Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Σύμβουλος ύπνου


Recommended Posts

πρίν από 37 λεπτά , Nalulu12 είπε:

Σίγουρα κάθε παιδί διαφέρει, υπάρχουν παιδάκια που από μωρά κοιμούνται στην κούνια τους μόνα τους. Υπάρχουν και άλλα που πάνε 2 χρόνων και δεν κοιμούνται. Εμείς σαν γονείς μπορούμε όμως να κάνουμε κάτι να τα βοηθήσουμε? Πολλοί συστήνουν το ελεγχόμενο κλάμα, δηλ βάλτο κούνια αν κλάψει πολύ σήκωσε το να ηρεμήσει και ξαναβαλτο κ μετά από μια βδομάδα συνηθίζει κ κοιμάται. Το έχω διαβάσει άπειρες φορές δεν ξέρω όμως αν ισχύει, γράφω εδώ για να δω αν υπάρχουν όντως μανουλες που το έχουν κάνει και έχει λειτουργήσει. Πέρα απ' το ότι είμαι πολύ κουρασμένη, βλέπω και το παιδί ότι δεν ξεκουράζεται και έχει συνεχόμενη ανησυχία κ θέλω να βοηθήσω κ τις δύο μας. 

Το ελενχομενο κλάμα δεν ισχύει για μωρά γιατί πολύ απλά τα μωρά δεν καταλαβαινουν. Λειτουργούν με το ένστικτο θέλουν απλά να πιπιλισουν θέλουν να μυρίσουν την μαμά τους . Το μόνο ξεγελεσμα είναι η πιπίλα γιατί κάνουν την θυλαστικη κινηση Κ ηρεμούν . Είναι καθαρά ένστικτο στα μωράκια . 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, linaa είπε:

Το ελενχομενο κλάμα δεν ισχύει για μωρά γιατί πολύ απλά τα μωρά δεν καταλαβαινουν. Λειτουργούν με το ένστικτο θέλουν απλά να πιπιλισουν θέλουν να μυρίσουν την μαμά τους . Το μόνο ξεγελεσμα είναι η πιπίλα γιατί κάνουν την θυλαστικη κινηση Κ ηρεμούν . Είναι καθαρά ένστικτο στα μωράκια . 

Έχω πάρει όλες τις πιπίλες του εμπορίου καμία δεν θέλει! Κάνει μικτή διατροφή κ το μπουκάλι με το γάλα το τρώει μια χαρά αλλά πιπίλα δυστυχώς με τίποτα. Έχει βρει την αγκαλιά κ το κούνημα για να της έρθει ο ύπνος. Μες τη νύχτα μπορεί να ξυπνήσει κ με το που την παίρνω αγκαλιά κατευθείαν ηρεμεί, με λίγο κούνημα ξανακοιμαται. Το περισσότερο που έχει κοιμηθεί συνεχόμενα τη νύχτα είναι 4 ώρες. Νιώθω πως μέρα νύχτα κοιμάται ελαφρά, όλοι οι ήχοι την ενοχλούν κ ακόμα κ αγκαλιά μου αν κουνηθώ λίγο παραπάνω έχει ξυπνήσει. Σαν να είναι συνεχώς ανήσυχη, δεν ξέρω τι να κάνω να ναι πιο ήρεμη

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Nalulu12 είπε:

Έχω πάρει όλες τις πιπίλες του εμπορίου καμία δεν θέλει! Κάνει μικτή διατροφή κ το μπουκάλι με το γάλα το τρώει μια χαρά αλλά πιπίλα δυστυχώς με τίποτα. Έχει βρει την αγκαλιά κ το κούνημα για να της έρθει ο ύπνος. Μες τη νύχτα μπορεί να ξυπνήσει κ με το που την παίρνω αγκαλιά κατευθείαν ηρεμεί, με λίγο κούνημα ξανακοιμαται. Το περισσότερο που έχει κοιμηθεί συνεχόμενα τη νύχτα είναι 4 ώρες. Νιώθω πως μέρα νύχτα κοιμάται ελαφρά, όλοι οι ήχοι την ενοχλούν κ ακόμα κ αγκαλιά μου αν κουνηθώ λίγο παραπάνω έχει ξυπνήσει. Σαν να είναι συνεχώς ανήσυχη, δεν ξέρω τι να κάνω να ναι πιο ήρεμη

Είναι φυσιολογικό για μωρό μην σε ανχωνει. Απλώς δεν έχει ωριμάσει ο εγκέφαλος ώστε να πέφτει σε βαθύ ύπνο. Έχει το ένστικτο ακόμα του να ξυπνάει για να θηλάσει. Αργότερα όταν μεγαλώσει λιγάκι θα μειωθούν οι αφυπνίσεις Κ αφού κοπεί Κ ο θηλασμός δεν θα ξυπναει . Αλλά αυτό γίνετε σε μεγαλύτερες ηλικίες . 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Καλα το "ελεγχομενο κλαμα" ειναι μεθοδος βασανισμου βρεφους. Τις επιπτωσεις που δημιουργει στον εγκεφαλο τους τις εχουν αναλυσει αρκετα σε ερευνες.. κλαινε απο ενστικτο κ ζητανε θαλπωρη. Ο μοναδικος λογος που σταματανε κ κοιμουνται (και θεωρουν οτι πετυχαινει η μεθοδος) ειναι επειδη αποφασιζουν οτι κανεις δε θα ερθει να τα σωσει κ κανουν ησυχια. Κυριολεκτικα καταστρεφοντας εγκεφαλικους νευρωνες με την παροδο του χρονου.

 

Εμενα που ξυπνουσε μεχρι κ 15 φορες σε ενα βραδυ, δλδ καθε μιση ωρα, εχω να πω υπομονη. Ειναι 11 μηνων και εχει ενα μηνα που βελτιωθηκε. Μου κοιμηθηκε και 7ωρο σερι ενα βραδυ..

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

On 29/4/2024 at 9:18 ΠΜ, Elle12 είπε:

Καλα το "ελεγχομενο κλαμα" ειναι μεθοδος βασανισμου βρεφους. Τις επιπτωσεις που δημιουργει στον εγκεφαλο τους τις εχουν αναλυσει αρκετα σε ερευνες.. κλαινε απο ενστικτο κ ζητανε θαλπωρη. Ο μοναδικος λογος που σταματανε κ κοιμουνται (και θεωρουν οτι πετυχαινει η μεθοδος) ειναι επειδη αποφασιζουν οτι κανεις δε θα ερθει να τα σωσει κ κανουν ησυχια. Κυριολεκτικα καταστρεφοντας εγκεφαλικους νευρωνες με την παροδο του χρονου.

 

Εμενα που ξυπνουσε μεχρι κ 15 φορες σε ενα βραδυ, δλδ καθε μιση ωρα, εχω να πω υπομονη. Ειναι 11 μηνων και εχει ενα μηνα που βελτιωθηκε. Μου κοιμηθηκε και 7ωρο σερι ενα βραδυ..

Πω πω κάθε μισή ώρα μου το έχει κάνει το πολύ μία βδομάδα! Χαίρομαι που τουλάχιστον βελτιώθηκε ο ύπνος του παιδιού. Άλλαξες κάτι που πιστεύεις πως ίσως να βοήθησε?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

14 ώρες πρίν, Nalulu12 είπε:

Πω πω κάθε μισή ώρα μου το έχει κάνει το πολύ μία βδομάδα! Χαίρομαι που τουλάχιστον βελτιώθηκε ο ύπνος του παιδιού. Άλλαξες κάτι που πιστεύεις πως ίσως να βοήθησε?

Οχι απλα περασε φυσιολογικα τα αλματα της κ εστρωσε. Μερικες φορες αν δεν εχει καλοφαει μεσα στη μερα της δινω κ καποιο σνακ πριν τον υπνο, ή λιγη βρωμη πχ για να χορτασει.συντομα θα αρχισουμε κ βραδινο γευμα οποτε θελω να πιστευω θα βελτιωθει κι αλλο 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 28/4/2024 at 4:59 ΜΜ, Nalulu12 είπε:

Έχω πάρει όλες τις πιπίλες του εμπορίου καμία δεν θέλει! Κάνει μικτή διατροφή κ το μπουκάλι με το γάλα το τρώει μια χαρά αλλά πιπίλα δυστυχώς με τίποτα. Έχει βρει την αγκαλιά κ το κούνημα για να της έρθει ο ύπνος. Μες τη νύχτα μπορεί να ξυπνήσει κ με το που την παίρνω αγκαλιά κατευθείαν ηρεμεί, με λίγο κούνημα ξανακοιμαται. Το περισσότερο που έχει κοιμηθεί συνεχόμενα τη νύχτα είναι 4 ώρες. Νιώθω πως μέρα νύχτα κοιμάται ελαφρά, όλοι οι ήχοι την ενοχλούν κ ακόμα κ αγκαλιά μου αν κουνηθώ λίγο παραπάνω έχει ξυπνήσει. Σαν να είναι συνεχώς ανήσυχη, δεν ξέρω τι να κάνω να ναι πιο ήρεμη

Μήπως να της έδινες την πιπίλα ταυτόχρονα με την αγκαλιά και το κούνημα ώστε να τη συνδυάσει με τον ύπνο και αν τη δεχτεί να σταματήσεις σιγά σιγά το κούνημα; Επίσης ο λευκός θόρυβος ίσως βοηθήσει για να μην ξυπνάει από άλλους θορύβους...Ούτως ή άλλως όμως τα μωρά κάνουν ξυπνηματα μες στο βράδυ ακόμα και αν κοιμούνται στην κούνια τους, απλά μετά ξανακοιμουνται κάποια μόνα τους κάποια με λίγη βοήθεια...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Rose7 είπε:

Μήπως να της έδινες την πιπίλα ταυτόχρονα με την αγκαλιά και το κούνημα ώστε να τη συνδυάσει με τον ύπνο και αν τη δεχτεί να σταματήσεις σιγά σιγά το κούνημα; Επίσης ο λευκός θόρυβος ίσως βοηθήσει για να μην ξυπνάει από άλλους θορύβους...Ούτως ή άλλως όμως τα μωρά κάνουν ξυπνηματα μες στο βράδυ ακόμα και αν κοιμούνται στην κούνια τους, απλά μετά ξανακοιμουνται κάποια μόνα τους κάποια με λίγη βοήθεια...

Προσπάθησα να της δώσω πιπίλα (αυτή που έδειχνε ότι της αρέσει λίγο περισσότερο) όσο την κοιμιζα στα χέρια με κούνημα αλλά κάνει το κεφάλι της μια δεξιά μια αριστερά κ τη φτύνει. Την ξανά δίνω κ κλαίει. Το βράδυ της βάζω λευκό ήχο πάντα κ παίζει σε όλη τη διάρκεια της νύχτας. Δεν έχω κανένα πρόβλημα να ξυπνήσω το βράδυ να την ταΐσω, απλά καταλαβαίνω πως ξυπνάει σε κάθε κύκλο ύπνου κ θέλει αγκαλιά κ κούνημα γιατί δεν ξέρει πως αλλιώς να ξανακοιμηθεί. Υπάρχει άραγε αυτό που λένε μαθαίνει να ξανά κοιμάται μόνο του ή είναι στο παιδί? 

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Nalulu12 είπε:

Προσπάθησα να της δώσω πιπίλα (αυτή που έδειχνε ότι της αρέσει λίγο περισσότερο) όσο την κοιμιζα στα χέρια με κούνημα αλλά κάνει το κεφάλι της μια δεξιά μια αριστερά κ τη φτύνει. Την ξανά δίνω κ κλαίει. Το βράδυ της βάζω λευκό ήχο πάντα κ παίζει σε όλη τη διάρκεια της νύχτας. Δεν έχω κανένα πρόβλημα να ξυπνήσω το βράδυ να την ταΐσω, απλά καταλαβαίνω πως ξυπνάει σε κάθε κύκλο ύπνου κ θέλει αγκαλιά κ κούνημα γιατί δεν ξέρει πως αλλιώς να ξανακοιμηθεί. Υπάρχει άραγε αυτό που λένε μαθαίνει να ξανά κοιμάται μόνο του ή είναι στο παιδί? 

Ειναι στο παιδι αλλα αλλαζει. Εμενα δε συνδεε υπνους απο την αρχη. Σε καθε υπνο ξυπνουσε παντα στα 40 λεπτα κ μετα αναλογως κ πολλες αφυπνισεις. Μετα το αλμα του 8ου εστρωσε. Πρωτη αφυπνιση κανει πια μετα απο 1.5 με 2 ωρες.. και μπορει να κοιμηθει κ 7 ωρες σερι..

Πιπιλα τζαμπα προσπαθεις κ μετα τους 6 οχι απλα δεν εχει νοημα αλλα μονο κακο κανει. 

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...