Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Εννοείται πως θα τους παίρνεις τηλέφωνο όταν δεν νιώθεις καλά,δεν χρειάζονται ντροπες!Άντε μερικές εβδομάδες έμειναν και σε λίγο καιρό θα κρατάς τον μπέμπη αγκαλίτσα 🥰 ❤️Μοναδικό συναίσθημα ❤️

      μμμ δεν ξέρω για βδομαδες…. με προβλημάτισαν τα πονάκια αυτά! το μωρο επισης είναι τρομερά υπερκινητικό και δεν μπορώ να καταλάβω αν κάμω συσπάσεις ! 

Μανούλες Απριλίου 2015


olympia_st

Recommended Posts

Γειά σας κορίτσια τι κάνετε?

athinakos τον μάρσιππο τον έχω πάρει απο κοπέλα που τους φτιάχνει και όχι απο μαγαζί. Διαφημίζετε και εδώ, οπότε φαντάζομαι δεν πειράζει να το πω.

babywearing.gr

Είχα πάρει μει τάι που το βολεύτηκα απίστευτα και καιρό μετά πήρα ρινγκ σλινγκ, γιατί δεν ήξερα αν θα το βολευτώ. Σίγουρα θα το χρησιμοποιήσω τώρα στο δεύτερο και θα πάρω ένα μει τάι ακόμα.

Μου είχε φέρει εντομεταξή η μαμά μου ένα ρινγκ σλινγκ απο μαγαζί, το οποίο δεν το κατάφερα καθόλου να το χρησιμοποιήσω.

Ευχαριστώ!!! Θα το κοιταξω!


pzDLp3.png

eyCYp3.png

E1srp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

βρε κοριτσια εμεις βρηκαμε ενα ριλαξ που μας αρεσει αλλα δεν ξερω αν μπορω να το βαλω απο νεογεννητο στις οδηγιες λεει απο 0+ μεχρι 11,5 κιλα εγω ηθελα να το βαλω σχετικα νωρις οχι μετα απο μηνες ...μετα απο μηνες δεν πιστευω καν οτι θα καθεται...το ριλαξ ειναι αυτο εδωlarge_81-57FSW1IL._AA1500_.jpgτι λετε?


Qbn9p3.png

8cXxp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια μου!

χμ! Αυπνίες!!Μάλλον η ιστορία της δικής μου εγκυμοσύνης δεν θα σας φανεί ρομαντική...προσπαθούσαμε για κανένα εξάμηνο, μετά κάναμε διάφορες εξετάσεις και η σαλπιγγογραφία μου δεν ήταν καλή...η μια σάλπιγγα εντελώς κλειστή ,η άλλη έτσι κι έτσι...πήγαμε σε πολλούς γιατρούς, όλοι έλεγαν για εξωσωματική. Περάσαμε από επιτροπή, πήραμε τα φάρμακα και περιμέναμε να μου έρθει η περίοδος για να ξεκινήσω τις ενεσεις..εγω βέβαια συνέχιζα να ελπίζω.. και είχα κάνει τα τελευταία μου τεστ ωορρηξίας...και ολες τις προσπάθειες:wink: Στις 12 Αυγούστου είχα ωορρηξία ,στις 27 θετικό τεστ!!Δεν εκανα εξωσωματική!!

Μαγκάιβερ πρέπει να την βγάλουμε την μπουμπού!!:P

Αύριο έχω nst.Ελπίζω να είναι καλά τα πράγματα..

Κορίτσια, τελικά το σλινγκ βολευει για την αρχή και το θηλασμό? Γιατί μου έδωσαν ένα!!

Καλό μηνα να έχουμε και καλά γεννητούρια για όσες έχουν συμπληρώσει τις εβδομάδες τους!!Φιλάκια!!


Qi0Mp3.png?ChdnBzhLZZCdp3.png?X2JaRTu1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια μου !!! Καλό μήνα να έχουμε και με το καλό να κρατήσουν ,στα τέλη του μήνα ,οι πρώτες τα μπεμπάκια τους (εγώ έχω πολύ χρόνο ακόμη αλλά θα το υπομείνω)!!! Σας ευχαριστ'ω πολύ για τις ευχές σας !! Αντεύχομαι σε όλες ό,τι επιθυμείτε !!!

Σήμερα κι έμενα μ επιασε αυπνία ...Δηλαδή για την ακρίβεια , όπως και τις προηγουμενες μέρες ξύπνησα πολύ νωρίς , γύρω στις 5 και ποτέ δεν κατάφερα να ξανακοιμηθώ (τουλάχιστον τισ προηγούμενες μέρες κοιμόμουν ως τις 6:30 άρα μάλλον πρέπει να μου γίνει συνήθεια) .

Χθες είχε πράγματι υπέροχη μέρα , ελπίζω να συνεχίσει όλη τη βδομάδα γιατί από 6 Μαρτίου άκουσα για νέο κύμα κακοκαιρίας .. Σίγουρα αυτός ο καιρός σου φτιάχνει τη διάθεση πάντως . Από προχθές κορίτσια κάτι έχω πάθει κι εγώ με τις δουλειές του σπιτιού !! Πήρα την χλωρίνη παραμάσχαλα 2 μέρες τώρα και απ το πρωί ως το μεσημέρι αποστείρωσα ότι μπορείτε να φανταστείτε !! Χθες πάλι καλά με τη βοήθεια του καλού μου.Δεν ξέρω τι με έπιασε.. Χθες γενικά γεμάτη μέρα γιατί είχε γενέθλια 1 φίλος μας και μας έβγαλε έξω για φαγητό μεσημέρι αλλά και η κουνιάδα μου οπότε μετά στα πεθερικά μου..Απ τις 14:30 επιστρέψαμε σπίτι 23:30 και πραγματικά έκλειναν τα μάτια μου !!!

Anna74 μια χαρά ρομαντική είναι η ιστορία σου ! Το ότι ήθελες να κάνεις παιδάκι με τον άντρα σου και λίγο πριν την εξωσωματική έκατσε μόνο του μου φαίνεται ιδιαίτερα όμορφο και σαν ανάμνηση γλυκό ! Με το καλό και η σημερινή εξέταση και ελπίζω η αυπνία να μην προήλθε από το άγχος σου γι αυτή !

Για το ριλάξ τώρα , εμένα η αδερφή μου θα μου δώσει ένα ριλάξ που είναι και σαν κούνια. Το συγκεκριμένο την βόλεψε κυρίως από τον 1ο εως βαριά τον 7ο μήνα γιατί μετά πράγματι φοβόταν μην της πέσει (αν και έχει ιμάντες για να ασφαλίζεις το μωράκι σου) Αυτό που έχει είναι για έως 9 ή 10 κιλά αν θυμάμαι καλά ...και πολλά μωράκια φτάνουν αυτά τα κιλά στο 6μηνο-8μηνο.. Σ'αυτή την περίπτωση αν ξεκινήσεις να το χρησιμοποιείς όταν θα είναι 6 μηνών δε νομίζω να αξίζει καν να το πάρεις..Οπότε υποθέτω κι εγώ από τον μήνα και μετά θα το χρησιμοποιήσω .

Σήμερα πολλές από σας έχετε γιατρό...Περιμένουμε νέα σας για τα μωράκια σας !!! .. Εγώ πάλι θα χρειαστεί να περιμένω άλλη μια βδομάδα που θα κάνω το ντόπλερ , Την επόμενη Δευτέρα οπότε !Σήμερα δυστυχώς έχω τα διαδικαστικά , και πάλι καλά που ξύπνησα νωρίς γιατί τώρα λέω να ετοιμαστώ για να πάω στο ΙΚΑ να τελειώνω , μετά σε τράπεζες και ταχυδρομείο για πληρωμές και μετά για να πάρω 1 δώρο γάμου που εκκρεμεί να στείλω !! Ελπίζω να τελειώσω σήμερα με όλα γιατί πάντα έχω άγχος για ό,τι μένει πίσω !!!


SPg9p2.png?MwCuSAEF
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερούδια κοιλίτσες. Το βράδυ σηκώθηκα μόνο 1 φορά για τουαλέτα, μετά απο πολύ καιρό, απίστευτο.

Κορίτσια εγώ το σλινγκ δεν το είχα απο την αρχή, γιατί μου είχε φέρει η μαμά μου ένα απο μαγαζί, που έμοιαζε με αυτά που φτιάχνει η κοπέλα και επειδή δεν μπορούσα να την βάλω με τίποτα την κόρη μου μέσα θεώρησα οτι δεν θα μπορώ ούτε με το άλλο και να μην δώσω τσάμπα λεφτά. Τελικά χρησιμοποίησα το μει τάι, το οποίο χρησιμοποιούσα κάθε μέρα. Σκεφτήτε οτι με 3-4ων μηνών μωρό πήγαινα σουπερ μάρκετ μια χαρά, την έβαζα στο μει τάι και έπαιρνα καρότσι και έβαζα τα πράγματα. Στο σμ την έβαζα έτσι μέχρι και 1 χρόνου.

Όμως είναι χρονοβόρο να το βάζεις το μωρό εκεί μέσα και αν το χρειαστείς για 2 λεπτά δεν αξίζει.

Αργότερα ήτανε 6 μηνών και την κουβάλαγα να πάμε στο αυτοκίνητο, αγκαλιά μωρό, τσάντα του, και 1-2 πράγματα ακόμα και κόντεψα να πέσω απο τη σκάλα, οπότε είπα να πάρω ένα σλινγκ μήπως με βοηθήσει. Έτσι ξεκίνησα να την βάζω στο σλινγκ και δεν κράταγα και το μωρό να μου στριφογυρνάει στην αγκαλιά μου, μέχρι που άρχισε να περπατάει καλά. Είναι όμως πιο δύσκολο να το βάλεις σωστά.

Λένε οτι το σλινγκ είναι πιο βολικό στον θηλασμό, μου φαίνεται λογικό, αλλά εγώ δεν το χρησιμοποίησα γιαυτό. Δεν πολυχρειάστηκε όμως, γιατί 1-2 φορές χρειάστηκε να θηλάσω σε καφετέρια, όποτε την έβαζα στο μάρσιππο κοιμότανε συνέχεια και αν ξύπναγε, η κουτσομπολίτσα μου, δεν υπήρχε περίπτωση να θηλάσει και να μην κοιτάει όλο περιέργεια τον κόσμο τριγύρω.

Πλέον όπως καταλαβαίνετε έχω και απο τα 2, γιατί εγώ είμαι σίγουρη οτι θα τα χρησιμοποιήσω. Όμως φίλες μου δεν τα χρησιμοποίησαν.

Α εμένα το είχε χρησιμοποιήσει και ο άντρας μου και τώρα είμαι σίγουρη οτι η μεγάλη θα βλέπει το μωρό και θα θέλει και εκείνη, οποτε βλέπω να ξαναμπαίνει στο μάρσιππο. Εντομεταξή αντέχει όσο βάρος αντέχεις εσύ.

Link to comment
Share on other sites

Το ριλάξ πάλι, εφόσον γράφει 0+ μπορείτε να το χρησιμοποιήσετε απο την πρώτη μέρα. Έτσι μου είχε πει ο παιδίατρος και επειδή η δικιά μου δεν καθότανε ξύπνια, βαριότανε, κοιμότανε όμως αρκετές φορές μέσα στη μέρα στο ριλάξ. Μου είχε πει οτι δεν υπάρχει πρόβλημα.

Οπως σας είπα το μικρούλη μας ταλιμπανάκι 4ων μηνών σήκωνε την πλάτη του απο το ριλάξ και γύρναγε γύρω γύρω, ήτανε δεμένη με την ζώνη μεν, αλλά παραλήγο να μου έρθει κάτω μαζί με το ριλάξ. Μην τα αφήνετε μόνα τους πάνω σε καναπέδες ειδικά μετά τους 2,5-3 μήνες.

Για το βάρος τώρα. Η κόρη μου που έχει βάρος αγοριού, είναι δηλαδή στο μέσο όρο της καμπύλης των αγοριών, 1 χρόνου ήτανε 10,5 κιλά, οπότε αν πάρετε κάποιο που να κάνει μέχρι 11 κιλά είστε καλυμένες για πολύ καιρό, αν και δεν θα κάτσει τόσο πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Αννα η ιστορία σου όχι απλά είναι ρομαντική, αλλά είναι και πολύ ελπιδοφόρα για πολλά ζευγάρια που προσπαθούνε καιρό και δεν τα καταφέρνουνε να αποκτήσουνε μωράκι.

Με το καλό το nst και να σας βγάλει τα αποτελέσματα που θέλετε.

Με το καλό να δούμε τα μωράκια μας σήμερα κορίτσια. Ανυπομονώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κ καλό μήνα!! Καλέ με θυμάστε την χαμένη;;:P πως πάτε;;διάβασα πολλά θα σχολιασω οτι θυμάμαι με την μνήμη χρυσόψαρου που έχω αυτον τον καιρό!! Για τους μαρσιπους να πω κ εγώ αστερακι έχω πάρει απο την Στέλλα,οσες μενετε Αθήνα είναι ευκαιρία να πάτε απο κει η κοπελα είναι αστέρι κ εξυπηρετικοτατη!! Εγώ πήρα πρωτα Μέι ται κ μετα απο κάνα μήνα σλινγκ! Πιο καλοκαίρι με βπλεψε το σλινγκ κ φορούσαν το μωρο ως πολύ μεγάλη χωρίς καμια ενόχληση,πολλές φορες κ μέσα στο σπίτι για να κάνω δουλειές..εξω με έσωσε γιατί η μικρή μου δεν ήθελε το καρότσι ως 9μηνων οποτε όλες οι εξωτερικές δουλειές, σουπερ μάρκετ,λαϊκή κ βόλτες γινόντουσαν έτσι!! Για το ριλαξ επίσης εμένα μου είχε δώσει το οκ η παιδιατρος απο την αρχή,τα καινούρια ριλαξ είναι μαλακά κ δεν είναι για πολύ,όταν ξεκινάνε τα μωρα να σηκώνονται σιγά σιγά τα καταργουμε μην φάνε καμία τούμπα! Σήμερα πολύ αϋπνία δεν ξέρω αν εκλεισα 4ωρες ύπνου σύνολο,δεν με έπαιρνε ο ύπνος κ αφού κοιμήθηκε ξύπνησε η μικρή για τσισα,την πήγε ο άνδρας μου βέβαια αλλά μετα ήθελα κ εγώ κ μετα παει ο ύπνος..με ενοχλούσε η κοιλιά,δεν βολευομουν πουθενά..ουφ!! Χθες πήγαμε βόλτα στο παρκο Τρίτση κ περάσαμε υπέροχα,περπ;τησα πολύ ωρα κ ένιωσαν τέλεια!! Αναζωογονήθηκα


1YG7p2.png 7biOp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλώς το κορίτσι.

Ναι η Στέλλα είναι πολύ εξυπηρετική. Όταν είχα πάρει το σλινγκ είχα πάει και μου είχε δείξει κιόλας.

Εμείς όπως έχω ξαναπει το καρότσι το χρησιμοποιήσαμε ελάχιστα. Το μάρσιππο πάρα πολύ.

Πότε έχεις γιατρό mariazerta?

Εγώ να πω την αλήθεια μου ένα άγχος το έχω να δω πόσο έχει φτάσει η μπεμπούλα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κ εμας ρομαντικη δεν την λες αλλά συνειδητή, θέλαμε κ 2ο παιδάκι για να μην είναι μονη της η κόρη μου κ δεν θέλαμε πολύ μεγάλη διάφορα γιατί ο άνδρας μου είχε 8χρονια με τα αδερφια του κ στην ουσία μεγάλωνε μόνος του,θεωρώ τα 3-5χρονια ωραία διάφορα για να μεγαλώνουν παρέα,έτσι ξεκινήσανε τις προσπαθειες κ στον 2ο μήνα μετα τις διακοπές μας η περίοδος δεν ήρθε ποτε,εκανα τεστακι κ ηταν θετικοτατο!!!


1YG7p2.png 7biOp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κ εμένα μου είχε δειξει διάφορες στάσεις να έχω την μικρή μέσα,είχα παει μαζί με το μωρο τοτε!! Είχα γιατρό μέσα Φλεβάρη οπου είδαμε οτι ο μικρός βούδας έχει μεγάλη κοιλιτσα,3βδμ μεγαλύτερη απο τις υπολοιπες μετρήσεις.έτσι ξεκίνησα διατροφή διαβητη κ μετρήσεις,είναι όλες καλες,βεβαια εχω κοψει τους πολλους υδατανθρακες κ προσεχω πλεον τι τρωω κ εύχομαι μέσα Μάρτη που ξαναεχω γιατρό να δουμε αποτελεσματα..το είχε κ η κόρη μου το ίδιο θέμα αλλά με την διατροφή μέσα στον μήνα ήρθε στα ίσα της.κ εγώ θέλω να πάω να δω το μωρο θέση ακόμα δεν πήρε βέβαια ο γιατρός μου δεν ανυσηχει καθόλου,θα πάρει λέει τελευταια στιγμή έχει υπομονή μου λέει ως τις 42βδμ κάτι θα γίνει!! Καλέ εγώ θα σκασω ως τοτε


1YG7p2.png 7biOp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσι! !! Σχετικά με αυτο που ειπες με τις μετρησεις της κοιλιτσας εχω μια απορια. σου ειπε ο γιατρος γιατι μπορεί να συμβαινει αυτο?? Εχει συμβει να συμβαίνει κ το αντιθετο, οπως εμας που οι μετρησεις της κοιλιτσας εβγαιναν λιγο μικροτερες. Γιατι διαβασα που εγραψες οτι με την διατροφη στρωνει.

Link to comment
Share on other sites

Κλαημερα κορίτσια.Μετα από μια περιπερειωδη νυχτα που δεν εκλεισα ματι μπηκα να δω τα νεα σας.Δεν κοιμηθηκα ολη νυχτα μια η τουαλετα ,μια η μεση μου και τα πλευρα μου ,μια η κορη μου που εκανε τσισα πανω της δυο φορες και επρεπε να σηκωνομαι ,μια και το αγχος γιατι σημερα εχω doppler το μεσημερακι.Όσο για το ρηλαξ κοριτσακια εμενα με βολεψε από την πρωτη μερα είναι από 0 αλλα μετα τον 5 δεν την αφηνα μονη της γιατι εβγαινε και την εψαχνα.τωρα οσο για σλινγκ δεν ειχα στην κορη μου αλλα το σκέφτομαι να παρω.Αλλα και εγω δεν ξερω ποιο βολευει τελικα σλινγκ η μει ται?Ποιεσ αλλεσ εχουν γιατρό σημερα?Εκανε καμια άλλη κοπελα doppler η όχι?Τωρα όσο για την ιστορία της δικής μου εγκυμοσύνης αυτής είναι περίπλοκη.Θελαμε δευτερο μωρο αλλα όχι ακομα είχαμε πει από τα χριστουγεννα και μετα αρα προσεχαμε οσο μπορούσαμε.Γυρίσαμε από διακοπες και εγω επαθα κολιτιδα και νοσηλευτηκα στο νοσοκομειο.Με ρωτούν υπαρχει περιπτωση εγκυμοσύνης και εγω λεω όχι βεβαια αφου ημουν σιγουρη.Μου εκαναν τεστ και το τεστ βγηκε αρνητικο (5 ημερες πριν την αναμενόμενη περίοδο).Πηρα εξιτηριο και περιμενα να ερθει η περιοδος αλλα τιποτα.Πιστευα ότι είναι από την κολιτιδα που περασα καλοκαιρι κιολας λεω .Μετα από 15 ημερες καθυστέρησης ειπαμε να παρουμε τεστ για να αποκλεισουμε την εγκυμοσυνη και να δουμε τι γινεται.Και το τεστ ηταν θετικοτατο.Δεν το πιστεύαμε με τιποτα.Και εκει ξεκινησε ο γολγοθας.Εγω ειχα παρει αντιβιωση δεν ξεραμε αν επρεπε να το κρατησουμε αλλοι μας ελεγαν ναι αλλοι όχι.Ψαχναμε γενετιστή και τελικα ετσι βρήκαμε ακρη και το μωρο το κρατησαμε γιατι μου ειπαν υπαρχει ο νομος του ουδεν και του όλου.Και ετσι εφτασα στην 32 εβδομαδα και αυτό το μωρο ηταν δωρο εκπληξη για μενα.......

Link to comment
Share on other sites

Τωρα καποιες μπορεί να θεωρησετε χαζη την ερώτησή μου αλλα απο πολλες απόψεις, εγκυμοσυνη δεν καταλαβα. Εκτος οτι γεννησα πολυ νωρις, ειχαμε προβληματακια διαφορα (μονο τον 5ο μηνα εζησα) , ειναι το πρωτο μου παιδακι κ δεν ειχα εμπειρία και για το τελος , σαν γεννησα εμεινα και με αδεια α :(

ειναι το χειρότερο να φευγεις για να γεννησεις επειγόντως, και να γυριζεις σπίτι χωρίς μωρακι.

Γιαυτο συχωρέστε την ισως χαζουλα ερώτηση μου :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...