Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 39 λεπτά , Kiddo είπε:

      Όχι γιατί και στο ψυγείο μικρότερη θερμοκρασία των 25 είναι..!

      Ο δικός μου ο γιατρός τουλάχιστον για τις κλειστές ληγμένες μου είχε πει ότι μπορούν να χρησιμοποιηθούν μέχρι και 2-3 μήνες μετά χωρίς φόβο.. για τις ανοιχτές λόγω του ότι έχουν πάρει αέρα αλλοιώνεται η ουσία οπότε και μπορεί να χρησιμοποιηθεί μάξιμουμ μέχρι και ένα μήνα μετά άντε 2-3 μέρες δηλαδή παραπάνω από τις 28 που λένε στις οδηγίες αλλά ως εκεί.. μου είχε πει τουλάχιστον να μην την χρησιμοποιήσω αν είναι περισσότερο διάστημα ανοιχτή.. 

      Το ιδανικότερο είναι να ρωτήσεις το δικό σου γιατρό και ότι σου πει..!

      Με το καλό η αυχενική σας να είναι όλα καλά!!

      Να μην σε αγχωνει, τα συμπτώματα υποχωρούν μπαίνοντας στο δεύτερο τρίμηνο είναι απόλυτα φυσιολογικό! Τη προγεστερόνη σιγά σιγά θα στην σταματήσει τελείως γιατί πλέον αναλαμβάνει ο πλακούντας τα μωράκια.. μη σε φοβίζει, δεν είναι από αυτό! Τα συμπτώματα σχετίζονται με την χοριακη η οποία πλέον μειώνεται και σταθεροποιείται όπου και θα συνεχίσει στα ίδια επίπεδα στην υπόλοιπη διάρκεια της κύησης.. εξού και η υποχώρηση των έντονων συμπτωμάτων..!

      Για το οτιδήποτε όμως και αν σε ανησυχεί να μην διστάζεις να στέλνεις στον γιατρό σου, δουλειά του είναι και εσύ πρέπει να νοιώθεις ασφάλεια με ότι διαφορετικό και αν αισθάνεσαι ιδίως με διδυμακια..!

      Σε ευχαριστώ πολύ! 

      πρίν από 7 λεπτά , anast. είπε:

      Τα συμπτώματα συνήθως έρχονται και φεύγουν και κάποια στιγμή σταματούν..Εμένα για παράδειγμα από την 10η εβδομάδα είχαν σταματήσει. 

      Σ ευχαριστώ πολύ!!

      • Μου αρέσει 2

Μανούλες Απριλίου 2015


olympia_st

Recommended Posts

Καλημέρα!! Αχ 2ο βράδυ που είμαι με 4-5ωρες ύπνου,τα νεύρα μου!! Η κόρη μου ξύπνησε παλι μέσα στην νύχτα κ δεν θέλει να κοιμηθεί,θέλει να ερθει λέει η μέρα γιατί της λείπει!! :roll::roll: αυπνο αυτό το παιδι απο νεογέννητο!!


1YG7p2.png 7biOp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Αχ βρε κορίτσι, να σας δώσουμε λίγο ύπνο!!

Η δικιά μου πριν κοιμηθεί δεν θέλει να κοιμηθεί. Κρατάει τα μάτια της με το ζόρι ανοιχτά, την πιάνει υπερένταση, αλλά μόλις το πάρει απόφαση κοιμάται στο δευτερόλεπτο. Μετά για να ξυπνήσει και να μείνει ξύπνια το βράδυ πρέπει να μην είναι καλά. Να πονάει (όταν έβγαζε δόντια), να έχει πυρετό κλπ. Ακόμα και όταν είναι μπουκωμένη, μπορεί να ξυπνάει ανά μισάωρο και να κλαψουρίζει, αλλά δεν μπορεί να κρατηθεί ξύπνια.

Μακάρι και το δεύτερο να κοιμάται τόσο καλά και να κοιμούνται και τα δικά σας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια γλυκά!! Καλή εβδομάδα και καλό μήνα, με μια μικρή καθυστέρηση :tongue: όμως το σκ σουρτούκεψα αρκετά και χτες είχα ένα σωρό δουλίτσες που ευτυχώς τελείωσα μεν, ψόφησα δε, με αποτέλεσμα να κοιμάμαι στον καναπέ από τις 11! Βέβαια όσο κοιμήθηκα εκεί καλά ήταν, γιατί και το χτεσινό και το προχτεσινό βράδυ δεν κοιμήθηκα καλά και πολύ φοβάμαι ότι θα συνεχιστεί έτσι ως το τέλος. Δεν μπορώ να βολευτώ με τίποτα, έχω ενοχλήσεις στη μέση και η μικρή θεωρεί μάλλον πως τα ξημερώματα είναι η καταλληλότερη ώρα για τούμπες! Το μόνο "καλό" είναι ότι αν δεν κοιμηθώ 2-3 βράδια σερί, το επόμενο συνήθως κοιμάμαι καλά λόγω εξάντλησης.

Όσο για τις ιστορίες εγκυμοσύνης, όλες είναι όμορφες, τα μωράκια είναι πάντα δώρα! Εγώ βεβαια νομίζω ότι οι πιο συγκινητικές είναι εκείνες που έχουν προσπάθεια και μικροαναποδιές, όπως οι δικές σας Άννα, Σοφάκι kasf...

Τα κιλά είναι θέμα Αννούλα, αλλά εφόσον δε σου φαίνονται νομίζω ότι θα τα χάσεις πολύ εύκολα μετά τον τοκετό. Επίσης η κατακράτηση όπως είπαν και τα κορίτσια είναι μεγάλο πρόβλημα, σήμερα και γω ξύπνησα με πρησμένα δάχτυλα και πόδια και δεν τόλμησα να ζυγιστώ! Δε θα το γλιτώσω όμως γιατί έχω γιατρό σήμερα. Νομίζω ότι μεγαλώσαμε πολύ αυτές τις δύο βδομάδες, για να δούμε! :)


TJhAp3.png
Link to comment
Share on other sites

foteini85 μου στις 33 εβδομαδες εκανα συσπασεις τις οποιες δεν ειχα καταλαβει απλα εκανα nst και ειδαν ότι γενναω.Εκανα εισαγωγή στο νοσοκομειο και εμεινα μεσα μεχρι 36 εβδομάδες.Μετα βγηκα και στις 38 και 2 αφου ειχα φαει την πιτσα μου και την σοκολατα μου εσπασαν τα νερα μου χωρις να εχω πονους.Εφυγα για μαιευτηριο μου ειπαν ότι είναι πολύ σκληρος οτραχηλος και θα γεννουσα το πρωι με τεχνητούς πονους.Εφυγε ο γιατρος μου και αρχισαν μετα παο λιγο οι πονοι μου.12,30 ξεκινησαν στις 1,30 ειχα διαστολή 10.Περιμεναμε να ερθει ο γιατρος μου και να με ετοιμασουν στο μαιευτηριο και γεννησα την κορουλα μου στις 2,55.Ειχα την πιο ωραια γεννα και σας ευχομαι το ιδιο.Και το παιδι ηταν μια χαρα.Τωρα να δω πως θα είναι.Αλεξανδρουλα εγω δεν αγχωνομαι καθολου αρκει να γεννησω μετα τις 37 εβδομάδες για να μην χρειαστει θερμοκοιτιδα.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια!!εγω τωρα σηκωθηκα απο το κρεβατι!!η νυχτα αθλια αλλα τουλαχιστον ξυπνησα καλα!!σημερα θα πλυνω και τα καινουργια ρουχαλακια του μπεμπη!!!!kasf εγω ξεκινησα την εγκυμοσυνη 58 κιλα με 1,65 υψος ευτυχως δεν μου φαινεται οτι εχω παρει τοσα κιλα οποτε πιστευω δεν θα ζοριστω πολυ!!!παντως απο σημερα θα αρχισω να προσεχω περισσοτερο.... εμεις το αθλημα το ξαναρχισαμε8-)8-):cool: και ολα καλα!!!οσο για τη μαια δεν ειπαμε κατι γιατι δεν το ειχα καν στο μυαλο μου οτι πρεπει να εχω μαια ...ειναι υποχρεωτικο βρε κοριτσια ? alexandroula δεν πιστευω οτι θα εχεις προβλημα με την μπουμπου σου καθε μωρακι γεννιεται με διαφορετικο βαρος...αν ηταν ετσι ολα θα βγαινανε 52 ποντους και 3,500γρ καθε παιδακι ειναι διαφορετικο κσι πσιζει ρολο και η κληρονομικοτητα και σαφως και ο σωματοτυπος της γυναικας που κυοφορει...οποτε μην φοβασαι...θα δεις μεχρι το τελος το μπουμπουκι σου θα εχει παρει το βαρος που χρειαζεται!!!τι θα κανετε σημερα...εγω σπιτακι ξεκουραση και καμμια δουλιτσα αν βρω την ορεξη!!!!


Qbn9p3.png

8cXxp2.png

Link to comment
Share on other sites

Στέλλα πονάει η μέση σου ε! Εμένα ευτυχώς εδώ και 2 βδομάδες που ξεκίνησα γιόγκα πάλι πέρασαν οι πόνοι σε πλάτη και μέση.

Γεωργία και εγώ αυτό σκέφτομαι πάνω απο όλα, να περάσω τις 37, μην σου πω και τις 38 εβδομάδες μπας και πάρει λίγο παραπάνω βάρος και γλυτώσει την θερμοκοιτίδα.

Τώρα θα το παρακολουθούμε πιο συχνά φαντάζομαι.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσακια μου γλυκα μην ανησυχειτε !! ουτε για θερμοκοιτιδες ουτε για βαρος ουτε τιποτα!!! Δεν θα χρειαστειτε, πατε πολλα καλα σε εβδομαδες! Και να χρειαστει , δε θα ναι ουτε για 3 μερες ισως! Χθες γεννησε στην 34 εβδομαδα γνωστη μου και πηρα να μαθω πως τα πηγε γιατι ανησυχισα! Σας πληροφορω ο μπουμπουκος γεννηθηκε 2,100 και μπηκε θερμοκοιτιδα μονο για 3-4 ωρες αν δε κανω λαθος!!!! Τιποτα δηλαδη !!!!!!! Ολα θα πανε τελειαα, μην μου ανησυχειτεεεεεε ! :D:D:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αχ βρε mairy_lou δεν ανησυχώ μήπως έχει κάτι το μωρό, θα μεγαλώσει γρήγορα είμαι σίγουρη.

Αλήθεια πως πάει ο γίγαντάς σου? Θα μπω και στο θεματάκι σου να δω.

Αννούλα γενικώς καλό είναι, αν έχεις πολλές ώρες γέννα να έχεις δίπλα σου κάποιο σταθερό άτομο να σε βοηθήσει. Η δικιά μου γιατρός δεν μου είχε προτίνει, γιατί κάθεται αυτή όσες ώρες χρειαστεί, εγώ όμως στην πρώτη γέννα, πιο πολύ απο ανασφάλεια είχα πάρει. Η κουμπάρα μου αν και είχε μαία ο γιατρός της, δεν μπορούσε να πάρει για σοβαρό λόγω, και οι μαίες της βάρδιας την βοήθησαν πάρα πολύ. Αν δεν το θεωρεί υποχρεωτικό ο γιατρός σου και δεν νιώθεις και εσύ την ανάγκη μην πάρεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στα κοριτσια!! Αχ αγαπες μου ουτε κ γω κοιμηθηκα καλα, ξυπνησα απο μια παρα πολυ δυνατη κλωτσια κ μετα δεν μπορουσα να βολευτω. Στις 4 που σηκωθηκε ο αντρας μου να παει για δουλεια, σηκωθηκα κ γω, εβαλα ενα πλυντήριο κ πηγε 7 μεχρι να ξανακοιμηθω. Οταν ξυπνησα ημουν ενα σαραβαλο. Πονανε τα παντα πλευρα, καρποι χεριων κ λιγο το κεφαλι μου. Εχω κ τις ζαλαδες μου κ να μην θελω να σηκωθω με τπτ μεχρι που ήρθε η μικρη μου με το μπιμπερο στο χερι λεγοντας μου " γκαλα, γκαλα" κ με σηκωσε.. ποναει κ ενα δοντι μου δεν τα περιποιηθηκα καθολου ολον αυτον τον καιρο. Θα πεσουμε για υπνο τωρα κ οι τρεις μας. Σας γλυκοφιλω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια μου!

Κοιμήθηκα του καλού καιρού!!Από τις 11 μέχρι τις 7 σερί!!Ούτε καούρες ούτε τίποτα...τι ωραίος καιρός σήμερα!Έχω πολύ καλή διάθεση..θα αρχίσω από αύριο να πλένω κάποια ρούχα της μικρής...Δεν μου λέτε τα ζιπουνάκια που θα φορέσουν τα δικά σας είναι κοντομάνικα?Από εξω έχετε φορμάκια βελουτέ για 0-3?Μου έχουν δώσει κάποια πράγματα και δεν ξέρω τι να ετοιμάσω...

Αλεξανδρούλα μου,μια χαρά θα είναι το μωρό σου΄.Δεν χρειάζονται πάντα θερμοκοιτίδα τα μωρά ειδικά αν είναι τελειόμηνα..

Λοιπόν,όποιες έχουν θέμα με την τουαλέτα.hyfiber!!Τέλειο σας λέω,άρχισα να το παίρνω και σήμερα πήγα σστην τουαλέτα χωρίς καμία προσπάθεια!Μου έχει πει κάθε 8 ώρες ένα καπάκι για 5 μέρες,μετά κάθε 12 για άλλες 5 μέρες και μετά μόνο 1 καπάκι την ημέρα!Με έσωσε νομίζω!:P

Εγώ πως τα καταφέρνω και κοιμάμαι σα μοσχάρα(τις περισσότερες φορες) δεν το καταλαβαίνω..Ίσως επειδή είμαι πολύ πίσω από όλες σας!Από κιλά,απλά δε βάζω(καλό δεν το λες) αλλά όσο βάζει το μωρό όλα καλά!

Φιλάκια στις κοιλίτσες!!:P


Qi0Mp3.png?ChdnBzhLZZCdp3.png?X2JaRTu1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας Απριλιατικες μανουλιτσες. Αν και μιας και γεννησαμε πολυ προωρα δεν ανηκω πλεον εδω, μπηκα να διαβασω λιγο να νεακια σας κοριτσακια !! Ολες εχετε φουσκωσει τωρα για τα καλα!! κατ εμε, αν και λιγο δυσκολη απο καποιες αποψεις, ειναι ΗΚΑΛΥΤΕΡΗ και πιο σουπερ φαση της εγκυμοσυνης!! Μου λειπει η κοιλιτσουλα μουυυυυ

mairy_lou μου να σου ζησει το αστερακι σου να ειναι γερο κ καλοτυχο!! με το καλο να πατε σπιτακι σας!! σας εχω χασει λιγο γιατι δε μπορω μπαινω συχνα..

αν μπορεις καποια στιγμη κ αν θελεις πες μας ποτε ακριβως γεννησες για να βαλω το μικρο αντρουλη σου στο πινακακι μας να μας κανει την αρχη!!

τα αλλα κοριτσια τι κανετε?? οι κοιλιτσες?? φιλια!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια μου!

Κοιμήθηκα του καλού καιρού!!Από τις 11 μέχρι τις 7 σερί!!Ούτε καούρες ούτε τίποτα...τι ωραίος καιρός σήμερα!Έχω πολύ καλή διάθεση..θα αρχίσω από αύριο να πλένω κάποια ρούχα της μικρής...Δεν μου λέτε τα ζιπουνάκια που θα φορέσουν τα δικά σας είναι κοντομάνικα?Από εξω έχετε φορμάκια βελουτέ για 0-3?Μου έχουν δώσει κάποια πράγματα και δεν ξέρω τι να ετοιμάσω...

Αλεξανδρούλα μου,μια χαρά θα είναι το μωρό σου΄.Δεν χρειάζονται πάντα θερμοκοιτίδα τα μωρά ειδικά αν είναι τελειόμηνα..

Λοιπόν,όποιες έχουν θέμα με την τουαλέτα.hyfiber!!Τέλειο σας λέω,άρχισα να το παίρνω και σήμερα πήγα σστην τουαλέτα χωρίς καμία προσπάθεια!Μου έχει πει κάθε 8 ώρες ένα καπάκι για 5 μέρες,μετά κάθε 12 για άλλες 5 μέρες και μετά μόνο 1 καπάκι την ημέρα!Με έσωσε νομίζω!:P

Εγώ πως τα καταφέρνω και κοιμάμαι σα μοσχάρα(τις περισσότερες φορες) δεν το καταλαβαίνω..Ίσως επειδή είμαι πολύ πίσω από όλες σας!Από κιλά,απλά δε βάζω(καλό δεν το λες) αλλά όσο βάζει το μωρό όλα καλά!

Φιλάκια στις κοιλίτσες!!:P

ΑΝΝΑ74 εισαι η τυχερη της παρεας πιστευω!!!ποσο σε ζηλευω και για τον υπνο και για τα κιλα!!

οσο για τα ρουχαλακια εγω πηρα ολα τα φανελακια με κοντο μανικακι γιατι με το μακρυ τα φοβομουνα για να μην δυσκολευτω και να τα φορεσουμε και λιγο ποιο κατω και πηρα και τα φορμακια τα οποια ειναι τα περισσοτερα βελουτε και καποια απλα βαμβακερα 2 ζακετουλες και ενα ανοιξιατικο μπουφανακι ολα τα πηρα 3 μηνω που ειναι λιγο ποιο μεγαλα γιατι τα 0+ θα τα φοραγαμε για λιγες μονο μερες επισης χθες πηρα και εναν υπνοσακο ανοιξιατικο εως 12μηνων χωρις μανικακια για να ειμαι σιγουρη το βραδυ οτι δεν θα ξεσκεπαζεται και επισης στην αρχη εγω ψιλοφοβαμαι τα σκεπασματα μην καλυφτει στον υπνο του....ααα!!!του πηρα και μια σαλοπετα και ενα σετακι μπλουζακι παντελονακι..2 σκουφακια(οχι χοντρα) για τα αυτακια του και ενα ζευγαρι γαντακια αν χρειαστουν!και φυσικα καλτσακια!αυτααααα:D:D:D:D


Qbn9p3.png

8cXxp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...