Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 51 λεπτά , Lila ki είπε:

      Εγώ χθες δ ήμουν καλα κάθισα σπιτι  είχα τραβήγματα στις ωοθήκες  …. Ναι εκεί 4 εβδομάδων κ κάτι ήμαστε … σήμερα τα τραβήγματα έρχονται κ φεύγουν …παίρνω για θρομβοφιλια παίρνω προγεστερονη μόνο κολπικά φολικο οξυ βιταμίνη d και από μόνη μ παίρνω μαγνήσιο γενικά εγώ το έχω χαμηλό και παθαίνω Ονείρωξη όλη την ώρα σα να κάνει συσπάσεις η μητρα ρε γαμωτο και έτσι πήρα μαγνήσιο .. εαυ το δοσολογία μαγνήσιο παίρνεις ;;; 

      Εμένα στο ίντερνετ με βγάζει 4 εβδομάδων και 5 ημερών.

      Παίρνω cyclacur άσπρα, προγεστερονη και με utrogestan και με vasclor, filicine, salospir, βιταμίνη D, προβιοτικα, κορτιζόνη (την θέλει η αιματολογος). Και τώρα ξεκίνησα και μαγνήσιο solumag Forte 243,4 MG. Μου είπαν να προσέχω πολυ τις ιώσεις που ακομα υπαρχουν γιατί δε θέλουμε να ανεβάσει πυρετό ο οργανισμός. Άρα σε μέρη με πολυ κόσμο φοράω μάσκα και με κοίτανε κάπως...😄

Μανούλες Ιουνίου 2014!!


mommyart

Recommended Posts

πολλές πολλές καλημέρες!!!

σήμερα είμαι χαρούμενη γιατί πήρα τηλ τον κέρβερο (ενδοκρινολόγο)!

χάρηκε με τις μετρήσεις μου, όταν δε της είπα ότι το μεταγευματικό 120 ήταν με κάτι παραπάνω που έφαγα για δοκιμή (έτσι κάλυψα το γλυκάκι τελικά) μου είπε και μπράβο!!! άντε μου φαίνεται θα αρχίσω να τη συμπαθώ και πάλι!

μου επέτρεψε να αραιώσω τις μετρήσεις σε 3 μέρες/εβδομάδα, αρκεί να μην ξεθαρρεύω με το φαγητό, πράγμα που ούτως ή άλλως θα κάνω, γιατί έρχεται και Πάσχα, να κρατήσουμε περιθώρια για αδυναμίες της στιγμής!

υπεροχα τα νεα σου!!!

πρεπει να παρω κ ιεγω τη δικια μου:rolleyes:


twt6p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοριτσάκια καλημέρα!!!

καταρχήν να πω περαστικά στο thokaki και γρήγορα σπιτάκι του, πολύ χάρηκα που μας ενημέρωσες για την εξέλιξη σου!

Λοιπόν χθες είχαμε ντοκ, αρχικά ψιλό εκνευρίστηκα μπορώ να πω, διότι περίμενα να είχε πάρει ο ίδιος τα αποτελέσματα των εξετάσεων μου από το μαιευτήριο όπου και πήγα για καμπύλη , γενική κλπ. όμως δεν τα πήρε (έλεος) τεσπα!! πήρε τηλέφωνο επιτόπου και ενημερώθηκε για τις τιμές (τις οποίες δεν γνωρίζω ακόμα θα περάσει ο αντρούλης μου εν τέλη να πάρει) και ήταν όλα όπως μας είπε super! όποτε έμεινα σε αυτό και δεν ρώτησα κάτι περαιτέρω. μόλις πάρω στα χέρια μου τα αποτελέσματα θα σας τα πω..

Στη συνέχεια περάσαμε στο επίπονο θέμα των κιλών που έχω πάρει +12 παναγία μου λέω μόλις το βλέπω.. ευτυχώς δεν είπε κάτι .. μόνο να προσέχω αυτές τις μέρες του πάσχα και να μην πέσω με τα μούτρα στο φαγητό...

Τέλος περάσαμε να δούμε το αντράκι μας το οποίο ήταν ιδιαίτερα κινητικό!! όλα καλά από κιλάκια είναι 1730 και είμαι 29 εβδομάδων, μήπως είναι πολλά βρε κορίτσια? Μας είπε οτι είναι άνω των φυσιολογικών ορίων και πως θα γεννηθεί μεγάλο μωράκι! τα φυσιολογικά επίπεδα μας είπε για την εβδομάδα αυτή είναι 1300-1400. Τέλος πάντων αφού είναι όλα καλά και δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας, το διασκεδάζω! θα έχω μπόλικα μπουτάκια όταν γεννηθεί για να τσιμπάω!!!

Α!! Μου έδωσε και το χαρτί για τη δουλειά μου με την ΠΗΤ μου είπε ότι λόγω του ότι είναι συμβεβλημένος με το ΙΚΑ , ότι ενδέχεται να μην χρειαστεί να πάω στο ΙΚΑ και στη βεβαίωση μου έβαλε σφραγίδα του που λέει ότι είναι συμβεβλημένος με ΕΟΠΥ και πως ο εργοδότης θα μου δώσει μια υπεύθυνη δήλωση να συμπληρώσω, καθώς και την διακοπή και στη συνέχεια θα το πάω στο ικα και αυτό είναι όλο. Τώρα θα ρωτήσω και στη δουλειά μου σήμερα και θα σας πω!

Και το καλύτερο.. είναι Παρασκευή σήμερα!!!!!!!! Αχ πως αλλάζει η διάθεσή μου βρε κορίτσια.. δε λέγεται!!!!8)8):cool::-D:-D

χαρουλα, μια χαρουλα τα νεακια σου :)

ε κ τι πειραζει να ναι μεγαλο το μωρο? αφου δεν ειναι απο το ζαχαρο δε νομιζω οτι πρεπει να σε ανησυχει :)


twt6p2.png
Link to comment
Share on other sites

Έτσι μετράνε κανονικά βάση ΠΗΤ!!! Βέβαια οι γιατροί περισσότερο εμπιστεύονται τις εβδομάδες πχ εμένα ο ντοκ μου ποτέ δε μ χει πει για μήνα κλπ αλλά και γω 28/5 μπαίνω στο μήνα μου!!!!!

αχ, πολύ μπέρδεμα αυτό με τους μήνες! κι εγώ με βάση ΠΗΤ υπολογίζω για πιο εύκολα, αλλά από τους γύρω μου ακούω ό,τι να 'ναι.

εμένα το τικεράκι μου γιατί δεν ανανεώνεται; τι έκανα λάθος πάλι;

Link to comment
Share on other sites

χαχα, και πριν δω το μήνυμα σκεφτόμουν ότι πρέπει να αλλάξει η ΠΗΤ σου για να φτιάξει λίγο η συμμετρία!!!

αχαχαχα!!σας κολλησα !!!!

αμα δε μας βγαινει η συμμετρια να κανονισουμε καισαρικες :P


twt6p2.png
Link to comment
Share on other sites

χαρουλα, μια χαρουλα τα νεακια σου :)

ε κ τι πειραζει να ναι μεγαλο το μωρο? αφου δεν ειναι απο το ζαχαρο δε νομιζω οτι πρεπει να σε ανησυχει :)

χαρουλίτσα, συμφωνώ με αλοβέσα!

ε και τι έγινε, δε γεννιούνται όλα τα μωρά 3 κιλά.

και μη ξεχνάς ότι οι γιατροί εννοούν μεγάλο όταν υπολογίζουν ότι θα βγει γύρω στα 4.

μια φίλη μου γέννησε, φυσιολογικά παρακαλώ, ένα μπέμπαρο 5,5 κιλά! εκείνη δηλ τι θα πρεπε να κάνει;

απλά μην αγοράσεις φορμάκια-ρουχαλάκια 0-3, δε θα σου χρειαστούν!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

χαρουλίτσα, συμφωνώ με αλοβέσα!

ε και τι έγινε, δε γεννιούνται όλα τα μωρά 3 κιλά.

και μη ξεχνάς ότι οι γιατροί εννοούν μεγάλο όταν υπολογίζουν ότι θα βγει γύρω στα 4.

μια φίλη μου γέννησε, φυσιολογικά παρακαλώ, ένα μπέμπαρο 5,5 κιλά! εκείνη δηλ τι θα πρεπε να κάνει;

απλά μην αγοράσεις φορμάκια-ρουχαλάκια 0-3, δε θα σου χρειαστούν!

5.5 Κιλά???? Παναγίτσα μου... To πιστεύεις ότι αυτό σκεφτόμουν για τα ρούχακια? θα πάρω 1-2 το πολύ 0-3 έτσι μήπως τυχόν και χρειαστούν και τα υπόλοιπα θα τα πάρω 3-6.

Λοιπόν έμαθα τα του ικα! πήρα τηλέφωνο στις παροχές του ικα και με ενημέρωσαν ότι καλύπτονται από τη βεβαίωση του γιατρού μου (η οποία έχει και σφραγίδα συμβεβλημένου με ΕΟΠΥ) Και πως δεν χρειάζεται να πάω στο Μητέρας και παιδιού.. όποτε με την βεβαίωση που έχω από τον γιατρό μου με την ΠΗΤ, την υπεύθυνη δήλωση που θα μου δώσουν από τη δουλειά, φωτοτυπία ενός βιβλιαρίου τραπέζης που έχει πρώτο δικαιούχο εμένα , ταυτότητα και το βιβλιάριο υγείας μου! Θα πάω να τα προσκομίσω μάλλον Δευτέρα να ξεμπερδεύω!

Ελπίζω να βοήθησα κορίτσια!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέραα! Μπράβο βρε Dorita που έφτιαξες την λίστα! Εγώ πάντως κορίτσια είμαι στον όγδοο και έχω βαρύνει πολύ, αφού ήδη είμαι στα +16 κιλά! Ουφ!

'Οσο για τις εβδομάδες, υπολογίζονται όπως τις έγραψε η Rania!


QFy6p3.png
Link to comment
Share on other sites

η κοιλια σας μεγαλώνει κορίτσια?

εχω την εντυπωση πως εχει μείνει στασιμη. αλλοτε τη μετραω και είναι 100 και αλλοτε 95.

καθένας με τον πόνο του!

Η αλήθεια είναι οτι κι εμένα είχε μείνει στάσιμη για αρκετές εβδομάδες στο 96, παρόλο που νόμιζα οτι έχει μεγαλώσει, έτσι απογοητεύτηκα και έχω καιρό να τη μετρήσω... Αύριο όμως, αν έχω πάει τουαλέτα :oops:, θα την ξαναμετρήσω... Κι εσένα μήπως το θέμα τουαλέτα σε ταλαιπωρεί γι' αυτό σου βγαίνει μια 100 και μια 95;


APaXp3.png

Ptg7p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Η αλήθεια είναι οτι κι εμένα είχε μείνει στάσιμη για αρκετές εβδομάδες στο 96, παρόλο που νόμιζα οτι έχει μεγαλώσει, έτσι απογοητεύτηκα και έχω καιρό να τη μετρήσω... Αύριο όμως, αν έχω πάει τουαλέτα :oops:, θα την ξαναμετρήσω... Κι εσένα μήπως το θέμα τουαλέτα σε ταλαιπωρεί γι' αυτό σου βγαίνει μια 100 και μια 95;

Τι θέμα και αυτό με τη τουαλέτα βρε κορίτσια!!!! εσείς έχετε θέμα? και αν ναι πως το αντιμετωπίζεται?

Link to comment
Share on other sites

Ανέκαθεν είχα πρόβλημα, λόγω του οτι δεν τρώω πολλές σαλάτες... Τώρα δε, το θέμα έχει φτάσει σε αποκορύφωση και λόγου του σιδήρου (παίρνω και 2), αλλά και λόγω της προγεστερόνης που παράγει ο οργανισμός που χαλαρώνει όλους τους μυς, ακόμα και το έντερο οπότε δεν γίνονται οι απαραίτητες συσπάσεις για να "καθαρίσει"... Δεν το αντιμετωπίζω με κάποιο συγκεκριμένο τρόπο... Υπομονή μόνο... αλλά σίγουρα βοηθάνε οι φυτικές ίνες και το πολύ νερό...


APaXp3.png

Ptg7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Ανέκαθεν είχα πρόβλημα, λόγω του οτι δεν τρώω πολλές σαλάτες... Τώρα δε, το θέμα έχει φτάσει σε αποκορύφωση και λόγου του σιδήρου (παίρνω και 2), αλλά και λόγω της προγεστερόνης που παράγει ο οργανισμός που χαλαρώνει όλους τους μυς, ακόμα και το έντερο οπότε δεν γίνονται οι απαραίτητες συσπάσεις για να "καθαρίσει"... Δεν το αντιμετωπίζω με κάποιο συγκεκριμένο τρόπο... Υπομονή μόνο... αλλά σίγουρα βοηθάνε οι φυτικές ίνες και το πολύ νερό...

Εγώ την έχω βρει με τα ακτινίδια και που και που κανά ελληνικό καφέ! αλλιώς... κάθε 3 μέρες και με μεγάλο κόπο!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...