Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι η γιατρός δίνει στην γυναίκα μου σαλοσπιρ 100 mg η κουμπάρα μου μου λέει ότι σε μια από τις εγκυμοσύνες είχε θρομβοφιλια και το βρήκε από εξετάσεις. Το είπα στην γιατρό και μου λέει όχι όχι δεν υπάρχει λόγος και απλά της έγραψε εξετάσεις αίματος τα συχνά γενική αίματος ούρων και κάτι άλλα . Κα μετά από τόσα χρόνια ήρθε ένα μωρό δεν θα έπρεπε να κάνει ξανά και για θρομβοφιλια είχε κάνει αλλά πριν 2 χρόνια. Διαβάζω για την αποκόλληση και λέει ότι μπορεί να γίνει από μικρόβια από θρομβοφιλια. Δεν ξέρω αλήθεια. Της είπε την άλλη φορά να κάνει και τέστ Παπ μπορεί να κάνει έγκυος τέστ Παπ;;; Υπάρχει κίνδυνος;;;

      Κάτι δε. Μου πάει καλά με την αποκόλληση γιατί να γίνει αφού δύο εβδομάδες δεν είχαμε σχολείο την έβγαλε στο κρεβάτι όλα εγώ τα κάνω μέχρι και φαγητό στο κρεβάτι αποκόλληση δεν ξέρω φοβάμαι μην υπάρχει κάτι άλλο συγνώμη κορίτσια απλά το συζητάμε και έχουμε λίγο άγχος μέχρι τς 30 Μαίου που έχουμε ραντεβού 

Μανούλες Μαρτίου 2016!!!


Recommended Posts

κορίτσια μου καλημέρα!!

και εγω αν και δεν ειμαι fan τησ σοκολάτας εχω ταραξει τα κρουασαν σοκολατα...

17+5 εβ και εχω παρει ήδη 3 κιλα (σοκολατενια)!! κρέας ψαρι ουτε να τα μυρίσω, με ριζι και μακαρονια την βγαζω....χαλια χαλια με βλεπω με πολλλλλλλλλα κιλα

την μικρη μου δεν την εχω καταλαβει με σιγουριά , κατι νιώθω αλλα δεν ειμαι και σίγουρη...τι σοι μαμα ειμαι που δεν ξεχωριζω το παιδι μου απο τα εντερα μου!!!!

β-επιπεδου θα κανουμε 30/10 στο λητω ..εσεισ κοριτσια που θα την κανετε και σε ποια ακριβώς εβδομαδα θα πατε??

Γεια σας κορίτσια !! Εγω ειμαι 18 εβδομάδων κ εχω πάρει ήδη 5 !!! Απο δω κ πέρα είπα θα προσέχω γιατί θα καταλήξω να πάρω 19 σαν την πρωτη μου εγκυμοσυνη ! Κ εγω Μέλα 30 του μηνός θα την κανω την αυχενικη στην Σούκα ( η οποία κάνει κ στο Λητώ υπερήχους μεγάλους) . Εγω θα γεννήσω στο Ιασω γιατί εκει ειναι ο γιατρος μου κ μου παίρνει 1800 , πολλά αλλα τον εμπιστεύομαι πολύ . Εγω μένω ΓΙαννενα αλλα θα γεννήσω αθηνα γιατί κράτησα τον γιατρο που είχα στην Αθηνα χρονια . Εκει μέναμε κ μόλις ήρθαμε εδώ έμεινα εγκυος στην μπέμπα μου κ δεν ήξερα κανέναν εδώ κ έτσι πηγαινοερχομουν . Αποφάσισα λοιπόν κ τωρα να μην αλλάξω . Έχουμε σπιτι να μένουμε Αθηνα για αυτό κ μπορούμε κ το κάνουμε έτσι .


b3GMp2.png

0lJgp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

βασουλα το ιασω γενικα ειναι τσιμπιμενο στις τιμες του, αλλα ο γιατρος μου μονο εκει ξεγενναει. τωρα οσο αφορα την αμοιβη του γιατρου, εχοντας καποια προβληματα με χειρουργια και αποβολες, εψαξα πολυ να τον βρω και δεν τον αλλαζω με τιποτα!


nmDWp2.png

qeGop3.png

WWTqp3.png

Link to comment
Share on other sites

απιστευτο μου ακουγεται αυτο..πληρωνουμε ενα σωρο λεφτα, να εχουμε δημοσια ασφαλιση και συνταξη ( εαν παρουμε ποτε...) και συμβαινουν τετοιτα πραγματα! να φτανεις να κανεις ενα χειρουργιο που δεν ειναι απαραιτητο, απλα και μονο γιατι δεν υπαρχει προσωπικο για το πιο απλο πραγμα: ενα τοκετο.
εχω κανει αλλη μια καισαροκη και πατανε εκει.... Δεν μπορουν λεει να εχουν ετοιμο χειρουργειο αν χρειαστει!!! Δηλαδη μια προτοτοκη που παει για φυσιολογικο αν μετα απο ωρες πρεπει να κανει καισαρικη τι θα κανουν? Θα τις πουν οπα περιμενε να ξημερωσει να ερθουν οι γιατροι??? Για αυτο το ποσοστο καισαρικων στο νησι αγγιζει το 75-80%... Οσες πανε κλινικη γεννανε φυσιολογικα. Αν πας νοσοκομειο βραδυ με πονους σου βαζουν ενεση να παρουν πισω οι πονοι κ σου λενε ελα το πρωι!!!:mad:
Link to comment
Share on other sites

Εμένα κορίτσια μου φαίνονται πολλά σχεδόν 5000 σύνολο για τη γέννα.. Βέβαια εξαρτάται και τι ανάγκες έχει ο καθένας γιατί το πολλά/λίγα είναι υποκειμενικό! Ο γιατρός και εγώ που θα ήθελα να κρατήσω είναι στο Ιασω κ για αυτό δυστυχώς τον άλλαξα και τελικά θα πάω στο Αττικο νοσοκομείο, όπου έκανα και την αυχενική και θα κάνω και τη Β επιπέδου στις 25/11. Ελπίζω να πάνε όλα καλά για όλες μας και το σημαντικότερο είναι να είμαστε τα μωράκια μας και εμείς καλά και από κει και πέρα μικρή σημασία έχουν τα μαιευτήρια και οι γιατροί...


bTQNp3.pngNhzDp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εμένα κορίτσια μου φαίνονται πολλά σχεδόν 5000 σύνολο για τη γέννα.. Βέβαια εξαρτάται και τι ανάγκες έχει ο καθένας γιατί το πολλά/λίγα είναι υποκειμενικό! Ο γιατρός και εγώ που θα ήθελα να κρατήσω είναι στο Ιασω κ για αυτό δυστυχώς τον άλλαξα και τελικά θα πάω στο Αττικο νοσοκομείο, όπου έκανα και την αυχενική και θα κάνω και τη Β επιπέδου στις 25/11. Ελπίζω να πάνε όλα καλά για όλες μας και το σημαντικότερο είναι να είμαστε τα μωράκια μας και εμείς καλά και από κει και πέρα μικρή σημασία έχουν τα μαιευτήρια και οι γιατροί...

Συμφωνω!!! Με αυτα τα λεφτα μπορουμε να καλυψουμε αλλες αναγκες καθως τα εξοδα αυξανονται συνεχεια!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα κορίτσια μου φαίνονται πολλά σχεδόν 5000 σύνολο για τη γέννα.. Βέβαια εξαρτάται και τι ανάγκες έχει ο καθένας γιατί το πολλά/λίγα είναι υποκειμενικό! Ο γιατρός και εγώ που θα ήθελα να κρατήσω είναι στο Ιασω κ για αυτό δυστυχώς τον άλλαξα και τελικά θα πάω στο Αττικο νοσοκομείο, όπου έκανα και την αυχενική και θα κάνω και τη Β επιπέδου στις 25/11. Ελπίζω να πάνε όλα καλά για όλες μας και το σημαντικότερο είναι να είμαστε τα μωράκια μας και εμείς καλά και από κει και πέρα μικρή σημασία έχουν τα μαιευτήρια και οι γιατροί...

Καλημερα! οντως ειναι αρκετα χρηματα, αλλα τα 1.000 ευρω ειναι και τα βλαστοκυτταρα, εαν θελεις να τα κανεις. Αρα για τον τοκετο ειναι οι 4.000. Ολα ομως ειναι υποκειμενεικα! Το αττικο ειναι ενα πολυ καλο νοσοκομειο, ειναι ο παιδιατρος μας εκει, που ειναι και νεογνολογος, ποδηματας λεγεται, εαν τυχει να ειναι και ο πρωτος σας παιδιατρος θα εισαι τυχερη ειναι φοβερος:)


nmDWp2.png

qeGop3.png

WWTqp3.png

Link to comment
Share on other sites

εχω κανει αλλη μια καισαροκη και πατανε εκει.... Δεν μπορουν λεει να εχουν ετοιμο χειρουργειο αν χρειαστει!!! Δηλαδη μια προτοτοκη που παει για φυσιολογικο αν μετα απο ωρες πρεπει να κανει καισαρικη τι θα κανουν? Θα τις πουν οπα περιμενε να ξημερωσει να ερθουν οι γιατροι??? Για αυτο το ποσοστο καισαρικων στο νησι αγγιζει το 75-80%... Οσες πανε κλινικη γεννανε φυσιολογικα. Αν πας νοσοκομειο βραδυ με πονους σου βαζουν ενεση να παρουν πισω οι πονοι κ σου λενε ελα το πρωι!!!:mad:

τι να πω νικολια δεν ξερω ποιον να πρωτοκατηγορησω για αυτην τη καταντια? τις κυβερνησεις που τρωγανε τα χρηματα του λαου τοσα χρονια αντι να πηγαινουν στη περιθαλψη? τους γιατρους του συγκεκριμενου νοσοκομειου? απο οπου και αν το πιασεις....


nmDWp2.png

qeGop3.png

WWTqp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα !

giouli γιατι θα κανεις την β επιπεδου στο λητω? εγω θα την κανω με τον φαρο γιατι ειναι εκει και ο γιατρος μου , μου ειχανε πει να επιλεξω εναν απο τους δυο(σουκα η φαρο) και στην τυχη επελεξα τον φαρο!

κοριτσια αρκετες φιλες και γνωστές μου ο γιατρος τους θελει η β-επιπεδου να γίνεται στις 22+3 η 22+4 εβδ. τοτε λενε ειναι η καλύτερη ημερομηνία!!! εσασ ποτε σασ πρότεινε να την κανετε?


OJHCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Mela, πάντως και οι δύο γιατροί είναι πιστοποιημένοι για β επιπέδου ;).

22+ εμένα μου φαίνεται πολύ. Νομίζω ότι προτείνουν κανονικά μεταξύ 20 και 22 εβδομάδων, με το μ.ο. (την 21η δλδ) να θεωρείται ένας καλός χρόνος. Με επιφύλαξη αυτό...

Συγγνώμη για τη σφήνα :)

Καλημέρες!


4j3mz22muk0eivxh.png

41ed94dflw3lenl5.png

41ed5tais0z8.png

Link to comment
Share on other sites

εγω κανω τις μεγαλες εξετασεις ( αυχενικη, β επιπεδου, doppler) σε ενα κεντρο εμβρυοιατρικης , και οπως και στο γιο μου μου ειχαν πει 22+3 και τωρα οταν θα τη κανω θα ειμαι 22+2.


nmDWp2.png

qeGop3.png

WWTqp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα! οντως ειναι αρκετα χρηματα, αλλα τα 1.000 ευρω ειναι και τα βλαστοκυτταρα, εαν θελεις να τα κανεις. Αρα για τον τοκετο ειναι οι 4.000. Ολα ομως ειναι υποκειμενεικα! Το αττικο ειναι ενα πολυ καλο νοσοκομειο, ειναι ο παιδιατρος μας εκει, που ειναι και νεογνολογος, ποδηματας λεγεται, εαν τυχει να ειναι και ο πρωτος σας παιδιατρος θα εισαι τυχερη ειναι φοβερος:)

Ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία Ζαχαρουλα, θα το έχω υπόψη αν και για την ώρα δεν έχω πληροφορίες για παιδίατρο. Εδώ πριν λίγες μέρες βρήκα μαιευτήρα και σήμερα φανταστείτε έκανα τις πρώτες εξετάσεις αίματος και ούρων. (έλειπα εξωτερικό και εκεί δεν με είχαν παραπέμψει για εξετάσεις). Έτσι λοιπόν μάλλον είμαι η πιο αργοπορημενη από όλες σας αλλά δεδομένου του νεαρού της ηλικίας μου και τα καλά αποτελέσματα αυχενικής (1:19000), ο γιατρός με δέχτηκε ευχαρίστως και έτσι ελπίζω πως όλα θα πάνε καλά, παρά την αργοπορία μου.


bTQNp3.pngNhzDp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα !

giouli γιατι θα κανεις την β επιπεδου στο λητω? εγω θα την κανω με τον φαρο γιατι ειναι εκει και ο γιατρος μου , μου ειχανε πει να επιλεξω εναν απο τους δυο(σουκα η φαρο) και στην τυχη επελεξα τον φαρο!

κοριτσια αρκετες φιλες και γνωστές μου ο γιατρος τους θελει η β-επιπεδου να γίνεται στις 22+3 η 22+4 εβδ. τοτε λενε ειναι η καλύτερη ημερομηνία!!! εσασ ποτε σασ πρότεινε να την κανετε?

Μέλα88 δεν θα την κανω στο Λητώ , θα την κανω με την Σούκα αλλα στο ιδιωτικό της ιατρείο που εχει με τον Πιλάλη κ λέγεται Εμβρυομητρική . Η Σούκα συνεργάζεται με τον γυναικολόγο μου για αυτό επιλέγω αυτήν . Στην κόρη μου έκανα τα πάντα σε αυτήν , τωρα στο μωρακι επειδη έλειπε με άδεια έκανα την αυχενικη στον Μαλιγιαννη πολυ καλός κ αυτός . Εγω θα ειμαι 21+4 οταν θα την κανω . Απο το κέντρο της Σούκα μου πρότειναν απο 21η εβδομαδα μεχρι 22+4.


b3GMp2.png

0lJgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία Ζαχαρουλα, θα το έχω υπόψη αν και για την ώρα δεν έχω πληροφορίες για παιδίατρο. Εδώ πριν λίγες μέρες βρήκα μαιευτήρα και σήμερα φανταστείτε έκανα τις πρώτες εξετάσεις αίματος και ούρων. (έλειπα εξωτερικό και εκεί δεν με είχαν παραπέμψει για εξετάσεις). Έτσι λοιπόν μάλλον είμαι η πιο αργοπορημενη από όλες σας αλλά δεδομένου του νεαρού της ηλικίας μου και τα καλά αποτελέσματα αυχενικής (1:19000), ο γιατρός με δέχτηκε ευχαρίστως και έτσι ελπίζω πως όλα θα πάνε καλά, παρά την αργοπορία μου.

Πολυ καλα αποτελεσματα αυχενικης! εγω στον γιο μου ειχα 1/12.000 ενω τωρα επεσε στο μισο, 1/6000. κυριως λογο ηλικιας, γιατι οι υπολοιποι δεικτες ηταν σχεδον ιδιοι ( 30 τοτε, 33 τωρα).

ολα καλα θα πανε, καλιο αργα παρα ποτε!

Να διευκρινησω, οταν λεω βλαστοκυτταρα εννοω την αποθηκευη των βλαστοκυτταρων του ομφαλιου λωρου + μερος του ομφαλιου λωρου, μετα τον τοκετο.


nmDWp2.png

qeGop3.png

WWTqp3.png

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλα αποτελεσματα αυχενικης! εγω στον γιο μου ειχα 1/12.000 ενω τωρα επεσε στο μισο, 1/6000. κυριως λογο ηλικιας, γιατι οι υπολοιποι δεικτες ηταν σχεδον ιδιοι ( 30 τοτε, 33 τωρα).

ολα καλα θα πανε, καλιο αργα παρα ποτε!

Δεν θεωρώ ότι έχει μεγάλη διαφορά το κλάσμα εφόσον και στις 2 περιπτώσεις οι πιθανότητες είναι υπέρ μας..;)ευχαριστώ πάντως και ανταποδίδω!! Όσον αφορά τη Β επιπέδου εμένα μου έκλεισαν αυτοί το ραντεβού στο αττικο χωρίς να μου πουν κάτι για εβδομάδες αλλά αν τα υπολογίζω σωστά θα είμαι 22w3d. Το λέω με επιφύλαξη γιατί ακόμα δεν έχω καταλάβει καλά με τι κριτήρια μετράνε τις ημέρες, καθώς είμαι σίγουρη ότι η σύλληψη δεν έγινε την πρώτη μέρα της τελευταίας μου περιόδου :P


bTQNp3.pngNhzDp2.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν θεωρώ ότι έχει μεγάλη διαφορά το κλάσμα εφόσον και στις 2 περιπτώσεις οι πιθανότητες είναι υπέρ μας..;)ευχαριστώ πάντως και ανταποδίδω!! Όσον αφορά τη Β επιπέδου εμένα μου έκλεισαν αυτοί το ραντεβού στο αττικο χωρίς να μου πουν κάτι για εβδομάδες αλλά αν τα υπολογίζω σωστά θα είμαι 22w3d. Το λέω με επιφύλαξη γιατί ακόμα δεν έχω καταλάβει καλά με τι κριτήρια μετράνε τις ημέρες, καθώς είμαι σίγουρη ότι η σύλληψη δεν έγινε την πρώτη μέρα της τελευταίας μου περιόδου :P

Ιωαννα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης τη μετρανε απο τη πρωτη μερα της τελευταιας περιοδου, χωρις να υπαρχει σχεση με το ποτε εγινε η συλληψη ( 10 μερες μερα, 12 μερες μετα, οποτε τελος παντων) ακριβως γιατι δεν μπορουν να ξερουν ποτε ακριβως εγινε η συλληψη! οποτε, εμενα πχ η περιοδος ηταν στις 6/6, αρα απο τοτε ξεκιναει ο χρονος της εγκυμοσυνης και μετραει!


nmDWp2.png

qeGop3.png

WWTqp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...