονά.. το καλό είναι ότι είναι πιο εύκολα στη μετακίνηση και αν πας κάπου είναι πιο εύκολα να κάτσεις γιατί τα βάζεις χώρια όπου χωράνε. Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορεί να βγει ένας μόνος του και με τα δύο μωρά. Το διπλό σε βολεύει για να βγεις και με τα δύο, αλλά δε χωράει σχεδόν πουθενά ( εισόδους, ασανσέρ κτλ..) . Το πάνω κάτω δεν το ήθελα με τίποτα να σου πω την αλήθεια..

Τι φύλο είναι τα μωράκια σου;

Είναι αγοράκια!!!! 😆 Εσενα τι φυλο ειναι? Ποσων μηνων ειναι τα μωρακια σου τωρα που θα τα βάλεις στις κουνιες? και εγώ δεν θέλω καροτσι πάνω-κάτω γιατί πέρα από το ότι το ένα είναι πίσω, διάβασα πως βολεύει ναι μεν για βρεφακια αλλά όταν μεγαλωσουν υπάρχουν δυσκολίες. Έχω βρει ένα σετ καροτσιων τα οποία οπότε θες τα ενώνεις με μαγνήτη.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , Marlina είπε:

Είναι αγοράκια!!!! 😆 Εσενα τι φυλο ειναι? Ποσων μηνων ειναι τα μωρακια σου τωρα που θα τα βάλεις στις κουνιες? και εγώ δεν θέλω καροτσι πάνω-κάτω γιατί πέρα από το ότι το ένα είναι πίσω, διάβασα πως βολεύει ναι μεν για βρεφακια αλλά όταν μεγαλωσουν υπάρχουν δυσκολίες. Έχω βρει ένα σετ καροτσιων τα οποία οπότε θες τα ενώνεις με μαγνήτη.

Εμένα είναι ένα κι ένα! Κλείσανε τους 8 μήνες πρόσφατα.. ήθελα να τα κρατήσω λίγο ακόμα στο δωμάτιο μας, αλλά δε χωράνε τα φουκαριαρικα στο λίκνο... Λίγο ακόμα και θα έπαιρναν το λίκνο στην πλάτη και θα πήγαιναν μόνα τους στις κούνιες τους..

Α, πολύ ωραία λύση αυτή! Όποτε θες δλδ τα ενώνεις και όποτε θες τα χωρίζεις.. 

Ναι, γενικά τα διπλά έχουν θεματακια από μια ηλικία και μετά. Είναι και πιο στενά από τα μονά και μετά το χρόνο, αν είσαι κάπου έξω δυσκολεύονται να κοιμηθούν.. πολύ ωραία λύση βρήκατε!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Marlina είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Είμαι κ εγώ 25 εβδομάδων με διδυμακια!! 🥰 έχω αρχίσει να ψάχνω λιγάκι τι θα χρειαστούμε από έπιπλα κ γενικά από εξοπλισμό... Παρακολούθησα ένα σεμινάριο διδυμων όπου η μαια είπε πως τον πρώτο καιρό τα διδυμακια μπορούν να κοιμούνται στο ίδιο κρεβατάκι και τα βοηθάει να είναι πιο ήρεμα. Εσείς τι έχετε επιλέξει για τον ύπνο? Λικνο, μια κούνια ή 2 κούνιες? Επίσης τι καροτσι έχετε επιλέξει ή σκέφτεστε να πάρετε?

2 ίδιες κουνιες πηρα απο την αρχη και στην μια κοιμοντουσαν μαζι μολις γεννήθηκαν κ εγω διπλα στο κρεβατι μου: μετα οταν δεν χωραγανε εβαλα το καθενα στη κουνια τους η οποια γινεται κ κρεβατι για αργοτερα γιατι βγαινουν τα κάγκελα κ κατεβαινει .οποτε μια αγορα κ ξεμπερδεψα ..ουτε λικνα ουτε τιποτα αλλο.καροτσι πηρα  peg perego book for two 

4 ώρες πρίν, Sisheido είπε:

Καλημέρα! Παρόλο που θήλασα τον γιο μου αποκλειστικά για 16 μηνες έχω κι εγώ άγχος αν θα τα καταφέρω με τα δίδυμα! Είμαι όμως αποφασισμένη κι αυτό νομίζω είναι το πιο σημαντικό... Τώρα αν χρειαστεί να πάρουν λίγο συμπλήρωμα στην αρχή λόγω βάρους δεν είμαι τόσο απόλυτη όπως ήμουν με το γιο μου που ηταν τελειομηνος! 

Σκεφτόμουν να πάρω θηλαστρο για να είμαι έτοιμη σε περίπτωση που δεν πιάσουν στήθος ή μπουν θερμοκοιτίδα αλλά είπα τελικα βλέποντας και κάνοντας! 

Μετα μπορεις να νοικιασεις επαγγελματικο ,αυτο με εσωσε εμενα γιατί ειχα αγορασει κ γω θηλαστρο κ χαμενο πηγε..δεν μου εκανε δουλεια Ενω με τη  Symphony 2-Phase Expression® Επαγγελματικό Νοσοκομειακό Θήλαστρο εβγαζα μια χαρα γαλα. Με το καλο !

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...