Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Eflenew είπε:

      Τι σου ειπαν ομως, απο τι ειναι? Απο πιεση ή σακχαρο? Καλά είμαι, περιμένω την Τετάρτη να δω πως είναι τα πράγματα ........

      Αυτό το έχω ξανακούσει...άρα πας ταυτόχρονα σε,2 γιατρούς? Και αν αυτά που σου λένε είναι  διαφορετικά? Ποιες οδηγίες ακολουθείς?

      Να σου πω δεν έχω φτάσει μέχρι αυτό το σημείο ακόμη.....

      Κάνε ότι σε κάνει νιώθεις ασφαλής κ σου δίνει σιγουριά. Όλα θα πάνε καλά!

Μανούλες Ιουνίου 2014!!


mommyart

Recommended Posts

Θωκακι, μπραβο που ολα πανε καλα!!! Ζορι το νοσοκομειο αλλα παρεχει κ μια ασφαλεια- ας σκεφτουμε θετικα :)

Ντοριτακι σε πειραζω :P μη μου πεις ομως οτι το σκηνικο δεν ηταν αξιο λογου... παντως τις μερες πριν την καμπυλη πρεπει να τρως ως συνηθως, οποτε τα δικα σου μη σου πω ηταν κ λιγα.

Moody, κατι ηθελα να απαντησω κ σε σενα, αλλα δε θυμαμαι τι : D

Fuego, λες;;; :D

Χαρουλα, ντοριτα, πηρατε αποτελεσματα;

Εγω.αυριο θα τα εχω ολα, γιατι τοξοπλασμα, κυτταρομεγαλοιος αργουν... πηρα ομως τηλ γιατι μ ετρωγε η αγωνια κ ρωτησα ζαχαρο-γλυκοζυλιωμενη.

Ζαχαρο :84

Γλυκοζιωλυμενη:5,1 με ορια 4,8-6.

Τελεια;;;; ε; ε; ε; πειτε κι εσεις :)

Ναι καλό μου, πήρα, αλλά είμαι λίγο προβληματισμένη... Τα πήρε ο πεθερός μου και μου είπε οτι του είπε να προσέχω λίγο τα γλυκά, όχι να τα κόψω αλλά να τα περιορίσω... ε λέω κι εγώ θα είναι κοντά στο όριο τα αποτελέσματα μετά τη γλυκόζη... μου φέρνει τα αποτελέσματα και βλέπω ζάχαρο νηστείας 74 και μετά από τη γλυκόζη (60 λεπτά) 130 (με όρια 120-170)... Γιατί είπε να τα προσέχω; Προληπτικά; Μια χαρά και τα δικά σου! Μπράβο!!!


APaXp3.png

Ptg7p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Α, mardo, για τη γλυκοζυλιωμενη, θυμομουν οτι στο εργαστηριο που την εκανα την προηγουμενξ φορα ειχα 5,63 με οριο το 6,2 κ η γιατρος μου χε πει οτι ειναι καλη κ οτι εδειχνε οτι το προβλημα με το ζαχαρο ηταν προσφατο... τωρα προφανως μειωθηκε κ πολυ χαρηκα ομολογω :)

Με βαση εκεινα τα δεδομενα μου φανηκε καλο το 5,7. Και παλι δε μου φαινεται κακο.απλα δεν ειναι να ξεθαρρευεις με το φαγητο.


twt6p2.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι καλό μου, πήρα, αλλά είμαι λίγο προβληματισμένη... Τα πήρε ο πεθερός μου και μου είπε οτι του είπε να προσέχω λίγο τα γλυκά, όχι να τα κόψω αλλά να τα περιορίσω... ε λέω κι εγώ θα είναι κοντά στο όριο τα αποτελέσματα μετά τη γλυκόζη... μου φέρνει τα αποτελέσματα και βλέπω ζάχαρο νηστείας 74 και μετά από τη γλυκόζη (60 λεπτά) 130 (με όρια 120-170)... Γιατί είπε να τα προσέχω; Προληπτικά; Μια χαρά και τα δικά σου! Μπράβο!!!

Μπραβο πολυ καλα.

Προφανως προληπτικα, ειναι γενικη οδηγια σε ολες τις εγκυμονουσες και καλα κανουν κ τη δινουν, γιατι ειναι υπουλη αρρωστια οπως λεει κ η moody.

Μονο δυο μετρησεις εκανες; νηστειας κ στην ωρα;;

Παντως στην ωρα ειναι πιο κοντα στα κατω παρα στα πανω :)


twt6p2.png
Link to comment
Share on other sites

Rania, κοριτσακι, μεγαλη ταραχη.

Ελπιζω να ειναι αυτο που λεει η mardo, να το ειπαν για να μην ταραχτεις.. υποψιαζομαι ομως οτι το ειπε αυτος που προκαλεσε το ατυχημα... δε θελω φυσικα να πιστεψω οτι τοειπαν αυτοι που ηταν τα "θυματα"...

Τι εγινε με την εγκυουλα τελικα;

ΦΦιλακι κ αγκαλιτσα :*


twt6p2.png
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο πολυ καλα.

Προφανως προληπτικα, ειναι γενικη οδηγια σε ολες τις εγκυμονουσες και καλα κανουν κ τη δινουν, γιατι ειναι υπουλη αρρωστια οπως λεει κ η moody.

Μονο δυο μετρησεις εκανες; νηστειας κ στην ωρα;;

Παντως στην ωρα ειναι πιο κοντα στα κατω παρα στα πανω :)

Ναι μόνο μια ώρα με έβαλε ο γιατρός, ίσως αν έδειχνε πρόβλημα αυτή η μέτρηση να μου έβαζε και περισσότερες ώρες... τι να πω; Πάντως νομιζω ότι είπε να προσέχω λιγο και συγκριτικά με την πρώτη φορά που είχα κάνει την εξέταση που στη 1 ώρα ήταν 95 οποτε είδε μια ανοδική πορεία (βέβαια νομιζω πως ειναι λογικό να ειναι λιγο πιο ανεβασμένη σε αυτή τη φάση που ειμαστε)...


APaXp3.png

Ptg7p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομιζω το ξαναρωτησα, αλλα...ακρα του ταφου σιωπη! Υπαρχει καποια κοπελα που να συμπληρωνει την λιστα με το ποτε εχουμε ΠΗΤ;;; Dorita λες ε; Να ειναι φυσιολογικες οι συσπασεις τωρα στον ογδοο; Απλα, μου κανει εντυπωση που δεν θυμαμαι να τις ειχα τοσο νωρις στο πρωτο..


QFy6p3.png
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω το ξαναρωτησα, αλλα...ακρα του ταφου σιωπη! Υπαρχει καποια κοπελα που να συμπληρωνει την λιστα με το ποτε εχουμε ΠΗΤ;;; Dorita λες ε; Να ειναι φυσιολογικες οι συσπασεις τωρα στον ογδοο; Απλα, μου κανει εντυπωση που δεν θυμαμαι να τις ειχα τοσο νωρις στο πρωτο..

Συμβαίνουν κι απο κούραση... Τώρα που έχεις και το άλλο παιδάκι σίγουρα κουράζεσαι περισσότερο... Όσο για τη λίστα με τις ΠΗΤ θέλει λιγο χρόνο... Μόλις βρει κάποια το χρόνο θα το κάνει :)


APaXp3.png

Ptg7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Α, οκ! Απλα νομιζα οτι ειχατε καποια ετοιμη. Δεν πειραζει, το κανουμε αφου γεννησουμε! Χαχα. Η αληθεια ειναι οτι οταν εχεις και αλλο παιδακι στο σπιτι, ΔΕΝ μπορεις να ξεκουραστεις! Ευτυχως ο δικος μου ο καημενουλης οσο μπορει με βοηθαει τουλαχιστον...


QFy6p3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!!! Πολύ προβληματισμός έχει πέσει με το σάκχαρο!!! Γλυκοζιωμένη εγώ είχα 5,2! Και παρ όλα αυτά κάνω ινσουλίνη!!!! Είναι συνδυασμός πολλών πραγμάτων αυτό το πράγμα κορίτσια και θέλει προσοχή ακόμη κι αν δεν υπάρχει θέμα! Είμαι υπερβολική το ξέρω αλλά όποιος καεί και στο χυλό φυσάει και το γιαούρτι κ επειδή η μέρα μπυ θύμισε και πολλά....

Όσο για την κληρονομικότητα εμένα είχε η μαμά της μαμάς μου αλλά ο γιατρός μου είπε ότι δύσκολα να είναι από εκεί!!! Επίσης προχτές που ρώτησα αν παίζει πιθανότητα να γεννηθεί το παιδί με νεανικό διαβήτη επειδή το έχω εγώ μου είπε όχι αλλά έχει περισσότερες πιθανότητες να αποκτήσει στη ζωή της διαβήτη τύπου 2 λόγω dna, και φυσικά αν ποτέ μείνει έγκυος να παρουσιάσει διαβήτη κύησης όπως εγώ!!!!

Εμένα πάντως όσο και να γκρινιάζω αυτή η περιπέτεια μου έμαθε πολλά και ως προς τη διατροφή και ως προς το σώμα μου!!! Περισσότερο σε καλό θα μου βγει αν πάει καλά ως το τέλος παρά σε κακό!!!!


AXrRp3.pngFYZzp3.png
Link to comment
Share on other sites

Η καλη γλτκοζυλιωμενη ομως δε δειχνει οτι η "θεραπεια" αποδιδει; ποιοι αλλοινπαραγοντες παιζουν ρολο; ( περα απο τις τιμες των μετρησεων φυσικα.)

Εχεις δικιο σ αυτο που λες.το ζαχσρο σ οδηγει εξ ορισμου σε σωστη διατροφη. Το θεμα ειναι να μην αποθρασυνθουμε μετα.


twt6p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Η καλή γλυκοζυλιωμένη δείχνει σε γενικές γραμμές σωστή ρύθμιση αλλά σε συνδυασμό με τις μετρήσεις 24ώρου!! Πχ καλή γκυκοζυλιωμένη μπορεί να συνυπάρξει με υπογλυκαιμίες πράγμα που σημαίνει ότι η ρύθμιση δεν είναι καλή!! Γι αυτό εκτός δης καμπύλης κάνουμε και αυτή την εξέταση!!!

Πέραν της υγείας που είναι και το βασικό εγώ χαίρομαι που δεν έχω πάρει βάρος και είμαι πολύ άνετη αν και 7 μηνών πλέον!!! Ήμουν ήδη παχύσαρκη και δεν είχα περιθώρια άρα μ έσωσε όλη αυτή η ιστορία σε όλα τα επίπεδα!!!!


AXrRp3.pngFYZzp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτο με τις υπογλυκαμιες το σκεφτηκα αλλα ως τωρα εγω σπανια εχω βρει χαμηλες τι.ες - μετρημενες στα δαχτυλα του χεριου.

Περιμενω ομως φυσικα.κ την αποφανση της επιστημης :)

Ως πρωτη εικονα ομως χαρηκα :)


twt6p2.png
Link to comment
Share on other sites

Μια απο τα ιδια για το.βαρος.

Αλλα για πες μου..πως εσυ 28 και εβδομαδων εισαι 7 μηνων κ εγω 30.και ειμαι στον 7ο; ( αρα 6 μηνων και;)

Μια απ τις δυο μετραει λαθος να υποθεσω... μηπως ειμαι εγω;


twt6p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...