Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Just now, Bluee19 είπε:

      Συναγωνίστριες εύχομαι σε όλες καλή Ανάσταση και καλό Πάσχα με υγεία !!! 
      Στις εγκυολες μας να έχουν μια γλυκιά εγκυμοσύνη και σύντομα να κρατήσουν τα θαύματακια τους στην αγκαλιά τους!!! Και σε όλες τις υπόλοιπες που ακόμη προσπαθούμε σύντομα να έρθει και σε εμάς το θαύμα 🙏🏼

       

      καλή ανάσταση κορίτσι μ ! εσωτερική και εξωτερική! το επόμενο πάσχα να χεις  μια κοιλιτσα τούρλα! 

      • Λουλούδια 1

Cafe Μάϊος 2009


CoffeeFilter

Recommended Posts

τις τελευταιες μερες εχει μια αρνηση με το γαλα. τι να πω, φαση περναει; απο εκει που επινε 220 τωρα πινει 120-160.

Μπορει να ειναι απο τα δοντακια της.

Μερικα παιδακια εχουν αρνηση στο φαι.

Εδω και δυο βραδια η μικρη ξυπνησε 2 φορες.

Το πρωτο βραδυ εκανα την βλακεια και την σηκωσα και της εδωσα γαλα.

Εχτες ομως την αφησα στην κουνια, την κουναγα και μετα απο λιγο κοιμηθηκε παλι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 15,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • eleni_k

    2501

  • DEL

    2352

  • mirtoula

    2002

  • nathael

    1354

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • eleni_k

    eleni_k 2.501 δημοσιεύσεις

  • DEL

    DEL 2.352 δημοσιεύσεις

  • mirtoula

    mirtoula 2.002 δημοσιεύσεις

  • nathael

    nathael 1.354 δημοσιεύσεις

Posted Images

Δηλαδή, εγώ επειδή θέλω να αποθηλάσω εντελώς έδινα από την προηγούμενη Τετάρτη 3/4 μπιμπερό δικό μου γάλα και 1/4 ξένο, τώρα δίνω 1/2 και 1/2 στο τέλος της εβδομάδας θα το κάνω 3/4 ξένο και 1/4 δικό μου, έτσι συνηθίζουν ευκολότερα. Και για τη ΓΟΠ το ίδιο ισχύει, προσπάθησε στην αρχή 3/4 αντιαναγωγικό και 1/4 κανονικό και σιγά σιγά αυξάνεις την ποσότητα κανονικού για να δεις αν έχει πρόβλημα και συνηθίζει το στομαχάκι του ευκολότερ

Κι εγω ετσι το αλλαξα το γαλα.

Θελει προσαρμογη.

Link to comment
Share on other sites

καλημερες κοπελιές!!

ρε συ Αγλαϊτσα πολύ κρέμα δεν πέφτει...; εγώ δεν ξέρω εξ αρχής ήμουν και είμαι κατά της κρέμας, τίγκα στο συντηρητικό και ζάχαρη είναι....εγώ δεν έχω δώσει καθόλου μέχρι τώρα και εκτός απροόπτου δεν νομίζω ότι θα της δώσω...

εναλλακτικά δίνω το απογευματάκι τώρα βρώμη. Σαν κρεμούλα γίνεται αλλά φυσική τροφή χωρίς πρόσθετα..αν κάποια ενδιαφέρεται μπόρεί να δει συνταγές εδω: http://www.homemade-baby-food-recipes.com/baby-oatmeal.html, εγώ τις έχω δοκιμάσει σχεδόν όλες...

Καλημερα! Μαρινακι, για ενα μωρο που θηλαζει τα πραγματα ειναι πολυ πιο ευκολα. Η δικια μου η μανταμ, ομως, αν δεν της αρεσει η γευση δεν τρωει που να ειναι ολη μερα νηστικη... Ασε που τοσα γαλατα που αλλαξαμε εχει καλομαθει στις γλυκες γευσεις... Κι ετσι λεω αρκει να φαει.


MQyUp3.pngd1GIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα τσουπρες!!!!

Λοιπον, τελικα με την ιδιοκτητρια συμβιβαστηκαμε, θα της δωσω ενα νοικι και τελος!!!

Να πω κι εγω για το μπεμπε?

Τρωμε οοολο μας το φαι, πινουμε και γαλα και οπως εχουμε στρουμπουλεψει της δινω κατι δαγκωνιες στο κωλο και αυτη καθεται και γελαει!!!

Με το γιαουρτι καλα τα παμε, τωρα που βαλαμε και κρεας δεν θελει κρεμες!!!

χριστινακι κι εμενα κοκκινοκωλιασε και το μονο που εκανα ηταν να την πλενω συνεχεια και αλλαγη πανας και τιγκα sudocrem.

2 μερες και επανηλθαμε.

Απο γαλα πινει 150 αλλα μετα θελει και το συμπληρωμα της!!

Πηραμε και καρεκλακι φαγητου και ευτυχως ξεκουραστηκαν λιγο τα χερια μου.

Την βαζω εκει, της δινω τα παιχνιδια της και καθεται η σκατουλα μου!!

Μπραβο Αννουλα, χαρηκα που τελειωσαν ολα ομαλα!!

Τρωει γιαουρτακι? Εμενα μου ειπε τον αλλο μηνα.


MQyUp3.pngd1GIp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα κοριτσακια! Ειχα δυο μερες να μπω γιατι στολιζαμε κ ειχαμε κ ενα καρο εξωτερικες δουλειες κ δεν βρηκα χρονο.

Κρεμα τρωμε μονο Νουνου βανιλια προς το παρον. Καποια στιγμη πηρα νεστλε αλλα ειναι αηδια....κ σε υφη κ σε μυρωδια κ σε γευση κ σβολιαζει στο μπαμ. Εχω ενα κουτι κλειστο (γιατι πηρα κ 2 τρομαρα μου) οποια το θελει χαρισμα της. Όσο για αυτο που μου εμεινε στο ανοιχτο βρηκα μια συνταγη για μπισκοτα οδοντοφυιας κ λεω να την χτυπησω.

Δευτερα πρωι θα την παω στο γιατρο. Τα ποδαρακια της ειναι πολυ ξηρα κ εχουν κ κατι σκληρα σπιθουρακια εδω κ εκει, εβαζα γαλακτωμα φαρμακευτικο ενα μηνα κοντα τωρα αλλα τζιφος, το κεφαλακι της εχει κατι σαν ξηροδερμια, να δει κ το βαρος παλι κ να συζητησουμε για διατροφη. Δεν γινεται να μην παιρνει βαρος κ να τρωει μονο βανιλια, βαλε κανα φρουτο, καμια σουπα....τεσπα μπορει κ να λεω βλακειες αλλα θελω να τα συζητησουμε απο κοντα κ οχι απο το τηλ που θα θελει (κ λογικο γιατι θα εχει παιδακι) να μου τα πει στο μπαμ για να κλεισει.


eNortjK1UrIwNDIwVLIGXDASlAKY26.png

Ένα σου χαμόγελο φτάνει για κάνει τον κόσμο καταπληκτικό!!!

Link to comment
Share on other sites

Μυρτουλα καλα θα κανεις να πας και να του τα πεις. και βεβαια πρεπει να αρχισει το παιδι να τρωει. Απο 6 μηνων πρεπει να τρωει 3 γευματα την ημερα και 2 γαλα.

Για πες για τη συνταγη...;)


MQyUp3.pngd1GIp3.png
Link to comment
Share on other sites

http://www.sintagespareas.gr/sintages/mpiskota-odontofiias.html

δειχνει καλη, ελπιζω να μην βγει μαπα επειδη θα βαλω ρυζαλευρο βανιλια αντι για φρουτοκρεμα η φαριν λακτε.


eNortjK1UrIwNDIwVLIGXDASlAKY26.png

Ένα σου χαμόγελο φτάνει για κάνει τον κόσμο καταπληκτικό!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Αννουλα, χαρηκα που τελειωσαν ολα ομαλα!!

Τρωει γιαουρτακι? Εμενα μου ειπε τον αλλο μηνα.

Ναι, της εδωσα. Και ειναι και πιο υγιεινο απο τις κρεμες και η δρ μου εδωσε το οκ.

Μυρτουλα μου, ακομα δεν σου εχει δωσει το οκ για φρουτα και φαι?

Εγω πρωτα ξεκινησα φρουτα και μετα ολα τα αλλα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Nathael οχι, ακομα δεν μου εχει δωσει το οκ.

Κρεμα βανιλια ξεκινησαμε απο 4.5 μηνων περιπου.

Τωρα επειδη δεν παιρνει πολυ καλό βαρός τρώμε 2 γευματα κρεμα κ 3 γαλα. Θα αρχισει λεει φρουτα οταν παρει τα πανω της (????)

Όπως ειπα κ σε προηγουμενο ποστ θα την βουτηξω κ θα παμε την Δευτερα για να μιλησουμε απο κοντα κ οχι απο τηλ γιατι πλεον δεν μου κανει λογικο να ειναι κλεισμενα 6 μηνων κ να μην τρωει εστω φρουτα.


eNortjK1UrIwNDIwVLIGXDASlAKY26.png

Ένα σου χαμόγελο φτάνει για κάνει τον κόσμο καταπληκτικό!!!

Link to comment
Share on other sites

CHRISTINAGRZ Έχει γονίδιο το παιδί από τη μανούλα του που το τρώει όλο το φαγητό της... 10_8_9.gif

CRISTINE76 συμφωνώ μαζί σου, το λαδάκι όντως φράζει τους πόρους και δεν αναπνέει το δερματάκι, άλλωστε εγώ δεν το χρησιμοποιώ σε καθημερινή βάση. Όμως όταν περάσαμε φάση έντονης νινίδας (δύο φορές μέχρι τώρα, μία νεογέννητος και μία στους 4μιση μήνες) ούτε οι αλοιφές του εμπορίου ούτε τίποτα άλλο δε μας κάλυψαν όσο το λαδάκι πρίν το βραδυνό μπανάκι. 10 λεπτά πριν μπούμε στην μπανιερίτσα τον άλοιφα στο κεφαλάκι, τον χτένιζα και λιγάκι με το χτενάκι του και μετά τον ξέβγαζα πολύ καλά με το σαμπουανάκι του και Bye-bye νινίδα!

Και στον ποπο μια φορά βάλαμε γιατί μια φορά κοκκινίσαμε (φτου-φτου να μην ξανασυμβεί!)Απλά το πρότεινα γιατί πραγματικά θεωρώ ότι είναι πολυ πιο ακίνδυνη λύση από άλλα προιοντα του εμπορίου.

Maan Και Μυρτούλα ευχαριστούμε για τις συνταγές!!!

Μυρτούλα σίγουρα θα σας αλλάξει τώρα τη δίαιτα, 6 μηνών δεν έχει φόβο να φάει φρούτα τουλάχιστον, εκτός κι αν συντρέχουν ειδικοί λόγοι, που πρέπει να σου τους αναφέρει και να τους τεκμηριώσει. Πάντως, και μια δεύτερη γνώμη (ιατρική εννοώ) ποτέ δεν βλάπτει, εγώ το έχω σύστημα αυτό, είτε για δερματολόγο είτε για γυναικολόγο, είτε για ωρυλα, πάντα αν κάτι δεν μου κάθεται καλά ή δεν μου αρκεί σαν γνωμάτευση από όσα μου λένε πάω και σε άλλον της ειδικότητας.


Lo4vp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσακια! Ειχα δυο μερες να μπω γιατι στολιζαμε κ ειχαμε κ ενα καρο εξωτερικες δουλειες κ δεν βρηκα χρονο.

Κρεμα τρωμε μονο Νουνου βανιλια προς το παρον. Καποια στιγμη πηρα νεστλε αλλα ειναι αηδια....κ σε υφη κ σε μυρωδια κ σε γευση κ σβολιαζει στο μπαμ. Εχω ενα κουτι κλειστο (γιατι πηρα κ 2 τρομαρα μου) οποια το θελει χαρισμα της. Όσο για αυτο που μου εμεινε στο ανοιχτο βρηκα μια συνταγη για μπισκοτα οδοντοφυιας κ λεω να την χτυπησω.

Δευτερα πρωι θα την παω στο γιατρο. Τα ποδαρακια της ειναι πολυ ξηρα κ εχουν κ κατι σκληρα σπιθουρακια εδω κ εκει, εβαζα γαλακτωμα φαρμακευτικο ενα μηνα κοντα τωρα αλλα τζιφος, το κεφαλακι της εχει κατι σαν ξηροδερμια, να δει κ το βαρος παλι κ να συζητησουμε για διατροφη. Δεν γινεται να μην παιρνει βαρος κ να τρωει μονο βανιλια, βαλε κανα φρουτο, καμια σουπα....τεσπα μπορει κ να λεω βλακειες αλλα θελω να τα συζητησουμε απο κοντα κ οχι απο το τηλ που θα θελει (κ λογικο γιατι θα εχει παιδακι) να μου τα πει στο μπαμ για να κλεισει.

mirtoula,ελπίζω σύντομα να πάρει φόρα η μικρή και να μην ανησυχεί τη μαμά της!!Κι εμένα έχει μια ξηροδερμία,΄κάτι σαν τραχύτητα στην αφή, και λίιιιιγα σπιθουράκια εδώ και εκεί, και οφείλονται στην αλλεργία που έχει στο αγελαδινό. Πολύ καλή είναι η σειρά της Α-DERMA.Εγώ π.χ. του κάνω 1-2 φορές τη βδομάδα ένα θεραπευτικό μπανάκι και αν τυχόν έχει κοκκινίλα πριν, υποχωρεί αμέσως. Ρώτα τον παιδίατρο σου.

Link to comment
Share on other sites

mirtoula,ελπίζω σύντομα να πάρει φόρα η μικρή και να μην ανησυχεί τη μαμά της!!Κι εμένα έχει μια ξηροδερμία,΄κάτι σαν τραχύτητα στην αφή, και λίιιιιγα σπιθουράκια εδώ και εκεί, και οφείλονται στην αλλεργία που έχει στο αγελαδινό. Πολύ καλή είναι η σειρά της Α-DERMA.Εγώ π.χ. του κάνω 1-2 φορές τη βδομάδα ένα θεραπευτικό μπανάκι και αν τυχόν έχει κοκκινίλα πριν, υποχωρεί αμέσως. Ρώτα τον παιδίατρο σου.

κ εγώ αυτή τη σειρά χρησιμοποιώ για τη μικρή κ είδα τεράστια διαφορά. Από τότε που τα αρχίσαμε δεν ξαναεκανε ξηραδερμία ή ερεθισμό.

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΙΠΑΜΕ ΜΠΑΜΠΑΜΠΑΜΠΑ!!!!!!!! ΤΡΕΛΑΙΝΟΜΑΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ!!!!!!!

Επεξεργάστηκαν by maan

Mo09p3.png
Link to comment
Share on other sites

Άμα λέει κακά, θα ξεκινήσει με Μπακούνιν το παιδί :tongue:

Όσο για το μεγάλο, άσε την δασκάλα να κουρεύεται. Δεν είναι απάντηση το "μην ξεχάσει κι αυτά που ήξερε", τι είναι σκυλάκι υπό εκπαίδευση; Φάση περνάει, ρίχτου σερί επιβράβευση σ'ότι κάνει που αρμόζει στην ηλικία του κι άσε την "δασκάλα" να λέει. Αυτές έχουν πολλά παιδιά να κοιτάνε και δεν εστιάζουν. Εσύ έχεις 2 και μονάκριβα!

χαχαχα...

κι εγω ετσι νομιζω... φαση ειναι θα περασει... απο βδομαδα θα εχω μιτινγκ με τις δασκαλες να μιλησουμε γενικοτερα...

seenaurora τετοιο φορμακι πηρα εγω απο premaman -60ε- αλλα εχω δει σιγουρα κατι αναλογο και στα τζαμπο... δες σλ. 40 και 42 στον καταλογο εδω... το μπουφανακι που πηρα εγω ειναι για 18 μηνων και δεν το εχει στον καταλογο... http://www.emultimedia.info/mmview/perm/PREMAMAN/

Επεξεργάστηκαν by monbebe
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...