Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Angot είπε:

      κάτσε γιατί θα τρελαθώ δεν δικαιούμαστε ούτε το 2 μηνο κύησης και το 3μηνο λοχείας ; ούτε το 9μηνο μετά; εξαλλη θα γίνω , δεν μπορεί !αυτα είναι με τα ένσημα οχι με το εισόδημα 

      Αααα, λάθος κατάλαβα! Ναι, ναι τις άδειες κανονικά, ο,τι προβλέπεται! Στα επιδόματα είναι το θέμα!

Πάρτυ τελευταίας στιγμής στο σπίτι ( HELP )


Recommended Posts

Κορίτσια καλημέρα επειδή την Τετάρτη είναι τα γενέθλια του μικρού και μέχρι χθες δεν είχα αποφασίσει τι θα κάνουμε καταλήξαμε να το κάνουμε Κυριακή πρωί στο σπίτι. Δεν το κάνω Σάββατο απόγευμα διότι θα έχω να αγοράσω και ποτά οινοπνευματώδη.

Αναμενόμενα άτομα 30μεγάλοι, 20 παιδιά ( τα περισσότερα 7 ετών και 2-4 μικρότερα ).

Θα πάρω σφολιατοειδή να ψήσω από ένα εργαστήριο που έχει πολύ καλές τιμές και πολύ μεγάλη ποικιλία. Εδώ έρχεται η πρώτη ερώτηση.

Πόσα είδη να πάρω και πόσο τεμάχια από το καθένα ?

Να πάρω και γλυκά σφολιατοειδή ?

Σκέφτομαι να διαμορφώσω τον κάτω χώρο του σπιτιού έτσι ώστε τα παιδιά να έχουν άπλα και αν βοηθήσει ο καιρός ( που από ότι είδα θα βοηθήσει ) να βγάλω και κάποια τραμπολίνα που έχω και να βγουν και έξω. Τι άλλο να κάνω για τα παιδιά.

Μην μου προτείνεται διασκεδαστή διότι ο μικρός δεν θέλει με τίποτα ( παρόλο που βρήκα μια κοπέλα πολύ οικονομική ).

Επίσης δεν έχω ετοιμάσει ούτε καν τις προσκλήσεις που θα δώσει στο σχολείο.:cry:

Είμαι υπερβολικά αγχωμένη διότι ο χρόνος είναι λιγοστός. Τα απογεύματα έχουμε δραστηριότητες, διαβάσματα κ.τ.λ, ο άντρας μου αργεί να σχολάσει και τα έχω παίξει.

Για έξω δεν το σκέφτομαι διότι τα λεφτά είναι πολλά.

Βοήθεια please.

Όλες οι βοήθεις μου είναι πολύτιμες στη φάση που βρίσκομαι, ακόμη και όσες αφορούν τη διαχείρηση χρόνου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια καλημέρα επειδή την Τετάρτη είναι τα γενέθλια του μικρού και μέχρι χθες δεν είχα αποφασίσει τι θα κάνουμε καταλήξαμε να το κάνουμε Κυριακή πρωί στο σπίτι. Δεν το κάνω Σάββατο απόγευμα διότι θα έχω να αγοράσω και ποτά οινοπνευματώδη.

Αναμενόμενα άτομα 30μεγάλοι, 20 παιδιά ( τα περισσότερα 7 ετών και 2-4 μικρότερα ).

Θα πάρω σφολιατοειδή να ψήσω από ένα εργαστήριο που έχει πολύ καλές τιμές και πολύ μεγάλη ποικιλία. Εδώ έρχεται η πρώτη ερώτηση.

Πόσα είδη να πάρω και πόσο τεμάχια από το καθένα ?

Να πάρω και γλυκά σφολιατοειδή ?

Σκέφτομαι να διαμορφώσω τον κάτω χώρο του σπιτιού έτσι ώστε τα παιδιά να έχουν άπλα και αν βοηθήσει ο καιρός ( που από ότι είδα θα βοηθήσει ) να βγάλω και κάποια τραμπολίνα που έχω και να βγουν και έξω. Τι άλλο να κάνω για τα παιδιά.

Μην μου προτείνεται διασκεδαστή διότι ο μικρός δεν θέλει με τίποτα ( παρόλο που βρήκα μια κοπέλα πολύ οικονομική ).

Επίσης δεν έχω ετοιμάσει ούτε καν τις προσκλήσεις που θα δώσει στο σχολείο.:cry:

Είμαι υπερβολικά αγχωμένη διότι ο χρόνος είναι λιγοστός. Τα απογεύματα έχουμε δραστηριότητες, διαβάσματα κ.τ.λ, ο άντρας μου αργεί να σχολάσει και τα έχω παίξει.

Για έξω δεν το σκέφτομαι διότι τα λεφτά είναι πολλά.

Βοήθεια please.

Όλες οι βοήθεις μου είναι πολύτιμες στη φάση που βρίσκομαι, ακόμη και όσες αφορούν τη διαχείρηση χρόνου

Λοιπόν απ'ότι φαίνεται είστε πολλοί,οπότε θα πρέπει να εχεις περίπου 4 είδη καμια 60αριά κομματια από το καθένα.Μπορείς να εχεις και πίτσες που θα τις φτιάξεις από την πρώτη ημέρα η θα τις παραγγείλεις,ή κανέν ατοστακι σε τριγωνάκια,ευκολο και απλό.Σιγουρα λόγω της ωρας θα εχεις καφέ φαντάζομαι,γιάυτο τα γλυκά σφολιατάκια θα είναι τελεια ιδεα να τα εχεις ηδη στρωμένα.Αν ομως δεν σε παίρνει οικονομικά είστε εντάξει και ετσι.

Ποσο χρονων είναι ο γιος σου?

Πανευκολη λύση είναινα βάλεις χαρτάκια μεσα σε μπαλόνια και να τα φουσκώσεις ,αλλα δεν ξερω πόσο ευχρηστο είναι για το σχολείο.

Στο γιο μου είχα φτιάξει σε στικς ενα ψαράκι και στο πίσω μερος είχα γράψει την πρόσκληση και στην φιότσα μου μια καρτούλα στην οποία εβαλα τη φιγούρα της μίνι.

Υπάρχουν και τα καρτελάκια με διαφορα θέματα σε σούπερ μάρκετ, τζαμπο και λοιπά, που μπορείς να προσφύγεις εαν δεν προλαβαίνεις καθόλου.

Ξεκίνα σήμερα και κάνε ενα πλάνο οργανωσεις,τακτοποίησε πρώτα τις προσκλήσεις,ωστε το πολύ μεχρι την Τετάρτη να τις δωσεις,ασχολησου με το σχεδιασμό του μενού ,τακτοποίησε το απίτι μεχρι την Παρασκευη και το Σαββατο τακτοποίησε τις λεπτομέρειες και το φαγητό.

Συγγνωμη για το σεντόνι...:)


eTeNp3.pngeTeNp3.png
Link to comment
Share on other sites

Χρύσα ο μικρός κλείνει τα 7.

Τι σεντόνι παιδί μου..μια χαρά να αρχίσω να ξεμπλοκέρνω λίγο...:D

προσκλήσεις θα πάρω έτοιμες δεν προλαβαίνω κάτι άλλο.

Καλή ιδέα με τα γλυκά και τον καφέ...θα πάρω λίγα κουλουράκια "περίεργα" από ένα φούρνο που ψωνίζω...

Εγώ έλεγα να μην υπολογίσω από 1τμχ για τον καθένα.Να πάρω 6 είδη από 20τμχ...όχι ?

Δυστυχώς δεν με πέρνει να φτιάξω τίποτα...:cry:

Ακούστε τι ιδέα μου ήρθε βλέποντας κάτι στο face...στον κάτω χώρο που θα παίζουν να βάζω κάποια σημεία μαυροπίνακα υπάρχει μπογια να πάρω κιμωλίες και να τα αφήσω να δημιουργήσουν...δεν με πειράζει για τον τοίχο...

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα

1. Κάνε σήμερα οπωσδήποτε τις προσκλήσεις, αν δεν έχεις χρόνο να αγοράσεις εκτύπωσε απο διαδίκτυο

2. σφολιατοειδή εγώ θα έπαιρνά 15 κομμάτια απο κάθε είδος, ανάλογα βέβαια και πόσα είδη έχει

3. Για γλυκό θα είχα την τούρτα και θα έφτιαχνα και ένα cheesecake εύκολο ....εγώ κάνω αυτό http://www.sintagespareas.gr/sintages/cheese-cake.html αλλά δεν βάζω αλεύρι που λέει στο τέλος, μια χαρά γίνεται...

4. Για τα παιδιά θα μάζευα τα παιχνίδια σε έναν χώρο για να παίζουν και φυσικά θα είχα και τραμπολίνα αν ο καιρός ήταν καλός

5. Αν εσύ νιώθεις ότι πρέπει να πάρεις και άλλα γλυκά, τότε πάρε

Link to comment
Share on other sites

νομιζω εκτος απο τα σφολιατοειδη και τοστακια θα μπορουσες να βαλεις σε μεγαλα μπωλ η γαβαθες διαφορα πατατακια, γαριδακια κ.α. τετοια..

σορυ αν ειναι αυτονοητα αλλα ειπα οτι μπορει σην αναμπουμπουλα να ξεχαστουν!


bgJGm7.pngHRPJm7.png7u3pm7.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλημέρα επειδή την Τετάρτη είναι τα γενέθλια του μικρού και μέχρι χθες δεν είχα αποφασίσει τι θα κάνουμε καταλήξαμε να το κάνουμε Κυριακή πρωί στο σπίτι. Δεν το κάνω Σάββατο απόγευμα διότι θα έχω να αγοράσω και ποτά οινοπνευματώδη.

Αναμενόμενα άτομα 30μεγάλοι, 20 παιδιά ( τα περισσότερα 7 ετών και 2-4 μικρότερα ).

Θα πάρω σφολιατοειδή να ψήσω από ένα εργαστήριο που έχει πολύ καλές τιμές και πολύ μεγάλη ποικιλία. Εδώ έρχεται η πρώτη ερώτηση.

Πόσα είδη να πάρω και πόσο τεμάχια από το καθένα ?

τυροπιτακια- λουκανικοπιτακια- πιτσα- σπανακοπιτακι απο 1 τεμαχιο στο καθενα παιδακι κ αναψυκτικο (δηλ 4 στο καθε παιδακι)

Να πάρω και γλυκά σφολιατοειδή ?

κουλουρακια κ κρουασανακια να τα σερβιρεις με καφε στους μεγαλους

Σκέφτομαι να διαμορφώσω τον κάτω χώρο του σπιτιού έτσι ώστε τα παιδιά να έχουν άπλα και αν βοηθήσει ο καιρός ( που από ότι είδα θα βοηθήσει ) να βγάλω και κάποια τραμπολίνα που έχω και να βγουν και έξω. Τι άλλο να κάνω για τα παιδιά.

Μην μου προτείνεται διασκεδαστή διότι ο μικρός δεν θέλει με τίποτα ( παρόλο που βρήκα μια κοπέλα πολύ οικονομική ).

δακτυλομπογιες αν δεν σε πειραζει αν γινουν χαλια:confused:

μπορεις να ντυσεις με χαρτονι εναν τοιχο κ να ζωγραφισουν εκει πανω?

Επίσης δεν έχω ετοιμάσει ούτε καν τις προσκλήσεις που θα δώσει στο σχολείο.:cry:

σε χαρτονακια ζωγραφισε την προσκληση (κατι απλο) κ κολλα το σε ξυλακια απο σουβλακια

Είμαι υπερβολικά αγχωμένη διότι ο χρόνος είναι λιγοστός. Τα απογεύματα έχουμε δραστηριότητες, διαβάσματα κ.τ.λ, ο άντρας μου αργεί να σχολάσει και τα έχω παίξει.

Για έξω δεν το σκέφτομαι διότι τα λεφτά είναι πολλά.

Βοήθεια please.

Όλες οι βοήθεις μου είναι πολύτιμες στη φάση που βρίσκομαι, ακόμη και όσες αφορούν τη διαχείρηση χρόνου

παρε πιατακια κ ποτηρακια μιας χρησεως (κατα προτιμιση με καποιον ηρωα που του αρεσει), κ ενα πανο που λεει "the party is here" φουσκωσε μπαλονια κ ριχτα μες στο σαλονι για στολισμο.

(αυτα μπορεις να τα κανεις την κυριακη πρωι-πρωι η σαββατο αργα το βραδυ για να ειναι ετοιμα την αλλη μερα)

παραγγειλε απο νωρις τα σφολιατοειδη κ προμηθευσου το αργοτερο μεχρι την τεταρτη τα υπολοιπα.

παρασκευη κ σαββατο καθαρισε κ μαζεψε το σπιτι (μην κανεις κ γενικη, να φαινεται το σπιτι καθαρο κ συμμαζεμενο)

τις προσκλησεις καντες σημερα το πολυ αυριο για να προλαβεινα τα δωσει στο σχολειο.

δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο! θα επανερθω

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Νταλια και καλη επιτυχια στο παρτυ σας

Λοιπον

Για τον καφέ ειναι μια χαρα τα βουτηματα 2 πιατελες νομιζω ειναι μια χαρα. Θα εχεις φτιαξει ενα μικρο μπουφε σε μια γωνια του σαλονιου Με ειδη ετοιμο γαλικο σε 2-3 μεγαλα θερμος, ενα μπωλ με ζαχαρη, γαλα, ενα θερμος ζεστο νερο και φακελακια τσαγιου κουταλακια και φλυτζανια και ετσι θα το φτιαχνουν μονοι τους τον καφε και δεν θα εισαι συνεχεια στην κουζινα.

Γνωμη μου ειναι να μην παρεις απο τα σφολιατοειδη πολλα διαφορετικα σε μιρκη ποσοτητα αλλα 4 ας πουμε διαφορετικα ειδη σε μεγαλη ποσοτητα. Το λεω αυτο γιατι συχνα κολλανε σε καποια και δεν προλαβαινουν να δοκιμασουν ολοι. Εγω θα υπολογιζα στους μεγαλους απο 4 τεμαχια στον καθενα (ειναι υπεραρκετα) και στα παιδια απο 3.

Επιπλεον πανευκολα και με ελαχιστο κοστος απο το Σαββατο το βραδυ ετοιμασε 3 σαλατες. Μην αγχωνεσαι ειναι παναπλες και θα ενισχυσουν το μπουφε με χαμηλο κοστος. Μια πρασινη, μια λαχανο καροτο και μια ζυμαρικα (βιδες, γκουντα, παριζακι, καλαμποκι, thousand islands), απλα να ειναι μεγαλα τα μπωλ, θεωρητικα δηλαδη να βγαινει μια σαλατα ανα δεκα ατομα.

Στα παιδια μπορεις απο το σαββατο επισης να εχεις φτιαξει μεγαλες ποσοτητες ποπ κορν στην κατσαρολα για να αποφυγεις τα πατατακια και λοιπες αηδιες.

Στο κατω χωρο που λες αντι για μαυροπινακα ειναι ευκολο να κρεμασεις σε ολο τον τοιχο χαρτι χοντρο και να βαλεις μαρκαδορους νερομπογιες κτλ;;;. Μην βγαλεις πολλα παιχνιδια στυλ palymobil, mosnoon κτλ γιατι ή θα τα σπασουν ή θα τα χασουν. Ποδοσφαιρο θα μπορουν να παιξουν;;;

Αν εχεις κοριτσακια φτιαξε δυο τρια μπωλακια με χαντρες και κροδελες να κανουν κολιε.

Γλυκα εγω δεν θα εβγαζα τιποτα αλλο εκτος απο τουρτα.

Θα δωσεις δωρο;;;Εχεις σκεφτει κατι;;;

Link to comment
Share on other sites

νομιζω εκτος απο τα σφολιατοειδη και τοστακια θα μπορουσες να βαλεις σε μεγαλα μπωλ η γαβαθες διαφορα πατατακια, γαριδακια κ.α. τετοια..

σορυ αν ειναι αυτονοητα αλλα ειπα οτι μπορει σην αναμπουμπουλα να ξεχαστουν!

τι σόρρυ ούτε καν είχαν περάσει από το μυαλό μου...

ταιριάζουν όμως επειδή είναι πρωί το πάρτυ ?

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που είπατε τοστάκια σκέφτηκα το εξής…

Να κάνω για τα παιδάκια τοστάκια και τα σφολιατοειδή για τους μεγάλους.. Οπότε πως διαμορφώνουμε τα σφολιατοειδή σε ποσότητες. ?

Πότε όμως θα ψήσω για να είναι οκ ? αν τα ψήσω 8:30 το πρωί..

Δηλ. πιατάκι με λίγα πατατάκια.

Επίσης επειδή ο δικός μου δεν τρώει αλλαντικά ΤΙ σαλαμάκι προτιμούν τα παιδάκια ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τώρα που είπατε τοστάκια σκέφτηκα το εξής…

Να κάνω για τα παιδάκια τοστάκια και τα σφολιατοειδή για τους μεγάλους.. Οπότε πως διαμορφώνουμε τα σφολιατοειδή σε ποσότητες. ?

Πότε όμως θα ψήσω για να είναι οκ ? αν τα ψήσω 8:30 το πρωί..

Δηλ. πιατάκι με λίγα πατατάκια.

Επίσης επειδή ο δικός μου δεν τρώει αλλαντικά ΤΙ σαλαμάκι προτιμούν τα παιδάκια ?

γιατι να τα ψησεις (ισως δεν ειναι ωραια αν κρυωσουν)κ δεν κανεις μπομπες? στρογγυλο ψωμι τοστ, κ να τα κοψεις στα 4?

νομιζω οι ποσοτητες 4 τεμ στο καθε ατομο ειναι οκ

Link to comment
Share on other sites

Μια φίλη μου είχε κάνει breakfast party για τον εαυτό της. Είχε στην καφετιέρα μια κανάτα γαλλικό, έφτιαχνε ότι καφέ ήθελε ο καθένας(αν και οι περισσότεροι ήπιαμε γαλλικό) και στον βραστήρα έτοιμο νερό για τσαι. Φυσικά χυμούς για τα μικρά. Είχε μπουφέ τύπου πρωινό σε ξενοδοχείο(βουτυρα-μαρμελάδες-μελια-ζαμπον-τυρι-κεικ-βουτηματα-τσουρεκάκια-κρουασαν- φρούτα κ.α) και ήταν όλα υπέροχα. Τώρα για τα παιδάκια, αν το πάρτυ δεν θα τραβήξει έως και το μεσημέρι, θα ήταν λάθος να έχεις γαριδο-πατατάκια γιατί μετά δεν θα φάνε φαγητό και πίστεψέ με, κανένας γονιός δεν θα ναι χαρούμενος με αυτό.

Τα σφολιατοειδή είναι οκ για δεκατιανό και είναι πιο κοντά σε φαγητό. Από γλυκά-γλυκά, η τούρτα αρκεί.


YqE6p2.png

IqItp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites

στο παρτυ της κορης μου πριν 3 εβδομαδες ειχα μεταξυ αλλων μπομπες που δεν τιμησαν πολλοι γιατι τα παιδια μαλλον εχουν βαρεθει τα τοστακια. όμως ολα τσακισαν τα πιτσακια που μπορεις να φτιαξεις μονη σου για μικροτερο κοστος και επισης ολα τσακισαν το σουφλε που ειχαμε. αν εχεις χρονο να φτιαξεις κατι θα σου προτεινα να φτιαξεις 2 σουφλε που ολοι τρωνε και σε χορταινει και πιο καλα!

καλο κουραγιο!!


aIEhp3.png

LmBNp3.png

Link to comment
Share on other sites

dalia στην θεση σου τα σφολιατοειδη θα τα εψηνα πολυ πρωι (κατα τις 7) για να ανοιγα και να μην μυριζει φουρνιλα ολο το σπιτι...και μετα ολα στις πιατελες ετοιμα για σερβιρισμα στον φουρνο να περιμενουν στους 40 βαθμους...τιποτα δεν θα παθουν αρκει να τα κρατησεις ζεστα. ΄Δεν εχω καταλαβει αν θα το κανεις πρωινο χωρις φαγητο μονο με σνακς...Αν ειναι ετσι τοτε σιγουρα με δυο μπομπες και 2 σφολιατοειδη σε ολους νομιζω οτι ειναι μια χαρα. Μην μπλεξεις με το φτιαχνεις τον καφε που θελει ο καθενας, θα εχεις ετοιμο γαλλικο και εναλλακτικη τσαι . Ειναι καλυτερο η οικοδεσποινα να δει και λιγο τους καλεσμενους και οχι να τρεχει αλλαφρων στην κουζινα να φτιαχνει συνεχεια καφεδες.

Link to comment
Share on other sites

nancy14 το σκέφτηκα και εγώ με τη μυρωδιά οπότε και θα τα δόσω δίπλα ( έχουμε άριστες σχέσεις )

ακούστε τι σκέφτηκα...

δίπλα στη δουλειά έχουμε μια αποθήκη με είδη τροφίμων...

Μου βγαίνει 18€ αν κάνω χάμπουργκες με πατατούλα στα παιδάκια, αλλά στους μεγάλους μου φαίνεται φτωχό...τι λέτε ?

θα ήταν ωραίο τα παιδάκια να φάνε χαμπουργκερ και οι μεγάλοι σφολιατοειδή ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...