Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Lila ki είπε:

      Εγώ πάντως κορίτσια έκανα ένα τεστ πριν καμία ώρα αλλά είχα πιει νερό βέβαια και δεν ήταν πολύ σκουρα τα  ουρα και βγήκε πιο αχνη από χθες η γραμμή … και τσάμπα τώρα μπηκα σε αυτή τη διαδικασία . Θα κάνω ένα τη Παρασκευή κ ας γίνει ότι θέλει π θεός γιατί βαρέθηκα κ κουράζω κ εσάς τσάμπα που έχει η κάθε μια τις σκέψεις και τις έννοιες της … 

      Αχ αυτά τα τεστ!Τζάμπα στεναχώρια πήρες τώρα ρε συ..μπορεί να είναι όλα καλά και απλά λόγω του ότι είναι βράδυ,να έδειξε πιο αχνό.. Πότε εχεις χοριακη?Εγώ το πήρα απόφαση πάντως,δεν θα ξανακάνω τεστ πριν τη χοριακη,είχα σαλταρει τελείως! 

      Και φυσικά δεν κουράζεις καμία από εμάς,πάλι καλά που υπάρχει το φορουμ και συζητάμε ο,τι μας προβληματίζει 

Κόστος κρυοσυντήρησης


Vasiliki8

Recommended Posts

Καλησπέρα! Είμαι καινούρια και δεν ξέρω πού παν τα 4! Είμαι 39 ετών και θα υποβληθώ σε διαδικασία κρυοσυντήρησης ωαρίων πολύ σύντομα, σε δημόσιο νοσοκομείο. Ποιες διαδικασίες ακολουθούνται; Πόσο είναι το κόστος; Η διάρκεια; Ενημερωτικά, θα εφαρμοστεί ήπια πρόκληση σε εμένα γιατί έχω σκλήρυνση κατά πλάκας...και έχω κάποιο άγχος επίσης...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 9 λεπτά , Vasiliki8 είπε:

Καλησπέρα! Είμαι καινούρια και δεν ξέρω πού παν τα 4! Είμαι 39 ετών και θα υποβληθώ σε διαδικασία κρυοσυντήρησης ωαρίων πολύ σύντομα, σε δημόσιο νοσοκομείο. Ποιες διαδικασίες ακολουθούνται; Πόσο είναι το κόστος; Η διάρκεια; Ενημερωτικά, θα εφαρμοστεί ήπια πρόκληση σε εμένα γιατί έχω σκλήρυνση κατά πλάκας...και έχω κάποιο άγχος επίσης...

Άμα είσαι σε δημόσιο είναι σχεδόν δωρεάν. Η διάρκεια τι εννοείς? Μπορείς Κ με φυσικό κύκλο χωρίς καμία διεργεση κανένα φάρμακο απλά είναι πιο χρονοβόρο . Στα 39 ίσως να ήταν Κ καλητερα θα έτρωγες βέβαια 1 χρόνο το λιγότερο αλλά θα εισουν απολύτως σίγουρη .

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί μου μιλούν για τα πανάκριβα έξοδα των φαρμάκων - ορμονών ύψους δεν ξέρω ποσών ευρώ στο δημόσιο, όπου πήγα..; 🙄 Έχω μπερδευτεί. Έπειτα από επικοινωνία με το νευρολόγο μου, του μαιευτήρα από το δημόσιο, μπορεί να εφαρμοστεί σε εμένα λέει η ήπια διαδικασία κρυοσυντήρησης. Λόγω της σκλήρυνσης. Αναφορικά με τον φυσικό κύκλο, δεν ξέρω, έχω ήδη κουραστεί πολύ στα πηγαινέλα νοσοκομείο στο τρέξιμο για τη σκλήρυνση... Τεσπα, έχω άγνοια για τις διαδικασίες της κρυοσυντήρησης και αυτό με αγχώνει. Πέρα από το άγχος του ρίσκου της υποτροπής στη σκλήρυνση.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Vasiliki8 είπε:

Και γιατί μου μιλούν για τα πανάκριβα έξοδα των φαρμάκων - ορμονών ύψους δεν ξέρω ποσών ευρώ στο δημόσιο, όπου πήγα..; 🙄 Έχω μπερδευτεί. Έπειτα από επικοινωνία με το νευρολόγο μου, του μαιευτήρα από το δημόσιο, μπορεί να εφαρμοστεί σε εμένα λέει η ήπια διαδικασία κρυοσυντήρησης. Λόγω της σκλήρυνσης. Αναφορικά με τον φυσικό κύκλο, δεν ξέρω, έχω ήδη κουραστεί πολύ στα πηγαινέλα νοσοκομείο στο τρέξιμο για τη σκλήρυνση... Τεσπα, έχω άγνοια για τις διαδικασίες της κρυοσυντήρησης και αυτό με αγχώνει. Πέρα από το άγχος του ρίσκου της υποτροπής στη σκλήρυνση.

Δεν είναι απλησίαστα τα ποσά μην ανχωνεσε για το κόστος . Αν κάνεις με λιγότερα φάρμακα κοντα στα 1000 υπολόγισε μπορεί Κ λιγότερα ανάλογα τι φάρμακα θα σου δώσουν 

Γενικά πάντως να κοιτάξεις πρώτα την υγεία σου. Η διαδικασία της κρύοσυντήρησης στα 39 έχει πολύ αμφίβολα αποτελέσματα δεν ξέρω τι σου έχουν εξηγήσει Κ τι περιμένεις από την διαδικασία ... Παιδι αργότερα μπορείς να κάνεις Κ με άλλους τρόπους χωρίς να βάλεις σε κίνδυνο την υγεία σου. 

Link to comment
Share on other sites

Α, χαίρομαι που δεν είναι απαγορευτικό το κόστος..! Αμφίβολα αποτελέσματα στα 39 γιατί όμως; Ότι δεν θα παραχθούν ωάρια; Έχω την περίοδό μου κανονικά πάντως, μειωμένη σε διάρκεια και σε ροή συγκριτικά με πριν, αλλά κανονικά. Η ΑΜΗ μου γύρω στο 1.00. Έχει γίνει επικοινωνία νευρολόγου-γυναικολόγου για το θέμα, κ ο νευρολόγος έδωσε το οκ για την ήπια διαδικασία. Με ποιους άλλους τρόπους μπορώ να κάνω παιδί αργότερα; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, Vasiliki8 είπε:

Α, χαίρομαι που δεν είναι απαγορευτικό το κόστος..! Αμφίβολα αποτελέσματα στα 39 γιατί όμως; Ότι δεν θα παραχθούν ωάρια; Έχω την περίοδό μου κανονικά πάντως, μειωμένη σε διάρκεια και σε ροή συγκριτικά με πριν, αλλά κανονικά. Η ΑΜΗ μου γύρω στο 1.00. Έχει γίνει επικοινωνία νευρολόγου-γυναικολόγου για το θέμα, κ ο νευρολόγος έδωσε το οκ για την ήπια διαδικασία. Με ποιους άλλους τρόπους μπορώ να κάνω παιδί αργότερα; 

Εκτός από τα λίγα ωάρια που θα παραχθούν δηλαδή σκέψου για κρύοσυντήρηση οι γιατροί θέλουν το λιγότερο 10 ωάρια. Με ήπια διεργεση άντε να πάρεις το πολύ 5 θα είναι ρεκόρ στα 39. Από αυτά τα 5 χρωμοσωμικα υγιή στα 39 να είναι τα 2 . Κ αυτό με ένα τεράστιο αν επιβιώσουν στην αποψηξη Κ αν γονιμοποιηθούν Κ αν δώσουν εγκυμοσύνη. Δηλαδή ίσως θα έπρεπε  για κρύοσυντήρηση να επαναλαβεις τα φάρμακα Κ άλλη φορά Κ δεν ξέρω αν στο έχουν επιτρέψει να κάνεις δηλαδή διεργεση δύο τρεις φορές μέσα σε ένα χρόνο εκτός Κ αν μετά την διεργεση κάνεις φυσικούς κύκλους για να μαζέψεις 10 ωάρια Κ παραπανω.

Δηλαδή πρέπει να σκεφτείς ότι αυτό που κάνεις να το κάνεις όσο πιο σωστά μπορείς. Αν θες κρύοσυντήρηση να αποθηκεύσεις 15 ωάρια. Που με ήπια διεργεση δεν ξέρω τι σου έχουν πει δεν υπάρχει περίπτωση να έχεις . Θα πρέπει να συζητήσεις Κ για φυσικό κύκλο αργότερα . Είναι η ηλικία που κάνει τις πιθανότητες υγιούς ωαρίου πιο λίγες οπότε πρέπει να το παίξεις με πιο ασφαλείς πιθανότητες. 

Παιδί μπορείς να κάνεις Κ με δανεικά ωάρια αργότερα αν θελήσεις . Γιατι φαντάζομαι για να κάνεις κρύοσυντήρηση το θέμα παιδί δεν το σκέφτεσε για τα επόμενα 2 χρόνια. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Vasiliki8 είπε:

Όχι ιδιαίτερα...και αυτό θέλω να ρωτήσω. 

Κοίτα πρέπει να ξέρεις ότι Κ τέρας γονιμότητας να είσαι στα 39 Κ φουλ φάρμακα να πάρεις δεν θα υπάρχουν ιδανικά αποτελέσματα με μια μόνο φορά . 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Να κάνω κ μια άλλη ερώτηση... άραγε ο υπέρηχος κάθε δεύτερη ημέρα συνδυαστικά με τις ενέσεις γοναδοτροπίνης, θα πρέπει να είναι πάντα πρωί σε δημόσιο νοσοκομείο; δεν μπορεί να γίνει σε κάποιο ιατρείο..;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , Vasiliki8 είπε:

Να κάνω κ μια άλλη ερώτηση... άραγε ο υπέρηχος κάθε δεύτερη ημέρα συνδυαστικά με τις ενέσεις γοναδοτροπίνης, θα πρέπει να είναι πάντα πρωί σε δημόσιο νοσοκομείο; δεν μπορεί να γίνει σε κάποιο ιατρείο..;

Σε άσχετο ιατρείο όχι. Θα πρέπει να συνεννοηθείς με αυτούς που κάνουν την διαδικασία σε όλα τα δημόσια νοσοκομεία γίνονται επί πληρωμή απογευματινά ιατρεία . Συνενοησου με τους ανθρώπους εκεί στο νοσοκομείο επί πληρωμή όλα γίνονται. 

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...