Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Μαρτίου 2016!!!


Recommended Posts

καλήμερα σε ολα τα κοριτσια!

κικη εγω το ακριβως αντιθετο στο θηλασμο! πριν γεννησω, δεν ηξερα καν εαν θελω να θηλασω, ημουν ουδετερη, ελεγα αν τα καταφερω οκ , αν δεν παλι οκ. ασε που θα γυρνουσα φουλ ταιμ στη δουλεια απο 2-3 μηνων οποτε ελεγα τζαμπα κοπος. Και δεν ενημερωθηκα...Γεννησα προγραμματισμενα στις 37 εβδομαδες, το μωρο εφτασε 2.500 κιλα δεν ειχε δυναμη ουτε απο μπιμπερο να φαει, οι θηλες μου ετρεχαν αιμα και απο τον πονο δεν εβαζα το μωρο στο στηθος, εφτασε 5η μερα και το γαλα δεν ειχε ερθει ( αφου δεν εβαζα το μωρο στο στηθος) γενικα χαλια χαλια χαλια. μετα τις 20 μερες, κατι αρχισε να γινεται, να μπορει να θηλασει δηλαδη, αλλα ηταν ηδη αργα για το γαλα μου. μου αρεσε παρα πολυ ομως, και παντα ευχομαι να μπορουσα να τα ειχα καταφερει. και με στενοχωρει πολυ η ιδεα της αποτυχιας παλι.


nmDWp2.png

qeGop3.png

WWTqp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ευχαριστώ πολύ για το καλωσόρισμα!! Τόσο δύσκολος είναι ο θηλασμός ρε κορίτσια; Τρομάζω με το καθετί γιατί δεν το έχω ξανααντιμετωπισει κ ούτε οι φίλες μου έχουν μωράκια κ θα πάω και σε δημόσιο νοσοκομείο!! Μέχρι τώρα δεν είχα καταλάβει καλά καλά ότι είμαι έγκυος γιατί ο,τι έκανα πριν το κάνω και τώρα και μέχρι τώρα ούτε καν ένας εμετός ίσα για να νιώσω αδιαθετη... Το μόνο που θα μπορούσα να πω είναι ότι θέλω να κοιμάμαι πολύ, αλλά αυτό κ πριν το είχα χαχαχα.. Πραγματικά ώρες ώρες λέω ότι δεν θα τα καταφέρω, μου φαίνεται σαν αστείο να έχω εγώ μωρό :-P


bTQNp3.pngNhzDp2.png

Link to comment
Share on other sites

μην τρομαζετε νεες μανουλες, τις περισσοτερες φορες ο θηλασμος ερχεται πιο φυσικα, μερικες φορες και ακομη και ευκολα! στη περιπτωση μου, διαφοροι παραγοντες - πληρως αντιμετωπισιμοι εαν εισαι καλα ενημερωμενη ( φλατ θηλες, τοκετος προγραμματισμενος αρα το γαλα δεν κατεβαινει αμεσως θελει ΣΥΝΕΧΕΙΑ το μωρο στο στηθος, ψηλος ικτερος που κανει το μωρο ληθαργικο, οχι rooming in στο ιασω που ισοδυναμει με μπουκωμα στο ξενο) εκαναν τον θηλασμο πολυ δυσκολο. αλλα να σκεφτεστε οτι ολα λυνονται και ολες οι μαμαδες μπορουν να θηλασουν τα παιδια τους!


nmDWp2.png

qeGop3.png

WWTqp3.png

Link to comment
Share on other sites

Και στο ιασω που είναι από τα πιο ακριβά δίνουν ξένο γάλα και το παρουσιάζουν ως καλό; Είμαι εντελώς ανενημερωτη βέβαια αλλά δεν θα έπρεπε να βοηθάνε οι μαιες τις μανούλες να θηλασουν; Εγώ που θα πάω σε δημόσιο μου είπαν ως καλό ότι δεν δίνουν ξένο γάλα..(αν και η αλήθεια μπορεί να είναι ότι δεν έχουν γάλα να δώσουν, λέμε τώρα:-P) αλλά τελικά ποιος είναι ο σωστός τρόπος;


bTQNp3.pngNhzDp2.png

Link to comment
Share on other sites

o σωστος τροπος ειναι να αφηνουν τη καθε μητερα να αποφασισει πως θελει να θρεψει το μωρο της, αφου της εχουν εξηγησει τα οφελη του μητρικου θηλασμου. στο ιασω, πριν απο 2 χρονια τουλαχιστον, εαν δεν ειχες το μωρο μαζι σου, και τους ελεγες φερτε το μου οταν πεινασει και κλαψει, σου το εφερναν μετα απο 6 ωρες. και ευλογα εσυ ρωτουσες, μα πως, δεν πεινασε το μωρο 6 ωρες?? και σου ελεγαν οχι...αλλα το μωρο ηταν χορτασμενο. Την τελευταια μερα εφερα δικη μου μαια- συμβουλο θηλασμου, και τα εκανε ολα λαμπογιαλο. Δυστυχως ομως η ζημια ειχε ηδη γινει. Και ολα αυτα, θα ειχαν αποφευχθει εαν ημουν ενημερωμενη! παντως, για το τελευταιο χρονο ακουω θετικα πραγματα για το ιασω, οτι καπως εχουν αλλαξει τα πραγματα!


nmDWp2.png

qeGop3.png

WWTqp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κοριτσιααα!!! Ειμαι στη διαδικασια που κατεβαζω χειμωνιατικα και βαριεμαι ελε'ι'να αλλα δεν εχω αλλη επιλογη... Ουφ, τελος:mad: παντων... Επιασα να δοκιμασω τα τζιν μου και απελπιστικα!!! Σε κανενα δεν κουμπωνει το κουμπι ενω ανεβενουν κανονικα!:cool: Πρεπει να αρχισω τα ψωνια, φορμες και κολαν.... Απο κιλα πως τα πατε??? Εχω παρει 1.5 προς το παρων και το εχω αγχος.... Στην κορη μου ειχα παρει 29... Δεν θα το αντεξω να παρω παλι τοσα!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια γεια σας! Πως πάνε τα μωράκια σας?? Εγώ πήγα χθες στο γιατρο μεγαλωσαμε γίναμε 220 γραμμάρια και ναι είναι αγοράκι το επιβεβαιωσαμε ειδαμε το ........του! ;) ο τραχηλος ευτυχώς έχει μέινει ίδιος. Ζαχαρούλα πηγές στο γιατρό σου?? Εμένα μου είπε να κανω λίγη υπομονή θα ακουστεί το μωράκι όπου να ναι. Καλώς ήρθαν τα καινούργια κορίτσια και με το καλό.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια γεια σας! Πως πάνε τα μωράκια σας?? Εγώ πήγα χθες στο γιατρο μεγαλωσαμε γίναμε 220 γραμμάρια και ναι είναι αγοράκι το επιβεβαιωσαμε ειδαμε το ........του! ;) ο τραχηλος ευτυχώς έχει μέινει ίδιος. Ζαχαρούλα πηγές στο γιατρό σου?? Εμένα μου είπε να κανω λίγη υπομονή θα ακουστεί το μωράκι όπου να ναι. Καλώς ήρθαν τα καινούργια κορίτσια και με το καλό.

Κ εγω πήγα την Πέμπτη στο γιατρο ! Κ εμένα ευτυχώς ο τραχηλος έμεινε στα 3 εκατοστά . Πάλι καλα , αντε να σπρώχνουμε τον καιρό ! Εμένα με προβλημάτισε γιατί το έβγαλε μονο 154 γραμμάρια , μου φάνηκε πολυ μικρο . Κ εμένα μου ειπε οτι όπου να ναι θα ακουστεί συνήθως οι δευτερότοκος μου ειπε το ακούν απο την 16η εβδομαδα αλλα επειδη εχω πρόσθιο πλακούντα για αυτό μπορει να αργήσω λιγο να το ακούσω . Απο κιλα πως πάτε κορίτσια ; Εγω αν τολμήσω κ φάω κάτι αλμυρό η ζυγαριά αυτομάτως την επόμενη μέρα με δείχνει 1 κιλό πάνω , μιλάμε για τρελή κατακράτηση .


b3GMp2.png

0lJgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κ εγω πήγα την Πέμπτη στο γιατρο ! Κ εμένα ευτυχώς ο τραχηλος έμεινε στα 3 εκατοστά . Πάλι καλα , αντε να σπρώχνουμε τον καιρό ! Εμένα με προβλημάτισε γιατί το έβγαλε μονο 154 γραμμάρια , μου φάνηκε πολυ μικρο . Κ εμένα μου ειπε οτι όπου να ναι θα ακουστεί συνήθως οι δευτερότοκος μου ειπε το ακούν απο την 16η εβδομαδα αλλα επειδη εχω πρόσθιο πλακούντα για αυτό μπορει να αργήσω λιγο να το ακούσω . Απο κιλα πως πάτε κορίτσια ; Εγω αν τολμήσω κ φάω κάτι αλμυρό η ζυγαριά αυτομάτως την επόμενη μέρα με δείχνει 1 κιλό πάνω , μιλάμε για τρελή κατακράτηση .

Βρε Γιούλη μου μια χαρά είναι το μωράκι σου. Σου είπε ο γιατρός κάτι για αυτό? Από κιλά ειμαι τα ίδια αλλα νιώθω πολυ βαριά γενικως.. Όλο αλμυρά θελω να τρώω ..

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!

εχω ξυνπησει απο τα αξημερωτα καθως εχω δωρακια για μωρακια που ερχονται οπου να ναι να ραψω και ειναι η μονη ωρα, πριν ξυπνησει ο γιος μου να κατσω να δουλεψω...

λοιπον πηγαμε στο γιατρο χτες, 211 γραμμαρια ο μικρος, μεγαλο μωρο μου ειπε γενικα. Ολα καλα, προς το τελος του μηνα θα ξαναπαω, στις 9/11 εχω β επιπεδου. Κινητικο πολυ, δεν ενιωσα ΟΥΤΕ μια μπουνια κλωτσια που εβλεπα! μου εδειχνε ο γιατρος και με ρωτουσε, αυτο το ενιωσες? εκεινο το ενιωσες? και εγω τιποτα! μου ειπε, οτι το πρωτο μωρο, στις 20-22 εβδομαδες και το δευτερο στις 18-19. οποτε μην ανησυχουμε κοριτσια, ειναι μικρουλικα πολυ ακομη.

τον ρωτησα για το θεμα της κουρασης, γιατι γενικα νιωθω πολυ κουρασμενη, και μου ειπε οποτε βρισκεις ευκαιρια να ξεκουραζεσαι. δεν πρεπει να φτανεις στα ορια σου.

κοριτσια εγω ξεκινησα 63 ( μου ειχαν μεινει 3-4 κιλα απο το γιο μου, απο τα συνολο 22 που ειχα παρει) και ειμαι τωρα ηδη 68 σχεδον. απο ορεξη δεν θελω να τρωω κρεας δεν το θελω καθολου. ουτε κοτοπουλο. θελω οσπρια ψωμι μακαρονια λαδερα. αλλα οχι κρεας. α, και το ψαρι μου αρεσει πολυ. και φυσικα γλυκα πολλα....

γιουλη μια χαρα ειναι το μωρακι σου! εμενα ο γιος μου στη β επιπεδου ηταν 400 γραμμαρια, λιγα σε σχεση με αυτα που ακουγα! ομως βγηκε 3 κιλα σχεδον στις 36+6.

βασουλα και εμεις μαλλον ξαναειδαμε το τσουτσουνι του! δεν ειχε τοσο καλη θεση και κουνιοταν αρκετα, αλλα μαλλον το ειδαμε!


nmDWp2.png

qeGop3.png

WWTqp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα κορίτσια !! Ο γιατρος μου ειπε να μην ανησυχώ για το βαρος του αλλα εμένα μου φάνηκε πολυ λιγο γις τις εβδομάδες που ειμαι. Αχ αντε να τα νιώσουμε να μας φύγει κ αυτό το άγχος , κ εγω την κόρη μου άργησα μου 22η εβδομαδα την ένιωσα , όπως σου ειπε ο γιατρος σου Ζαχαρούλα . Εγω ρε κορίτσια δεν εχω τρώω απο ολα με προτίμηση στα αλμυρά , δεν καίγομαι για γλυκά αλλα εχω παρατηρήσει μόλις τρώω ειδικα μακαρόνια με κιμά ή με τυρί κανω τρελή κατακράτηση . Προσπαθώ να μα γειρευω όσπρια πιο τακτικά πλέον που δεν έχουν τόσες θερμίδες .


b3GMp2.png

0lJgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κ εγω πήγα την Πέμπτη στο γιατρο ! Κ εμένα ευτυχώς ο τραχηλος έμεινε στα 3 εκατοστά . Πάλι καλα , αντε να σπρώχνουμε τον καιρό ! Εμένα με προβλημάτισε γιατί το έβγαλε μονο 154 γραμμάρια , μου φάνηκε πολυ μικρο . Κ εμένα μου ειπε οτι όπου να ναι θα ακουστεί συνήθως οι δευτερότοκος μου ειπε το ακούν απο την 16η εβδομαδα αλλα επειδη εχω πρόσθιο πλακούντα για αυτό μπορει να αργήσω λιγο να το ακούσω . Απο κιλα πως πάτε κορίτσια ; Εγω αν τολμήσω κ φάω κάτι αλμυρό η ζυγαριά αυτομάτως την επόμενη μέρα με δείχνει 1 κιλό πάνω , μιλάμε για τρελή κατακράτηση .

Καλησπερααα και γω με αλμυρα το πειρα το 1.5 κιλο!!! Ταραξα τους ηλιοσπορους!!!

Link to comment
Share on other sites

ΠΙΝΑΚΑΚΙ ΜΕΛΛΟΥΣΩΝ ΜΑΜΑΔΩΝ ΜΑΡΤΙΟΥ 2015!

Μανούλα - ΠΗΤ - Μαιευτήριο - Φύλο μωρού

Vasoula29 - 07/03/2016 - Ολύμπιον Πάτρα - αγοράκι

Giouli16 - 07/03/2016 - Ιάσω - αγοράκι

Dudu - 07/03/2016 - - κοριτσάκι

FilioPi - 09/03/2016 - PEA - κοριτσάκι

MELA88 - 09-03-2016 - Λητώ - κοριτσάκι

zacharoula1982 - 11/03/2016 - Ιασω - αγορακι

Kiki v - 23/3/2016 - Έλενα - ?

eleni2010 - 30/03/2016 - Λητώ - κοριτσάκι (μάλλον)


McQxp3.png

I8aip2.png

4YQkp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, πως είστε; Πολλά τα νέα σας, είχαμε δραστηριότητα το ΣΚ! Εγώ δεν μπορώ να μπω από το σπίτι γιατί έχω το γιο μου που μολις δει tablet το θέλει κι ετσι το κρατάω κρυμμένο!!!! Είχαμε και πάλι ένα γεμάτο ΣΚ οπότε τώρα μπηκα να σας "δω"!!!

Εγώ έχω ραντεβού σε δυο βδομάδες περίπου στον γυναικολόγο και μου φαίνονται τόσοοοοο μακριά!!! Ευτυχώς η μπουμπού μου κάνει αισθητη την παρουσία της και με ησυχάζει! Στις 20 βδομάδες περίπου θα με δει ο γιατρός και μετά θα μου πει για την β' επιπέδου... σαν να φτερουγίζει ο καιρός και να περνάει,,, όπου να ναι φτάνω στα μισά!!! Από κιλά εγώ έχασα στην αρχή δυο τα οποία και ξαναπήρα μέχρι σήμερα... καλά είναι... στις προηγούμενες έβαζα πολύ βάρος στο τρίτο τρίμηνο. Ωστόσο 10 με 11 κιλά πήρα σε κάθε μία που φύγαν και σχετικά εύκολα. Ελπίζω έτσι να πάει και σε αυτή.

Από φαγητά δεν πολυθέλω το κρέας και τις φακές (μου μυρίζουν ξυνίλα!) αλλά μου έχει έρθει τόσο μεγάλη όρεξη για σοκολάτα τελευταία!!! Μου άρεσε και πριν, βασικά την λατρευω, αλλά κάτι λιγουρίτσες τελευταία όλο για σοκολάτα έχω!!!! Λόγω του αυτοάνουσου και της κορτιζόνης δεν τρώω αλάτι (στο φαγητό) οπότε κατακράτηση δεν έχω ακόμα... νομίζω όμως ότι παίζει και ο καιρός ρόλο. Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη που γέννησα Ιούλιο είχα πρηστεί σαν το μπαλονάκι. Έκανα μετά μια θεραπεία για να ξεπρηστώ γρήγορα.... αυτή με βοηθησε και στις αιμορροείδες, άλλο μεγάλο θέμα στις εγκυμοσύνες μου, αλλά ας μην το πιάσω τώρα...

Σας χαιρετώ για την ώρα...


McQxp3.png

I8aip2.png

4YQkp2.png

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια μου καλημέρα!!

και εγω αν και δεν ειμαι fan τησ σοκολάτας εχω ταραξει τα κρουασαν σοκολατα...

17+5 εβ και εχω παρει ήδη 3 κιλα (σοκολατενια)!! κρέας ψαρι ουτε να τα μυρίσω, με ριζι και μακαρονια την βγαζω....χαλια χαλια με βλεπω με πολλλλλλλλλα κιλα

την μικρη μου δεν την εχω καταλαβει με σιγουριά , κατι νιώθω αλλα δεν ειμαι και σίγουρη...τι σοι μαμα ειμαι που δεν ξεχωριζω το παιδι μου απο τα εντερα μου!!!!

β-επιπεδου θα κανουμε 30/10 στο λητω ..εσεισ κοριτσια που θα την κανετε και σε ποια ακριβώς εβδομαδα θα πατε??


OJHCp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...