Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 4 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Και εγώ τα clearblue πρώιμης ανίχνευσης έκανα,την τρίτη και την Τετάρτη έβγαιναν αχνά θετικά και χθες που έκανα χοριακη,ήταν 58. Ο γιατρός είπε οτι είναι λίγο χαμηλή και να σου πω την αλήθεια είμαι αρκετά στεναχωρημένη,φοβάμαι πως θα πάω αύριο και θα πάρω μεγάλη απογοήτευση..Σχετικά με τις αξιολογήσεις στο Σκρουτζ,δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται να βγει θετικό και να πάρεις μηδενική χοριακη,μου φαίνεται αδιανόητο.Το να βγει ομως αρνητικό και να είσαι έγκυος,τότε ναι,έχει λογική.Κανε και αύριο ένα τεστ και δες αν η γραμμουλα είναι πιο σκούρη

      Στην αρχή είπα να κάνω αύριο...μετά που είδα όλες αυτές τις αξιολογήσεις το σκέφτομαι...Ειλικρινά θεωρώ μια χαρα τη χοριακή σου και είμαι σίγουρη ότι Δευτέρα θα διπλασιαστεί! Στο εύχομαι μέσα από την καρδια μου! Άρα Δευτέρα σημαντική μέρα και για τις 2 μας!!! Εμένα είναι η 8η εμβρυομεταφορα μου...5 αρνητικές 3 με πολύ πολύ χαμηλές τιμές που δε θεωρήθηκαν καν θετικές ούτε αρνητικές...έκανα επαναληπτικες και έπεφταν και τέλος...Δε ξέρω....

Διδυμομανουλες 2024


Recommended Posts

5 ώρες πρίν, Miss_Pineapple είπε:

Καλημέρα κορίτσια και από εμένα!! Είμαι η Μαρία, 31 χρόνων διδυμομανούλα κι εγώ, αποκτήσαμε τα δίδυμα μας στις 4 Νοεμβρίου και το ένα προέκυψε από εξωσωματική ενώ το άλλο ήρθε φυσικά!!! Διπλή χαρά!!! 🙏🙏 Εύχομαι σε όλες σας να έχετε εύκολες και όσο πιο τέλειο μήνες εγκυμοσύνες γίνεται!!! 🙏🙏

Εμείς γεννήσαμε πρόωρα στις 32 βδομαδες, καθως σπάσαν τα νερά από το αγόρι μου, χωρίς να υπάρχουν ενδείξεις πιο πριν (ντοπλερ τέλειο, τράχηλος 32 κτλ) απλώς το αγόρι μου ήταν πολύ μεγάλο (97η εκατοστιαία) και το κορίτσι μου μικρό και μάλλον δεν είχε χώρο ή και δε μπορούσε να αντέξει άλλο το σώμα μου αφού κι εγώ είμαι αδύνατη. Το αγορι μου έμεινε 21 μέρες στη ΜΕΝΝ και το κορίτσι μου 38 λόγω βάρους. Τώρα κλείνουμε σε μια βδομάδα 4 μήνες και τα πάμε εξαιρετικά! Διάβασα κάποιες απορίες και θα γράψω κι εγώ αυτά που με βοήθησαν εμένα και κάναμε/επιλεξαμε ως τώρα με βάση τη δίκη μας κατάσταση. Επίσης δεν έχω καμία βοήθεια από τον περίγυρο, ακόμη και ο άντρας μου έχει τη χειρότερη περίοδο ever στη δουλειά και δε βοηθάει όσο θα ήθελε και δεν δουλεύει καν με τηλεργασια.
Τέλος, τεράστιο μπράβο, δύναμη και κουράγιο στις μανούλες που έχετε ήδη ένα μωρό! 🫶🏻🙏 Είμαι σίγουρη ότι θα τα πατε και με τα διδυμάκια σας περίφημα!!! 🫶🏻

1. Ύπνος: Ήθελα να πάρω λικνα αλλά ξεφύγαμε σε έξοδα και τα μωρά κοιμούνται στις καλαθουνες διπλα στο κρεββάτι μας. Σε 1 μήνα θα τα πάω στις κουνιες τους πιστεύω. Εγώ φοβόμουν να τα βάλω μαζί γιατί αυξάνει τις πιθανότητες αιφνίδιου βρεφικού θανάτου. Οι καλαθουνες βολικές δε μπορώ να πω αλλά θα προτιμούσα να μην τις είχα αγοράσει και να έπαιρνα λικνα! 
2. Διατροφή: Παρόλο που τα μωρά έμειναν καιρό στη ΜΕΝΝ έως σήμερα τα θηλάζω αποκλειστικά και νευριάζω που σύμβουλοι υγείας το αποθαρρύνουν αυτό (κάπου το διάβασα πιο πάνω)!!! Κάθε μαμά κάνει το καλύτερο που νιώθει για το μωρό της εννοείται κι εγώ υπέγραψα στη ΜΕΝΝ για μικτή διατροφή ώστε τα μωρά να πάρουν βάρος αλλά το έβαλα πείσμα ότι θα θηλάσω αποκλειστικά γιατί κι εμένα μου έλεγαν ΟΛΟΙ ότι δε γίνεται.. Είναι εντελως διαφορετικό μια μαμά να επιλέγει τη μικτή διατροφή ή μόνο τη φόρμουλα για τους δικούς της λόγους και εντελως διαφορετικό να σε παροτρύνουν να το επιλέξεις σύμβουλοι υγειας. Με το που πήρα εξητηριο πήρα θήλαστρο νοσοκομειακό της Medela το symphony που αναφέρθηκε παραπάνω και έκανα αντλήσεις αυστηρά ανα 2,5 ώρες για 20 λεπτά. Για το πρώτο τρίμηνο καλύτερα να πάρετε νοσοκομειακό μέχρι να εδραιωθεί ο θηλασμός και να σταθεροποιηθεί η παραγωγή καθώς έχουν δυνατότερη ισχυ. Επίσης δεν χρειάζεται να κανονίσετε κάτι πιο πριν. Εγώ στο μητέρα είχα το θήλαστρο που παρείχαν εκεί και κανόνισα από το νοσοκομείο την ημέρα που πήρα εξητηριο να πάρω το δικό μου για το σπίτι. Με αυτόν τον τρόπο δημιούργησα τράπεζα γάλακτος και στο νοσοκομείο και στο σπίτι και ακόμη και τώρα ξεπαγωνω. 
Το ταξίδι του θηλασμού ήταν πολύ δύσκολο καθώς στην αρχή έκανα αποκλείστικα αντλήσεις για να τους πάω γάλα, χωρις καν να τα έχω κρατήσει. Για να παραχθεί η ωκυτοκίνη και να κατέβει το γάλα έβλεπα φωτογραφίες των μωρών μου που τραβούσαμε κάθε μέρα. Όταν πλησιάζαμε να πάρουμε σπίτι τα παιδιά με βοηθούσαν η μαίες να τους δείξουμε τις θηλάστηκες κινήσεις και να πιάσουν το στήθος. Ευτυχώς τα δικά μου είναι μικρά πίραγχας και το βρήκαν εύκολα. Μόλις τα πήρα σπίτι τα εβαζα ένα ένα στο στήθος αλλά κουράζονταν εύκολα και μετά τους ταιζα ότι είχα αντλήσει με το μπουκάλι. Στη συνέχεια ξανά αντλούσα για να μη μειωθεί η παραγωγή. Δεν θα σας κρύψω ότι από πλευράς κούρασης και χρόνου μέχρι τα παιδιά να θηλάσουν αποκλειστικά από το στήθος, τα πράγματα ήταν πολύ δύσκολα, αλλά αυτό το διάστημα κράτησε ένα μήνα και τώρα θηλάζουν ταυτόχρονα και τα δυο μόνο από το στήθος. 
3. Εξοπλισμός θηλασμού άντλησης: Έχω το μαξιλάρι της lactimi δίδυμων που με βολεύει τώρα που μεγάλωσαν. Στην αρχή δε με βόλευε τοσο γιατί ήταν χαμηλό και έπρεπε να βάζω μαξιλάρια από κάτω. Τουλάχιστον είναι σκληρό και σταθερό όποτε σου επιτρέπει να κανεις κινήσεις. 
Για θήλαστρο είχα το symphony-εννοείται για διπλη άντληση και τώρα θα το επιστρέψω πίσω και έχω δανειστεί από τη συννυφάδα μου το Solo της medela. Πλέον βγαζω την ίδια ποσότητα είτε με το νοσοκομειακό, είτε με το απλό. Αν κάνετε πολλές αντλήσεις προτείνω να πάρετε και σουτιέν την medela για άντληση ώστε να μπορείτε να κάνετε και αλλά πράγματα ταυτόχρονα. 
Επίσης για τις πολλές άντλησης, γνώμη μου είναι ότι χρειάζεται και θερμαντήρας, είδικα αν δίνεις για ένα διάστημα αποκλειστικά με το μπουκάλι. Εγώ αποθήκευα το γάλα είτε σε συντήρηση αν σκόπευα να το δώσω μέσα σε 48 ώρες, είτε σε κατάψυξη. Πήρα της babyono που και θερμαίνει (σε 12 λεπτά) αλλα αποψύχει κιόλας (σε 35 λεπτά) φυσικά το μητρικό γάλα. Τέλος, πήρα αποστειρωτη της dr brown που τα αποστειρώνει αλλα τα βγάζει στεγνωμένα, χωρίς υδρατμούς και τα αντίστοιχα μπουκάλια που λένε ότι βοηθούν στους κολικούς. Τέλος αυτά τα πήρα όλα με το που βγήκα από το μαιευτήριο γιατί είδα ότι χρειάζονταν στη δική μας περίπτωση, αν είχα γεννήσει αργότερα μπορεί να μην χρειάζονταν. 
4. Καρότσι: πήραμε το διπλό (πάνω-κάτω) της cybex καθώς τα μωρά τα βγαζω καθημερινές μόνη έξω. Πανάκριβο αν πάρεις τα πάντα (π.χ. Αβγά, καλαθουνες, ανταπτορες, βάσεις αυτοκινήτων κλπ) αλλά πολύ ανθεκτικό  και με καλές αναρτήσεις στις ρόδες. Χωράει σε πεζοδρομεία και σε κάποια ασανσέρ. Σε κάποια ασανσέρ δε χωράει κυρίως λόγω μήκους, όχι φάρδους. 
 

Υ.Γ. Σορρυ για το τεραστιοοοο κειμενο

Η ιστορία σου είναι υπέροχη!!! Ένα διπλό θαύμα!!! Θυμαμαι από το καφέ εξωσωματικής που είχες πει πως είχε συμβεί και φαντάζει απίστευτο... αλλά αν θέλει ο Θεός όλα γίνονται! Να χαίρεστε τα παιδάκια σας και να έχετε δύναμη να τα μεγαλώσετε!!!!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 126
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 ώρα πρίν, Miss_Pineapple είπε:

Να είσαι καλά!! Κι εσυ με το καλό να υποδεχτείς τα ψιψινάκια σου!!! ♥️♥️ Ναι φωλίτσες πήρα από baby blue και κάνουν όλους τους ημερήσιους ύπνους εκεί. Επειδή έχουμε μεζονέτα δεν ήθελα να τα ανεβοκατεβάζω πολύ μέσα στην ημέρα και δημιούργησα σταθμούς ύπνου και αλλαγής πάνας και στους δυο ορόφους. Οι φωλιές τώρα δεν τα χωράνε και τόσο άλλο μισό μήνα και θα τα βγάλω. Επίσης πλέον κάνουν ανάστατο ύπνο μέσα στην ημέρα και θέλω να δοκιμάσω να κοιμούνται σε απόλυτο σκοτάδι στο δωμάτιο τους μήπως βοηθήσει. 

Χιχιχιχιχιχιχ αυτό κι αν θα ήταν για βιβλιο Γκίνες!! Με το καλό τα μωρουλια σου!! ♥️♥️ Μην ανησυχείς με την κοιλιά σου που σου φαίνεται μικρή, δεν συνδέεται καθόλου με την ανάπτυξη και την υγεία των μωρών σου! Όλα θα πάνε καλά και μακάρι να φτάσεις και τις 37 εβδομάδες!! Καλύτερα που σε περιόρισαν λίγο οι γιατροί ώστε να είσαι κι εσύ πιο προσεκτική. Εμένα ο γιατρός μου έλεγε πρόσοχη να δούμε το 3 μπροστά στις βδομαδες και ιδανικά να περάσουμε και τις 32 και μετά όλα είναι πολύ διαφορετικά, πρόωρα μεν, πιο εύκολα διαχείρισιμα δε. 

Σ ευχαριστώ!!! Δεν με αγχωνει η μικρή κοιλίτσα. Ευτυχώς μέχρι στιγμής τουλάχιστον αναπτυξιακά το μωράκια είναι πάνω κάτω ίδια τα γραμμάρια τους και ο γιατρος μου είπε αναπτύσσονται σαν να είναι μονιρης κύηση. Ελπιζω βεβαια να συνεχισουν ετσι. Η μήτρα μου με αγχωνει λόγω συσπασεων!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Marlina είπε:

Σ ευχαριστώ!!! Δεν με αγχωνει η μικρή κοιλίτσα. Ευτυχώς μέχρι στιγμής τουλάχιστον αναπτυξιακά το μωράκια είναι πάνω κάτω ίδια τα γραμμάρια τους και ο γιατρος μου είπε αναπτύσσονται σαν να είναι μονιρης κύηση. Ελπιζω βεβαια να συνεχισουν ετσι. Η μήτρα μου με αγχωνει λόγω συσπασεων!!!

Εμένα.μου έδωσε Glopir όταν άρχισαν να γίνονται επιπονες οι συσπασεις αλλά σε πιο προχωρημενη εβδομαδα...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Sisheido είπε:

Εμένα.μου έδωσε Glopir όταν άρχισαν να γίνονται επιπονες οι συσπασεις αλλά σε πιο προχωρημενη εβδομαδα...

Εσένα πετρωνε όλη η κοιλια και πονούσες? Εγώ δεν νιώθω πόνο. Το μηχανημα δείχνει συνεχείς συσπάσεις όχι μεγάλες. Το μόνο που νιώθω κάποιες φορές μέσα στη μέρα είναι ξαφνικά ένα πολύ μεγάλο σφίξιμο στα σημεία που είναι τα μωρά και ξαφνικά πετρωνουν.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , Marlina είπε:

Εσένα πετρωνε όλη η κοιλια και πονούσες? Εγώ δεν νιώθω πόνο. Το μηχανημα δείχνει συνεχείς συσπάσεις όχι μεγάλες. Το μόνο που νιώθω κάποιες φορές μέσα στη μέρα είναι ξαφνικά ένα πολύ μεγάλο σφίξιμο στα σημεία που είναι τα μωρά και ξαφνικά πετρωνουν.

Στην αρχή είχα μόνο πετρώματα κι εγώ αλλά δεν έδινα ιδιαίτερη σημασια απλά καμια φορά επαιρνα 2ο μαγνήσιο... ε όταν έκανα βατβατη σύσταση που από το πετρώματα στη κοιλια ο πόνος και το σφίξιμο εφτανε μέση και είχε και διάρκεια εκεί ανησύχησα και το είπα στο γιατρό και ξεκινήσαμε αγωγη... γιατί τέτοιες συσπασεις είχα όταν γέννησα το γιο μου κι εκεί κατάλαβα τη διαφορά! Σκέψου στο καρδιοτοκογραφο πιάνουν ακομη συσπασεις και μου λένε την καταλάβες? Α αυτές δεν της μέτρα καν τους λέω χχαχαχχχα

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, Miss_Pineapple είπε:

Πολύ σημαντικό να είστε καλή ομάδα! Να τα χαίρεσαι τα καρχαριάκια σου!!! ♥️♥️Ποσό είναι τώρα;; Κι εμένα ο άντρας μου τελειώνει τώρα αυτό το δύσκολο πρότζεκτ και ζήτησε από εδώ και στο εξής να έχει τηλεργασια τουλάχιστον δυο φορές τη βδομάδα. Χρειάζεται και από την άποψη βοήθειας και παρέας ρε εσυ.. Εγώ νιώθω πολύ μοναχικά που είμαι όλη μέρα με τα μωρά και δε μιλάω με ενήλικες. Είμαστε και λίγο στην απομόνωση λόγω ιώσεων μέχρι τέλη Μαρτίου. 
 

Κάναμε έναν και μοναδικό κύκλο εξωσωματικής μετά από 2 χρόνια προσπαθειών με μοναδικό πρόβλημα εμένα (χαμηλή ΑΜΗ, μια σάλπιγγα και πιθανόν κακή ποιότητα ωαρίων μετά από καρκίνο και χημειοθεραπείες). 
Ειχαμε ένα και μοναδικό κατεψυγμένο έμβρυο και μας παρότρυνε ο γιατρός να κάνουμε έναν φυσικό κύκλο μήπως μαζέψουμε άλλο ένα και εμβρυομεταφορα στον ίδιο κύκλο. Δυστυχώς τα ωοθηλάκια (ήταν δυο μεγάλα) έσπασαν την ημέρα της ωοληψιας λίγο πριν τα πάρουμε και ετσι αποφασίσαμε να κάνουμε κανονικά την εμβρυομεταφορα σε 3 μέρες. Μόλις γυρίσαμε σπίτι δοκιμάσαμε φυσικά με τα σπασμένα ωοθηλάκια και έπιασα το 2ο μωράκι μας. Τώρα ήταν τα φάρμακα, δεν ξέρω τι ήταν, ήταν σίγουρα γραπτό!!! 🙏🙏 Πάντως η ψυχολογία μου ήταν στα πατώματα που εγώ πιστεύω ότι μόνο η καλή ψυχολογία μετράει.. 

Απίστευτη η ιστορία σου.. το δεύτερο το μικρακι σου ήθελε οπωσδήποτε να γεννηθεί, αλλά ήθελε να το κάνει με τον τρόπο του!!! Έκαναν και επεισοδιακή είσοδο.. αποφασιστικά τα παιδάκια σου, όλα με τον τρόπο τους μου φαίνεται θα τα κάνουν!

Εμένα είναι 8 μηνών πια!

Καλά, αυτό με τη μοναξιά ξαναπεστο.. έχω χάσει βασικές επικοινωνιακές δεξιότητες. Θα πάω να μιλήσω σε κάναν ενήλικο και θα λέω " για να δω, βγάλαμε άλλο δοντακι;" Καλά να είναι τα παιδάκια μας και χαλάλι τους, αλλά καμία φορά είναι πολύ έντονη η απομόνωση, άστα!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ανακάλυψα αλλο ενα σεμιναριο. Αν ενδιαφέρει κάποια κοπέλα έχει περισσοτερες πληροφορίες  στην ομάδα τους στο fb που λέγεται prematuritas. 4/3 έχει σεμιναριο ομάδα υποστήριξης θηλασμού γονέων με πρόωρα βρέφη. Είναι δωρεάν 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια έφτασε η μεγάλη ώρα για εμάς! Τα μωράκια δεν πήραν ιδιαίτερο βάρος από την προηγουμενη εβδομάδα κι έτσι ο γιατρός προτιμάει να βγουν... Κλείσαμε για 1η του μήνα... θα είναι σαν να μπαίνει η άνοιξη!!! Θα είμαι 36 + 1 που ήταν ο πρωτος μου στόχος!!!

  • Μου αρέσει 3
  • Ευχή 2
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Sisheido είπε:

Κορίτσια έφτασε η μεγάλη ώρα για εμάς! Τα μωράκια δεν πήραν ιδιαίτερο βάρος από την προηγουμενη εβδομάδα κι έτσι ο γιατρός προτιμάει να βγουν... Κλείσαμε για 1η του μήνα... θα είναι σαν να μπαίνει η άνοιξη!!! Θα είμαι 36 + 1 που ήταν ο πρωτος μου στόχος!!!

Με το καλό να ερθουν στον κόσμο τα διδυμακια σου!!!! Να ναι γερά τυχερά και ευτυχισμενα!!! Μπράβο που τα κατάφερες και έφτασες σε αυτές τις εβδομάδες!!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Sisheido είπε:

Κορίτσια έφτασε η μεγάλη ώρα για εμάς! Τα μωράκια δεν πήραν ιδιαίτερο βάρος από την προηγουμενη εβδομάδα κι έτσι ο γιατρός προτιμάει να βγουν... Κλείσαμε για 1η του μήνα... θα είναι σαν να μπαίνει η άνοιξη!!! Θα είμαι 36 + 1 που ήταν ο πρωτος μου στόχος!!!

Με το καλό να υποδεχτείς τα μικρακια σου κορίτσι! Άψογα τα καταφέρατε. Τελειομηνα θεωρούνται τα δίδυμα σε αυτές τις εβδομάδες πια! Τα καλύτερα τώρα αρχίζουν!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


14 ώρες πρίν, Sisheido είπε:

Κορίτσια έφτασε η μεγάλη ώρα για εμάς! Τα μωράκια δεν πήραν ιδιαίτερο βάρος από την προηγουμενη εβδομάδα κι έτσι ο γιατρός προτιμάει να βγουν... Κλείσαμε για 1η του μήνα... θα είναι σαν να μπαίνει η άνοιξη!!! Θα είμαι 36 + 1 που ήταν ο πρωτος μου στόχος!!!

Με το καλό κοπέλα μου να υποδεχθείς τα μωράκια σου! Μια χαρά είναι οι 36 +1 όλα καλά θα πάνε!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κοριτσοπουλα! Την Παρασκευή πήγαν όλα καλά και ήρθαν στο κόσμο τα μικρουλινια μου! Σας γράφω έχοντας κουρνιασμενο το γιο μου στην αγκαλιά μου... Γεννήθηκαν 2280 και 2 κιλά αντίστοιχα ( μου φαίνονται τόσο μικρά  έχοντας σαν εμπειρία το πρωτότοκο που ήταν κοντά 3600).. η μικρή λόγω βάρους μεταφέρθηκε στη μονάδα αλλά είναι σε πολύ καλή κατάσταση! Αύριο βγαίνω με το γιο παρέα αλλά η μικρή επειδή κουράστηκε με.το θηλασμό από χθες που άρχισα να πηγαίνω και σταμάτησε να πιάνει το άλλο γάλα... θα μείνει λίγες μέρες ακόμη... τις βάλανε καο σωληνάκι να μη κουράζεται καθόλου ώστε να ανακάμψει! Όσον αφορά το κομμάτι του θηλασμου ο μικρός που είναι συνέχεια μαζί μου δεν πιάνει ακόμα θηλή, κανει ανεπαισθητες θηλαστικες κινησεις και γενικά προτιμάει τον εύκολο δρόμο, τον ύπνο και τις πολλές αγκαλιές... δοκίμασα με σύριγγα με δικό.μου γαλα αλλά το.μισο.παει χαμένο και το λυπάμαι είναι η αλήθεια... έτσι για αρχή το στέλνω στη μικρή τώρα που άρχισε κάτι να γίνετε με το θήλαστρο!

Κάτι που ανακάλυψα εδώ είναι ότι ενώ υπερηχογραφικα ήμουν 36 +1 εδώ τα μετρανε με την ημερομηνία περιοδου και τα βγάζουν πιο μικρά και έχουν αυτό ως ένα επιπλέον μέτρο προωροτητας!

  • Ευχή 4
  • Δύναμη! 3
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Sisheido είπε:

Γειά σας κοριτσοπουλα! Την Παρασκευή πήγαν όλα καλά και ήρθαν στο κόσμο τα μικρουλινια μου! Σας γράφω έχοντας κουρνιασμενο το γιο μου στην αγκαλιά μου... Γεννήθηκαν 2280 και 2 κιλά αντίστοιχα ( μου φαίνονται τόσο μικρά  έχοντας σαν εμπειρία το πρωτότοκο που ήταν κοντά 3600).. η μικρή λόγω βάρους μεταφέρθηκε στη μονάδα αλλά είναι σε πολύ καλή κατάσταση! Αύριο βγαίνω με το γιο παρέα αλλά η μικρή επειδή κουράστηκε με.το θηλασμό από χθες που άρχισα να πηγαίνω και σταμάτησε να πιάνει το άλλο γάλα... θα μείνει λίγες μέρες ακόμη... τις βάλανε καο σωληνάκι να μη κουράζεται καθόλου ώστε να ανακάμψει! Όσον αφορά το κομμάτι του θηλασμου ο μικρός που είναι συνέχεια μαζί μου δεν πιάνει ακόμα θηλή, κανει ανεπαισθητες θηλαστικες κινησεις και γενικά προτιμάει τον εύκολο δρόμο, τον ύπνο και τις πολλές αγκαλιές... δοκίμασα με σύριγγα με δικό.μου γαλα αλλά το.μισο.παει χαμένο και το λυπάμαι είναι η αλήθεια... έτσι για αρχή το στέλνω στη μικρή τώρα που άρχισε κάτι να γίνετε με το θήλαστρο!

Κάτι που ανακάλυψα εδώ είναι ότι ενώ υπερηχογραφικα ήμουν 36 +1 εδώ τα μετρανε με την ημερομηνία περιοδου και τα βγάζουν πιο μικρά και έχουν αυτό ως ένα επιπλέον μέτρο προωροτητας!

Συγχαρητήρια! Να σας ζήσουν! Με το καλό να πάρεις και τη μικρή ζουζού σπίτι!

Δηλαδή αλλιώς το μετράνε οι γυναικολόγοι και αλλιώς στη μονάδα;

Σε ποιο μαιευτήριο γέννησες;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...