Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

• πρίν από 10 λεπτά , Vxatz είπε:

@Kiddoσε ευχαριστω για την απάντηση σου. Έχω πάει στην γνωστή αιματολόγο έχω την μετάλλαξη Leiden αλλά δεν σχετίζεται με αποβολές, παρόλα αυτά έπαιρνα αντιπηπτικη αγωγή και κορτιζόνη για καταστολή αν κ δεν βρέθηκε αυτοάνοσο. Έχω θυρεοειδέκτομη όποτε παίρνω καθημερινά t4 και με παρακολουθεί ενδοκρινολόγος χρονια. Όλες οι κυήσεις ήταν αυτόματη αποβολη, σε καμία δεν ειχα αιμορραγία. Όσον αφορά το σπερμα επέμενα παρά πολυ να το ελέγξουμε πριν την γονιμοποίηση αλλά ο γιατρός και οι εμβρυολογοι επέμεναν ότι είναι πολυ καλό διοτι γονιμοποιουσε σχεδόν όλα τα ωάρια που έγιναν βλαστοκυστες άριστες. Ο σύζυγος 33 ετών.  Για να καταλάβεις από τα 12 ωάρια της δότριας τα 9 ήταν ώριμα και τα 7 έγιναν βλαστοκυστες. Όπως κ να έχει δυστυχως δεν μπορώ να κάνω κάτι όσον αφορά το σπερμα γιατί έχω έμβρυα στην κατάψυξη. Έκανα απόξεση την προηγούμενη εβδομάδα κ το στείλαμε για έλεγχο για να έχουμε μια απάντηση. Έχω κάνει υστεροσκοπηση και ήταν καθαρή.
      Ο γιατρος μου δεν πιστεύει στο μικρωβιωμα της μήτρας θεωρεί πως είναι σε ερευνητικό στάδιο και δεν το προτείνει , θεωρει πεταμένα λεφτά και χάσιμο χρόνου. 
      Εννοειτε πως δεν με κάλυψαν οι απαντήσεις του και δεν πιστεύω ότι ήταν τυχαίο γεγονός. Όταν μια κατάσταση επαναλαμβάνεται υπάρχει κάποιο πρόβλημα. 

Όταν λες αυτόματη αποβολή;; Σταματούσαν οι καρδούλες τους; Αν είναι έτσι τότε συνήθως είναι στο έμβρυο..

Γνωστή αιματολογο;; Της Αθήνας ή της Θεσσαλονίκης;! Γιατί εμένα "λάθος" βγάλανε δύο διαφορετικοί γιατροί την γνωστή αιματολογο της Αθήνας, το χειρότερο είναι ότι τη ξέρουν προσωπικά και οι ίδιες οι γιατροί που πήγα και απορούσαν πως της "ξέφυγε"! Προσωπικά έχασα την εμπιστοσύνη μου και επειδή μου έδωσε οδηγίες ανάλογες δεν πήρα ούτε τη κορτιζόνη ούτε το salospir τότε που μου έδινε ο εξωσωματικος(όχι ότι θα με κάλυπταν αλλά έστω αυτό..!).. εγώ πλέον δεν πάω πουθενά χωρίς δεύτερη γνώμη και ας είναι 50-60€ πχ πεταμένα λεφτά.. παρεπιπτόντως αν υπάρχει αυτοάνοσο (όπως στη περίπτωση μου) η κορτιζόνη που δίνουν στην εξωσωματική δεν αρκεί πχ..! Τα φάρμακα που δίνουν στην εξωσωματική μπορεί να καλύπτουν ως ένα βαθμό αλλά αν υπάρχει συγκεκριμένο πρόβλημα πρέπει να υπάρχει ανάλογη τροποποίηση του πρωτοκόλλου με εξατομικευμένη αγωγή με βάση τις ανάγκες του οργανισμού για να μπορέσει να στηρίξει μια κύηση! 

Το ότι έχετε έτοιμες βλαστοκυστες είναι καλό και έχεις δίκιο σε αυτή τη φάση δώρον αδωρον να ελέγξετε το σπέρμα.. αυτά βέβαια τα ελέγχουμε εξαρχής!! Εννοείτε κλασικά δεν δίνουν καμία σημασία και ευθύνη στο σπέρμα και στον άντρα αλλά το ότι είναι 33 δεν μου λέει απολύτως τίποτα!! Το οξειδωτικό στρες, ο κατακερματισμός, τα μικρόβια κτλ επηρεάζουν είτε είσαι 23 είτε 63!! Φυσικά όσο μεγαλώνει ο άντρας φθίνει και η γονιμότητα του όπως ακριβώς και στη γυναίκα αλλά αυτά που σου αναφέρω σχετίζονται με το τρόπο ζωής, τη διατροφή τις συνθήκες εργασίας και τόσα τόσα ακόμα!! Πχ ο υψηλός κατακερματισμός κατηγορείται για αποβολές..! Όταν λοιπόν φεύγει από τη μέση ο παράγοντας "ποιότητα" ωαρίων όλα τα υπόλοιπα πρέπει να ξεψαχνιζονται!! Πόσο μάλλον όταν αυτή η προσπάθεια κοστίζει 5.000 πάνω κάτω..!! Δεν ευθυνεστε εσείς φυσικά πουθενά σε αυτό.. όπως και όλα τα ζευγάρια που προχωρούν σε εξωσωματική με δωρεά ή χωρίς, εμπιστεύονται τους γιατρούς να τους κατευθύνουν ανάλογα.. δυστυχώς δύσκολα βλέπουμε να συμβαίνει αυτό..

Καταλαβαίνω ότι έχεις συγκεκριμένη ενδοκρινολόγο που εμπιστεύεσαι λόγο του θυρεοειδή αλλά χρειαζόμαστε ενδοκρινολόγο αναπαραγωγής που να έχει εξειδίκευση στις ορμόνες αυτές.. δεν γνωρίζω τη γιατρό σου ούτε αμφισβητώ τις γνώσεις της επί του θέματος, απλά να το ψάξεις για να είσαι σίγουρη... Κυρίως το ζάχαρο κατηγορείται για αποβολές οπότε εκεί θα εστιαζα και στις βιταμίνες, αν είναι καλυμμένος ο οργανισμός σου όπως βιταμίνη D, B12, φολικό κτλ κτλ..

Τέλος εγώ θα έκανα ένα ακόμα ραντεβού με έναν δεύτερο εξωσωματικο ίσα για να πάρω μια δεύτερη γνώμη ως προς το τρόπο προσέγγισης και τι θα είχε να προτείνει από εξετάσεις κτλ.. άσχετα με το αν θα προχωρούσα με τον γιατρό που ήδη έχω ή όχι.. απλά για να δω τι άλλο μπορεί να ακούσω..

Ελπίζω να βοήθησα λίγο..

Οδηγίες & tutorials

Recommended Posts

Για να βοηθήσουμε τις γυναίκες που έχουν μια καλή επιχειρηματική ιδέα, αλλά δεν έχουν γνώση κάποιων βασικών διαδικασιών:

Ας συγκεντρώσουμε υλικό, που να απαντά σε κάποια βασικά ερωτήματα

(τα γράφω στην σειρά τυχαία ότι μου έρχεται, αν μπορείτε συμπληρώστε βασικά ερωτήματα που θα ήταν καλό να απαντηθούν,

και μετά σιγά σιγά ένα ένα τα καλύπτουμε)

τι να προσέξει μια νέα γυναίκα επιχειρηματίας?

πότε πρέπει να δημιουργήσει μια επιχείριση και να κάνει έναρξη εργασιών?

πώς κόβεται ένα τιμολόγιο?

πώς συμπληρώνονται κάποια βασικά έντυπα?

Ο νόμος τι επιτρέπει προ της δημιουργίας επιχείρισης? (για γυναίκες που πωλούν προιόντα χειροποίητα πχ)

Τι δικαιολογητικά χρειάζονται για να ανοίξει μια γυναίκα μια επιχείριση με το λιγότερο δυνατό κόστος,

και μετά, τι υποχρεώσεις έχει?

τι μπορεί απο όλα αυτά να γίνει απο το σπίτι.

Επεξεργάστηκαν by Μαρια Στυλιανακη

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic  το 2012 !!...  Επιτέλους, φυσικά επίσης καθυστερημένα, ξεκινήσαμε και τα  instagram https://www.instagram.com/marybluestyl/  & φυσικα και εδώ https://www.instagram.com/parents.org.gr  &  https://www.instagram.com/parentscafe.gr/ Follow us there too :-) 

Διαφημίσεις

καλησπερα και συγχαρητηρια για τα θεματα που καθε φορα προσεγγιζετε με μοναδικο τροπο...νομιζω ειναι ολα σωστα αυτα που αναφερατε αλλα πρωτα χρειαζεται μια ερευνα αγορας...για το ποσο εμπορευσιμη ειναι μια περιοχη και ποιο ειδος επιχειρησης θα μπορουσε να ηταν κερδοφορο...

Δε φαντάζεστε πόσο χάρηκα που είδα ότι γίνεται άνοιγμα τέτοιου θέματος. Έπεσε σαν μάννα εξ ουρανού για μένα τη στιγμή που ήθελα πολύ να βρω τρόπο να δημιουργήσω δική μου επιχείρηση κυρίως μέσω internet. Περιμένω με ανυπομονησία να δώσετε τα φώτα σας.

Λοιπόν, να μαι και γω εδώ.

Ομολογουμένως κάτι που δε περίμενα ποτέ.

Εχω κάνει την έρευνα αγοράς μου, ξέρω σε τι δύσβατα μονοπάτια σκοπεύω να μπω -αν το τολμήσω τελικά, είμαι σε στάδιο συλλογής πληροφοριών και ψαξιματος-, αλλά για το παιδί μου όλα!

Φίλη Eviri από τα ξένα, και συ τα ίδια???;)

DWyVp1.png30b2p1.pngcekS.png

Τα thavmatakia μας και μεις!

Διαφημίσεις

Ηoney αυτό θα γίνει όταν έρθω Ελλάδα γιατί εδώ που είμαι αν περιμένω να κάνω δουλειά και μάλιστα να χρησιμοποιήσω και υπηρεσίες του ταχυδρομείου σώθηκα. Δυστυχώς λόγω της δυσκολίας της χώρας δεν υπάρχει η δυνατότητα αυτή.

• 1 month later...

Πολύ ωραίο θέμα, Πρώτα πρέπει οπώς δίποτε να γίνει μια έρευνα αγοράς, και

μετά ενα κάλο business plan.

Οταν φτιάχνεις χειροποιήτα μπορεί να τα πουλήσεις απο το σπιτι χρησημοποιόντας facebook και blogs.

Eviri απο πού είσαι ?

:)

koukmak μέχρι τώρα είναι καλά. Βέβαια η ζωή είναι εντελώς διαφορετική από την Ευρώπη κι έχει πολλές δυσκολίες και απαγορεύσεις. Αλλά εγώ καταφέρνω να περνάω καλά και σ' αυτό με βοηθάει το γεγονός ότι βρίσκομαι ανάμεσα σε έλληνες και ότι γεμίζω τη μέρα μου με πολλές ασχολίες.

Διαφημίσεις

• 11 months later...
Πολύ ωραίο θέμα, Πρώτα πρέπει οπώς δίποτε να γίνει μια έρευνα αγοράς, και

μετά ενα κάλο business plan.

Οταν φτιάχνεις χειροποιήτα μπορεί να τα πουλήσεις απο το σπιτι χρησημοποιόντας facebook και blogs.

Eviri απο πού είσαι ?

:)

Φτιάχνω διάφορα χειροποίητα πράγματα και σκέφτομαι να τα πουλάω.

Ομως τι γίνεται με εφορίες κλπ?

Για να πουλήσεις μέσω ιντερνετ πρέπει να κάνεις έναρξη στην εφορία?

Καλησπέρα,

και εγώ έμενα Σαουδική Αραβία έξι χρόνια,μήπως γνωριζόμαστε?

Ωπ!!!!!!!!! Λες να σε έχω δει από κοντά; Αλλά πάλι, δεν έχω γνωρίσει καμμιά γυναίκα με το όνομα Δανάη (εκτός αν το nickname σου δεν είναι το δικό σου όνομα). Ποιες χρονιές βρισκόσουν εκεί; Εγώ ήμουν από το 2007 και γύρισα το καλοκαίρι 2010.

Διαφημίσεις

• Δημιουργία νέου...