Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Sisheido είπε:

      Κορίτσι μου λυπάμαι για την εξέλιξη... Πάντα έλεγα καλύτερα να μη πιάσω πάρα να χαθεί στη πορεία το όνειρο! 

      Αγκάλιασε το παιδάκι σου και συνέχισε όσο αντέχεις! Έχω κι εγώ ένα γιο 4ων από την 3η εμβρυομεταφορα και παλέψαμε για τα αδελφάκια... στο τέλος τα καταφέραμε με τροποποιημενο φυσικό κύκλο και γίναμε τριτεκνοι!

      Εύχομαι η βλαστοκυστουλα σας την επόμενη φορά να σας γεμίσει την αγκαλιά!!!!

      Ευχαριστώ πολύ ❤️ Φοβάμαι πως η επόμενη ωοληψια δεν θα είναι καθόλου εύκολη.Ο οργανισμός μου δεν ανταποκρίνεται καλα στα φάρμακα της διέγερσης..στα 36 μου πήραμε δέκα ωάρια και έγιναν πέντε βλαστοκυστες,εκ των οποίων έπιασε μόνο η κορούλα μου.Δλδ 25% επιτυχίας.Μου μένει άλλο ένα,δεν ξέρω αν θα πετύχει.Τωρα είμαι 39,οπότε σίγουρα θα είναι πολύ πιο δύσκολη η όλη διαδικασία..Αυτό που ελπίζω,είναι για αρχή να μην έχουμε αύριο δυσάρεστα απροοπτα με εξωμητριο...

      Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου κορίτσι μου❤️Η ιστορία σου μου δίνει κουράγιο να συνεχίσω και ελπίζω να μπορέσω να κάνω ένα ακόμη παιδάκι και εγώ ❤️

      • Καλή τύχη! 1

ονοματοδοσια + βαφτιση


vickyvone

Recommended Posts

Γεια σας! Θα θελα τη γνωμη σας στο εξης : Θεωρείτε καλύτερο το παιδί να έχει 2 ονόματα στη ταυτότητα και στη βαφτιση ή να έχει 2 ονόματα μόνο στη βάφτιση και στη ταυτότητα να έχει μόνο αυτό που θα το φωνάζουν; Στη δικη μου περίπτωση το ονομα που θα τη φωνάζουμε δεν έχει γιορτή και θα τη βαφτίσω και με της πεθεράς μου για να έχει την προστασία τηε αγιας. Απλα δεν έχω αποφασίσει ακόμα αν θα δηλώσω και τα 2 στο ληξιαρχείο ή μόνο αυτό που θα τη φωνάζουμε. (φοβάμαι μήπως είναι κουραστι΄κο για το παιδί να έχει 2 ονόμτα στη ταυτότητά του στο μέλλον). Να σημειώσω οτι η πεθερά μου δεν έχει κανένα πρόβλημα ότι και αν αποφασίσω. Ελπίζω να καταλάβατε τί εννοώ. Θα περιμένω τις απαντήσεις σας ή τυχον παρόμοιες περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

πριν από κάθε βάφτιση-τουλάχιστον έτσι έγινε στη δική μας περίπτωση- πήγαμε στην εκκλησία οι γονείς και υπογράψαμε για το όνομα. υποθέτω πως από τη στιγμή που θα γράψεις και τα δυο ονόματα και θα ακουστούν στο μυστήριο, θα πρέπει να αναγράφονται για να μην έχει πρόβλημα στο μέλλον με χαρτιά,κλπ.... και στο κάτω κάτω, γιατί να μην έχει και τα δύο ονόματα?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τί να σου πω, μάλλον θα έχετε αποφασίσει έως σήμερα, αλλά επειδή κι εγώ τα σκέφτομαι τώρα πάλι τα ονόματα κατέληξα στο εξής: Καλύτερα το παιδί να έχει ένα όνομα και να τελειώνει η υπόθεση. Η μεγάλη μου έχει δύο: Ασπασία Μαρία (και στο ληξιαρχείο) αλλά τη φωνάζουμε μόνο Ασπασία. Το πιο κουφό έχει γίνει με την κουνιάδα μου: είναι βαφτισμένη Θεοδώρα Αλεξάνδρα, στο ληξιαρχείο είναι μόνο Θεοδώρα και όλοι τη φωνάζουν μόνο Αλεξάνδρα. Στο σχολείο κτλ. όλοι την ξέρουν Θεοδώρα. Μπερδέματα δηλαδή...


a0Nsp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται χαζομάρα να έχει δύο ονόματα το παιδί! Και εμένα μου αρέσουν πολλά ονόματα αλλά το θέμα δεν είναι να ευχαριστήσουμε ούτε τον εαυτό μας ούτε τους συγγενείς μας. Το θέμα είναι να έχει το παιδί μας ένα όνομα που θα το αγαπάει και δεν θα ντρέπεται γι'αυτό όταν θα μεγαλώσει!

Όταν πήγαινα εγώ σχολείο, υπήρχαν τουλάχιστον 3 Μαρίες μέσα στην τάξη, ήταν πολύ συνηθισμένο όνομα... Τώρα, στον παιδικό που πηγαίνει η κόρη μου, δεν υπάρχει καμία, αλλά υπάρχουν δύο παιδάκια με το όνομα Νεφέλη! Έλεως!!!! Έτσι αποφάσισα κι εγώ να ονομάσω την μπέμπα μου Μαρία :wink: παρόλο που δεν έχουμε καμία Μαρία στο σόι! :lol: :lol:


Έλενα

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται χαζομάρα να έχει δύο ονόματα το παιδί! Και εμένα μου αρέσουν πολλά ονόματα αλλά το θέμα δεν είναι να ευχαριστήσουμε ούτε τον εαυτό μας ούτε τους συγγενείς μας. Το θέμα είναι να έχει το παιδί μας ένα όνομα που θα το αγαπάει και δεν θα ντρέπεται γι'αυτό όταν θα μεγαλώσει!

Όταν πήγαινα εγώ σχολείο, υπήρχαν τουλάχιστον 3 Μαρίες μέσα στην τάξη, ήταν πολύ συνηθισμένο όνομα... Τώρα, στον παιδικό που πηγαίνει η κόρη μου, δεν υπάρχει καμία, αλλά υπάρχουν δύο παιδάκια με το όνομα Νεφέλη! Έλεως!!!! Έτσι αποφάσισα κι εγώ να ονομάσω την μπέμπα μου Μαρία :wink: παρόλο που δεν έχουμε καμία Μαρία στο σόι! :lol: :lol:

Εμείς βγάλαμε τις γιαγιάδες και έχουν και οι δύο ιδιαίτερα ονόματα: Ασπασία και Πολυξένη. Τώρα ψάχνω για το τρίτο και λυπάμαι τόσο που έκαψα το Μαρία (με το που το έδωσα και στην Ασπασούλα μου), γιατί μου αρέσει να μου είναι οικεία τα ονόματα... Τώρα δεν μπορώ να έχω δύο κόρες με το όνομα Μαρία, μπορώ; Οπότε αφήνουμε τα διπλά ονόματα γιατί μερικές φορές μας βγαίνουν τα παιδιά παραπάνω (χα χα).

Α και να συμπληρώσω στα τραγελαφικά των διπλών ονομάτων: ξέρω κορίτσι που το έχουν βαφτίσει Σπυριδούλα Ασπασία και τελικά το φωνάζουν Λήδα.... Αφήστε!


a0Nsp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνω με ολες τις προηγουμενες αποψεις αλλα στη δική μου περίπτωση το όνομα που θα τη φωνάζουμε και μας αρέσει, δεν έχει γιορτή ενώ το άλλο της γιαγιάς της γιορτάζει. Γι αυτό θέλω να το βάλω, για να γιορτάζει και να έχει και την προστασία της αγίας. Και τελικά μου αρέσουν και όπως ακούγοντε μαζί, γι αυτό και κατέληξα στο να τα βάλω και τα 2 και στη ταυτότητα κσι στη βάφτιση.

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...