Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Just now, Angot είπε:

      ναι αλλά όσο περνάνε οι βδομαδες ειμαι πιο σίγουρη ! τώρα είμαι εκει που με ήθελε ο γιατρός υποτίθεται στις 30 ! και αντί να χαιρομαι περισσότερο νιώθω ότι μ φταίνε όλα! 

      Είναι η επίδραση των ορμονών,σε συνδυασμό με τους πόνους και την ψυχική κόπωση. Ο,τι νιώθεις είναι απολύτως φυσιολογικό.Ακομα και αν ξυπνήσεις μια μέρα και θέλεις να δείρεις όλο τον κόσμο,πάλι νορμάλ θα είναι. Είσαι σε καλό δρόμο,λίγες εβδομάδες έμειναν,κάνε υπομονή❤️

      • Λυπημένη/-ος 1

Εισαγωγη στερεων τροφων


Recommended Posts

Καλημέρα σας κορίτσια!! Συγνώμη που ανοίγω συνέχεια νέα θέματα αλλά δεν μπορώ να κατευθυνθω στην ιστοσελίδα, δώστε μου λίγο χρόνο..😅

Λοιπόν, θα ήθελα τις συμβουλες σας για τις στερεές τροφές! Ο παιδιατρος μας έδωσε οδηγίες και συμβουλες για τα πάντα! Ωστόσο, στην πράξη μου έχουν γεννηθεί κάποιες ερωτήσεις τις οποίες ναι μεν τις έλυσα μαζί του αλλά θα ήθελα να μάθω και τις δικές σας μεθόδους!

Το μωρουδακι μας είναι 6,5 μηνών και θηλάζουμε αποκλειστικά. Εδώ και 1,5 εβδομάδα έχουμε ξεκινήσει με στερεές τροφές. Κάθε 3 ημέρες προσθέταμε ένα φρούτο και έπειτα λαχανικά. Οι ερωτήσεις μου είναι οι παρακάτω:

1. Μας είπε ο παιδιατρος 3 ημέρες θα τρώμε πατατα, Καρότο, Κολοκύθι και έπειτα από τις 3 αυτές ημέρες προσθέτουμε μοσχαράκι η κοτόπουλο. 3 ημέρες μηπως είναι λίγες για τη νέα αυτή προσθήκη;

2. Ακολουθούμε το ωράριο που μας είπε δεκατιανο τα φρούτα, μεσημεριανό τα λαχανικά. Ωστόσο, πολλές φορές τα σημαδια πείνας του έρχονται και με νύστα, τι κάνουμε τότε;

3. Νεράκι μας είπε να του δίνουμε για να ξεπλένει το στόμα του και να ξεδιψαει παρόλα αυτά το φτύνει ίσα που πίνει 10 ml τη φορά και πολύ γράφω. Εσείς τι κάνατε; έχω ακούσει ότι το πολύ νερό μπορεί να του δημιουργήσει θέμα, κάτι το οποίο δεν μας επιβεβαίωσε ο παιδιατρος.

4. Επίσης, μας είπε αφού ολοκληρωθεί ένα 20ημερο προσθέτουμε απογευματινό γεύμα με γιαουρτάκι και κρεμουλα του εμπορίου! Βέβαια, μας σύστησε να διαλέγουμε χωρίς συντηρητικά και προσθήκη ζάχαρης. Επίσης, μας σύστησε δύο κρεμουλες από το φαρμακείο οι οποίες είναι ανοστες αλλά βιολογικές και χωρίς πρόσθετα! Εσείς τι δίνεται στα παιδάκια σας;

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά μανούλες και συγνώμη για τον καταιγισμό ερωτήσεων! Οι γνωστές μου είτε δίνουν συμπληρωμα είτε είχαν ξεκινήσει τις τροφές από 4 μηνων. Επομένως, θα ήθελα τις συμβουλες σας διότι έχω βοηθηθεί άπειρες φορές από εσάς!!❤️❤️

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 20 λεπτά , AnnaKaterina12 είπε:

Καλημέρα σας κορίτσια!! Συγνώμη που ανοίγω συνέχεια νέα θέματα αλλά δεν μπορώ να κατευθυνθω στην ιστοσελίδα, δώστε μου λίγο χρόνο..😅

Λοιπόν, θα ήθελα τις συμβουλες σας για τις στερεές τροφές! Ο παιδιατρος μας έδωσε οδηγίες και συμβουλες για τα πάντα! Ωστόσο, στην πράξη μου έχουν γεννηθεί κάποιες ερωτήσεις τις οποίες ναι μεν τις έλυσα μαζί του αλλά θα ήθελα να μάθω και τις δικές σας μεθόδους!

Το μωρουδακι μας είναι 6,5 μηνών και θηλάζουμε αποκλειστικά. Εδώ και 1,5 εβδομάδα έχουμε ξεκινήσει με στερεές τροφές. Κάθε 3 ημέρες προσθέταμε ένα φρούτο και έπειτα λαχανικά. Οι ερωτήσεις μου είναι οι παρακάτω:

1. Μας είπε ο παιδιατρος 3 ημέρες θα τρώμε πατατα, Καρότο, Κολοκύθι και έπειτα από τις 3 αυτές ημέρες προσθέτουμε μοσχαράκι η κοτόπουλο. 3 ημέρες μηπως είναι λίγες για τη νέα αυτή προσθήκη;

2. Ακολουθούμε το ωράριο που μας είπε δεκατιανο τα φρούτα, μεσημεριανό τα λαχανικά. Ωστόσο, πολλές φορές τα σημαδια πείνας του έρχονται και με νύστα, τι κάνουμε τότε;

3. Νεράκι μας είπε να του δίνουμε για να ξεπλένει το στόμα του και να ξεδιψαει παρόλα αυτά το φτύνει ίσα που πίνει 10 ml τη φορά και πολύ γράφω. Εσείς τι κάνατε; έχω ακούσει ότι το πολύ νερό μπορεί να του δημιουργήσει θέμα, κάτι το οποίο δεν μας επιβεβαίωσε ο παιδιατρος.

4. Επίσης, μας είπε αφού ολοκληρωθεί ένα 20ημερο προσθέτουμε απογευματινό γεύμα με γιαουρτάκι και κρεμουλα του εμπορίου! Βέβαια, μας σύστησε να διαλέγουμε χωρίς συντηρητικά και προσθήκη ζάχαρης. Επίσης, μας σύστησε δύο κρεμουλες από το φαρμακείο οι οποίες είναι ανοστες αλλά βιολογικές και χωρίς πρόσθετα! Εσείς τι δίνεται στα παιδάκια σας;

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά μανούλες και συγνώμη για τον καταιγισμό ερωτήσεων! Οι γνωστές μου είτε δίνουν συμπληρωμα είτε είχαν ξεκινήσει τις τροφές από 4 μηνων. Επομένως, θα ήθελα τις συμβουλες σας διότι έχω βοηθηθεί άπειρες φορές από εσάς!!❤️❤️

Για τις 3 μέρες είναι ανάλογα Κ το παιδί δηλαδή αν δεις ότι το παιδί ανεχετε καλά μια τροφή δηλαδή δεν βαρυστομαχιαζει δεν δυσφορεί δεν δυσκολεύεστε στα κακά κράτας τις 3 μέρες εισαγωγή. Αν δεις ότι το δικό σου παιδάκι με κάποια τροφή δεν την χωνεύει εύκολα βαραίνει Κ δεν πεινάει αρκετά μετά κτλ μπορείς να κάνεις εισαγωγή Κ μετά από 5-7 μέρες δεν υπάρχει δηλαδή καμία καταστροφή αν καθηστερησεις στις εισαγωγές . Αυτές οι οδηγίες είναι γενικές για όλα τα παιδιά αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι όλα τα παιδιά είναι ίδια κάθε μαμά τα προσαρμόζει στο δικό της το παιδί. 

Νερό θα δίνεις ακόμα δεν το έχει συνηθίσει αλλά πολύ γρήγορα θα το μάθει. Εσύ θα δίνεις μέσα στην μέρα. Το νερό δεν κάνει κακό Κ ειδικά τώρα που ζεσταίνει ο καιρός θα δεις θα ζητάει παρά πολύ. 

Αν κοιμηθεί την ώρα που τρώει Κ δεν έχει φάει τίποτα το δίνεις το φαγητό μετά μην τρελενεσε. Εντάξει σιγά σιγά θα προσαρμοστεί Κ αυτό Κ εσύ στις ώρες του φαγητού Κ δεν θα συμβαίνει συχνά αυτό θα μάθεις Κ εσύ να το προλαβαίνεις . 

Απογευματινό ότι θες δίνεις εσύ αποφασίζεις . Οι κρεμουλες είναι βολικές Κ μπορείς να τις φτιάχνεις Κ με δικό σου γάλα. Αν δεν θες μπορείς να φτιάχνεις μόνη σου κάποια κρεμουλα με δικό σου γάλα αλλά εντάξει είναι αρκετά δύσκολο. Μπορείς να δίνεις Κ κάποιο φρούτο αν θες . Κ τα γιαουρτακια είναι πάρα πολύ καλά Κ ;ρεσουν αρκετά στα μωρά . 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη λοιπον!

3ημερες εισαγωγες κανουμε σε ολα τα υλικα ωστοσο τα περισσοτερα βασικα λαχανικα κ κρεατα δεν προκαλουν αλλεργιες γι αυτο τα βαζουν συντομα. Θα βλεπεις το μωρακι σου πως τα παει.

Το ωραριο το φτιαχνεις εσυ κ το μωρο σου. Τα φρουτα γενικα πρωι το φαγητο μεσημερι. Αν μεσολαβει υπνος, βολτα κτλ δε σημαινει κατι. Αντικαθιστας με γαλα που παραμενει βασικη τροφη μεχρι το ετος και δινεις το γευμα οταν ευκαιρησεις. Ωστοσο καλο ειναι να κρατας μια κοινη ρουτινα, κατα προσεγγιση

Νερο πριν τον 6ο απαγορευεται ουτως ή αλλως. Στις αρχες δεν πινουν πολυ. Εμενα μου το απαγορευσε μεχρι τον 7ο ως θηλαζον μωρο. Ηταν ολη μερα κ ολη νυχτα στο στηθος. Ξεκινησε στον 8ο κ ακομα που ειναι 10+, πινει με το ζορι 30-40μλ τη μερα. Κατουραει φουλ κ ειναι υγιεστατη. Εφοσον θηλαζεις δεν εχεις κανενα προβλημα. Οταν καλοκαιριασει κ τρωει πιο πολυ θα το ζηταει κ μονο του. 

Καμια κρεμα εμποριου δεν εδωσα ουτε θα δωσω. Γιαουρτακι κατσικισιο και προβειο με πετσουλα κ κανω βρωμη σε πολλους συνδυασμους με φρουτα, βουτυρα καρπων, τσια, κανελα κτλ. Και φυσικα αυγο. Οταν κανεις εισαγωγη κ αυγο θα μπορεις να κανεις και πανκεικς, κριτσινια κτλ

Το βασικο ειναι οτι δε μειωνεις θηλασμους. Σε καμια περιπτωση. Εμενα μπορω να πω θηλαζει πιο πολυ απο πριν. Ειναι κ τα αλματα κ τα δοντια.. χαμος. Αν καταφερω το καλοκαιρι να αποθηλασω σιγα σιγα μπορει να αρχισω λιγο φρεσκο ετσι για τη γευση, αλλα κ καθολου να μη πινει καλυτερα. Προς το παρον ομως βυζι κ παλι βυζι 🤣

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με οσα σου ειπαν

παντα σε οδηγει το μωρο

κ στις εισαγωγες κ στο ωραριο

δλδ,εσας πως ειναι χρονικα η μερα σας;

αν δ φαει καποιο γευμα επαρκως μπορεις να το δωσεις μετα

λογικο να μην πινει πολυ νερο τωρα ειναι αρχη,ειναι κτ καινουριο.οσο ανοιγει ο καιρος θα αυξηθει,αλλα εφοσον θηλαζει κ χωρις περιορισμο δεν υπαρχει θεμα

πατατα-καροτο-κολοκυθι ειναι τα πιο απλα κ βασικα λαχανικα.σπανιο καποιο μωρακι να εχει θεμα.ειναι κ μικρες οι ποσοτητες αρχικα.παρολα αυτα αν θες μπορεις να κανεις κ μια-μια ακομη κ αυτες τις εισαγωγες

ακομη κ για το απογευματινο θα δεις πως τα εχει δεχτει το μωρο

εμενα πχ δ τρωγανε.κ λογω θηλασμου δε βιαστηκα να δωσω τριτο γευμα.το εβαλα 9μ.δ υπαρχει λογος να βιαστεις

αν πχ δ τρωει πολλα λαχανικα,μπορεις να δινεις κ το απογευμα.η να δινεις οταν γινει εισαγωγη υδατανθρακα.πχ τραχανα.αργοτερα αυγο.εννοειται καλυτερα ειναι χωρις προσθηκη ζαχαρης κ συντηρητικων.σιγουρα τα ετοιμα ειναι ευκολια,αλλα πολλα μπορεις να τα κανεις κ μονη.πχ κρεμα με βρωμη,κινοα,σιμιγδαλι..γτ να δωσεις βιολογικο ρυζαλευρο;

συμφωνω κ γω οτι απο τα καλυτερα απογευματινα ειναι το γιαουρτακι.τα κανονικα με την πετσα,που μπορεις να προσθεσεις διαφορα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@linaa @Elle12 @vikib Κορίτσια μου σας ευχαριστώ πάρα πολύ, μπορώ να πω ότι μου ανοίξατε τα μάτια να γίνω πιο ευέλικτη,  γιατί έως τώρα προσπαθούσα να είμαι συνεπής σε συγκεκριμένο πρόγραμμα και μου προκαλούσε ανασφάλεια..

Σας υπερευχαριστω!!

Να ρωτήσω επίσης για τις ποσοτητες; Μου είπε ο παιδιατρος ότι από τη στιγμή που θα εισάγουμε τις στερεές, στόχος μας να φαει σε μια εβδομάδα 150 με 200 ml. Επίσης, είπε ότι δεν χάλασε και ο κόσμος να μην θέλει να φαει, ειδικά σε θηλαζον παιδί είναι φυσιολογικό. Ο μικρός τρώει περίπου 15 με 20 παιδικές κουταλιτσες, όχι γεμάτες. Φαίνεται να αρέσκεται στη συγκεκριμένη ποσότητα. Είναι πολλές, λίγες;

Ευτυχώς που με συμβουλεύετε και εσείς για τις κρέμες εμπορίου γιατί ούτε και εγώ ήθελα να δώσω και μου είπε ότι μπορώ να του δίνω γιαούρτι αλλά επειδή είναι όξινο να σπάω μια μπανάνα μέσα. Πως το ακούτε αυτό;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 6 λεπτά , AnnaKaterina12 είπε:

@linaa @Elle12 @vikib Κορίτσια μου σας ευχαριστώ πάρα πολύ, μπορώ να πω ότι μου ανοίξατε τα μάτια να γίνω πιο ευέλικτη,  γιατί έως τώρα προσπαθούσα να είμαι συνεπής σε συγκεκριμένο πρόγραμμα και μου προκαλούσε ανασφάλεια..

Σας υπερευχαριστω!!

Να ρωτήσω επίσης για τις ποσοτητες; Μου είπε ο παιδιατρος ότι από τη στιγμή που θα εισάγουμε τις στερεές, στόχος μας να φαει σε μια εβδομάδα 150 με 200 ml. Επίσης, είπε ότι δεν χάλασε και ο κόσμος να μην θέλει να φαει, ειδικά σε θηλαζον παιδί είναι φυσιολογικό. Ο μικρός τρώει περίπου 15 με 20 παιδικές κουταλιτσες, όχι γεμάτες. Φαίνεται να αρέσκεται στη συγκεκριμένη ποσότητα. Είναι πολλές, λίγες;

Ευτυχώς που με συμβουλεύετε και εσείς για τις κρέμες εμπορίου γιατί ούτε και εγώ ήθελα να δώσω και μου είπε ότι μπορώ να του δίνω γιαούρτι αλλά επειδή είναι όξινο να σπάω μια μπανάνα μέσα. Πως το ακούτε αυτό;

Και εμένα δεν καλοτρωει η μικρή κ ζυγιζω τις ποσότητες της.. Στην αρχή ετρωγε πολυ λίγο αλλα με τον καιρό φτάσαμε στα 150 με 200γρ το γευμα (ειναι 8 μηνών πλεον)  Οσο περνάει ο καιρός θα τρώει κ περισσότερο..   Εγώ μετα απο καθε γεύμα την βαζω στο στήθος αλλες φορες θέλει κ αλλες φορες οχι.. Γιαούρτι εγώ δίνω τα ad.. δοκιμασαμε πολλα διαφορετικά αλλα δεν τα ηθελε καθόλου.. Πιστεύω οσο ανοίγουν οι επιλογές σε λαχανικά κ φρούτα τρώνε και περισσότερο...  Καλή αρχή 😊

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον γιαουρτι αν θες βρεφικα μονο 2 ειναι καταλληλα. Κρικρι babies και advance BIO. Οχι τα υπολοιπα. 

Εγω προτιμω κατσικισιο κ προβειο. Με επιμονη και συνδυασμους με αυγο, το δεχτηκε κ τρωει ενα σκετο κεσε καθε απογευμα. Αν μαθει στα γλυκα δε θα φαει ευκολα αλλο. 

Δεν ζυγισα ΠΟΤΕ. Ο γιατρος μου ειπε 1η μερα 2 κουταλιες μονο. 2η 3η 3 κουταλιες. 4η 5 κουταλιες κ.ο.κ. οσο φαει. Δυο πραγματα μου ειπε ομως. ΠΟΤΕ πιεση. Και ΜΟΝΟ στο καρεκλακι του. Οχι μια κουταλιτσα για τη μαμα, οχι παιχνιδια, οχι κινητα για να το ξεγελασουμε να φαει. Και εχει δικιο.

Εμενα που ειναι χοντρο κ καλοφαγο γενικα σκεψου, απο τοβ 5ο μεχρι τον 7ο ετρωγε μετρημενα κουταλακια. Στον 7ο την εκανα μεταβαση σε πατημενα κ κομματια. Απο τον 8ο ξεκινησε να τρωει μονη της και ικανοποιητικα και απο τον 9ο τρωει σχεδον καθημερινα κανονικες μεριδες.

Ειναι εκτος καμπυλων απο τον 6ο. (Προς τα πανω). Δε σταματησε λεπτο να θηλαζει. Στο λεω για να καταλαβεις οτι οσο θηλαζεις καλα δεν εχει σημασια ποσο θα φαει. Δωστου χρονο..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

επισης δε ζυγισα ποτε.δ υπηρχε κ λογος.πολυ κακοφαγα παιδια

η κορη μου για κανενα διμηνο ετρωγε με το ματι να πω 50γρ μεσημεριανο κ 100φρουτα(υπολογιζω με βαση ενα μπωλακι περιπου 200γρ)

μετα σφραγισε στομα κ ξαναρχισε κομματια στους 10μ,απο το ετος ειναι φαγανη

παντα θηλαζε φουλ,κ φρεσκο γαλα μετα τον χρονο,κ πολυ καλη στην αναπτυξη

ο γιος μου παντα στις καμπυλες τερμα κατω.παρολα αυτα η γιατρος δ μου ελεγε για συγκεκριμενη ποσοτητα φαγητου η επιλογες που δε θα ηθελα.εκεινος ηταν πολυ δυσκολος,απλα δοκιμαζε,κ ετρωγε κομματια απο 7μ.αρχισε να τρωει κανονικα μετα τα 1,5(σιγουρα 200γρ θα εφαγε κατα τα δυο😅)

τελειο θα ηταν να τρωει σκετο το γιαουρτι,αλλα οκ δ ειναι κ το πιο συνηθες.η κορη μου μεχρι προσφατα που ειναι σχεδον 10χρ ουτε τα παιδικα με τα σοκολατακια δ ετρωγε.ο μικρος στο τσακιρ κεφι κ στα φαγανα μπορει κ μισο κεσεδακι,μιλαω για πριν τα δυο ετη.με το γιαουρτι γενικα μπορεις να κανεις απιστευτους συνδυασμους.απο τους αγαπημενους του μικρου με μηλο,σταφιδες κ βρωμη.καμια φορα εβραζα το μηλο,η αχλαδι.επισης για πιο ουδετερη γευση του αρεζε πολυ με αβοκαντο.η προσθετα λιγο σε πουρε γλυκοπατατας η πορτοκαλι κολοκυθας.αλλα εχω δωσει κ με πεπονι πχ το καλοκαιρι

ο γιος μου ετρωγε τα κλασικα με την πετσα

στην μεγαλη δοκιμασα μονο εκεινα.εφοσον δ ηθελε δοκιμασε μετα τον χρονο παιδικα απο τον ξαδερφο της,αλλα ουτε εκεινα εφαγε

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ κορίτσια!!!! Με έχετε βοηθήσει πάρα πολύ με τις συμβουλες και τις εμπειρίες σας!!!! Κατάλαβα ότι πρέπει να γίνω πιο ευέλικτη τόσο με το ωράριο όσο και με τις ποσότητες και τους συνδυασμούς!! Θα επανέλθω με νέες απορίες!!😅

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Σε κάλυψαν οι υπόλοιπες με τις απαντήσεις, εγώ να πω ότι 3 γεύματα είναι πααααρα πολλά για μωρό 6 μηνών, ξεκινάς στον 6ο με 1, στον 7ο με 2 και στον 8ο με 3! Διαφορετικά θα μειώσει τους θηλασμούς το μωρό που δεν το θέλουμε σε καμία περίπτωση για τον πρώτο χρόνο! Πολλοί παιδίατροι δε γνωρίζουν και δίνουν παρωχημένες συμβουλές, επίσης κρέμες του εμπορίου ούτε κάν! Επίσης το σκέτο γιαούρτι δεν είναι ολοκληρωμένο γεύμα, θέλεις και κάποια βιταμίνη (φρούτο) και σίδηρο (πχ σπόρους) μέσα! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...