Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 10 ώρες πρίν, Eflenew είπε:

      Σήμερα είναι 9η ημέρα.. ήταν να κάνω αύριο χοριακη αλλά λόγω Κυριακής θα την κάνω Δευτέρα. Την προηγούμενη Παρασκευή εβαλα 2 βλαστοκυστες. Ξέρεις όμως τι με προβληματίζει? Ότι βγήκε τόσο αχνό 9η ημέρα...δεδομένου ότι κανονικά αύριο θα γινόταν η χοριακη θα έπρεπε να είχε πολύ πιο σκούρη γραμμή. Όχι τόσο αχνη μια μέρα πριν τη χοριακη...

      Καλημέρα! Πετάγομαι κι εγώ στη συζήτηση χωρίς να συμμετέχω ενεργά για να δώσω εμψύχωση... Κι εγώ την 9η μέρα έκανα τεστ και ήταν έτσι αχνή και τελικά έχω δίδυμα! Οπότε απόλαυσε το ότι ανιχνεύεται η χοριακή και μη σκας, όλα καλά θα πάνε! 🥰😇🥰😇

      • Μου αρέσει 1

catering....sos


athinais

Recommended Posts

Μέχρι τον Μάιο μπορείτε να το ψάξετε λίγο ακόμα πάντως. Δεν είναι όλες οι εκκλησίες έτσι. Εμάς δεν μας ζήτησαν τίποτα, στην κουμπάρα είπαν δώσε ό,τι θες και της έκοψαν απόδειξη κανονικά, για τη χρήση του προαυλίου δεν πληρώσαμε παρότι πήραμε ρεύμα από την εκκλησία, και επίσης μας έδωσαν τραπέζια και τραπεζομάντηλα.

Καλή ιδέα να πάτε σπίτι να ψήσετε, ειδικά αφού η βάφτιση είναι απόγευμα. Θα είναι και το μωρό πιο άνετο στο δικό του χώρο. Για τους καλεσμένους μπορείς να κάνεις ένα περιποιημένο κέρασμα γλυκό ή παγωτό. Αν θες σκέψου να σερβίρεις κι ένα ποτό για το καλό. Ειδικά αν έχετε κανένα σπιτικό λικέρ νομίζω θα είναι πολύ ωραίο. Για τα παιδιά μπορείς να έχεις χυμούς σε κουτάκια.

Άλλωστε 6 η ώρα που θα τελειώσει η βάφτιση δεν είναι ώρα φαγητού για να πεις ότι θα περιμένουν να τους ταΐσεις :D


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι..στο πατρικο μου θα ψησουμε βεβαια,οχι στο δικο μας σπιτι, γιατι εμεις μενουμε λογω δουλειας σε νησι,αλλα η βαπτιση θα γινει στην Αθηνα οπου μεγαλωσαμε και ειναι κ ολοι οι συγγενεις/φιλοι μας..αλλα υπαρχει κ αυλη εξω απο το σπιτι,ανοιξη θα ειναι,οποτε νομιζω μια χαρα θα ειμαστε..ετσι κ αλλιως οσοι θα ρθουν σπιτι, θα ειναι δικα μας ατομα(γονεις,αδελφια κ.λ.π.) οποτε δεν παιζει θεμα "εξυπηρετησης καλεσμενων" κ.λ.π

Τωρα για τους υπολοιπους που θα ειναι στην εκκλησια μονο, σκεφτηκα και εγω κατι τετοιο..να εχουμε ενα τραπεζι με μπομπονιερες και αλλο ενα με γλυκα και καποιο λικερ ή χυμο..οντως 5 το απογευμα δεν ειναι και ωρα φαγητου αλλωστε..

Απλα σχολιασα το ολο θεμα, για να καταληξω οτι ενω σκεφτηκα να κανω catering (και στην τελικη δουλεια θα επαιρναν!) με απετρεψε η σχεση τιμής-παροχων που προσφερουν..Προσωπικα-γνωμη μου παντα- όταν με τα ιδια χρηματα ο αλλος σου προσφερει κανονικο μενου με φαγητο,καθιστοι ολοι και μουσικη, δεν αξιζουν αυτα που προσφερει το catering(για ενα κερασμα) με τα ιδια λεφτα..


6L9mp2.png

IPZnp2.png

Link to comment
Share on other sites

To catering το πληρώνεις παραπάνω επειδή έρχονται αυτοί σε σένα αντί να πας εσύ σε αυτούς. Δηλαδή δεν είναι το φαγητό που κοστίζει περισσότερο, αλλά η μεταφορά του - μαζί με ψυγεία, θερμαντήρες, πιάτα, ποτήρια, μαχαιροπήρουνα, τέντες, τραπέζια, ροτόντες στήριξης, τραπεζομάντηλα, γλαστράκια και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο. Συν το στήσιμο-ξεστήσιμο, καθάρισμα, πακετάρισμα. Ενώ όταν πας σε μια ταβέρνα, δεν πληρώνεις (ή πληρώνεις ελάχιστα) για το κόστος των εγκαταστάσεων. Μπορούν να σε χρεώσουν μόνο το κόστος του φαγητού κι έτσι ρίχνουν τις τιμές.

To catering συμφέρει οικονομικά μόνο για ένα κέρασμα. Δηλαδή φέρνεις έναν παγωτατζή και με 500 ευρώ κερνάς 200 άτομα. Αλλά αν πεις ότι σερβίρεις φαγητό, σίγουρα βγαίνει ακριβότερο από το εστιατόριο και συμφέρει μόνο σε περίπτωση που δεν έχεις εναλλακτικές.

Στο προκείμενο τώρα: μπορείς να πάρεις διάφορα γλυκά που δεν θέλουν ψυγείο και να τα βάλεις σε τραπέζι κεράσματος. Για παράδειγμα αμυγδαλωτά που μπορείς να βάλεις σε μεγάλες γυάλες και είναι πολύ όμορφα και σαν διακόσμηση. Ή αν έχετε στο νησί κάποιο ιδιαίτερο γλυκό, μαντολάτο ή τυλιχτό ή κάτι τέτοιο, μπορείς να φέρεις από εκεί ώστε να είναι κάτι διαφορετικό.

Γενικά άμα το ψάξεις πιστεύω πως μπορείς να κάνεις εφετζίδικα πράγματα χωρίς πολλά έξοδα :)


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς πήγαμε σε μαγαζί στην Πάρνηθος που έχει εκεί πολλά μαζεμένα 12 ευρώ το άτομο(ήταν η τιμή σε αρκετά) με ποτά μέσα ορεκτικά ανά 4 άτομα και κυρίως επιλογή από μπριζόλα, φιλέτο κοτόπουλο και μπιφτέκι.

Επίσης πρόσφατα πήγα σε βάφτιση σε αυτό το μαγαζί "Το κοράλλι" 12 ευρώ επίσης έχει και παιδότοπο μέσα με φύλαξη και έδινε πατάτες, σαλάτα, τζατζίκι, σαγανάκι, μπεκρή μεζέ, λουκάνικο ανά 4 άτομα και επιλογή κυρίως από μπριζόλα, μπιφτέκι ή κοτόπουλο με τα ποτά επίσης μέσα.Εμένα προσωπικά σαν καλεσμένη με κάλυψε πλήρως και το μεγαλύτερο συν του ο παιδότοπος πρώτη φορά σε τέτοια εκδήλωση κάθισα και μίλησα σαν άνθρωπος και έφαγα μαζί με τον άντρα μου και τα παιδιά περάσαν καλά και παίξανε με την ψυχή τους.


PiB4p3.png y5drp3.png Z9IAp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι καλα λες...μπορει να βρω σε γλυκο να φερω και κατι απο εδω..που να μην το εχει δοκιμασει και πολυς κοσμος..Αλλα πρεπει να παρω τηλ στην εκκλησια να ρωτησω αν θα μας δωσουν 2 τραπεζια αντι για ενα (που δινουν για τις μπομπονιερες) μη βρεθουμε κ προ εκπληξεων τελευταια στιγμη.. και γενικα αν επιτρεπουν να κανουμε κατι τετοιο..έχουμε και αυτο!!

Αυτο το μαγαζι που ελεγα εγω ειναι στο Πέραμα, "στροφή" λεγεται.Λεπτομερειες δεν θυμαμαι απο το μενου γιατι ειχε παει ο πατερας μου και ρωτησε πριν αρκετο καιρο (λογω του οτι εμεις δεν ειμαστε στην Αθηνα)αλλα επειδη τους ξερει κιολας τους ιδιοκτητες..Αλλα θυμαμαι οτι μας ειπε 13 Ε το ατομο,με τραπεζια σε ανοιχτο χωρο απ'εξω απο το μαγαζι, σαλατες, ορεκτικο ανα 4 ατομα και ποτα και παλι διαλεγες απο 2 ή 3 ειδη για το κυριως πιατο..Νομιζω ειχε ανα 4 ατομα και τζατζικι/τυροκαυτερη-αν θυμαμαι καλα..και θα επαιζαν και καποιοι μουσικη,ρεμπετικα..Αυτα!


6L9mp2.png

IPZnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι καλα λες...μπορει να βρω σε γλυκο να φερω και κατι απο εδω..που να μην το εχει δοκιμασει και πολυς κοσμος..

Ναι, ωραία θα είναι. Αν βρεις κάτι τυλιχτό όχι σιροπιαστό (κάτι σε μαντολάτο ας πούμε) μπορείς και να το συνδιάσεις με την μπουμπουνιέρα, να το πάρουν δηλαδή για το σπίτι.

Xanp, ΠΟΛΥ ωραίο φαίνεται Το Κοράλλι!


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Εμάς μας άρεσε και το έχουμε καθιερώσει για φαγητό μιας και περνάμε όλοι καλά και ας είναι και μακριά μας.Αν κάποια άλλη ξέρει τέτοιου είδους μαγαζί με παιδότοπο δηλαδή μέσα ας το πει μας ενδιαφέρει.


PiB4p3.png y5drp3.png Z9IAp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ακούσει για κάτι παρόμοιο, πάντως Το Κοράλλι το βάζω στα υπόψην!


The views expressed in this post are solely those of the author and do not necessarily represent the views of the citizens of the UK as a whole, nor can they be attributed to the UK government or any other government agency.

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...