Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Εννοείται πως θα τους παίρνεις τηλέφωνο όταν δεν νιώθεις καλά,δεν χρειάζονται ντροπες!Άντε μερικές εβδομάδες έμειναν και σε λίγο καιρό θα κρατάς τον μπέμπη αγκαλίτσα 🥰 ❤️Μοναδικό συναίσθημα ❤️

      μμμ δεν ξέρω για βδομαδες…. με προβλημάτισαν τα πονάκια αυτά! το μωρο επισης είναι τρομερά υπερκινητικό και δεν μπορώ να καταλάβω αν κάμω συσπάσεις ! 

ΕΕΤΑΑ ΑΘΗΝΑΣ


Recommended Posts

στην δικη μασ περιχοη περσι ηταν 15 θεσεισ κ φετοσ 25 ειχαμε ανοδο μηποσ δωσαν θεσεισ στην επαρχια κοριστια γιατι τα προηγουμενα χροναι δνε ειχαν θεσεισ στην επαρχια το 2010 ο σταθμοσ αμσ δεν συμετηχε στο προγραμμα περσι σημετηχε με 15 παιδια και φετοσ με 25 παιδια απλα αναρωτιεμαι μηποσ εγινε κατι τεττοιο για ψαξτετο


:tongue::tongue:
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δημοφιλείς ημέρες

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμείς όπως είπα κ στο αρχικό θρεντ είμαστε μέσα κατόπιν ένστασης,αλλα αυτο που συντελέστηκε είναι ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ κ τίθεμαι στη διάθεση σας για οποιαδήποτε βοήθεια!

Απ την αρχη άλλωστε ήταν σαθρα τα terms and conditions-όταν αφου ξεκινάνε οι αιτήσεις ζητούνται/επιτρεπονται εναλλακτικές εκκαθαριστικου(έτος 2011 ή 2012)

Κ απ τη στιγμη που απορριπτεις εν διαστασει μητερα(την αφεντιά μου) ζητώντας να προσκομίσει δικαιολογητικό που ΔΕΝ ορίζεται πουθενα στην προκήρυξη κ ενω έχω πράξει ακριβώς με τον ίδιο τροπο όπως περσυ ακολουθώντας την προκήρυξη κ έχοντας γίνει αποδεκτή τότε.

Όπως καταλαβαίνετε τους τα χω μαζεμένα για την αγωνία κ ταλαιπωρία που επεφύλαξαν σε ουσιαστικα μονογονεα, αν κ ήξερα ότι λογικα η ενσταση έστω κ έτσι θα γινόταν εν τελει δεκτη(όπως κ ευτυχώς έγινε) κ δεν μπορω να διανοηθω ούτε καν να βρίσκομαι στη θέση σας-είστε στα ματια μου ηρωίδες,να σας υποβάλλουν σε τέτοια κατάσταση.Να χετε βασιστεί κάπου επειδη ΑΥΤΟΙ σας καναν να βασιστείτε μέσω της προκήρυξης , κ να σας αφήνουν ξεκρεμαστες

Νόμιζα μέχρι χτες βράδυ ότι είναι απλα μλκ, που ανέβασαν λάθος τους πινακες-

Όχι, τελικα είναι για μενα,κάτι χειρότερο απο απλα μλκ-είναι ΑΝΕΝΤΙΜΟΙ!

Link to comment
Share on other sites

''

Με την παρακάτω επιστολή θα θέλαμε να καταγγείλουμε την απαράδεκτη μείωση θέσεων στους βρεφονηπιακούς και παιδικούς σταθμούς σε όλη την χώρα απο την ΕΕΤΑΑ (Ελληνική Εταιρεία Τοπικής Ανάπτυξης και Αυτοδιοίκησης ) στο πρόγραμμα Δράση "Εναρμόνιση Οικογενειακής και Επαγγελματικής ζωής" για το σχολικό έτος 2012-2013 που εγινε χωρίς καμία ενημέρωση χωρίς καμία ανακοίνωση χωρίς καμία ευαισθησία χωρίς καμία δικαιολογία

Στο πρόγραμμα αυτό σύμφωνα με τη πρόσκληση ενδιαφέροντος με αριθμό πρωτοκόλλου 1035 19/06/21012 προσκλήθηκαν οι μητέρες δικαιούχοι να υποβάλλουν τα χαρτιά τους προκειμένου να εξασφαλίσουν μια θέση σε βρφονηπιακό ή παιδικο σταθμό και να επιδοτηθούν τα δίδακτρα μέσω ΕΣΠΑ,

Σύμφωνα με το πρόγραμμα και όπως ακριβώς τα αναγράφει και η ΕΕΤΑΑ στο sigh της Από τη διαδικασία υπαγωγής των δομών αναρτάται πίνακας με τις εγκριθείσες θέσεις ανά νομό, δήμο και ηλικίες τέκνων

Με βάση τη μοριοδότηση των μητέρων δημιουργείται πίνακας

Με την αίτησης τους οι μητέρες εκδηλώνουν το ενδιαφέρον αλλά και την ιεραρχική κατάταξη για τους μέχρι τέσσερεις σταθμούς που επιθυμούν να εντάξουν τα παιδιά τους.

Η σύζευξη των παραπάνω προσφέρει το τελικό αποτέλεσμα.

Την τοποθέτηση ή όχι δηλαδή του παιδιού στο συγκεκριμένο σταθμό.

Στην ανάρτηση λοιπόν των εγκεκριμένων θέσεων ο αριθμός του ητανε περι τις 80000 Κάθε μητέρα κοιτάζοντας τις θέσεις που όρισε και ενέκρινε η ΕΕΤΑΑ έκανε τις επιλογές της για να μπορέσει να πετύχει μια θέση για το παιδί της,

Στα τελικά ομως αποτελέσματα βλέπουμε οτι απο τις εγκεκριμένες θεσεις που η ιδια η ΕΕΤΑΑ ειχει επιλέξει και ελεγξει και εγκρίνει έχουν επιλεγεί μόνο 34.693 παιδια απο τα 80000 που θα μπορουσαν να ωφεληθούνε και οι υπόλοιπες θέσεις να μην καλύπτονται και πολλές μητέρες που είχανε δηλώσει τους σταθμούς με βάση τους πίνακες των δομών που είχε αναρτήσει η ΕΕΤΑΑ να μένουνε τωρα εκτος στις επιλαχούσες ,

Απαιτούμε λοιπον να μάθουμε

ΠΡΩΤΟΝ για ποιο λογο δεν εγινε απο την αρχη σωστη ενημέρωση για το ποσες ΑΚΡΙΒΩΣ θεσεις θα καλυφθουν απο την ΕΕΤΑΑ για να μπορεσουν οι μητέρες να επιλέξουν σωστά και μας παραπλάνησαν με λάθος πίνακες,

ΔΕΥΤΕΡΟΝ γιατι σημερα δυο μερες μετα τα αποτελεσματα δεν εχει βγει ακομη μια ΕΠΙΣΗΜΗ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ αιτιολόγησης για την ξαφνικη μειωση των θεσεων

ΤΡΙΤΟΝ Που εχουν παει τα χρήματα που εχουν προϋπολογιστεί για αυτο το πρόγραμμα όπως αναφέρονται και στη πρόσκληση και σας παραθέτουμε και ξαφνικά δε καλύπτονται οι θέσεις που εχετε εγκρίνει

1 Κατανομή του Προϋπολογισμού των Πράξεων ανά Περιφέρεια

Στον παρακάτω πίνακα παρουσιάζονται αναλυτικά οι Περιφέρειες της χώρας όπου θα διατεθούν θέσεις φροντίδας και φιλοξενίας βρεφών, νηπίων, παιδιών και νηπίων, παιδιών, εφήβων και ατόμων με Αναπηρία από Δομές, καθώς και η ενδεικτική κατανομή του Προϋπολογισμού, για το έτος 2012-2013.

ΤΥΠΟΣ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΣ

ΟΝΟΜΑΣΙΑ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΣ

ΠΡΟΫΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ

8 ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΕΣ ΣΥΓΚΛΙΣΗΣ

Κρήτης

10.386.000,00

Ηπείρου

5.770.000,00

Θεσσαλίας

13.271.000,00

Ιονίων Νήσων

2.308.000,00

Πελοποννήσου

6.924.000,00

Βορείου Αιγαίου

2.308.000,00

Δυτικής Ελλάδας

8.078.000,00

Αν. Μακεδονίας και Θράκης

8.655.000,00

ΣΥΝΟΛΟ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΩΝ ΣΥΓΚΛΙΣΗΣ

57.700.000,00

3 ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΕΣ ΣΤΑΔΙΑΚΗΣ ΕΞΟΔΟΥ

Αττικής

9.306.000,00

Δυτικής Μακεδονίας

4.230.000,00

Κεντρικής Μακεδονίας

28.764.000,00

ΣΥΝΟΛΟ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΩΝ ΣΤΑΔΙΑΚΗΣ ΕΞΟΔΟΥ

42.300.000,00

ΓΕΝΙΚΟ ΣΥΝΟΛΟ

100.000.000,00

Σε περίπτωση μη εξάντλησης του προϋπολογισμού μίας Περιφέρειας, τα αδιάθετα υπόλοιπα μεταφέρονται σε ίδιου τύπου Περιφέρεια (Σύγκλισης, Σταδιακής Εξόδου), όπου υπάρχουν διαθέσιμες θέσεις φροντίδας και φιλοξενίας από Δομές και αντίστοιχος αριθμός Αιτήσεων Συμμετοχής - Δηλώσεων με βάση τον οριστικό πίνακα των δυνητικά ωφελουμένων γυναικών. Μεταφορά προϋπολογισμού μπορεί να γίνει και συνολικά από ένα τύπο Περιφέρειας σε άλλον.

Επίσης, σε περίπτωση υπέρβασης του συνολικού προϋπολογισμού της Πρόσκλησης, ο δικαιούχος μπορεί να προβεί σε οριζόντια μείωση του εγκεκριμένου ποσού ανά Φορέα /Δομή.

ΚΟΛΛΗΣΑ ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ βοηθειστε

Link to comment
Share on other sites

Γιασεμάκι πρέπει να δώσουμε έμφαση σ αυτό που μας έδωσαν σήμερα με τις FAQ . Οι θέσεις αναφέρονται ως ε γ κ ε κ ρ ι μ έ ν ε ς όχι προσφερόμενες

δηλαδη να πατησω μπολντ ή αν γραψω και κατι αλλο???ακομη το επεξεργαζομαι ειχα γραψει αυτο

Στην ανάρτηση λοιπόν των εγκεκριμένων θέσεων ο αριθμός του ητανε περι τις 80000 Κάθε μητέρα κοιτάζοντας τις θέσεις που όρισε και ενέκρινε η ΕΕΤΑΑ έκανε τις επιλογές της για να μπορέσει να πετύχει μια θέση για το παιδί της,

Στα τελικά ομως αποτελέσματα βλέπουμε οτι απο τις εγκεκριμένες θεσεις που η ιδια η ΕΕΤΑΑ ειχει επιλέξει και ελεγξει και εγκρίνει έχουν επιλεγεί μόνο 34.693 παιδια απο τα 80000 που θα μπορουσαν να ωφεληθούνε και οι υπόλοιπες θέσεις να μην καλύπτονται και πολλές μητέρες που είχανε δηλώσει τους σταθμούς με βάση τους πίνακες των δομών που είχε αναρτήσει η ΕΕΤΑΑ να μένουνε τωρα εκτος στις επιλαχούσες ,

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επειδή συμετείχα και πέρυσι και όλα είχαν πάει ομαλά και είχα ξεσκονήσει τις προσκλήσεις και την Α και τη Β πριν εμφανισθεί το πρόβλημά μας εχω φτάσει να κατηγορώ τον εαυτό μου που δεν το είδα να ρχεται!!!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ μέσα είμαι κορίτσια...Επίσης αν υπάρχει κάποιος δικηγόρος γνωστός σας που θα μπορούσαμε να συμβουλευτούμε για το κάτα πόσο νόμιμη είναι η όλη διαδικασία που έγινε, δηλαδή που ενώ προκήρυξαν άλλο αριθμό θέσεων έδωσαν τελικά τελείως διαφορετικό αριθμό σύμφωνα με τα αποτελέσματα...Αν δεν στηρίζεται κάπου νομικά τότε αυτό θα πρέπει να τονίζεται μέσα στην επιστολή...Επίσης θεωρώ πως η επιστολή διαμαρτυρίας/καταγγελίας θα πρέπει να είναι κοινή για όλες τις ομάδες ( Αθήνας, Θεσσαλονίκης, επαρχίας κτλ).


an1cF1X-Wnm0010MTA3NzdkfDI1MzE4NTEwZGxhfEggQW5uYWxlbmEgbWFzIGVpbmFp.giftz4jzf3jrczbo6g1.png
Link to comment
Share on other sites

ελα κοριτσι μουασταρτη (εδω yasemi ) αυτο εγραψα ακριβως για να ενωθουμε στη θεσαλονικη και εχω ζητησει απο τους συντονιστες να μας ενωσουν και να αλλαξει θεματολογια,,,,για αυτο εκανα και την ομαδαστο φατσοβιβλιο

Link to comment
Share on other sites

Γιασεμή τώρα το είδα ότι είπατε να γίνει ένα εναίο θέμα και αυτό νομίζω ότι είναι το πιο σωστό, να υπάρξει μια ενιαία και πανελλαδική συσπείρωση...Μόνο έτσι θα μπορέσουμε ίσως να καταφέρουμε κάτι...


an1cF1X-Wnm0010MTA3NzdkfDI1MzE4NTEwZGxhfEggQW5uYWxlbmEgbWFzIGVpbmFp.giftz4jzf3jrczbo6g1.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Επίσης θα συνέχιζα την επιστολή ως εξής

ΤΕΤΑΡΤΟΝ με ποιά κριτήρια έγινε η μείωση των προσφερόμενων θέσεων των δομών στους διάφορους νομούς, πως δηλαδή σε κάποιους νομούς αυξήθηκαν οι θέσεις ένω σε κάποιους άλλους μειώθηκαν δραματικά με αποτέλεσμα να έχουμε τεράστια διαφορά στα μόρια εισαγωγής των ωφελούμενων μητέρων από νομό σε νομό.

ΠΕΜΠΤΟΝ γιατί η ΕΕΤΑΑ δεν απέρριψε εξαρχής τις επιπλέον θέσεις που δήλωσαν οι δομές αφού το πρόγραμμα μπορούσε να καλύψει ένα πολύ συγκεκριμμένο αριθμό θέσεων βάσει προϋπολογισμού και δημιούργησε έτσι πλασματικούς πίνακες με προσφερόμενες θέσεις.

ΈΚΤΟΝ γιατί η ΕΕΤΑΑ δεν προέβη σε οριζόντια μείωση του εγκεκριμένου ποσού ανά Φορέα/Δομή λόγω υπέρβασης του συνολικού προϋπολογισμού, όπως δηλωνόταν στην προκήρυξη, αλλά προέβη σε μείωση των θέσεων των Φορέων/Δομών.


an1cF1X-Wnm0010MTA3NzdkfDI1MzE4NTEwZGxhfEggQW5uYWxlbmEgbWFzIGVpbmFp.giftz4jzf3jrczbo6g1.png
Link to comment
Share on other sites

Σας παρακολουθω ανελλιπώς εδω και μερες.

Θα συμφωνήσω με μερικα που εχουν ειπωθεί αλλα με αλλα θα διαφωνήσω...

Για να μην σας μπλεκω με ανούσιες λεπτομέρειες που δεν ειναι της παρούσης, θαθελα μονο να σας πω οτι ειμαι μαζι σας σε ΚΑΠΟΙΕΣ ενεργιες...οχι σε ολες που θα γινουν και δημοσιογραφικά λόγω της ιδιοτητας μου (οπως και εχω κανει).

Η δικη μου περίπτωση μαλλον ειναι χαμενη απο χερι λογω της γνωστής υπόθεσης "ανανέωση κάρτας ανεργίας προ 19-6" αλλα με ενημερωσαν και ειδα και εγω οτι καποια κυρια "μετακόμισε" απο τους με ελλείπείς φακέλους,στις ωφελούμενες με την ιδια ακριβώς περίπτωση και κατι μουχει ερθει ακο εκείνη την ωρα,,,

Τελως παντων.

Φυση θεση αισιοδοξο ατομο, θεωρω οτι ολα θα τελειώσουν προς το συμφέρον ολων μας γιατι το ζω στην καθημερινοτητα μου ναχεις αν προνηπιο που πηγαινει σχολειο απο 6 μηνων και να πρεπει να το σταματήσεις τωρα ...ετσι...αβίαστα και για τον πιο ηλίθιο λόγο.

Και να μην εχεις να στο κρατήσουν για την δουλειά και να σταματήσεις ή να φρενάρεις την κανονικότητα του και την επαφη με την ταξη και την εκπαίδευση που εχει εδω και χροοονια.

Υ.Γ Το μεταφερω και διπλα να μην διπλογραφω...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Γράφω πρώτη φορά στο forum παρόλο που παρακολουθώ και τα δυο εδώ και χρόνια. Πέρισυ ήμουν στις τυχερές, φέτος στις επιλαχούσες. Σε οποιαδήποτε οργανωμένη προσπάθεια για να αλλάξει κάτι, θα ήθελα να συμμετάσχω και εγώ. Θα ήθελα μόνο να κάνω μια μικρή παρατήρηση. Αν συνεχιστεί η συζήτηση για το αν το πρόγραμμα είναι δίκαιο ή όχι, ποιοι έπρεπε να μπουν και ποιοι όχι, ποιός έχει μεγαλύτερη ανάγκη κτλ. κτλ. αντί να προσπαθούμε να βρούμε τρόπους να αλλάξει κάτι, στο τέλος δεν θα καταφέρουμε τίποτα, γιατί για μια ακόμη φορά θα μας έχουν βάλει να τρωγόμαστε μεταξύ μας αντί να στραφούμε εναντίον τους. Πάγια στρατηγική δική τους που όμως πάντα πιάνει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...