Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Εννοείται πως θα τους παίρνεις τηλέφωνο όταν δεν νιώθεις καλά,δεν χρειάζονται ντροπες!Άντε μερικές εβδομάδες έμειναν και σε λίγο καιρό θα κρατάς τον μπέμπη αγκαλίτσα 🥰 ❤️Μοναδικό συναίσθημα ❤️

      μμμ δεν ξέρω για βδομαδες…. με προβλημάτισαν τα πονάκια αυτά! το μωρο επισης είναι τρομερά υπερκινητικό και δεν μπορώ να καταλάβω αν κάμω συσπάσεις ! 

Μανούλες Απριλίου 2015


olympia_st

Recommended Posts

Καλημέρα κοριτσι! !! Σχετικά με αυτο που ειπες με τις μετρησεις της κοιλιτσας εχω μια απορια. σου ειπε ο γιατρος γιατι μπορεί να συμβαινει αυτο?? Εχει συμβει να συμβαίνει κ το αντιθετο, οπως εμας που οι μετρησεις της κοιλιτσας εβγαιναν λιγο μικροτερες. Γιατι διαβασα που εγραψες ίοτι με την διατροφη στρωνει.
καλημέρα Μαίρη λου μου!! Πως παει ο γιγαντακος σας;;; Η μεγάλη κοιλτσα δείχνει οτι δεν μπορω να μεταβολίσει σωστα το μωρό τους υδατάνθρακες που καταναλωνω εγώ!! Έτσι η διατροφή μου βασίζεται περισσότερο στις πρωτεινρς,σαλάτες,φρουτα μετρημένα κ υδατάνθρακες υπαρχουν καθημερινά κ σε κάθε γεύμα αλλά μετρημένα κ αυτά!! Για το αντίθετο δεν ξέρω γιατί εμένα κοιλουμπικα βγαίνουν κ τα 2

1YG7p2.png 7biOp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

καλημέρα Μαίρη λου μου!! Πως παει ο γιγαντακος σας;;; Η μεγάλη κοιλτσα δείχνει οτι δεν μπορω να μεταβολίσει σωστα το μωρό τους υδατάνθρακες που καταναλωνω εγώ!! Έτσι η διατροφή μου βασίζεται περισσότερο στις πρωτεινρς,σαλάτες,φρουτα μετρημένα κ υδατάνθρακες υπαρχουν καθημερινά κ σε κάθε γεύμα αλλά μετρημένα κ αυτά!! Για το αντίθετο δεν ξέρω γιατί εμένα κοιλουμπικα βγαίνουν κ τα 2

Χα χα χα χα κοιλουμπικα λέει! !! Ζουζουνακια μωρε! Για το αντιθετο μάλλον θα πρέπει να ρωτησω τον γιατρο μου στο ραντεβου για τον έλεγχο των 40ημερων. Τωρα βεβαια η κοιλιτσα μας ειναι καλα , αλλα ηταν κατι που μου ειχε αναφερει ο γιατρος στο doppler αναπτυξης αλλα βεβαια οταν πριν λιγο σου εχει ξεστομισει οτι μαλλον γεννας επειγωντως και τα πράγματα είναι αβεβαια, ειναι το τελευταίο πραγμα που θα σκεφτεις να ρωτησεις..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα και από εμένα κορίτσια!!!

Όλες οι ιστορίες σας είναι ρομαντικές!!! Ας σας πω και εγώ την δική μας λοιπόν... οπως σας έχω πει εγω γέννησα δίδυμα κορίτσακια 2 Μαΐου, που δυστυχώς δεν τα κατάφεραν. Περίοδο είχα πάλι στις 1 Ιουνίου και οταν τελείωσε πήγα στον γιατρό για να με εξετάσει και να δούμε αν ήταν όλα καλά. Μου είπε ότι ολα ειχαν επανέλθει, να απολαύσουμε τον καλοκαίρι και από Σεπτέμβρη να ξεκινήσουμε τις προσπάθειες. Εμείς αποφασίσαμε ότι εάν ειναι έτοιμο το σώμα μου το μωράκι μας θα έρθει οπότε θέλει εκείνο...είτε ειναι σε 1 μήνα, σε 5 ή σε 15. Ε τελευταία περίοδο ειχα 30 Ιουνίου και θετικό τεστ 28 Ιουλίου:tongue::tongue: Οταν το είπα στον άντρα μου δεν το πίστευε και γέλαγε!!!! Βέβαια με όλο αυτο που περάσαμε το ανακοινωσαμε μετα την αυχενική σε όλους.


pzDLp3.png

eyCYp3.png

E1srp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ωραια που ηρθε γρήγορα Athinakos!! Ετσι περιπου και η παιδικη καλη μου φιλη που γεννησε πριν λιγους μηνες προωρα στην 22 βδομ κ δυστυχώς δεν τα κατάφερε το μωρακι. Κ τωρα ανυπομονω να μου πει οτι θα με κανει και παλι "θεια" !! Τα δίδυμα δεν επιβιωσαν λογω μεγαλης προωροτητας φαντάζομαι ε?

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πολλές έχετε γιατρό!! Με το καλό να δείτε τα ζουζούνια σας:D Εμείς αύριο...

Οσο για το ρηλαξ, εσένα η κολλητή μου/που θα γίνει νονά μας πήρε ενα που ειναι σαν μικρή κούνια και λέει από νεογέννητο...τωρα πότε θα την βάλουμε θα δείξει.


pzDLp3.png

eyCYp3.png

E1srp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ωραια που ηρθε γρήγορα Athinakos!! Ετσι περιπου και η παιδικη καλη μου φιλη που γεννησε πριν λιγους μηνες προωρα στην 22 βδομ κ δυστυχώς δεν τα κατάφερε το μωρακι. Κ τωρα ανυπομονω να μου πει οτι θα με κανει και παλι "θεια" !! Τα δίδυμα δεν επιβιωσαν λογω μεγαλης προωροτητας φαντάζομαι ε?

Ναι, γεννήθηκαν ακριβώς στις 23 εβδομάδες, και ενώ απο βάρος ηταν καλά, ηταν πολύ ανώριμα όλα τα όργανα. Η μια βέβαια αντεξε 4 μέρες. ..το πάλευε η γλυκούλα μου...


pzDLp3.png

eyCYp3.png

E1srp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι, γεννήθηκαν ακριβώς στις 23 εβδομάδες, και ενώ απο βάρος ηταν καλά, ηταν πολύ ανώριμα όλα τα όργανα. Η μια βέβαια αντεξε 4 μέρες. ..το πάλευε η γλυκούλα μου...

Να φανταστω οτι δεν ειχες προλαβει να κανεις και τις ενεσεις κορτιζονης για τα πνευμονακια τους? Το παλεψε το πουλακι μου αλλα .. τα συζηταω συχνα και με την φιλη μου. Οσο πιο πολυ ζεις μια εγκυμοσυνη και συβαινουν τετοια περιστατικα, τοσο και πιο δυσκολο!

Τωρα ομως..??? Εν αμαμονη για το ευχαριστο γεγονος!!!! :D

Να σε ρωτησω, οταν ξαναεμεινες εγκυος κοριτσι μου μετα το δυσαρεστο γεγονος, ειχες φοβο μηπως ξανασυμβει? Ενιωθες ας πουμε οτι ηθελες να φτασεις κατευθειαν στο τελος για να κρατησεις το μωρακι σου αγκαλιτσα??

Link to comment
Share on other sites

Εννοείτε ότι αυτή ειναι μια εγκυμοσύνη μέσα στο άγχος!!! Με το παραμικρό φοβάμαι! Και ακόμα φοβάμαι. ..Μέχρι να μου την δώσουν στην αγκαλιά μου δεν θα ηρεμήσω. Και εάν δεν είχε συμβεί το προηγούμενο γεγονός νομίζω ότι θα σκόπευα να μείνω έγκυος αλλες 10 φορές γιατί η αλήθεια είναι ότι ειχα καλή εγκυμοσύνη χωρίς επιπλοκές. Αλλά αυτό που συνέβη πέρσι μου δημιούργησε μια φοβία που δυστυχώς έχει μείνει μέσα μου.


pzDLp3.png

eyCYp3.png

E1srp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσάκια μου και καλή εβδομάδα σε όλες τις κοιλίτσες! Έξω ήλιος, χαρά Θεού! Σήμερα μπήκα στο μήνα μου και το απόγευμα έχω γιατρό, όπου θα κάνω και nst και γενικά έχω αγχουλάκι. Δεν το πιστεύω ότι έφτασε ο καιρός. Αthinakos συμπίπτουν οι εβδομάδες μας! Σε καταλαβαίνω απόλυτα που έχεις αυτή τη φοβία μετά από ότι συνέβη. Είναι κάτι που δεν ξεχνιέται εύκολα. Είναι καλό όμως που έμεινες τόσο γρήγορα έγκυος. Κι εγώ αυτό λέω για τον εαυτό μου. Το άγχος δε φεύγει μέχρι να κρατήσω τη μπουμπουκένια μου αγκαλιά, αλλά οπωσδήποτε είναι καλύτερα από το να μην είχα ξαναπροσπαθήσει τόσο γρήγορα. Λέω κι εγώ να πάρω κάτι σε μάρσιπο αλλά έχω καταμπερδευτεί με όλα αυτά που διαβάζω και δεν ξέρω τι να κάνω. Ποια η διαφορά του μάρσιπου, του μει ται και του σλινγκ; Θα σας ενημερώσω για τα νέα από το γιατρό το απόγευμα. Σας φιλώ!

Link to comment
Share on other sites

Ολα θα πανε καλα, θα κρατησεις το μωρακι σου, και αργοτερα να δεις θα θελεις κιαλλο !!!! Παρολο τον φοβο σου. Τουλαχιστον εγω ετσι νομιζω . Αχ κατι εχει παθει το λαπ τοπ μου και κολλαει απιστευτα σημερα!! :confused::confused:

Εγω κοριτσια εμεινα εγκυος σχετικα πολυ γρηγορα. Στο 2μηνο πανω νομιζω. Κατι προγραμματισμενο μεν, αλλα και παλι δε ξερεις ποτε θα σου ρθει. Παιδακι ηθελα ομως απο το πρωτο διμηνο που ειχα σχεση με τον αντρα μου Δηλαδη 5 ολοκληρα χρονια ! Μεχρι τοτε δεν ειχα νιωσει ποτε το συναισθημα.

Το πρωτο τεστ το εκανα 1 σεπτεμβρη βραδυ ομως και παρολο που ηταν θετικα, θεωρησα πως εκανε λαθος! Το επομενο πρωι που κρατησα το δευτερο θετικο στα χερια μου, δε σταματησα να κλαιω απο χαρα και εκλεισα αμεσως στον γιατρο μου για επιβεβαιωση !!! Αχ τα θυμηθηκα τωρα παλι ,τι ομορφες στιγμες! ;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


mairy_lou είναι πολύ συχνό να βγαίνουν μεγάλα τα μωράκια λόγω σακχάρου της μαμάς, αλλά τα μικρά μωράκια βγαίνουν για άλλους λόγους.

Και η δικιές μου, και η μεγάλη μου κόρη και η μπεμπούλα στην κοιλίτσα, ενώ μέχρι 4,5 μηνών ακολουθούσαν κανονική ανάπτυξη μετά άρχισε να πέφτει. Ενώ οι μετρήσεις κεφαλιού και ποδιού είναι κανονικές σε εβδομάδες, κεφάλι 2-3 μέρες μεγαλύτερο απο την εβδομάδα μας και πόδι 2-3 μέρες μικρότερο, σε φυσιολογικά πλαίσια, η κοιλίτα βγαίνει αρκετά μικρότερη, με αποτέλεσμα την τελευταία εβδομάδα στις 29 ακριβώς που είχα πάει να είναι στην καμπύλη 16.

Μου είπε η γυναικολόγος οτι το μεγαλύτερο ποσοστό των μικρών μωρών οφείλεται στον πλακούντα. Αν δεν έχει πρόβλημα ο πλακούντας και οι αρτηρίες, είναι συνήθως μικρός. Δηλαδή και στην μεγάλη μου όταν γέννησα ο πλακούντας ήτανε πολύ μικρός, κοντά στο 1/3 του μέσου όρου, οπότε μπορεί να μην βρίσκει αντίσταση το αίμα, αλλά δεν παρέχει πολύ αίμα στο μωρό.

Απο τη στιγμή όμως που αναπτύσσεται το μωρό, συνεχίζει δηλαδή και παίρνει βάρος, έστω και λιγότερο, δεν ανησυχούμε καθόλου.

Και γενικώς το μωρό και πιο μικρό να γεννηθεί δεν έχει κανένα πρόβλημα. Η δικιά μου γεννήθηκε 2740 κοντά στην ΠΗΤ και τώρα είναι ολόκληρο κοριτσάκι με βάρος στην καμπύλη 75 της ανάπτυξης που έχει στο βιβλιάριο και πανέξυπνη. Δηλαδή το τελικό βάρος δεν επηρρεάζει το μωρό καθόλου.

Ξέρω και άντρα που γεννήθηκε 2300 και τώρα ως ενήλικος έχει ύψος πάνω απο 1,90.

Εμένα επειδή είναι μικρούλα, και ελάχιστα πιο μικρούλα απο ότι ήταν η μεγάλη μου, μου είπε περισσότερη ξεκούραση για να αιματόνεται καλύτερα το μωρό, τώρα δεν ξέρω αν αυτό έχει επιστημονική βάση, αλλά προσπαθώ όσο μπορώ να ξεκουράζομαι, δυστυχώς δεν καταφέρνω να ξεκουραστώ πολύ παραπάνω. Θα δούμε σήμερα και πόσο βάρος έχει.

Το μόνο που θα σκέφτεσαι τώρα είναι να ξεπεράσει τη λοίμωξη το μωράκι σας, και μην ανησυχείς που είναι μικρούλι, θα μεγαλώσει γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

wmb με το καλό να δείτε τη μπέμπα σας και εσείς.

Και το μέι ται και σλινγκ μάρσιποι είναι. Το θέμα είναι το τι θα πάρεις, τι θα σε βολέψει κλπ.

Οι μάρσιποι του εμπορίου, όπως της chicco έχουνε κλιπς και είναι άκαμπτοι. Μάρσιποι όπως αυτοί που αναφέραμε επάνω, έχουνε μόνο ύφασμα, δένουνε πάνω στο σώμα σου και θεωρώ οτι αγκαλιάζουν καλύτερα το μωρό και το δένουν πάνω σου. Εγώ αισθάνομαι μεγαλύτερη ασφάλεια με αυτόν. Απο εκεί και πέρα όμως μπορεί εσένα να μην σε βολέψει.

Θα σου έλεγα να διαβάσεις λίγο στο site που αναφέραμε παραπάνω να πας και σε ένα μαγαζί να ρωτήσεις, να δεις τις διαφορές.

Link to comment
Share on other sites

Ναι κοριτσακι μου, αυτο, η λοιμωξη να φυγει και να μην ξαναρθει η ατιμη !!

Ενταξει αυτο το λαπ τοπ σημερα η θα το πεταξω απ το μπαλκονι η θα το ριξω στο τζακι. μα εχει καταντησει κουραστηκο !!! :(:(

Οταν ολα μετα εξελισονται καλα, σιγουρα τα ξεχνας ολα αυτα, αλλα μεχρι να μαθεις τι ρολο παιζει η καθε μετρηση και τι ειναι ανησυχτικο και το οχι, ενα αγχος σε καταβαλει παντως!

Link to comment
Share on other sites

Είμαι πού χαρούμενη !!! Τελείωσα με όλες τις δουλειές..Το αστείο είναι πως σε όλα όσα πήγα μαζί με μένα στην ουρά περίμεναν μονάχα άνω των 70 ετών .. Τόσο νωρίς που πήγα , με τις κότες , αυτό ήταν το target group. Ακόμη και σε 2 καταστήματα που πήγα η πρώτη πελάτισσα ήμουν. :mrgreen:

Είχαμε και show στο Ικα ήταν ιδιαίτερα θερμόαιμοι κάποιοι στην ουρά , για λίγο δεν έπεσε ξύλο για την προτεραιότητα ! Όταν άνοιξαν δε οι πόρτες (γιατί περίμενα κανά μισάωρο απ'έξω μέχρι ν ανοίξουν) ήταν τόσο δριμύ το κύμα εισόδου που αναγκάστηκα να ανεβώ 3 διπλούς ορόφους με τα πόδια γιατί έτσι όπως έβλεπα πως σπρώχνονται για το ασανσέρ φοβήθηκα μην με ρίξουν κάτω η μη με χτυπήσουν κατα λάθος κι έτσι το προτίμησα !!!

mairy-lou αν σ αρέσει θα σου πω και εντυπώσεις για το καροτσάκι μου ,όταν το λάβω, λογικά μέσα στη βδομάδα που διανύουμε!Πάντως εμένα μ άρεσε πολύ και νομίζω είναι καλή η σχέση ποιότητας-τιμής! Και μην ανησυχείς !!! Θα περάσει σύντομα η λοίμωξη , να ηρεμήσεις και λίγο εσύ ! 'Εχει δείξει εξαιρετικά δείγματα το αγοράκι σου !!

maria-zerta κι εγώ σίγουρα θα ήθελα να έχει αδερφάκι ο γιός μου!Είναι πολύ σημαντική η παρουσία των αδερφιών στη ζωή των παιδιών νομίζω , κι εγώ πιστέυω ιδανική διαφορά ηλικίας είναι 2 με 5 χρόνια για να υπάρχει επικοινωνία μεταξύ τους και για να παίζουν και μεγαλώνουν μαζί . Μεγαλώνοντας θα έχουν και κοινά ενδιαφέροντα (πάντα βάσει της ηλικίας).

Alexandroula Εμένα πάλι η γιατρός στο προηγούμενο ραντεβού που είχα στις 9/2 δεν είδε κάποια διαφοροποίηση ,όλα ,δηλαδή και το κεφάλι και η κοιλίτσα του και τα πόδια στις μετρήσεις δείχουν +1 εβδομάδα απ ότι είναι . Οπότε υποθέτω απλά στο σύνολο είναι μεγάλο , γιατί δεν αναφέρθηκε καθόλου στη διατροφή μου !Μια χαρά θα δεις και τη μικρούλα σου σήμερα !!! Πολύ καλές οι πληροφορίες σου για τους μαρσιπους !


SPg9p2.png?MwCuSAEF
Link to comment
Share on other sites

Είμαι πού χαρούμενη !!! Τελείωσα με όλες τις δουλειές..Το αστείο είναι πως σε όλα όσα πήγα μαζί με μένα στην ουρά περίμεναν μονάχα άνω των 70 άτομα .. Τόσο νωρίς που πήγα , με τις κότες , αυτό ήταν το target group. Ακόμη και σε 2 καταστήματα που πήγα η πρώτη πελάτισσα ήμουν. :mrgreen:

Είχαμε και show στο Ικα ήταν ιδιαίτερα θερμόαιμοι κάποιοι στην ουρά , για λίγο δεν έπεσε ξύλο για την προτεραιότητα ! Όταν άνοιξαν δε οι πόρτες (γιατί περίμενα κανά μισάωρο απ'έξω μέχρι ν ανοίξουν) ήταν τόσο δριμύ το κύμα εισόδου που αναγκάστηκα να ανεβώ 3 διπλούς ορόφους με τα πόδια γιατί έτσι όπως έβλεπα πως σπρώχνονται για το ασανσέρ φοβήθηκα μην με ρίξουν κάτω η μη με χτυπήσουν κατα λάθος κι έτσι το προτίμησα !!!

mairy-lou αν σ αρέσει θα σου πω και εντυπώσεις για το καροτσάκι μου ,όταν το λάβω, λογικά μέσα στη βδομάδα που διανύουμε!Πάντως εμένα μ άρεσε πολύ και νομίζω είναι καλή η σχέση ποιότητας-τιμής! Και μην ανησυχείς !!! Θα περάσει σύντομα η λοίμωξη , να ηρεμήσεις και λίγο εσύ ! 'Εχει δείξει εξαιρετικά δείγματα το αγοράκι σου !!

Αφου δε σε πηρε καμια αδεσποτη ρε κοριτσι μου, τι να πω ! Τυχερη εισαι !!!

Τι δουλειτσες εκανες ?

Ναι ναι με ενδιαδερει φυσικα να μου πεις για το καροτσι. Αποθηκευσα το λινκ στον υπολογιστη και ξεχασα να το δειξω και στον αντρα μου ! Σιγουρα θα του αρεσε και αυτουνου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...