Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 7 ώρες πρίν, Faith22 είπε:

       

      Χθες είχα υπέρηχο κ είναι όλα καλά.Ειμαι στην 25η εβδομάδα κ με έχει ενημερωσει η μαία ότι δεν είναι συστηματικές οι κινήσεις των εμβρύων αυτή την εβδομάδα.Χθες αυτό δεν το συζήτησα καθόλου με τον γιατρό.Εγω όμως τα νιώθω κάθε μέρα κ σήμερα από το πρωί δεν τα είχα νιώσει κ είχε πάει 3 το μεσημέρι.Η ξαδέρφη μου πριν 3 εβδομάδες έχασε το μωρο της στις 33 εβδομάδες.Δεν το ένιωσε μια μέρα κ τελικά είχε ενδομητρίο θάνατο.Το αναφέρω για να καταλάβετε λίγο την ψυχολογία μου,θέλω δεν θέλω είναι κάτι που το σκέφτομαι κάθε μέρα.Η μαία μου το ξέρει.Στελνω λοιπόν το μεσημέρι ότι δεν έχω νιώσει τα μωρά χωρίς να της πω καλησπέρα,ήμουν στο κρεβάτι όλο το πρωί ζουμπωντας την κοιλιά μου κ ενώ ήθελα μόνο ένα μην ανησυχείς μου απαντά ότι "κακώς δεν ρώτησες τον γιατρό,είπαμε μετράμε μετά τις 32 εβδομάδες κ παρεπιπτόντως καλησπέρα τάδε" κ της απάντησα "ναι κακώς δεν ρώτησα τον γιατρό κ ρωτάω εσένα.Δεν βλάπτει λίγο ενσυναίσθηση που κ που.Καλησπερα".Απάντησα έτσι γιατί ένιωσα ειρωνεία.Λαθος μου,το ξέρω.Μου απάντησε κ εκεινη πάλι αλλα το άφησα εκεί.Δεν ξανααπαντησα.Δεν ήθελα να το συνεχίσω.

      Κ τώρα το βράδυ μου έστειλε ο γιατρός μήνυμα ότι αν δεν με καλύπτουν,να κάνω τις επιλογές μου,εννοώντας ότι μπορώ να φύγω κ να αλλάξω γιατρό,μαζί με ένα κατεβατο.

      Αυτό με πείραξε παρά πολύ.Ενιωσα ότι με διώχνει.

      Ξέρω ότι είμαι παράλογη,εκφραστείτε ελεύθερα.

       

       

      Δεν ξέρω ποιος γιατρός είναι,δεν έχει καμία μα καμία σημασία,δεν πα να είναι και ο ντοκτορ Χάουζ?Η συμπεριφορά του είναι ανεπίτρεπτη!Και ασφαλώς δεν είσαι καθόλου παράλογη.Τι πάει να πει μιλάς με τη μαία του? Τι πράγματα είναι αυτά ρε συ?Το έχω διαβάσει πολλές φορές εδώ μέσα,να ψάχνουν το γιατρό και να μιλάνε με τις μαίες. Γιατρό πληρώνεις η μαία?Αν δεν έχει χρόνο ο τύπος, τότε να αναλαμβάνει όσες προλαβαίνει και όχι να στέλνει τις γυναίκες στις μαίες.Και να σου μιλάνε και άσχημα,ενώ γνωρίζουν ότι βρίσκεσαι σε προχωρημένη εγκυμοσύνη..Ο,τι να ναι..Κορίτσι μου,αλλαξε γιατρό σήμερα κιόλας.Υπαρχει σίγουρα κάποιος εξαιρετικός επιστήμονας ο οποίος θα μπορεί να σε αναλάβει,θα σου μιλαει σαν άνθρωπος και δεν θα σε στέλνει στις μαίες! Πες σε ποια πόλη βρίσκεσαι για να σε βοηθήσουμε

Μανούλες Ιουνίου 2014!!


mommyart

Recommended Posts

Rania, κοριτσακι, μεγαλη ταραχη.

Ελπιζω να ειναι αυτο που λεει η mardo, να το ειπαν για να μην ταραχτεις.. υποψιαζομαι ομως οτι το ειπε αυτος που προκαλεσε το ατυχημα... δε θελω φυσικα να πιστεψω οτι τοειπαν αυτοι που ηταν τα "θυματα"...

Τι εγινε με την εγκυουλα τελικα;

ΦΦιλακι κ αγκαλιτσα :*

Το κορίτσι βγαίνει σήμερα απο το ΚΑΤ με ράμματα στο κεφάλι και το πόδι δεμένο. ΤΟ μωρό έμαθα ότι είναι μια χαρα. Αυτοί πο το είπαν ειναι δυστυχώς άνθρωποι που σκέφτομαι μόνιμα έτσι και δυστυχώς ανήκουν στο στενό οικογενειακό μου περιβάλλον.


T6HZp2.png

ifiLp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μια απο τα ιδια για το.βαρος.

Αλλα για πες μου..πως εσυ 28 και εβδομαδων εισαι 7 μηνων κ εγω 30.και ειμαι στον 7ο; ( αρα 6 μηνων και;)

Μια απ τις δυο μετραει λαθος να υποθεσω... μηπως ειμαι εγω;

Αλοβεσακι έχεις χάσει επεισόδιο! 7 μηνών είσαι! Μπαίνεις η έχεις μπει ήδη στον 8ο!!!!


APaXp3.png

Ptg7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Μια απο τα ιδια για το.βαρος.

Αλλα για πες μου..πως εσυ 28 και εβδομαδων εισαι 7 μηνων κ εγω 30.και ειμαι στον 7ο; ( αρα 6 μηνων και;)

Μια απ τις δυο μετραει λαθος να υποθεσω... μηπως ειμαι εγω;

Αλοβεσάκι μου στον 7ο είμαστε όλες. Είσαι επτάμιση μηνών. Αφου στον 9ο γεννάμε.

Εγώ που διάβαζα, βέβαια μπορεί να ειμαι και λάθος

7ος = 27-32 βδομάδες

8ος = 32-36

9ος = 36-40

Υπολογίζουν δηλ οτι παίρνουμε ολο τον 9ο.

Αφου η εγκυμοσύνη είναι 40 βδομάδες ουσιαστικά ειναι 10 μήνες και όχι εννιά για αυτό τα υπολογίζουν έτσι. Ποιος καλέ σου είπε οτι είσαι 6 μηνών και κάτι με 30 βδομάδες εγκυμοσύνης?

Μπορεί βέβαια να κάνω εγώ λάθος αλλά το είχα μεγάλη περιέργεια και το έψαξα ΄σε πολλά σαιτ.


T6HZp2.png

ifiLp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αλοβεσάκι μου στον 7ο είμαστε όλες. Είσαι επτάμιση μηνών. Αφου στον 9ο γεννάμε.

Εγώ που διάβαζα, βέβαια μπορεί να ειμαι και λάθος

7ος = 27-32 βδομάδες

8ος = 32-36

9ος = 36-40

Υπολογίζουν δηλ οτι παίρνουμε ολο τον 9ο.

Αφου η εγκυμοσύνη είναι 40 βδομάδες ουσιαστικά ειναι 10 μήνες και όχι εννιά για αυτό τα υπολογίζουν έτσι. Ποιος καλέ σου είπε οτι είσαι 6 μηνών και κάτι με 30 βδομάδες εγκυμοσύνης?

Μπορεί βέβαια να κάνω εγώ λάθος αλλά το είχα μεγάλη περιέργεια και το έψαξα ΄σε πολλά σαιτ.

Ειναι λιγο μπέρδεμα με τις εβδομάδες... Εγώ το πάω με την ΠΗΤ και λέω ότι τώρα είμαι στον 7ο, 26 του μήνα θα λέω ότι μπήκα στον 8ο, γι'αυτο και αρχες με τέλη μαϊου ανάλογα η καθε μια θα λέμε ότι μπήκαμε στο μήνα μας, στον 9ο δηλαδή...


APaXp3.png

Ptg7p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειναι λιγο μπέρδεμα με τις εβδομάδες... Εγώ το πάω με την ΠΗΤ και λέω ότι τώρα είμαι στον 7ο, 26 του μήνα θα λέω ότι μπήκα στον 8ο, γι'αυτο και αρχες με τέλη μαϊου ανάλογα η καθε μια θα λέμε ότι μπήκαμε στο μήνα μας, στον 9ο δηλαδή...

Έτσι μετράνε κανονικά βάση ΠΗΤ!!! Βέβαια οι γιατροί περισσότερο εμπιστεύονται τις εβδομάδες πχ εμένα ο ντοκ μου ποτέ δε μ χει πει για μήνα κλπ αλλά και γω 28/5 μπαίνω στο μήνα μου!!!!!


AXrRp3.pngFYZzp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια καλημέρα!!!

καταρχήν να πω περαστικά στο thokaki και γρήγορα σπιτάκι του, πολύ χάρηκα που μας ενημέρωσες για την εξέλιξη σου!

Λοιπόν χθες είχαμε ντοκ, αρχικά ψιλό εκνευρίστηκα μπορώ να πω, διότι περίμενα να είχε πάρει ο ίδιος τα αποτελέσματα των εξετάσεων μου από το μαιευτήριο όπου και πήγα για καμπύλη , γενική κλπ. όμως δεν τα πήρε (έλεος) τεσπα!! πήρε τηλέφωνο επιτόπου και ενημερώθηκε για τις τιμές (τις οποίες δεν γνωρίζω ακόμα θα περάσει ο αντρούλης μου εν τέλη να πάρει) και ήταν όλα όπως μας είπε super! όποτε έμεινα σε αυτό και δεν ρώτησα κάτι περαιτέρω. μόλις πάρω στα χέρια μου τα αποτελέσματα θα σας τα πω..

Στη συνέχεια περάσαμε στο επίπονο θέμα των κιλών που έχω πάρει +12 παναγία μου λέω μόλις το βλέπω.. ευτυχώς δεν είπε κάτι .. μόνο να προσέχω αυτές τις μέρες του πάσχα και να μην πέσω με τα μούτρα στο φαγητό...

Τέλος περάσαμε να δούμε το αντράκι μας το οποίο ήταν ιδιαίτερα κινητικό!! όλα καλά από κιλάκια είναι 1730 και είμαι 29 εβδομάδων, μήπως είναι πολλά βρε κορίτσια? Μας είπε οτι είναι άνω των φυσιολογικών ορίων και πως θα γεννηθεί μεγάλο μωράκι! τα φυσιολογικά επίπεδα μας είπε για την εβδομάδα αυτή είναι 1300-1400. Τέλος πάντων αφού είναι όλα καλά και δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας, το διασκεδάζω! θα έχω μπόλικα μπουτάκια όταν γεννηθεί για να τσιμπάω!!!

Α!! Μου έδωσε και το χαρτί για τη δουλειά μου με την ΠΗΤ μου είπε ότι λόγω του ότι είναι συμβεβλημένος με το ΙΚΑ , ότι ενδέχεται να μην χρειαστεί να πάω στο ΙΚΑ και στη βεβαίωση μου έβαλε σφραγίδα του που λέει ότι είναι συμβεβλημένος με ΕΟΠΥ και πως ο εργοδότης θα μου δώσει μια υπεύθυνη δήλωση να συμπληρώσω, καθώς και την διακοπή και στη συνέχεια θα το πάω στο ικα και αυτό είναι όλο. Τώρα θα ρωτήσω και στη δουλειά μου σήμερα και θα σας πω!

Και το καλύτερο.. είναι Παρασκευή σήμερα!!!!!!!! Αχ πως αλλάζει η διάθεσή μου βρε κορίτσια.. δε λέγεται!!!!8)8):cool::-D:-D

Link to comment
Share on other sites

myheart ΠΗΤ 06/06 ΔΙΔΥΜΑ

chri ΠΗΤ 06/06

REVITHOULIS ΠΗΤ 06/06

mpempoulaki ΠΗΤ 07/06

jend ΠΗΤ 08/06

XELONITSA1984 ΠΗΤ 10/6

fuego7 ΠΗΤ 12/6

dimitra00 ΠΗΤ 14/6

mardo ΠΗΤ 17/06

alovesa ΠΗΤ 18/6

zottepyjama ΠΗΤ 20/06

ioanna-dimitris ΠΗΤ 22/6

medoussaki ΠΗΤ 22/06

Rania2810 ΠΗΤ 22/06

Dorita_87 ΠΗΤ 26/06

xaroula22 ΠΗΤ 26/06

thokos ΠΗΤ 27/06

moody ΠΗΤ 28/06

mommyart ΠΗΤ 29/06

angelina_x μας εχείς πει ΠΗΤ και φύλο;


APaXp3.png

Ptg7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια καλημέρα!!!

καταρχήν να πω περαστικά στο thokaki και γρήγορα σπιτάκι του, πολύ χάρηκα που μας ενημέρωσες για την εξέλιξη σου!

Λοιπόν χθες είχαμε ντοκ, αρχικά ψιλό εκνευρίστηκα μπορώ να πω, διότι περίμενα να είχε πάρει ο ίδιος τα αποτελέσματα των εξετάσεων μου από το μαιευτήριο όπου και πήγα για καμπύλη , γενική κλπ. όμως δεν τα πήρε (έλεος) τεσπα!! πήρε τηλέφωνο επιτόπου και ενημερώθηκε για τις τιμές (τις οποίες δεν γνωρίζω ακόμα θα περάσει ο αντρούλης μου εν τέλη να πάρει) και ήταν όλα όπως μας είπε super! όποτε έμεινα σε αυτό και δεν ρώτησα κάτι περαιτέρω. μόλις πάρω στα χέρια μου τα αποτελέσματα θα σας τα πω..

Στη συνέχεια περάσαμε στο επίπονο θέμα των κιλών που έχω πάρει +12 παναγία μου λέω μόλις το βλέπω.. ευτυχώς δεν είπε κάτι .. μόνο να προσέχω αυτές τις μέρες του πάσχα και να μην πέσω με τα μούτρα στο φαγητό...

Τέλος περάσαμε να δούμε το αντράκι μας το οποίο ήταν ιδιαίτερα κινητικό!! όλα καλά από κιλάκια είναι 1730 και είμαι 29 εβδομάδων, μήπως είναι πολλά βρε κορίτσια? Μας είπε οτι είναι άνω των φυσιολογικών ορίων και πως θα γεννηθεί μεγάλο μωράκι! τα φυσιολογικά επίπεδα μας είπε για την εβδομάδα αυτή είναι 1300-1400. Τέλος πάντων αφού είναι όλα καλά και δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας, το διασκεδάζω! θα έχω μπόλικα μπουτάκια όταν γεννηθεί για να τσιμπάω!!!

Α!! Μου έδωσε και το χαρτί για τη δουλειά μου με την ΠΗΤ μου είπε ότι λόγω του ότι είναι συμβεβλημένος με το ΙΚΑ , ότι ενδέχεται να μην χρειαστεί να πάω στο ΙΚΑ και στη βεβαίωση μου έβαλε σφραγίδα του που λέει ότι είναι συμβεβλημένος με ΕΟΠΥ και πως ο εργοδότης θα μου δώσει μια υπεύθυνη δήλωση να συμπληρώσω, καθώς και την διακοπή και στη συνέχεια θα το πάω στο ικα και αυτό είναι όλο. Τώρα θα ρωτήσω και στη δουλειά μου σήμερα και θα σας πω!

Και το καλύτερο.. είναι Παρασκευή σήμερα!!!!!!!! Αχ πως αλλάζει η διάθεσή μου βρε κορίτσια.. δε λέγεται!!!!8)8):cool::-D:-D

Μπράβο στον μπέμπη σου, θρεφταράκι!!! Ανυπομονώ κι εγώ να πάω τη Δευτέρα να τον δω!!!


APaXp3.png

Ptg7p3.png

Link to comment
Share on other sites

myheart ΠΗΤ 06/06 ΔΙΔΥΜΑ

chri ΠΗΤ 06/06

REVITHOULIS ΠΗΤ 06/06

mpempoulaki ΠΗΤ 07/06

jend ΠΗΤ 08/06

XELONITSA1984 ΠΗΤ 10/6

fuego7 ΠΗΤ 12/6

dimitra00 ΠΗΤ 14/6

zottepyjama ΠΗΤ 16/06

mardo ΠΗΤ 17/06

alovesa ΠΗΤ 18/6

ioanna-dimitris ΠΗΤ 22/6

medoussaki ΠΗΤ 22/06

Rania2810 ΠΗΤ 22/06

Dorita_87 ΠΗΤ 26/06

xaroula22 ΠΗΤ 26/06

thokos ΠΗΤ 27/06

moody ΠΗΤ 28/06

mommyart ΠΗΤ 29/06

Κορίτσια εμένα η ΠΗΤ μου εχει αλλάξει, οπότε την αλλάζω και στο πινακάκι και μάλλον θα είναι και νωρίτερα. τη δευτέρα θα ξέρω περισσότερα


KJO7p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αλοβεσάκι μου στον 7ο είμαστε όλες. Είσαι επτάμιση μηνών. Αφου στον 9ο γεννάμε.

Εγώ που διάβαζα, βέβαια μπορεί να ειμαι και λάθος

7ος = 27-32 βδομάδες

8ος = 32-36

9ος = 36-40

Υπολογίζουν δηλ οτι παίρνουμε ολο τον 9ο.

Αφου η εγκυμοσύνη είναι 40 βδομάδες ουσιαστικά ειναι 10 μήνες και όχι εννιά για αυτό τα υπολογίζουν έτσι. Ποιος καλέ σου είπε οτι είσαι 6 μηνών και κάτι με 30 βδομάδες εγκυμοσύνης?

Μπορεί βέβαια να κάνω εγώ λάθος αλλά το είχα μεγάλη περιέργεια και το έψαξα ΄σε πολλά σαιτ.

το ιδιο πραγμα εχουμε στο μυαλο μας αλλα το λεμε διαφορετικα.

εγω οταν λεω οτι ειμαι στον 7ο εννοω οτι διανυσω τον 7ο, δλδ δεν τοων εχω ακομη κλεισει, αρα κλεισμενους εχω 6 μηνες κ καποιες εβδομαδες.

οταν κλεισω τον 7ο θα θεωρω οτι ειμαι 7 μηνων.

κ συμφωνα με το χρονοδιαγραμμα που δινεις παραπανω ετσι ειναι, ειμαι στον 7ο, αλλα οχι 7 μηνων.

με συλληψατε?


twt6p2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!!! Αυτό με τους μήνες μέχρι να το ξεμπερδέψω..... Αύριο είμαι ακριβώς 6μιση μηνών διανύω δηλ ήδη τν 7ο μήνα!!!! Όπως στα λέει η rania είαι!!!!

αυτο λεω κι εγω. οτι διανυσεις τον 7ο, δεν εισαι 7 μηνων :rolleyes:


twt6p2.png
Link to comment
Share on other sites

πολλές πολλές καλημέρες!!!

σήμερα είμαι χαρούμενη γιατί πήρα τηλ τον κέρβερο (ενδοκρινολόγο)!

χάρηκε με τις μετρήσεις μου, όταν δε της είπα ότι το μεταγευματικό 120 ήταν με κάτι παραπάνω που έφαγα για δοκιμή (έτσι κάλυψα το γλυκάκι τελικά) μου είπε και μπράβο!!! άντε μου φαίνεται θα αρχίσω να τη συμπαθώ και πάλι!

μου επέτρεψε να αραιώσω τις μετρήσεις σε 3 μέρες/εβδομάδα, αρκεί να μην ξεθαρρεύω με το φαγητό, πράγμα που ούτως ή άλλως θα κάνω, γιατί έρχεται και Πάσχα, να κρατήσουμε περιθώρια για αδυναμίες της στιγμής!

Link to comment
Share on other sites

Το κορίτσι βγαίνει σήμερα απο το ΚΑΤ με ράμματα στο κεφάλι και το πόδι δεμένο. ΤΟ μωρό έμαθα ότι είναι μια χαρα. Αυτοί πο το είπαν ειναι δυστυχώς άνθρωποι που σκέφτομαι μόνιμα έτσι και δυστυχώς ανήκουν στο στενό οικογενειακό μου περιβάλλον.

κοριτσακι μου εσυ να κανεις αυτο που σου λεει η ψυχη σου κ η συνειδηση σου.

καταλαβαινω εν μερει τους ενδοιασμους των γυρω, ειναι πραγματικα μεγαλο μπλεξιμο ακομη κ το να σταθεις να βοηθησεις, αλλα ρε παιδια, αν χασουμε την ανθρωπια τι θα μας μεινει?

εγω ειχα τρακαρει, εβλεπα τις σκονες απο τους αεροσακους να με πνιγουν κ νομιζα οτι θα παρει φωτια το αυτοκινητο, οι πορτες ειχαν φρακαρει λογω της συγκρουσης κ δεν ερχοταν κανεις να με βοηθησει να βγω μην τυχον κ τους καλεσουν για μαρτυρες μετα... βγηκα μονη μου κ πανικοβλητη... δε θα το ξεχασω ποτε!!!


twt6p2.png
Link to comment
Share on other sites

myheart ΠΗΤ 06/06 ΔΙΔΥΜΑ

chri ΠΗΤ 06/06

REVITHOULIS ΠΗΤ 06/06

mpempoulaki ΠΗΤ 07/06

jend ΠΗΤ 08/06

XELONITSA1984 ΠΗΤ 10/6

fuego7 ΠΗΤ 12/6

dimitra00 ΠΗΤ 14/6

zottepyjama ΠΗΤ 16/06

mardo ΠΗΤ 17/06

alovesa ΠΗΤ 18/6

ioanna-dimitris ΠΗΤ 22/6

medoussaki ΠΗΤ 22/06

Rania2810 ΠΗΤ 22/06

Dorita_87 ΠΗΤ 26/06

xaroula22 ΠΗΤ 26/06

thokos ΠΗΤ 27/06

moody ΠΗΤ 28/06

mommyart ΠΗΤ 29/06

Κορίτσια εμένα η ΠΗΤ μου εχει αλλάξει, οπότε την αλλάζω και στο πινακάκι και μάλλον θα είναι και νωρίτερα. τη δευτέρα θα ξέρω περισσότερα

χαχα, και πριν δω το μήνυμα σκεφτόμουν ότι πρέπει να αλλάξει η ΠΗΤ σου για να φτιάξει λίγο η συμμετρία!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...