Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Τι θα κάνατε??????


mamavasia

Recommended Posts

Θα σας αναφέρω ένα γεγονός και θα ήθελα να μου πείτε την άποψη σας !

Έχει γίνει πρίν απο 3 χρόνια...δεν αλλάζει κάτι τώρα αλλά θέλω να δω τι θα απαντήσει η πλειοψηφία!

Ας πούμε ότι βαφτίζεται το παιδί σας π.χ. 10-Σεπτεμβρίου και το ανακοινώνεται στις κολλητές σας απο τον Ιούνιο για να ξέρουν να μην κανονίσουν την ίδια ημερομηνία κανένα άλλο μυστήριο. Η βάφτιση είναι Αθήνα. Η μια κολλητή σας απο τον Ιούνιο σας έχει ανακοινώσει ότι έχει δεχτεί πρόταση γάμου αλλά δεν είναι σίγουρη αν θέλει να κάνει το επόμενο βήμα και το σκέφτεται και αν τελικά αποφασίσει να παντρευτεί θα το κάνει τέλη Αυγούστου με Σεπτέμβριο. Εσείς την έχετε ήδη ενημερώσει ότι 10 Σεπτεμβρίου βαφτίζεται το παιδί σας. Ξαφνικά τον Αύγουστο σας τηλεφωνεί και σας λέει ότι παντρέυεται στις 10 Σεπτεμβρίου εκτός Αθηνών και συγκεκριμένα ας πούμε στην Λαμία, της λέτε εσείς ότι τότε έχετε την βάφτιση στις 12 το μεσημέρι και ότι αποκλείεται να καταφέρετε να πάτε Λαμία για τον γάμο το βράδυ. Σας αναφέρει ότι δεν μπορεί να αλλάξει ημερομηνία γιατί δεν υπάρχει διαθέσιμο κέντρο άλλη μέρα και σας ζητάει να αλλάξετε εσείς ημερομηνία βάφτισης.....επειδή είστε καλή και φίλη ψάχνεται σε άλλη εκκλησία αλλά δεν βρίσκεται καθώς έχουν μείνει 20 μέρες πρίν το γεγονός. Η βάφτιση γίνεται και τελειώνετε απο το τραπέζι στις 4 το μεσημέρι.

1. Θα πηγαίνατε μετά καπάκι στην Λαμία για τον γάμο που ήταν στις 6 (έχοντας 2 παιδιά μαζί κουρασμένα απο το πρωί λόγω βάφτισης) ??????

2. Αν δεν πηγαίνατε θεωρείτε σωστό να θυμώσει η κολλητή σας???

3. Αν υποθέσουμε ότι η νύφη τελικά θύμωσε που δεν πήγατε στον γάμο, θεωρείται υπερβολικό για ένα τέτοιο γεγονός να μην σας ξαναμιλήσει πιά και να κόψει επαφές?????

Για να δω απαντήσεις!

το γεγονός ήταν απλά η αφορμή...........η φιλία είχε λήξει προ πολλού...

Είχα και εγώ μια ¨τάχα¨ φιλενάδα που το παλέψαμε για κάνα δυο χρόνια αλλα τελικά το λήξαμε.........:cool:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

Θα σας αναφέρω ένα γεγονός και θα ήθελα να μου πείτε την άποψη σας !

Έχει γίνει πρίν απο 3 χρόνια...δεν αλλάζει κάτι τώρα αλλά θέλω να δω τι θα απαντήσει η πλειοψηφία!

Ας πούμε ότι βαφτίζεται το παιδί σας π.χ. 10-Σεπτεμβρίου και το ανακοινώνεται στις κολλητές σας απο τον Ιούνιο για να ξέρουν να μην κανονίσουν την ίδια ημερομηνία κανένα άλλο μυστήριο. Η βάφτιση είναι Αθήνα. Η μια κολλητή σας απο τον Ιούνιο σας έχει ανακοινώσει ότι έχει δεχτεί πρόταση γάμου αλλά δεν είναι σίγουρη αν θέλει να κάνει το επόμενο βήμα και το σκέφτεται και αν τελικά αποφασίσει να παντρευτεί θα το κάνει τέλη Αυγούστου με Σεπτέμβριο. Εσείς την έχετε ήδη ενημερώσει ότι 10 Σεπτεμβρίου βαφτίζεται το παιδί σας. Ξαφνικά τον Αύγουστο σας τηλεφωνεί και σας λέει ότι παντρέυεται στις 10 Σεπτεμβρίου εκτός Αθηνών και συγκεκριμένα ας πούμε στην Λαμία, της λέτε εσείς ότι τότε έχετε την βάφτιση στις 12 το μεσημέρι και ότι αποκλείεται να καταφέρετε να πάτε Λαμία για τον γάμο το βράδυ. Σας αναφέρει ότι δεν μπορεί να αλλάξει ημερομηνία γιατί δεν υπάρχει διαθέσιμο κέντρο άλλη μέρα και σας ζητάει να αλλάξετε εσείς ημερομηνία βάφτισης.....επειδή είστε καλή και φίλη ψάχνεται σε άλλη εκκλησία αλλά δεν βρίσκεται καθώς έχουν μείνει 20 μέρες πρίν το γεγονός. Η βάφτιση γίνεται και τελειώνετε απο το τραπέζι στις 4 το μεσημέρι.

1. Θα πηγαίνατε μετά καπάκι στην Λαμία για τον γάμο που ήταν στις 6 (έχοντας 2 παιδιά μαζί κουρασμένα απο το πρωί λόγω βάφτισης) ??????

2. Αν δεν πηγαίνατε θεωρείτε σωστό να θυμώσει η κολλητή σας???

3. Αν υποθέσουμε ότι η νύφη τελικά θύμωσε που δεν πήγατε στον γάμο, θεωρείται υπερβολικό για ένα τέτοιο γεγονός να μην σας ξαναμιλήσει πιά και να κόψει επαφές?????

Για να δω απαντήσεις!

Κουφάθηκα κ συγχύστηκα τώρα! Το ήξερε από τον Ιούνιο και έβαλε το γάμο της την ίδια μέρα λες και δεν υπήρχαν άλλες μέρες και παρεξηγήθηκε κι απο πάνω; Θράσος δες! Όπως είπαν και τα κορίτσια καλύτερα να έχουμε κοντά μας λίγους και καλούς το ίδιο κάνω κι εγώ τα τελευταία χρόνια γιατί έχω απογοητευθεί από δήθεν καλές φίλες που στα δύσκολα την κάνουν....

Επίσης μου έτυχε κάτι παρόμοιο εγώ παντρευόμουν Ιανουάριο, είχα ήδη ενημερώσει από Σεπτέμβριο είχα μοιράσει προσκλητήρια και μαθαίνω ότι μια άλλη φίλη από τον κύκλο μου (όχι πολύ κολητή) που όταν ανακοίνωσα εγώ το γάμο δεν είχε ούτε καν δεσμό έβαλε το γάμο της μία μέρα πριν (η ίδια με πήρε και με κάλεσε) μου είπε μάλιστα ότι ήθελε κ εκείνη να το βάλει την ίδια μέρα με το δικό μου αλλά δεν το έκανε κ το είπε με τέτοιο τρόπο λες κ μου έκανε χάρη. Εννοείται πως δεν πήγα στο γάμο της κ πως σε περίπτωση που το έκανε την ίδια μέρα όσες φίλες μου πήγαιναν στο δικό της γάμο (που το ανακοίνωσε λίγες μέρες πριν) κ όχι στο δικό μου δεν θα της ξαναμιλούσα εκτός από τα τυπικά κ πάλι αν μου τηλ αυτές. Εκείνη προς τιμή της ήρθε στο δικό μου.


vU2tp2.png

o0TFp2.png

hXmXp2.png

"Όταν γελάει ο κόσμος μου γελά..."

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

μας περιτριγυρίζουν πολλοι δήθεν φίλοι τελικά!

Εγώ έχω φτάσει στο συμπέρασμα οτι όλοι αυτολι οι τοξικοί άνθρωποι δεν έχουν θέση στη ζωή μας ούτε υπάρχει λόγος να υπομένουμε,η ζωή είναι μικρή.

Η μητέρα μου είναι της άποψης δε βαριέσαι,τη ξερω 30 χρόνια,είμαστε συγγενείς και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο ώσπου κάποτε που ήταν ο μπαμπάς μου στην εντατική και εγώ απ εξω ήρθε μια δήθεν φιλη της, η μητέρα μου ήταν στο δωμάτιο με ένα γιατρό,έρχεται αυτή λοιπόν και μου λέει που είναι η μητέρα σου? της εξηγώ οτι είναι μέσα με το γιατρό και τι μου λέει?

Πες της να βγει να δει οτι ήρθα γιατί με περιμένει ο γιος μου στο αυτοκίνητο μαζί με τον αντρα μου και θα βαρεθούν!Επι δεκα λεπτά κουνούσε νευρικά το πόδι της και έλεγε αντε αντε που είναι.Μου τσάκισε το νευρικό σύστημα.Εκτοτε εξήγησα στη μητέρα μου οτι αν θέλει να συναναστρέφετε με αυτούς τους ανθρώπους εγώ θα φύγω απο το σπίτι,και το κατάλαβε και έκοψε επαφές.Δεν αξίζει να κάνουμε παρέα κάποιον που δεν γουστάρουμε είτε επειδή είναι παιδικός φίλος,είτε συγγενής και δεν ξέρω τι άλλο.Λίγοι άνθρωποι που μας αγαπάνε !!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημερα .Εχω ζησει μια παρομοια κατασταση και θα μιλησω για μενα προσωπικα...Πιστευω πως η βαπτιση του παιδιου ειναι το πρωτο μεγαλο γεγονος μετα τη γεννηση .Η βαπτιση σαν μυστηριο ειναι ''σταθμος'' για τους γονεις. Δεν ειναι ενα παρτι. Η μερα αυτη ειναι μεγαλη,κουραστικη ,υπαρχει αγχος,συγκινηση,ενταση και πολυ πολυ χαρα.Συν οτι μετα το μυστηριο το νεοφωτιστο μωρακι μας ειναι ενα πτωμα.......!!Επομενως απαντω στα ερωτηματα ως εξης:

Απαντηση 1η: Εαν ο γαμος ηταν καπου κοντα τοτε δεν θα υπηρχε λογος να μην παω.Φυσικα πρωτα θα αφηνα το μωρο σε μια γιαγια ή σε babysitter διοτι δεν θα ηθελα να το κουρασω κι αλλο.Αλλα να μπω στη διαδικασια να κανω''ταξιδι ωρων'' για να παραστω στο γαμο της φιλης μου δεν θα το εκανα με τιποτα.

Απαντηση 2η: Αν η φιλη μου θυμωνε μαζι μου τοτε θα θυμωνα κι εγω με εκεινη γιατι παρα του οτι της εκανα γνωστο εγκαιρα την ημερομηνια βαπτισης εκεινη δεν υπολογησε οτι ειναι καλεσμενη στην χαρα του παιδιου μου .Αυτο εμενα μου δειχνει ελειψη σεβασμου .

Απαντηση 3η :Δεν θεωρω λογικο να θυμωσει τοσο ωστε να κοψει καθε επαφη.

Θα της ζητουσα να βρεθουμε απο κοντα και να ξεκαθαρισουμε το σκηνικο διοτι δεν λειτουργω με παρασκηνια και δεν αντεχω τις παρεξηγησεις .

Πρωτη ορισες ηερομηνια κι αν σε σεβοταν θα εκανε το γαμο της λιγες μερες πριν ή λιγες μερες μετα.-

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...