Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 ώρα πρίν, Angot είπε:

      ναι αλλά όσο περνάνε οι βδομαδες ειμαι πιο σίγουρη ! τώρα είμαι εκει που με ήθελε ο γιατρός υποτίθεται στις 30 ! και αντί να χαιρομαι περισσότερο νιώθω ότι μ φταίνε όλα! 

      @Angot μου ειμαι σε ίδια βδομάδα και αντίστοιχη διάθεση αλλά αυτό που μου φτιάχνει τη διάθεση είναι μικρές χαρες. Οπως μια βόλτα με το αμάξι ή να έρθουν να σε δουν οι φίλες σου ή το γεγονός οτι έπιασες ένα αρχικό στόχο(30 βδομάδες). Βήμα βήμα φτάνουμε όλο και πιο κοντά στο να συναντήσουμε τα μπεμπάκια μας και να "απελευθερωθούμε" από τα αγχη,τη κούραση,τα βάρη και τους πόνους της εγκυμοσύνης.

Μανούλες Νοεμβρίου 2024


Recommended Posts

1 hour ago, ΧρυσαΜ είπε:

Καλημέρα!!! 

Από πλοία τιμή και πάνω μπορείς να πεις κάτι στον υπέρηχο;

Νομίζω γύρω στις 6.000 βλέπεις σάκο και κοντά στις 10.000 καρδιακό παλμό. Νομίζω θα αργήσει αρκετά το ραντεβού μου με τον γιατρό, γύρω στις 7 εβδομάδες με βλεπω να πηγαίνω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 208
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 25 λεπτά , marpi91 είπε:

Νομίζω γύρω στις 6.000 βλέπεις σάκο και κοντά στις 10.000 καρδιακό παλμό. Νομίζω θα αργήσει αρκετά το ραντεβού μου με τον γιατρό, γύρω στις 7 εβδομάδες με βλεπω να πηγαίνω.

Στις 2000 βλέπεις κανονικά σάκο. Στις 6000 βλέπεις εμβρυϊκά στοιχεία Κ πάνω απτις 10000 ακούς Κ καρδούλα. Οπότε σε μια εβδομάδα περίπου μπορείς άνετα να πας στο γιατρό να δεις κυρίως αν είναι ενδομήτριο αν είναι καλός ο σάκος κτλ.  

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, marpi91 είπε:

Νομίζω γύρω στις 6.000 βλέπεις σάκο και κοντά στις 10.000 καρδιακό παλμό. Νομίζω θα αργήσει αρκετά το ραντεβού μου με τον γιατρό, γύρω στις 7 εβδομάδες με βλεπω να πηγαίνω.

Δε νομίζω σαν πολύ μού φαίνεται. Στην πρώτη "άτυχη" εγκυμοσύνη μου στις 3000 πήγαμε και είδαμε σάκο και ένα "νυχακι" μια γραμμουλα ίσα ίσα. Στις 7 εβδομάδες ή στις 8 ακούσαμε καρδούλα 

3 ώρες πρίν, Pepi88 είπε:

Οπότε μια χαρά με τον αντρουλη σου στην αναμονή !

Φυσικά και είναι κρίμα να μην μπορείς να χαρείς αλλά βγαίνει φυσικό τι να κάνουμε ...

Είμαστε όμως λίγο κουλ, από τη μία άγχος κι από την άλλη "δε βαριέσαι, θα δούμε τι θα γίνει" 😄 

Αλλά όντως δε γίνεται αλλιώς.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πριν σας απαντήσω, διάβασα στο θρεντ "τιμές χοριακης" που εχει πάνω πάνω ένα πινακάκι τις τιμές που έγραψα. Κι εμένα μου φάνηκαν υπερβολικές, αλλά σκέφτηκα πως για να είναι εδώ ως reference θα έχουν κάποια βάση..

anyway, εγώ πριν τις 7 εβδομάδες δεν νομίζω να πάω στον γυναικολόγο μου, πάντα εκεί κοντά με φωνάζει! Θα κάνω απλώς υπομονή και θα εύχομαι να είναι όλα καλά με το μικρακι, να αναπτύσσεται σωστά.

Από συμπτώματα, σήμερα ξεκίνησα να νιώθω το στήθος μου πάρα πολύ βαρύ. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , marpi91 είπε:

Εγώ πριν σας απαντήσω, διάβασα στο θρεντ "τιμές χοριακης" που εχει πάνω πάνω ένα πινακάκι τις τιμές που έγραψα. Κι εμένα μου φάνηκαν υπερβολικές, αλλά σκέφτηκα πως για να είναι εδώ ως reference θα έχουν κάποια βάση..

anyway, εγώ πριν τις 7 εβδομάδες δεν νομίζω να πάω στον γυναικολόγο μου, πάντα εκεί κοντά με φωνάζει! Θα κάνω απλώς υπομονή και θα εύχομαι να είναι όλα καλά με το μικρακι, να αναπτύσσεται σωστά.

Από συμπτώματα, σήμερα ξεκίνησα να νιώθω το στήθος μου πάρα πολύ βαρύ. 

Κανονικά πρέπει να σε δει τουλάχιστον στην επόμενη Δευτέρα ή έστω Παρασκευή  για να δει αν είναι ενδομήτριο αυτό είναι το σημαντικό γιατί αλλιώς είναι επικίνδυνο . Ο γιατρός πρέπει να ξέρει αν είναι ενδομήτριο ή εξωμήτριο για να είσαι ασφαλής . Μετά το πότε θα ακούσετε καρδιά δεν έχει πολύ σημασία . 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια εμείς προσπαθούσαμε 1μιση χρόνο.αυτο το μήνα μάθαμε ότι είχαμε κακό σπέρμα λόγω κρυψορχιας π αντιμετωπίστηκε καθυστερημενα κ μας πρότειναν να ψάχτουμε για εξωσωματική.εμεις είπαμε μέχρι να βρούμε τι θα κάνουμε να προσπαθήσουμε πιο εντατικά .πήραμε τεστ ωορρηξίας βρήκαμε τις γόνιμες μέρες κ είχαμε επαφές πρωί βράδυ .μετά την επαφή έβαζα ένα μαξιλάρι κάτω απ' τη μέση μου κ τα πόδια ψηλά.σκεφτηκα κάτι θα ξέραν οι παλιές ....Σήμερα μετά από 4 μέρες καθυστέρηση κ κάποια συμπτώματα είχαμε επιτέλους θετικό τεστακι κ δεν το πιστεύαμε.....άντε όλες μας με ένα γερα μωράκια!!!!!!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Giannoula92 είπε:

Κορίτσια εμείς προσπαθούσαμε 1μιση χρόνο.αυτο το μήνα μάθαμε ότι είχαμε κακό σπέρμα λόγω κρυψορχιας π αντιμετωπίστηκε καθυστερημενα κ μας πρότειναν να ψάχτουμε για εξωσωματική.εμεις είπαμε μέχρι να βρούμε τι θα κάνουμε να προσπαθήσουμε πιο εντατικά .πήραμε τεστ ωορρηξίας βρήκαμε τις γόνιμες μέρες κ είχαμε επαφές πρωί βράδυ .μετά την επαφή έβαζα ένα μαξιλάρι κάτω απ' τη μέση μου κ τα πόδια ψηλά.σκεφτηκα κάτι θα ξέραν οι παλιές ....Σήμερα μετά από 4 μέρες καθυστέρηση κ κάποια συμπτώματα είχαμε επιτέλους θετικό τεστακι κ δεν το πιστεύαμε.....άντε όλες μας με ένα γερα μωράκια!!!!!!

Δεν το πιστεύωωωω;!

Τι όμορφο νέο;; Με το καλό!!!! 

@marpi91 καλά το ίντερνετ υπερβάλλει πάντα. Ο,τι σού πει ο γιατρός σου εννοείται. Λογικά σε φωνάζει γύρω στις 6-7 εβδομάδες για να είναι πιο ξεκάθαρα τα εμβρυϊκά στοιχεία και για να ακούσετε καρδούλα. Αυτό που σού λέει η Λίνα έχει βάση ναι μεν, αλλά η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και ο κάθε γιατρός για να ακολουθεί μια μέθοδο κάτι ξέρει. Ίσως να θεωρεί ότι είναι καλή περίοδος τότε και για τσεκαρει ενδομητριο, και για να δει αν είναι εκτοπη και να την προλάβει εγκαίρως κι όλα τα άλλα. μπορεί να μη σε καλέσει 7η προς 8η, μπορεί να σε φωνάξει 6η προς 7η. Τώρα θα ξανακάνεις χοριακή; Όσο έχεις συμπτώματα να λες όλα καλά 🤣

Το βράδυ είχα μια τρομερή αϋπνία και έντονη δυσφορία στην κοιλιά μου χαμηλά. Δεν ξέρω αν ήταν η εγκυμοσύνη ή τα χάριμπο που έφαγα και με πείραξαν χαχα. Η αλήθεια είναι ότι και πάλι είχα ζωηρή μέρα, μόνο τα ασιδερωτα αν βάλεις που σιδέρωσα άντε γεια...

  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , ΧρυσαΜ είπε:

Δεν το πιστεύωωωω;!

Τι όμορφο νέο;; Με το καλό!!!! 

@marpi91 καλά το ίντερνετ υπερβάλλει πάντα. Ο,τι σού πει ο γιατρός σου εννοείται. Λογικά σε φωνάζει γύρω στις 6-7 εβδομάδες για να είναι πιο ξεκάθαρα τα εμβρυϊκά στοιχεία και για να ακούσετε καρδούλα. Αυτό που σού λέει η Λίνα έχει βάση ναι μεν, αλλά η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και ο κάθε γιατρός για να ακολουθεί μια μέθοδο κάτι ξέρει. Ίσως να θεωρεί ότι είναι καλή περίοδος τότε και για τσεκαρει ενδομητριο, και για να δει αν είναι εκτοπη και να την προλάβει εγκαίρως κι όλα τα άλλα. μπορεί να μη σε καλέσει 7η προς 8η, μπορεί να σε φωνάξει 6η προς 7η. Τώρα θα ξανακάνεις χοριακή; Όσο έχεις συμπτώματα να λες όλα καλά 🤣

Το βράδυ είχα μια τρομερή αϋπνία και έντονη δυσφορία στην κοιλιά μου χαμηλά. Δεν ξέρω αν ήταν η εγκυμοσύνη ή τα χάριμπο που έφαγα και με πείραξαν χαχα. Η αλήθεια είναι ότι και πάλι είχα ζωηρή μέρα, μόνο τα ασιδερωτα αν βάλεις που σιδέρωσα άντε γεια...

Μην μιλάς για ασιδερωτα έχει πόσες μέρες με κοιτάνε και τα κοιτάω 😂 μαρή έλα να μας σιδερωσεις έλεος πχια 😂μα  δεν εχω καθόλου ενέργεια θέλω μόνο να ξαπλώνω και έχω και το τρίχρονο λες και ντοπαρεται 🥴 τέλος πάντων αυτά να είναι τα προβλήματα !

@Giannoula92 καλώς ήρθες απίστευτο αυτό που σου συνέβη!!με το καλό όλα τα μωράκια μας !!

  • Χαχα 1

aDqFp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , Pepi88 είπε:

Μην μιλάς για ασιδερωτα έχει πόσες μέρες με κοιτάνε και τα κοιτάω 😂 μαρή έλα να μας σιδερωσεις έλεος πχια 😂μα  δεν εχω καθόλου ενέργεια θέλω μόνο να ξαπλώνω και έχω και το τρίχρονο λες και ντοπαρεται 🥴 τέλος πάντων αυτά να είναι τα προβλήματα !

@Giannoula92 καλώς ήρθες απίστευτο αυτό που σου συνέβη!!με το καλό όλα τα μωράκια μας !!

Ναι ένα τέτοιο πράγμα ρε παιδί μου.... Σιδέρωνα τρεις εβδομάδες τώρα μόνο ό,τι φορούσαν τα παιδιά εκείνη τη μέρα στο σχολείο.... αλλά δεν πήγαινε άλλο αφού δε φιλοτιμηθηκε ο άντρας μου, τα έκανα εγώ.. 

Άντε έρχεται η αυριανή. Τι ώρα έχεις γιατρό; Εγώ γύρω στις 7μιση 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αν συνεχίζει κανονικά η εγκυμοσύνη μου μετά το σημερινό, θα πάει μια χαρά. Περπάτημα από Ακρόπολη μέχρι Ζάππειο με τα μικρά, κυνήγι στο Ζάππειο και αρκετή ώρα αγκαλιά το μωρό μωρό, περπάτημα επιστροφής και σκάλες, σκούπισμα, σφουγγάρισμα, συμμάζεμα, πλυντήριο, μαγείρεμα στο σπίτι non stop.... Τώρα ξάπλωσα λίγο νιώθω ένα βάρος στην κοιλιά. Τι να σάς πω ρε παιδιά, δύο τρεις μέρες τώρα δε νιώθω καθόλου έγκυος, πληρώθηκα και κράτησα ένα ποσό στην άκρη μήπως και τελικά κάτι πάει στραβά και χρειαστώ απόξεση. Υπάρχει άλλη που να μην έχει καθόλου συμπτώματα και να πάνε όλα καλά;;; Νομίζω η @Pepi88 με καταλαβαίνει🤣 με συγχωρείτε βρε κορίτσια που λέω συνέχεια τα ίδια και τα ίδια.....

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 36 λεπτά , ΧρυσαΜ είπε:

Αν συνεχίζει κανονικά η εγκυμοσύνη μου μετά το σημερινό, θα πάει μια χαρά. Περπάτημα από Ακρόπολη μέχρι Ζάππειο με τα μικρά, κυνήγι στο Ζάππειο και αρκετή ώρα αγκαλιά το μωρό μωρό, περπάτημα επιστροφής και σκάλες, σκούπισμα, σφουγγάρισμα, συμμάζεμα, πλυντήριο, μαγείρεμα στο σπίτι non stop.... Τώρα ξάπλωσα λίγο νιώθω ένα βάρος στην κοιλιά. Τι να σάς πω ρε παιδιά, δύο τρεις μέρες τώρα δε νιώθω καθόλου έγκυος, πληρώθηκα και κράτησα ένα ποσό στην άκρη μήπως και τελικά κάτι πάει στραβά και χρειαστώ απόξεση. Υπάρχει άλλη που να μην έχει καθόλου συμπτώματα και να πάνε όλα καλά;;; Νομίζω η @Pepi88 με καταλαβαίνει🤣 με συγχωρείτε βρε κορίτσια που λέω συνέχεια τα ίδια και τα ίδια.....

Όλα θα είναι τέλεια, λόγω κούρασης νιώθεις το βάρος. Ξεκουράσου και θα δεις πως όλα είναι στο μυαλό σου..

 

10 ώρες πρίν, Giannoula92 είπε:

Κορίτσια εμείς προσπαθούσαμε 1μιση χρόνο.αυτο το μήνα μάθαμε ότι είχαμε κακό σπέρμα λόγω κρυψορχιας π αντιμετωπίστηκε καθυστερημενα κ μας πρότειναν να ψάχτουμε για εξωσωματική.εμεις είπαμε μέχρι να βρούμε τι θα κάνουμε να προσπαθήσουμε πιο εντατικά .πήραμε τεστ ωορρηξίας βρήκαμε τις γόνιμες μέρες κ είχαμε επαφές πρωί βράδυ .μετά την επαφή έβαζα ένα μαξιλάρι κάτω απ' τη μέση μου κ τα πόδια ψηλά.σκεφτηκα κάτι θα ξέραν οι παλιές ....Σήμερα μετά από 4 μέρες καθυστέρηση κ κάποια συμπτώματα είχαμε επιτέλους θετικό τεστακι κ δεν το πιστεύαμε.....άντε όλες μας με ένα γερα μωράκια!!!!!!

Αυτά είναι υπέροχα νέα. Συγχαρητήρια !!! Εύχομαι όλα να σας πάνε τέλεια.

 

Διαβάζω ότι λέτε για την καρδιά.

Εγώ άκουσα στις 6 εβδομάδες και 4 μέρες. Στην κόρη μου άκουσα 7 και κάτι. 


Ajd6p3.pngmsRrp2.png

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, ΧρυσαΜ είπε:

Ναι ένα τέτοιο πράγμα ρε παιδί μου.... Σιδέρωνα τρεις εβδομάδες τώρα μόνο ό,τι φορούσαν τα παιδιά εκείνη τη μέρα στο σχολείο.... αλλά δεν πήγαινε άλλο αφού δε φιλοτιμηθηκε ο άντρας μου, τα έκανα εγώ.. 

Άντε έρχεται η αυριανή. Τι ώρα έχεις γιατρό; Εγώ γύρω στις 7μιση 

Εγώ 6μιση ...μην αγχώνεσαι κάτι γίνεται με την φύση και όταν έχεις ήδη παιδιά σε προστατεύει όσο και να ξεπατωνεσαι..😂 τώρα για τα συμπτώματα τι να σου πω θρίλερ και εγώ μια έτσι μια αλλιώς...μόνο η βαρεμάρα είναι σταθερή θέλω μόνο να ξαπλώνω και να μην μιλάω σε άνθρωπο 😂

πρίν από 47 λεπτά , Ζαχαρωτο είπε:

Όλα θα είναι τέλεια, λόγω κούρασης νιώθεις το βάρος. Ξεκουράσου και θα δεις πως όλα είναι στο μυαλό σου..

 

Αυτά είναι υπέροχα νέα. Συγχαρητήρια !!! Εύχομαι όλα να σας πάνε τέλεια.

 

Διαβάζω ότι λέτε για την καρδιά.

Εγώ άκουσα στις 6 εβδομάδες και 4 μέρες. Στην κόρη μου άκουσα 7 και κάτι. 

Και εγώ στον γιο μου άκουσα 6+2 δεν ξέρω τι χοριακη είχα δεν είχα κάνει ούτε μια τότε ...

  • Χαχα 2

aDqFp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Pepi88 είπε:

Εγώ 6μιση ...μην αγχώνεσαι κάτι γίνεται με την φύση και όταν έχεις ήδη παιδιά σε προστατεύει όσο και να ξεπατωνεσαι..😂 τώρα για τα συμπτώματα τι να σου πω θρίλερ και εγώ μια έτσι μια αλλιώς...μόνο η βαρεμάρα είναι σταθερή θέλω μόνο να ξαπλώνω και να μην μιλάω σε άνθρωπο 😂

Και εγώ στον γιο μου άκουσα 6+2 δεν ξέρω τι χοριακη είχα δεν είχα κάνει ούτε μια τότε ...

Μακάρι... Αύριο θα δούμε!!!! Εν τω μεταξύ 4:30-5:00 τελειώνω, 6:00 θα πάρω τον γιο μου από τάε κβο ντο, να πάρω τα παιδιά να τα πάω στην πεθερά μου για να πάω στο γιατρό. Δεν ξέρω πώς θα βγει η αυριανή μέρα;;;

@Ζαχαρωτο τι είπε ο γιατρός;

Link to comment
Share on other sites

Αχ κορίτσια κι εμείς εδώ βάλαμε μια ταινία να δούμε και ξύπνησα τρεις ώρες μετά! Βυθίστηκα... Τέτοια κόπωση νιώθω! Ευτυχώς κοιμήθηκε και ο μικρός μας πολύ σήμερα, έκανε τη χάρη στη μανούλα να ξεκουραστεί!

Όσο για τα ασιδερωτα... Εγώ έχω χρόνια διαμάχη μαζί τους 😂 Πάντα τα αφήνω να μαζευτούν και μετά κάθομαι ένα 4ωρο μαζεμένο. Την Κυριακή, μια μέρα πριν μάθω για την εγκυμοσύνη μου, είχα σιδερωσει τουλάχιστον 6 πλυντήρια μαζεμένα! Τώρα μάλλον πρέπει πάλι να συμβιβαστώ με τα τσαλακωμενα ή να βρω μια κυρία να με βοηθάει 

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...