Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 2 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Χμ δεν ξερω..παντως μέτρα την πίεση να δεις πόσο έχεις 

      έφαγα τώρα σαλατουλα με φετα και συνήλθα ! πάντως με το λίγο που έφαγα πριν πιροσκί και λίγους ξηρούς καρπούς δεν μου πέρασε  ! 

Cafe Μάϊος 2009


CoffeeFilter

Recommended Posts

Πρόμπλεμ! Ο πωπός του έχει κατακοκκινήσει και έχει ψιλούτσικα σπυθουράκια. Δεν ξέρω αν φταίει αλλεργία σε μωρομάντηλα (όταν είναι στη μαμά μου, τον καθαρίζει με μαντήλια μετά τα κακά) ή στην πάνα (pampers baby dry φοράει αυτό το διάστημα). Σκέφτομαι χτες που έκανε λίγα κακαδάκια το βράδυ στον ύπνο και δεν αλλάχτηκε μήπως συγκάηκε. Η αλήθεια είναι πως βλέπω λίιιιγο κοκκινίλα τις τελευταίες μέρες αλλά πάστωνα sudocrem ελπίζοντας να φύγει αλλά σήμερα το απόγευμα που το είδα έφριξα. Καμιά ιδέα; (πάω να το κοπιάρω και στις άλλες μαμάδες για περισσότερες απόψεις!)

Καλημερούδια σε όλες!!

Ευάκι περαστικά και μακριά από το μωρό...!! ξέρω δύσκολο αλλά πιο δύσκολο να το δεις να κολλήσει!!!

Χριστινάκι, για το γάλα προσπάθησε να κάνεις ομαλή μετάβαση όπως κάνω εγώ μετά από συμβουλή του παιδιάτρου μου για το νέο γάλα. Δηλαδή, εγώ επειδή θέλω να αποθηλάσω εντελώς έδινα από την προηγούμενη Τετάρτη 3/4 μπιμπερό δικό μου γάλα και 1/4 ξένο, τώρα δίνω 1/2 και 1/2 στο τέλος της εβδομάδας θα το κάνω 3/4 ξένο και 1/4 δικό μου, έτσι συνηθίζουν ευκολότερα. Και για τη ΓΟΠ το ίδιο ισχύει, προσπάθησε στην αρχή 3/4 αντιαναγωγικό και 1/4 κανονικό και σιγά σιγά αυξάνεις την ποσότητα κανονικού για να δεις αν έχει πρόβλημα και συνηθίζει το στομαχάκι του ευκολότερα.

Όσο για τον πωπό του, η γιαγιά μου λεεί ελαιόλαδο. Η δικιά μου όταν γυρίσαμε από την κλινική ο πωπός της ήταν κατακόκκινος με φουσκάλες (ένα σωρό λεφτά δώσαμε το παιδί δεν μπορούσαν να το αλλάξουν στην ώρα του!) και έβαλα ελαιόλαδο 3 μέρες και έφυγαν αμέσως... επίσης έχω ακούσει για μελάνι (δεν το έχω δοκιμάσει) και στέγνωμα του πωπού με πιστολάκι όχι πετσέτα.. επίσης η γιαγιά πάλι λέει ότι ο συγκαμένος πωπός είναι δείγμα ότι βγαίνει ΔΟΝΤΙ!!! τώρα τι σχέση έχει να μου πεις...; αυτά λέει και όπως έχει αποδειχτεί πολλάκις κάτι ξέρει!!

Για βάλτε φωτο chiqui κ εσύ να δώ το ποτηρομπιμπερό! η μικρή πιάνει μόνο το μικρό πλαστικό και πίνει μόνη της αφού πρώτα το βάλει στο μάτι στο αυτί ή στη μύτη, κάποια στιγμή βρίσκει το στόμα πίνει μια γουλίτσα και μετά το δαγκώνει με τα ούλα και παίζει..!!

αυτά κούκλες

σας φιλώ


Mo09p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 15,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • eleni_k

    2501

  • DEL

    2352

  • mirtoula

    2002

  • nathael

    1354

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • eleni_k

    eleni_k 2.501 δημοσιεύσεις

  • DEL

    DEL 2.352 δημοσιεύσεις

  • mirtoula

    mirtoula 2.002 δημοσιεύσεις

  • nathael

    nathael 1.354 δημοσιεύσεις

Posted Images

καλημερα κοριτσακια!!

Ευακι ευχομαι περαστικα και προσπαθησε οσο μπορεις να ξεκουραστεις! Ολα θα πανε καλα!

Χριστινακι μπορεις αν θες να μην δωσεις σκετο Frisomel, αλλα μαζι με λιγο comfort. Εγω αυτο κανω γιατι με το σκετο comfort εκανε πααααρα πολλα κακακια, ενω τωρα 1 με 2 φορες την ημερα. Εκτος αν εχει τοσο μεγαλο προβλημα παλινδρομησης. Ρωτα και τον παιδιατρο σου να δεις τι θα σου πει. Α! Ακουσα οτι καλο αντιαναγωγικο ειναι και τo Humana AR

Οσο για τον ποπουλη μην ανησυχεις. Καλη καθαριοτητα, καλο στεγνωμα και κρεμουλα, θα φυγει γρηγορα. Για το ελαιολαδο δεν το ηξερα, αλλα γενικα αυτες οι παραδοσιακες συνταγες ειναι συνηθως πολυ αποτελεσματικες. Η σοφια χρονων...


MQyUp3.pngd1GIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Α, να απαντησω και στην κρεμοσυζητηση! Εδω και λιγες μερες της δινω nutricia 7 δημητριακα και μηλο, καθως και φαριν λακτε με μπισκοτο, εναλλαξ. Λεω να δοκιμασω και την αραβοσιτου. Ειδικα η κρεμα δημητριακων ειναι πεντανοστιμη και η μπεμπα τρελαινεται και μουγκριζει!! Την εχω δοκιμασει! (εννοειται...)


MQyUp3.pngd1GIp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όσο για τον πωπό του, η γιαγιά μου λεεί ελαιόλαδο. Η δικιά μου όταν γυρίσαμε από την κλινική ο πωπός της ήταν κατακόκκινος με φουσκάλες (ένα σωρό λεφτά δώσαμε το παιδί δεν μπορούσαν να το αλλάξουν στην ώρα του!) και έβαλα ελαιόλαδο 3 μέρες και έφυγαν αμέσως... επίσης έχω ακούσει για μελάνι (δεν το έχω δοκιμάσει) και στέγνωμα του πωπού με πιστολάκι όχι πετσέτα.. επίσης η γιαγιά πάλι λέει ότι ο συγκαμένος πωπός είναι δείγμα ότι βγαίνει ΔΟΝΤΙ!!!

ΠΟλύ σωστά!!

Το ποπακι ερεθίζεται από την οδοντοφυια, και από τα μωρομάντηλα, κι από τα όξινα κακάκια της φρουτοκρεμας (μήλο- πορτοκάλι κλπ) το ελαιόλαδο, μετά το μητρικό γάλα είναι το μόνιμο δικό μου γιατροσόφι για όλα: νινίδα, γρατσούνισμα από νυχάκια, κόκκινος ποπος... δοκιμάστε το άφοβα, και το στέγνωμα με πιστολάκι στο πιο χαμηλό είναι τελεια λύση, η υγρασία δεν βοηθά την επούλώση του ερεθισμού.

Κορίτσια ανοιξα καινούργιο θέμα για τις φόρμες εξόδου,

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=51458

μπας και το δει κανείς και με βοηθήσει, ψάχνω από χθες και δεν το εντοπίζω με τίποτα...

Καμμια ιδέα;


Lo4vp2.png
Link to comment
Share on other sites

ΠΟλύ σωστά!!

Το ποπακι ερεθίζεται από την οδοντοφυια, και από τα μωρομάντηλα, κι από τα όξινα κακάκια της φρουτοκρεμας (μήλο- πορτοκάλι κλπ) το ελαιόλαδο, μετά το μητρικό γάλα είναι το μόνιμο δικό μου γιατροσόφι για όλα: νινίδα, γρατσούνισμα από νυχάκια, κόκκινος ποπος... δοκιμάστε το άφοβα, και το στέγνωμα με πιστολάκι στο πιο χαμηλό είναι τελεια λύση, η υγρασία δεν βοηθά την επούλώση του ερεθισμού.

Κορίτσια ανοιξα καινούργιο θέμα για τις φόρμες εξόδου,

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=51458

μπας και το δει κανείς και με βοηθήσει, ψάχνω από χθες και δεν το εντοπίζω με τίποτα...

Καμμια ιδέα;

Κατι τετοιο εννοεις?

http://www.letoshop.gr/popup.htm?LETO287257large.jpg


MQyUp3.pngd1GIp3.png
Link to comment
Share on other sites

http://www.letoshop.gr/default.asp?itmSKU=265275-7&itm=1367275&ct=1090108&pid=40

γεια σας μανουλιτσες.. το ποτηρομπιμπερο μας ειναι το παραπανω αν και για αρχη του πηρα το πιο μικρο για να το πιανει κιολας

την τεταρτη πηγαμε παιδιατρο για εμβόλια και σέρβις, απο κιλα 6900 και ύψος 68,7.


suU8p3.png

vdz8p3.png

Link to comment
Share on other sites

ωραια αυτα τα ποτηρακια! και αν δεν τρεχει και το νερο να γινονται μουσκεμα μια χαρα! θα του παρω ενα να δουμε.

φοραω τη μασκα του χειρουργου και με κοιταει καλα καλα ο σκατουλης!

παλι καλα που δεν κλαιει!

τις τελευταιες μερες εχει μια αρνηση με το γαλα. τι να πω, φαση περναει; απο εκει που επινε 220 τωρα πινει 120-160.

aglaitsa πολυ νοστιμες ακουγονται οι κρεμουλες ;)

εγω θα τις τρωω σιγουρα!! χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

ΠΟλύ σωστά!!

Το ποπακι ερεθίζεται από την οδοντοφυια, και από τα μωρομάντηλα, κι από τα όξινα κακάκια της φρουτοκρεμας (μήλο- πορτοκάλι κλπ) το ελαιόλαδο, μετά το μητρικό γάλα είναι το μόνιμο δικό μου γιατροσόφι για όλα: νινίδα, γρατσούνισμα από νυχάκια, κόκκινος ποπος... δοκιμάστε το άφοβα, και το στέγνωμα με πιστολάκι στο πιο χαμηλό είναι τελεια λύση, η υγρασία δεν βοηθά την επούλώση του ερεθισμού.

Πωπω για τη σχέση οδοντοφϋίας-κοκκινοκώλη δεν είχα ιδέα, εδώ το έμαθα. Σωστό και τα όξινα κακά από φρουτόκρεμα. Κι έψαχνα να δω τι έκανα λάθος αφού όλο την ίδια διαδικασία κάναμε και ποτέ δεν είχαμε πρόβλημα (εκτός από την έξοδο από το μαιευτήριο, όπως όλα τα μωράκια, και το δικό μου πήρε εξιτήριο με κώλο μαϊμούς). Το πιστολάκι το ξέρω κι εγώ, το κάνω αλλά όχι συνέχεια γιατί ξηραίνει την επιδερμίδα του, ειδικά στα ποδαράκια που έχουμε θέμα. Τις υπόλοιπες φορές απλώς ταμπονάρω με την πετσέτα και τον αφήνω λίγο γυμνό να στεγνώσει.
την τεταρτη πηγαμε παιδιατρο για εμβόλια και σέρβις, απο κιλα 6900 και ύψος 68,7.
Τσικομάνα έγινες πολύ μπίζι τώρα που γύρισες δουλειά! Στο σέρβις εμείς ήμασταν 5800, πρέπει να τα έχουμε καλά μαζί σας μην τσακωθούμε και στριμώξει ο μπεμπίνιος τον καγκουράκο μου γιατί την βάψαμε!
τις τελευταιες μερες εχει μια αρνηση με το γαλα. τι να πω, φαση περναει; απο εκει που επινε 220 τωρα πινει 120-160.

Ναι! Κι εμένα τα έκανε αυτά, μέχρι που έκοψε και το τελευταίο γεύμα για μια εβδομάδα. Επανήλθε δριμύτερος τώρα, δεν προλαβαίνω να τον ταίζω!

WN6Op3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Το πιστολάκι το ξέρω κι εγώ, το κάνω αλλά όχι συνέχεια γιατί ξηραίνει την επιδερμίδα του, ειδικά στα ποδαράκια που έχουμε θέμα. Τις υπόλοιπες φορές απλώς ταμπονάρω με την πετσέτα και τον αφήνω λίγο γυμνό να στεγνώσει.

Τσικομάνα έγινες πολύ μπίζι τώρα που γύρισες δουλειά! Στο σέρβις εμείς ήμασταν 5800, πρέπει να τα έχουμε καλά μαζί σας μην τσακωθούμε και στριμώξει ο μπεμπίνιος τον καγκουράκο μου γιατί την βάψαμε!

Για μαλακή και μυρωδάτη επιδερμίδα σας προτείνω τη λοσιόν της Τζόνσον με λάδι ελιάς, που τη βάζουμε σε όλο το κορμάκι με μασαζάκι μετά το μπάνιο μας το βράδυ και μας χαλαρώωωωωωωνει...

Καγκουράκι μη στενοχωριέσαι, αν σου το παίξει κανένα αντράκι ζόρικο και σε στριμώξει, μπορείς να φωνάξεις τον μπεμπίτο να τον κάνει μια χαψια! Μόνο φύγε παραπέρα μην φάει κι εσένα με τη φόρα του! Είμαστε φαγανοί κα δεν κρύβεται....(8Kg και προχωράμε....)


Lo4vp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καγκουράκι μη στενοχωριέσαι, αν σου το παίξει κανένα αντράκι ζόρικο και σε στριμώξει, μπορείς να φωνάξεις τον μπεμπίτο να τον κάνει μια χαψια! Μόνο φύγε παραπέρα μην φάει κι εσένα με τη φόρα του! Είμαστε φαγανοί κα δεν κρύβεται....(8Kg και προχωράμε....)

Τοπ καγκούρι thinking: Πωωω ρε φούθτη μου, αυτόθ είναι γίγανταθ!


WN6Op3.png

Link to comment
Share on other sites

Eδω βλεπω ολα τα μωρακια τρωνε μα φρουτα και κρεμες μα σουπες...Εμεις ειμαστε ακομη στο μηλο γιατι δυστυχως με το αχλαδι ειχαμε προβλημα την τριτη μερα της ενταξης στην διατροφη.Η μπουμπου εβγαλε σπυρακια οποτε κοψαμε το αχλαδι και ξαναδινουμε μηλο και σε δυο μερες θα δωσω ξανα αχλαδι για να δουμε αν τελικα ηταν απο αυτο το προβλημα η απο κατι που αντε ψαξε βρες τωρα...Και ελεγα οτι αυτη την εβδομαδα που ερχεται θα ξεκιναγαμε σουπες..

christineGRZ μπορει επισης να βαλεις σε ενα κατσαρολακι ελαιολαδο περιπου 250ml και να προσθεσεις μεσα σε αυτο βαλσαμοχορτο,ή σπαθοχορτο ή χαμομηλι,1 χουφτα,και να το αφησεις να''μαγειρευτει'' σε μπεν μαρι για δυο τρεις ωρες.Το λαδι οταν θα παρει ενα κοκκινο εντονο χρωμα θα ειναι ετοιμο.Επισης το ιδιο αποτελεσμα θα εχεις με το να βαλεις τα δυο αυτα υλικα σε ενα μπωλ γυαλινο με καπακι και να το αφησεις εξω στον ηλιο για αρκετες μερες,αλλα τωρα ο ηλιος δεν καιει και πολυ οποτε θα αργησει να γινει. Οταν θα ειναι ετοιμο βαζεις λιγη ποσοτητα σε ενα βαμβακι και το βαζεις στην περιοχη του συγκαματος για 10 λεπτα και μετα ξεπλενεις.

Seenaurora το μασαζ με λαδι καθημερινα κλεινει τους πορους και δεν μπορει το δερματακι του μωρου να αναπνευσει οπως και το ταλκ...αυτο μου το ειπαν και εμενα και να σου πω την αληθεια μου το βρισκω λογικο.Το ειπα και στον ντοκτορ και αυτος συμφωνησε με αυτους που μου το ειπαν οποτε εγω το σταματησα...Θα μου πεις ειναι καλυτερες οι κρεμες του εμποριου????Τα εχω χασει και εγω...:confused::confused:


[U][COLOR=#f4003f][SIGPIC][/SIGPIC] Η ΔΑΦΝΗ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΖΩΗ ΜΑΣ[/COLOR][/U]
Link to comment
Share on other sites

Α, να απαντησω και στην κρεμοσυζητηση! Εδω και λιγες μερες της δινω nutricia 7 δημητριακα και μηλο, καθως και φαριν λακτε με μπισκοτο, εναλλαξ. Λεω να δοκιμασω και την αραβοσιτου. Ειδικα η κρεμα δημητριακων ειναι πεντανοστιμη και η μπεμπα τρελαινεται και μουγκριζει!! Την εχω δοκιμασει! (εννοειται...)

καλημερες κοπελιές!!

ρε συ Αγλαϊτσα πολύ κρέμα δεν πέφτει...; εγώ δεν ξέρω εξ αρχής ήμουν και είμαι κατά της κρέμας, τίγκα στο συντηρητικό και ζάχαρη είναι....εγώ δεν έχω δώσει καθόλου μέχρι τώρα και εκτός απροόπτου δεν νομίζω ότι θα της δώσω...

εναλλακτικά δίνω το απογευματάκι τώρα βρώμη. Σαν κρεμούλα γίνεται αλλά φυσική τροφή χωρίς πρόσθετα..αν κάποια ενδιαφέρεται μπόρεί να δει συνταγές εδω: http://www.homemade-baby-food-recipes.com/baby-oatmeal.html, εγώ τις έχω δοκιμάσει σχεδόν όλες...

Επεξεργάστηκαν by maan

Mo09p3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα τσουπρες!!!!

Λοιπον, τελικα με την ιδιοκτητρια συμβιβαστηκαμε, θα της δωσω ενα νοικι και τελος!!!

Να πω κι εγω για το μπεμπε?

Τρωμε οοολο μας το φαι, πινουμε και γαλα και οπως εχουμε στρουμπουλεψει της δινω κατι δαγκωνιες στο κωλο και αυτη καθεται και γελαει!!!

Με το γιαουρτι καλα τα παμε, τωρα που βαλαμε και κρεας δεν θελει κρεμες!!!

χριστινακι κι εμενα κοκκινοκωλιασε και το μονο που εκανα ηταν να την πλενω συνεχεια και αλλαγη πανας και τιγκα sudocrem.

2 μερες και επανηλθαμε.

Απο γαλα πινει 150 αλλα μετα θελει και το συμπληρωμα της!!

Πηραμε και καρεκλακι φαγητου και ευτυχως ξεκουραστηκαν λιγο τα χερια μου.

Την βαζω εκει, της δινω τα παιχνιδια της και καθεται η σκατουλα μου!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...