Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

Αγενης συμπεριφορα απο πεθερικα στους γονεις


cristy27

Recommended Posts

Γεια σας κοριτσια! θα ηθελα την γνωμη σας κ την συμπαρασταση σας. Ακουστε τι ζω οχι τραγικο αλλα αδικο. Ειμαι νυφη σε αλλη πολη κ τα πεθερικα μου ειναι απο χωριο. Εγω εζησα κ μεγαλωσα Αθηνα. Παντρευτηκα στο χωριο τους κ εκει κανουν τους γαμους στην πλατεια βοηθαει ολο το χωριο να μαγειρεψουν κ να φτιαξουν τα παντα για ολο τον κοσμο που θα ερθει! Οι δικοι μου δεν ξερουν τι ακριβως να κανουν κ ετσι δεν συμμετεχουν ενεργα. Ο πατερας μου πηγε να βοηθησει στο μαζεμα τραπεζιων κ επειδη δεν ηξερε οτι τα ξεχωριζουν (φαει για ζωντανα-αποφαγια σκουπιδια) τον προσβαλλανε! Διωχνωντας τον με φωνες. Κ τωρα εκανα την βαπτιση του γιου μου παλι στο χωριο τους κ κουραστικαν πολυ τα πεθερικα μου ειναι μεγαλοι κ πολυδουλεμενη ανθρωποι. Εγω ειχα πει στον αντρα μου να γινει εξω κ να μην κουραστει κανεις τα πεθερικα λυσαξανε για το χωριο.Εγω κ οι δικοι μου δεν βοηθησαμε στο τραπεζι κ μας κοιταγανε στραβα ολη νυχτα. Δεν κατσανε καθολου στο τραπεζι μαζι τους ουτε ενα λεπτο καθοντουσαν μονοι τους λες κ ηταν οι χειροτεροι του χωριου. Δεν χαιρετησανε ζεστα τους γονεις μου ητανε παγωτο κ οι δυο!Γενικα ποτε δεν αγκαλιασανε ζεστα τους γονεις μου, (οσο κ αν προσπαθησαν οι δικοι μου)να ερθουν πιο κοντα να κανουν την πλακα τους ,να πουνε δυο κουβεντες αν κ η πεθερα μου τον μονο που εχει να συζητησει ειναι για τα ζωντανα της κ τιποτα αλλο. Κ της ειπα οτι οι γονεις μου δεν βοηθησανε γιατι ο πεθερος μου προσβαλλε τον πατερα μου κ αν δεν θελουν να εχουν επαφες μαζι τους να μου το πει να ξερω κ εγω να μην στεναχωριεμαι κ εχω το αγκαθι μεσα μου, να μην το ζω ρε παιδι μου αυτο.Κ γυρισε κ μου ειπε αγαπητες μου οτι οι δικοι μου γονεις ειναι τεμπεληδες ανθρωποι κ κοιμουνται ολη μερα! ΤΡΕΛΑΘΗΚΑ!!!! Με ακουσανε παντου απο τις φωνες μου.Στεναχωρηθηκα τοσο πολυ κ απογοητευτηκα αλλο τοσο δεν περιμενα ποτε να μιλησει ετσι κ δεν θελω να ξανασυναντηθουνε. Λυπαμαι πολυ που δεν μπορεσα καποια πραγματα να τα δω νωριτερα η αγενια τους κ η βλαχια τους δεν περιγραφετε τελικα!Ασε που πηγε τα ρουχα του παιδιου μου στην θαλασσα χωρις να μου το πει κ οταν της ειπα να με ενημερωνει οσον αφορα για το παιδι μου τσαντηστικε κιολας. Δεν ξερω βρε κοριτσια δεν θελω να τους ξαναδω στα ματια μου. Ο αντρας μου βεβαια με το μερος τους αλλα μαζεμενος απεναντι μου δεν ξερω τι του ειπε η μανα του δεν συζητησε τιποτα μαζι μου.Εσεις τι θα κανατε? ποια συμπεριφορα απο δω κ περα τους αρμοζει?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις

Ότι και να κάνει ο άντρας σου ,ότι και να τους πει δεν πρόκειται να αλλάξουν μυαλά ,οπότε απλά ενημέρωσε τον τι έγινε για να γνωρίζει την συμπεριφορά σου .Ρίξε λευκή πετσέτα και μην ασχολείσαι καθόλου μαζί τους ,πλήρη αδιαφορία πλήν των τυπικών . Και αφού δεν γουστάρουν τους γονείς σου μία απέφυγε να τους φέρνεις σε επαφή μεταξύ τους .Μην μασάς ,είναι στο χαρακτήρα τους και δεν αλλάζει .Και άλλη νύφη να ήτανε τα ίδια θα κάνανε .Ότι έγινε - έγινε .Think Positive !!!

Link to comment
Share on other sites

να μην πηγαινεις εκει ,στο χωριο,εφοσον δεν δεχονται τους γονεις σου και σας προσβαλαν οικογενειακως δεν εχεις θεση εκει.αυτο δωσε το στον αντρα σου να το καταλαβει.και να μιλας ορθα κοφτα για να σε παιρνουν στα σοβαρα.το να ειναι χωριατες εφοσον τους δικαιολογει στις πραξεις τους,αρα μπορεις να τους το πεις κιολας...ακους εκει τεμπεληδες τους γονεις σου,ντροπη.βαλτους ολους στη θεση τους κ εσυ κ οι γονεις σου,αληθεια δεν μιλησαν καθολου?το αφησαν ετσι το θεμα?

αν κανεις κ αλλο παιδι φυγε μακρια,πηγαινε τους σε κυριλε μερος να γινουν ρεζιλι...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας.Δεν ειμαι παραλογη ρε παιδια απλα δεν μας αξιζει αυτη η συμπεριφορα κ εχω εκνευριστει πολυ! Οι γονεις μου δεν ητανε μπροστα, αυτα κ αλλα πολλα μου τα ειπε απο το τηλ. Κ φυσικα τωρα κανουν σαν να μην τρεχει τιποτα. Με εχει κουρασει παρα πολυ οι συμπεριφορα τους γενικα ειναι απεριγραπτη κ ειλικρινα εχω ερθει σε επαφη με πολλοι κοσμο κ επαρχιωτες, τετοιους ανθρωπους δεν ξανασυναντησα! Εννοείτε πως δεν υπαρχει περιπτωση να ξανακανω εκδηλωση στο χωριο δεν τους αξιζει!Απλα κανω υπομονη δεν ξερω ως ποτε βεβαια!

Link to comment
Share on other sites

Η υπομονή έχει τα όρια της ,ας φροντίσουν να μην σε δοκιμάσουν. '''Άνοιξε'' τα μάτια στο έτερον ήμισυ ,να σταματήσει να είναι υποκειμενικός (συνεχής δικαιολογίες) σχετικά με την συμπεριφορά των γονιών του (εξάλλου δεν βοηθάει ,παρά μόνο προβλήματα δημιουργεί) και να συνειδητοποιήσει ότι ΕΣΥ είσαι η γυναίκα του και τα προβλήματα τα αντιμετωπίζετε μαζί !!! Τα γερόντια ευτυχώς ή δυστυχώς δεν αλλάζουν ...και όταν αλλάζουν πάνε προς το χειρότερο .Μητέρα φύση βλέπεις ..χαχαχα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας.Δεν ειμαι παραλογη ρε παιδια απλα δεν μας αξιζει αυτη η συμπεριφορα κ εχω εκνευριστει πολυ! Οι γονεις μου δεν ητανε μπροστα, αυτα κ αλλα πολλα μου τα ειπε απο το τηλ. Κ φυσικα τωρα κανουν σαν να μην τρεχει τιποτα. Με εχει κουρασει παρα πολυ οι συμπεριφορα τους γενικα ειναι απεριγραπτη κ ειλικρινα εχω ερθει σε επαφη με πολλοι κοσμο κ επαρχιωτες, τετοιους ανθρωπους δεν ξανασυναντησα! Εννοείτε πως δεν υπαρχει περιπτωση να ξανακανω εκδηλωση στο χωριο δεν τους αξιζει!Απλα κανω υπομονη δεν ξερω ως ποτε βεβαια!

Δεν έχει σχέση με επαρχιώτες και πρωτευουσιάνους, είναι στον άνθρωπο, υπάρχουν άνθρωποι σπουδαγμένοι που δεν ξέρουν να φέρονται και άλλοι απο χωριο που είναι πραγματικοί ανθρωποι. Μην σκας και άλλη να ήταν στην θέση σου τα ίδια θα έλεγαν για τους γονείς σου, μάλλον είναι τέτοιοι άνθρωποι. Και τον άντρα σου, γνώμη μου είναι, να μην τον μπλέκεις άνεφερε μόνο τα γεγονότα όπως έγιναν χωρίς να τους κρίνεις ή να εκφράζεις τα συναισθήματά σου γιαυτούς για να ξέρει τί γίνεται και τέλος μην ξανασχοληθείς γιατί πάντα κάτι θα βρίσκουν να λένε ή να κάνουν και θα χαλιέσαι άδικα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σχέση με επαρχιώτες και πρωτευουσιάνους, είναι στον άνθρωπο, υπάρχουν άνθρωποι σπουδαγμένοι που δεν ξέρουν να φέρονται και άλλοι απο χωριο που είναι πραγματικοί ανθρωποι. Μην σκας και άλλη να ήταν στην θέση σου τα ίδια θα έλεγαν για τους γονείς σου, μάλλον είναι τέτοιοι άνθρωποι. Και τον άντρα σου, γνώμη μου είναι, να μην τον μπλέκεις άνεφερε μόνο τα γεγονότα όπως έγιναν χωρίς να τους κρίνεις ή να εκφράζεις τα συναισθήματά σου γιαυτούς για να ξέρει τί γίνεται και τέλος μην ξανασχοληθείς γιατί πάντα κάτι θα βρίσκουν να λένε ή να κάνουν και θα χαλιέσαι άδικα...

Έχεις δικιο απλά η νοοτροπία είναι ολονων στο χωριο κάπως έτσι!

Όσο για τον άντρα μου μπορω να σας πω οτι με στεναχώρησε παρά πολυ η στάση του. Τα ήξερε όλα όταν ήρθε Σπιτι δεν ξέρω αν ήταν κ μπροστά κ άκουγε. Εγώ πάντως δεν του είπα τίποτα γιατι μου λέει εμένα μην με ανακατεύεται. Το μόνο που είπα είναι πως αυτή που ξέρατε ως τώρα παει πέθανε. Έχει όμως βρε παιδιά την απαίτηση να πηγαίνω κάθε τρεις κ λίγο στο χωριο κ να είναι όλα μελι γάλα αψηφώντας τις προσβολές κ τα όσα άκουσα(κ βρισιές για την Κουμπαρα μου γιατι δεν της αρεσει που είναι δυναμική κ δεν μασαει) αυτο είναι που μου την δίνει πιο πολυ οτι εκείνος δεν με καταλαβαίνει κ οτι πει η μαμά. Επειδή είναι μεγάλοι άνθρωποι κ κάνουν μάλ....ις εγώ πρέπει να τα ανέχομαι όλα κ να μην μιλάω. Συγνώμη αλλα δεν μπορω ήδη έχω ανεχθεί πολλα!

Link to comment
Share on other sites

cristy καταρχήν η συμπεριφορά των πεθερικών σου έχει να κάνει με την καταγωγή ''βλαχιά'' & ''επαρχιώτες'' όπως γράφεις σε δύο ποστ, και λυπάμαι που θα σου πω αλλά και μόνο που το γράφεις προσβάλλεις όλους όσους δεν είναι απο την αθήνα, ακούγεται πολύ άσχημο.

Εφόσον έχουν θέμα με τους γονείς σου άφησε να το λύσουν μόνοι τους, αν θέλουν, αν δεν θέλουν ας μην ξαναμιλήσουν μεταξύ τους, κατά την γνώμη μου καλό είναι να μην πάρετε θέση εσύ και ο άντρας σου γιατί μόνο προβλήματα θα σας δημιουργήσει, ενήλικες είναι ας βρουν την άκρη μόνοι τους.


SQG4p2.png
Link to comment
Share on other sites

Λυπαμαι πολυ που δεν μπορεσα καποια πραγματα να τα δω νωριτερα η αγενια τους κ η βλαχια τους δεν περιγραφετε τελικα!Ασε που πηγε τα ρουχα του παιδιου μου στην θαλασσα χωρις να μου το πει κ οταν της ειπα να με ενημερωνει οσον αφορα για το παιδι μου τσαντηστικε κιολας. Δεν ξερω βρε κοριτσια δεν θελω να τους ξαναδω στα ματια μου.
κ ειλικρινα εχω ερθει σε επαφη με πολλοι κοσμο κ επαρχιωτες, τετοιους ανθρωπους δεν ξανασυναντησα!
Έχεις δικιο απλά η νοοτροπία είναι ολονων στο χωριο κάπως έτσι!

θεωρείς πως εσύ τους προσβάλλεις λιγότερο από ότι εκείνοι τους γονείς σου?


SQG4p2.png
Link to comment
Share on other sites

θεωρείς πως εσύ τους προσβάλλεις λιγότερο από ότι εκείνοι τους γονείς σου?

Με συνχωρεις πολυ κατερινα αλλα μαλλον δεν καταλαβες τι εννοω! Δεν εχω καμια προθεση να προσβαλω κανεναν αλλωστε κ εγω απο πελλοπονησω καταγωμαι απλα η νοοτροπια τον ανθρωπων που ζουν σε χωριο ειναι διαφορετικη νομιζω κ το βιωνω.ΟΙ ανθρωποι εκει δεν ασχολουνται με τιποτα αλλο εκτος απο τα ζωα τους κ πολυ καλα κανουν δεν το κατακρινω ετσι ζουν αλλα το προβατακι δεν θελει τροπους ακουει μονο στην φωνη (εεεε μπρρρρ κ τετοια) κ ετσι δεν χρειαζετε ουτε ευγενικοι να ειναι ουτε τιποτα.Αυτο θελω να επισημανω με την εκφραση "βλαχια"αφορα την συμπεριφορα κ μονο κ οχι την καταγωγη. Οι ανθρωποι που δεν ειναι απο Αθηνα κ ζουν στην επαρχια πως αποκαλουνται?Δεν νομιζω να κανω λαθος! Αν παρεξηγηθηκατε με συνγχωρειτε νομιζα πως ειναι φως φαναρι το νοημα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλα τώρα θα παίξουμε με τις λέξεις;;;cristy καλα τα λες,και λίγα λες μη σου πω... Έχω κι εγω παρόμοια εμπειρία,ευτυχώς που εγω δεν ήμουν παντρεμένη,κομπλεξικοι άνθρωποι!!!!


as1cMeX-M3-0010NjM4NTJkYnwyMzUyNmR8dG8gbW9yYWtpIG1hcyBlaW5haQ.gif
Link to comment
Share on other sites

ΟΙ ανθρωποι εκει δεν ασχολουνται με τιποτα αλλο εκτος απο τα ζωα τους κ πολυ καλα κανουν δεν το κατακρινω ετσι ζουν αλλα το προβατακι δεν θελει τροπους ακουει μονο στην φωνη (εεεε μπρρρρ κ τετοια) κ ετσι δεν χρειαζετε ουτε ευγενικοι να ειναι ουτε τιποτα.Αυτο θελω να επισημανω με την εκφραση "βλαχια"αφορα την συμπεριφορα κ μονο κ οχι την καταγωγη. Οι ανθρωποι που δεν ειναι απο Αθηνα κ ζουν στην επαρχια πως αποκαλουνται?Δεν νομιζω να κανω λαθος! Αν παρεξηγηθηκατε με συνγχωρειτε νομιζα πως ειναι φως φαναρι το νοημα!

Η συμπεριφορά των πεθερικών σου δεν είχει να κάνει με την καταγωγή τους και με το που ζουν, το ίδιο θα έκαναν και ας είχαν μεγαλώσει στην κηφισιά, το ότι πρόσβαλλαν τους γονείς σου δεν οφείλεται στο ότι ζουν σε χωριό. Προσωπική μου άποψη είναι πως η αγένεια δεν έχει να κάνει με την νοοτροπία αλλά με την ποιότητα του χαρακτήρα (προσωπική μου άποψη πάντα).

Όπως εσύ λες ''οι επαρχιώτες παρεξηγήθηκαν με τους γονείς μου και τους πρόσβαλλαν επειδή δεν ήξερα πως να τους βοηθήσουν'' έτσι και εκείνοι μπορεί να λένε ''οι πρωτευουσιάνοι που δεν ξέρου πως να μαζέψουν ένα τραπέζι λες και τους είπες λύσουν εξίσωση έκαναν.''...

Καταλαβαίνω πως έχεις θυμώσει, απλά θεωρώ πως καλό είναι να μην ασχοληθείς παραπάνω και αν ποτέ σου ξαναπούν κάτι για τους γονείς σου κόψε τους την φόρα.


SQG4p2.png
Link to comment
Share on other sites

Η συμπεριφορά των πεθερικών σου δεν είχει να κάνει με την καταγωγή τους και με το που ζουν, το ίδιο θα έκαναν και ας είχαν μεγαλώσει στην κηφισιά, το ότι πρόσβαλλαν τους γονείς σου δεν οφείλεται στο ότι ζουν σε χωριό. Προσωπική μου άποψη είναι πως η αγένεια δεν έχει να κάνει με την νοοτροπία αλλά με την ποιότητα του χαρακτήρα (προσωπική μου άποψη πάντα).

Όπως εσύ λες ''οι επαρχιώτες παρεξηγήθηκαν με τους γονείς μου και τους πρόσβαλλαν επειδή δεν ήξερα πως να τους βοηθήσουν'' έτσι και εκείνοι μπορεί να λένε ''οι πρωτευουσιάνοι που δεν ξέρου πως να μαζέψουν ένα τραπέζι λες και τους είπες λύσουν εξίσωση έκαναν.''...

Καταλαβαίνω πως έχεις θυμώσει, απλά θεωρώ πως καλό είναι να μην ασχοληθείς παραπάνω και αν ποτέ σου ξαναπούν κάτι για τους γονείς σου κόψε τους την φόρα

Τελος παντων κοπελια αν δεν εχεις προσωπικη εμπειρια οτι κ να σου λεω εγω δεν θα καταλαβεις! Με αγενεια λειτουργουν ΟΛΟΙ στο συγκεκριμενο χωριο δεν ξερω τι τους φταιει!Οι δικοι μου ηξεραν πολυ καλα πως να μαζεψουν ενα τραπεζι μας συνγχωρειτε που δεν ηξεραν που βαζουν το φαει για τα ζωντανα κ το φαει για σκουπιδια. Πιστεψε με θα παρεξηγιωσουνα κ εσυ να βοηθησεις κ να σε βρισουν κιολας!Δεν ασχολουμε πια απλα δεν μπορεις να φανταστεις το τι ακουσα κ μετα απο ολα αυτα να ειμαι ανετη σαν να μην τρεχει τιποτα!

Link to comment
Share on other sites

Τελος παντων κοπελια αν δεν εχεις προσωπικη εμπειρια οτι κ να σου λεω εγω δεν θα καταλαβεις! Με αγενεια λειτουργουν ΟΛΟΙ στο συγκεκριμενο χωριο δεν ξερω τι τους φταιει!Οι δικοι μου ηξεραν πολυ καλα πως να μαζεψουν ενα τραπεζι μας συνγχωρειτε που δεν ηξεραν που βαζουν το φαει για τα ζωντανα κ το φαει για σκουπιδια. Πιστεψε με θα παρεξηγιωσουνα κ εσυ να βοηθησεις κ να σε βρισουν κιολας!Δεν ασχολουμε πια απλα δεν μπορεις να φανταστεις το τι ακουσα κ μετα απο ολα αυτα να ειμαι ανετη σαν να μην τρεχει τιποτα!

sorry βρε κοπελιά, νόμιζα πως άνοιξες το θέμα επειδή ήθελες να ακούσεις και άλλες απόψεις για το θέμα, δεν κατάλαβα πως για να γράψουμε την προσωπική μας άποψη έπρεπε να έχουμε και εμπειρία πάνω σε αυτό.

Πάντως να έχεις υπόψη σου πως εφόσον γράφεις σε δημόσιο φόρουμ θα ακούσεις και απόψεις που δεν θα σου αρέσουν,θα σου απαντήσουν άνθρωποι που δεν σε καταλαβαίνουν, όπως εγώ πχ.


SQG4p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...