Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Σχολεία στην Αγγλία


eugie

Recommended Posts

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες Abbie! Οι τιμές που είχα ακούσει ήταν πολύ μεγαλύτερες (40-70 λίρες την ώρα) αλλά τελικά αυτές ήταν για παιδιά γυμνασίου, μέχρι τότε έχουμε καιρό!!!!

Αυτό για τα μαθηματικά ξαναπέστο!!!!!!! Και μια φίλη μου που έχει μεγαλύτερα παιδάκια κάνει το ίδιο, έχει κατεβάσει από το σάιτ του Υπουργείου Παιδείας τα βιβλία της Γλώσσας και των Μαθηματικών και κάνει η ίδια μάθημα στην κόρη της στο σπίτι.

Όσο για την κατάσταση στα σχολεία, νομίζω ότι αντικατοπτρίζει γενικότερα την βρετανική κοινωνία....... δυστυχώς.......

sorry, εκανα λαθος για τα μαθηματα του σχολειου, ειναι 60-90 λιρες τον μηνα, για 2-3 ωρες την εβδομαδα numeracy & literacy!!!! Αν θελεις να ετοιμασεις το παιδι για τα 11+ καλο ειναι να ξεκινησεις απο το year 3/4 τα παραπανω μαθηματα γιατι τελευταια χρονια δεν γινεται!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 173
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

στα μαθηματικα οι δυο χωρες (Ελλαδα-Αγγλια) ειναι τα δυο ακρα χαχαχα

στην Ελλαδα μαθαινεις τοσα μαθηματικα που δεν τα χωραει το κεφαλι σου, ποτε δεν σου εξηγουν γιατι τα θες τοσα μαθηματικα, κ φυσικα τα ξεχνας ολα :(

εδω οντως δεν κανουν πολλα μαθηματικα, χρησιμοποιουν πολυ το κομπιουτερακι, αλλα κ στο πανεπιστημιο οταν μπουν παλι τα μαθηματικα ειναι αναλογα της σχολης...ναι εχω παιδια που δεν μπορουν να κανουν την πραξη 1+1 αλλα εχω κ αλλα που ειναι πολυ καλοι!!

συμφωνω απολυτα!!! αυτο που βλεπουμε εμεις ομως ειναι οτι τα παιδια που ειναι πιο ικανα δεν τα προχωρανε αλλα τους κανουν τα ιδια και τα ιδια.... στην ελλαδα ειναι πραγματικα κριμα τα παιδια που δεν θελουν να σπουδασουν και θελουν να τελιωσουν απλως το σχολειο να πρεπει να κανουν τοσα μαθηματικα, αλλα κι εδω παιδια οπως η κορη μου μενει πισω χωρις να υπαρχει λογος.... και με αυτον τον τροπο της μειωνουν τις πιθανοτητες να μπει σε ενα καλυτερο σχολειο αργοτερα!!! Επιπλεον, περσυ ειχε τα sats, και καθως προετοιμαζομασταν, ειδαμε στα practice tests πραγματα τα οποια δεν τα ειχε μαθει στο σχολειο..... αρα υπαρχουν και πιο δυσκολα πραγματα στην υλη τους, αλλα ο συγκεκριμενος δασκαλος θεωρησε οτι δεν χρειαζοταν να τα κανει.... τωρα στο year 3 και ακομα δεν εχουν μαθει προσθεση και αφαιρεση με το "κρατουμενο" - της το δειξαμε εμεις γιατι δεν καταλαβαινω καθολου τον τροπο που τους τα μαθαινουν εδω...

Link to comment
Share on other sites

Όταν έκανα το pgce έκανα κ ένα μάθημα numeracy κ φυσικών το έβρισκα πολυ χαμηλού επιπέδου γιατί εγω ήμουν πρώτη δέσμη...οπότε έχω κανειι υπερβολικά πολλα μαθηματικά. Τσακωνομουν θυμάμαι με τον καθηγητή γιατι ήμουν πεπεισμένος τι έκανε λάθος την διαίρεση...απλα αυτός την έκανε με έναν απλοικο τροπο που εγω δεν καταλάβαινα...κ επίσης δεν ήξερε ο τύπος τη μέθοδο των τριων χαχαχαχαχ

Πάντως θυμάμαι όταν πήγαινα σχολείο κάποια στιγμή η μαμά μου άρχισε να μη λέει ακριβώς αυτα που λες εσυ Αμπι...ότι δεν καταλαβαίνει τον τροπο που μας τα λένε...οπότε κ με το δικό μη παιδι έτσι θα γίνει Πιστεύω ?..δεν θα καταλαβαίνω τον τροπο διδασκαλίας κ ας ξέρω τι προσπαθεί να μάθει κ να διδαχθεί...

Εδω που είμαι ν έχω ακούσει κανέναν να κάνει φροντιστήρια κ με αν σας λιγάκι....πιστεύετε είναι θέμα μόνο σε κάποιες πόλεις η γενικό φαινόμενο?

Link to comment
Share on other sites

Όταν έκανα το pgce έκανα κ ένα μάθημα numeracy κ φυσικών το έβρισκα πολυ χαμηλού επιπέδου γιατί εγω ήμουν πρώτη δέσμη...οπότε έχω κανειι υπερβολικά πολλα μαθηματικά. Τσακωνομουν θυμάμαι με τον καθηγητή γιατι ήμουν πεπεισμένος τι έκανε λάθος την διαίρεση...απλα αυτός την έκανε με έναν απλοικο τροπο που εγω δεν καταλάβαινα...κ επίσης δεν ήξερε ο τύπος τη μέθοδο των τριων χαχαχαχαχ

Πάντως θυμάμαι όταν πήγαινα σχολείο κάποια στιγμή η μαμά μου άρχισε να μη λέει ακριβώς αυτα που λες εσυ Αμπι...ότι δεν καταλαβαίνει τον τροπο που μας τα λένε...οπότε κ με το δικό μη παιδι έτσι θα γίνει Πιστεύω ?..δεν θα καταλαβαίνω τον τροπο διδασκαλίας κ ας ξέρω τι προσπαθεί να μάθει κ να διδαχθεί...

Εδω που είμαι ν έχω ακούσει κανέναν να κάνει φροντιστήρια κ με αν σας λιγάκι....πιστεύετε είναι θέμα μόνο σε κάποιες πόλεις η γενικό φαινόμενο?

fairy, ο αντρας μου τελιωσε μηχανηκος η/υ, εγω οικονομικο, και οι δυο μας μεγαλη αγαπη για τα μαθηματικα απο τοτε που ημασταν παιδια!!!

για να σου πω ενα παραδειγμα, περσυ ειχε την πραξη 452-368 και επρεπε να βρει την λυση με .... number line!!!! εμεις της δειξαμε με το κρατουμενο, το καταλαβε αμεσως και πιο ευκολο της φανηκε!!! το ιδιο φετος με τα κλασματα, καταλαβαινει καλυτερα οπως της τα εξηγουμε απο το ελληνικο βιβλιο. Θα τα δεις κι εσυ σε μερικα χρονια, χεχεχε......

το θεμα με τα φροντηστηρια εχει να κανει με τα παιδια που θελουν να πανε σε grammar school. Εκει δινεις εξετασεις για να μπεις, και επειδη τα περισσοτερα ειναι χωρις διδακτρα, καταλαβαινεις τι γινεται..... αν φοβασαι κιολας γιατι κυκλοφορουν πολλα....μαχαιρια... στο κοντινο σχολειο, ενας λογος παραπανω!!!! Υπαρχουν δημοτικα σχολεια που κανουν προετοιμασια για αυτες τις εξετασεις, αλλα πολλα σχολεια δεν ασχολουνται (οπως αυτο που παει η κορη μου)

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα καταλαβα!!! οταν μετακομισαμε στο σπιτι μας πηγαμε εκει γιατι ακριβως απο πισω ειανι τα 3 καλυτερα σχολεια της πολης...δεν ειχα σκεφτει για grammar school ειναι κ πιο μακρια βεβαια...καλο που τα εξηγουμε απο τοσο νωρις ωστε να προετοιμαστω στο ψαξιμο χεχε

μαχαιρια εδω στα σχολεια.....ειναι λιγο απιθανο...κ τα σχολεια της περιοχης μας εχουν ofsted ranking 2 κ 1 μεσα στο report

ε μαθηματικα θα αναλαβει ο αντρας μου...εγω τα εχω αφησει πολυ πισω αχαχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μαλιστα καταλαβα!!! οταν μετακομισαμε στο σπιτι μας πηγαμε εκει γιατι ακριβως απο πισω ειανι τα 3 καλυτερα σχολεια της πολης...δεν ειχα σκεφτει για grammar school ειναι κ πιο μακρια βεβαια...καλο που τα εξηγουμε απο τοσο νωρις ωστε να προετοιμαστω στο ψαξιμο χεχε

αχ, πολυ ψαξιμο και πολυ αγχος.... δεν εχεις ιδεα τι περασα μεχρι να τακτοποιησω το σχολειο του μικρου (ποσα email, τηλεφωνα, πηγα να δω σχολεια....) και τωρα που εγινε αυτο πρεπει να κανουμε και κατι για την κορη.....

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα καταλαβα!!! οταν μετακομισαμε στο σπιτι μας πηγαμε εκει γιατι ακριβως απο πισω ειανι τα 3 καλυτερα σχολεια της πολης...δεν ειχα σκεφτει για grammar school ειναι κ πιο μακρια βεβαια...καλο που τα εξηγουμε απο τοσο νωρις ωστε να προετοιμαστω στο ψαξιμο χεχε

μαχαιρια εδω στα σχολεια.....ειναι λιγο απιθανο...κ τα σχολεια της περιοχης μας εχουν ofsted ranking 2 κ 1 μεσα στο report

Συγκεκριμενα ηταν 2 παιδια 13 ετων, στο διαδρομο μολις ειχε τελειωσει ενα Science μαθημα. Το περιστατικο εγινε στο σχολειο Allerton Grange και μπορεις να το βρεις αν ανατρεξεις σε παλιοτερες εφημεριδες. Δε μπορω να αναφερω το ονομα ουτε του δραστη ουτε του θυματος, ουτε στις εφημεριδες νομιζω αναφερεται. Να σημειωσω οτι το σχολειο ειχε καταταξη 2 απο Ofsted.


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Για τα σχολεια στην Ελλαδα δεν ξερω, οτι μαθαινω απο τις ξαδερφες μου που πανε λυκειο και μια χαρα μου ακουγονται Βεβαια διαβαζουν και οι δυο, ασχολουνται με τραγουδι και κιθαρα, ειναι στο συγκροτημα του σχολειου καθως και στην ομαδα χορου, οποτε για δυο..motivated παιδια το σχολειο τους ειναι μια χαρα.

Για τα μαθηματικα, εγω που τα βαριομουν αφανταστα και δε διαβαζα,παλι νιωθω να ειμαι σε ανωτερο επιπεδο, βρηκα τα τεστ του μεταπτυχιακου πολυ ευκολα. Μου κανε παντως μεγαλη εντυπωση που δε διδασκουν τη μεθοδο των τριων! Προχτες ελεγε ενας μαθηματικος για το Πυθαγορειο Θεωρημα που το εξεταζονται στα GCSE στα 16. Αν θυμαμαι καλα εμεις Πυθαγορειο Θεωρημα καναμε στο γυμνασιο.


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Συγκεκριμενα ηταν 2 παιδια 13 ετων, στο διαδρομο μολις ειχε τελειωσει ενα Science μαθημα. Το περιστατικο εγινε στο σχολειο Allerton Grange και μπορεις να το βρεις αν ανατρεξεις σε παλιοτερες εφημεριδες. Δε μπορω να αναφερω το ονομα ουτε του δραστη ουτε του θυματος, ουτε στις εφημεριδες νομιζω αναφερεται. Να σημειωσω οτι το σχολειο ειχε καταταξη 2 απο Ofsted.

ειπαμε καρδουλα μου μιλαμε για πολλα πραγματα διαφορετικα εδω κατω!!! εδω μας θεωρουνε αλλη χωρα αχαχαχαχαχαχαχα

οκ αυτα μπορουν να γινουν δεν αντιλεγω...γενικα προσπαθω να εχω θετικη σκεψη σε ολα κ να μην σκεφτομαι τα χειροτερα κ μιας κ δεν εχει ακουστει ακομα κατι θα κρατησω την θετικη μου σκεψη!!! ξερεις οταν εισαι μητερα πρεπει να κλεινεις τα αυτια σου σε ολα τα κακα κ να εισαι εκει για το παιδι σου δυνατη, να βλεπει μονο τα καλα κ να μαθαινει με ωραιο τροπο να αποφευγει τα κακα :rolleyes:

θα δεις το ποσο θα αλλαξεις κ ως εκπαιδευτικος οταν με το καλο κανεις παιδακι :)

Link to comment
Share on other sites

εδω εχει αρκετες πληροφοριες http://www.bbc.co.uk/news/education-11950098

επισης κοιταξτε που ειναι τα καλυτερα σχολεια εδω http://www.bbc.co.uk/news/education-16730014 -ειναι πολλα στο surrey, kingston ....αν θελετε να μετακομισετε προς τα κει.... εχει επισης να βαλετε το postcode για να σας βγαλει για τα σχολεια εκει που μενετε, μπορειτε να κοιταξετε ειτε για δημοτικα ειτε για secondary schools

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Φερυ μου, ισως ειναι και θεμα χαρακτηρα.

Παρολο που ειμαι πολυ αισιοδοξος και χαρουμενος ανθρωπος, ποτε δε μου αρεσε να "χρυσωνω το χαπι" και το εχω πληρωσει πολλες φορες αυτο.

Δεν πιστευω λοιπον να τα παρουσιαζω ολα ροδινα στο παιδι μου αν δεν ειναι...ουτε καν για τον Αγιο Βασιλη δεν προκειται να του μιλησω, να καλλιεργησω δλδ μια ψευδαισθηση...:rolleyes:


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι ο καθένας έχει τον δικό του τροπο σκέψεις...εμένα μου αρέσει το παραμύθι μέχρι ένα σημείο κ όπως μεγάλωσα εγω με έναν Άγιο Βασίλη ο οποίος είχε Φεράρι, έτσι θα μεγάλωσα κ το παιδι μου με άλλες ιστορίες :) εμένα μου αρέσει αυτο το παιχνίδι...φέτος ήταν ο κούριερ χαχαχαχαχ

Link to comment
Share on other sites

εδω εχει αρκετες πληροφοριες http://www.bbc.co.uk/news/education-11950098

επισης κοιταξτε που ειναι τα καλυτερα σχολεια εδω http://www.bbc.co.uk/news/education-16730014 -ειναι πολλα στο surrey, kingston ....αν θελετε να μετακομισετε προς τα κει.... εχει επισης να βαλετε το postcode για να σας βγαλει για τα σχολεια εκει που μενετε, μπορειτε να κοιταξετε ειτε για δημοτικα ειτε για secondary schools

Thank you Abbie.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ο καθένας έχει τον δικό του τροπο σκέψεις...εμένα μου αρέσει το παραμύθι μέχρι ένα σημείο κ όπως μεγάλωσα εγω με έναν Άγιο Βασίλη ο οποίος είχε Φεράρι, έτσι θα μεγάλωσα κ το παιδι μου με άλλες ιστορίες :) εμένα μου αρέσει αυτο το παιχνίδι...φέτος ήταν ο κούριερ χαχαχαχαχ

Αγιος Βασιλης με Φεραρι? χαχαχαχχαα

Βλεπω Φερυ τα παραμυθια ειχαν και ενα τελικο νοημα...:cool:

Να σου πω ετσι κι εμενα μ αρεσει..αη Βασιλη με Πορσε θα διαλεγα :-P

εγω παλι εχω βρει τον ηρωα καρτουν που με αντιπροσωπευει..τον κυριο Καλαμαρη στο Μπομπ Σφουγγαρακι (if you know what i mean :lol:)


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι γινότανε να έρθει ο Άγιος Βασίλης με ελκηθρο...ΑΣΕ που δεν είχαμε τζάκι στο σπίτι οπότε ο μπαμπάς έφτιαχνε κ γαμμω τις ιστορίες όταν ήμουν μικρή. Μετα μεγάλωσα κ συνέχισαν το καλο παράδειγμα στα ξαδερφια τώρα στο μικρο μου Τέρας :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...