Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 4 ώρες πρίν, Nima21 είπε:

      Κορίτσια καλημέρα!

      Γνωρίζει καμία αν εφοσον ανοιχτεί η gonal μέχρι ποτε μπορει να διατηρηθεί στο ψυγείο και να χρησιμοποιηθεί το υπόλοιπο υλικό; Στο κουτί γραφει 28 ημέρες, αλλα μιλαει για θερμοκρασιες μικρότερες των 25, στο ψυγειο δεν θα διατηρείται σιγουρα παραπάνω; Οχι φυσικα μεχρι την αναγραφόμενη ημερομηνια ληξης, αλλα ενα διμηνο δεν θα διατηρείται; 

      Όχι γιατί και στο ψυγείο μικρότερη θερμοκρασία των 25 είναι..!

      Ο δικός μου ο γιατρός τουλάχιστον για τις κλειστές ληγμένες μου είχε πει ότι μπορούν να χρησιμοποιηθούν μέχρι και 2-3 μήνες μετά χωρίς φόβο.. για τις ανοιχτές λόγω του ότι έχουν πάρει αέρα αλλοιώνεται η ουσία οπότε και μπορεί να χρησιμοποιηθεί μάξιμουμ μέχρι και ένα μήνα μετά άντε 2-3 μέρες δηλαδή παραπάνω από τις 28 που λένε στις οδηγίες αλλά ως εκεί.. μου είχε πει τουλάχιστον να μην την χρησιμοποιήσω αν είναι περισσότερο διάστημα ανοιχτή.. 

      Το ιδανικότερο είναι να ρωτήσεις το δικό σου γιατρό και ότι σου πει..!

Μανούλες Μαρτίου 2016!!!


Recommended Posts

βασω οι δυο ωρες στο δρομο ειναι απο μονες τους πολυ κουραστικες. ειναι και η δουλεια μου στο τρεξιμο και πολυ αγχωτικη, γυρναω σπιτι και δεν εχω κουραγιο να κανω πραγματα με τον αντωνακη. αλλα ο τομεας που εργαζομαι ειναι χαλια, ειναι πλεον πολυ λιγες οι εταιριες στο χωρο πουπληρωνουν. Δεν ειναι ευκολο να επιλεξω την περιοχη που δουλευω. Το σιγουρο ειναι παντως, οτι μετα αφου γεννησω με το καλο, θα πρεπει να καθησω με τον αντρα μου να σκεφτουμε σοβαρα αυτο το θεμα.

Και εμενα ιωαννα στην αυχενικη στον γιο μου δεν ειχε φανει το φυλο, στη β επιπεδου το μαθαμε! οποτε no worries


nmDWp2.png

qeGop3.png

WWTqp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια επομένως θα κάνω λίγη υπομονή ακόμα για να μάθω το φύλο! Απ ότι είδα οι περισσότερες έχετε ήδη παιδιά επομένως είστε πιο έμπειρες με τη διαδικασία εν αντιθέσει με μένα που καλά καλά δεν έχω συνείδητοποιησει ακόμα ότι είμαι έγκυος λόγω της ταχύτητας που συνέβησαν όλα :? Και επί τη ευκαιρία να σας πω ότι είμαι και εγώ από την Αθήνα :o


bTQNp3.pngNhzDp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια !! Τι κάνετε ; Εγω κανονικά δουλεύω 7:45 μεχρι τις 5 περίπου αλλα Τωρα λογω μειωμένου γυρνάω σχετικά καλα σήμερα πχ γύρισα 2:30. Ευτυχώς κρατάει την μικρη η μαμά μουνκ περνάω απο εκει κ κάθομαι και εγω κανά 2 ώρο ξεκουράζομαι λιγο . Πέμπτη εχω ραντεβού να δω τον μπέμπη μου κ να μετρήσω κ τον τραχήλο , Άχ μακάρι να μην εχει μειωθεί λογω δουλειάς κ κούρασης .


b3GMp2.png

0lJgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες Ιωαννα στην παρεα! Εγω κοριτσια εργαζομαι σε μικροβιολογικο εργαστηριο 8 ωρο αλλα ευτυχως εχω κατανοηση απο τις συναδελφους και δεν πολυκουραζομαι! Αν και εγω δεν μπορω να κατσω σε μια καρεκλα! Μενω και εγω αθηνα!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια!

οντως ιωαννα η δευτερη εγκυμοσυνη ειναι διαφορετικη απο τη πρωτη...τα αχγη παντως και η αγωνια να πανε ολα καλα, ειναι τα ιδια!

ρε κοριτσια σημερα ειμαι 16 εβδομαδων και 3 ημερων και δεν μπορω να πω οτι νιωθω το μωρο. με εχει πιασει μια ανασφαλεια, το σαββατο τελικα εχω γιατρο.

εσεις τα νιωθετε τα μωρα σας?


nmDWp2.png

qeGop3.png

WWTqp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σας.... κάνω ένα διαλειματάκι και μπηκα να σας δω....

Καλημερα σε ολα τα κοριτσια και καλη εβδομαδα!

κοριτσια και εγω κανω ηπαρινες, εχω βαριας μορφης θρομβοφιλια, κανω τις innohep.

Σημερα εχω κατι ψηλοπονακια στη κοιλια, απο το πρωι που σηκωθηκα, και λεω να παω γιατρο. Κανονικα εχω την αλλη δευτερα, αλλα εαν δω οτι δεν ειμαι καλα μεχρι το μεσημερι θα παω μια βολτα...

το σκ μας πολυ ηρεμο, στο σπιτι καθισαμε, αλλα εγω ολη μερα στη κουζινα, μια πρωινο, μια μεσημεριανο, μια βραδυνο, ολο πιατα και κατσαρολια επλενα και τη κουζινα καθαριζα.

Κοριτσια ολες ειμαστε απο αθηνα? εγω μενω δροσια!

Ζαχαρούλα τι έγινε με τα πονάκια, πηγες γιατρο; Αυτη η κουζίνα δεν μπορεί να μεινει καθαρή λεπτό!!! Κι εγώ Αθήνα μένω, Ίλιον, αλλά είμαι από Εβρο!!!

Γεια σε όλες τις μέλλουσες μανούλες! Μόλις βρήκα το φόρουμ κ είπα να γράψω και εγώ μιας και καμιά από τις φίλες μου δεν έχει ακόμα παιδιά κ έτσι αισθάνομαι λίγο μόνη μου στην πρώτη μου εγκυμοσύνη! Λοιπόν μου έχει δώσει ο γιατρός ημερομηνία τοκετού 30/3, επομένως έχω κάνει την αυχενική με αποτέλεσματα πολύ καλά απ ότι μου είπαν, ωστόσο το φύλο του μωρού μου είπαν ότι ακόμα δεν φαίνεται... Εσάς πως κ σας έχουν πει, λέτε να φταίει που πήγα σε δημόσιο νοσοκομείο κ έκανα την εξέταση;

Γεια σου Ιωάννα, καλώς ήρθες!!! Με το καλό το νινάκι σου! Κι εμάς δεν φάνηκε στην αυχενική το φύλο του μωρού αλλά το είδε ο γιατρός στον ςπόμενο υπέρηχο που έκανα στο ιατρείο του! Τον παίδεψε βέβαια και τότε η σουρλουλού είχε σταυρωμένα πόδια!!! Θα μεγαλώσει κι άλλο και το δικό σου και θα φανεί καλά!

Γεια σας κορίτσια !! Τι κάνετε ; Εγω κανονικά δουλεύω 7:45 μεχρι τις 5 περίπου αλλα Τωρα λογω μειωμένου γυρνάω σχετικά καλα σήμερα πχ γύρισα 2:30. Ευτυχώς κρατάει την μικρη η μαμά μουνκ περνάω απο εκει κ κάθομαι και εγω κανά 2 ώρο ξεκουράζομαι λιγο . Πέμπτη εχω ραντεβού να δω τον μπέμπη μου κ να μετρήσω κ τον τραχήλο , Άχ μακάρι να μην εχει μειωθεί λογω δουλειάς κ κούρασης .

Με το καλό το ραντεβού σου, ολα να είναι τέλεια!!! Εγώ δουλεύω 8,30 με 3,15... βέβαια μπορώ και να κανονίσω να φύγω πιο νωρίς ή να λείψω καποια μέρα αλλά γενικά αυτό το ωραριο διαμορφωθηκε και με τα σχολεια των παιδιων. Μετά τις 4 πισω στο σπίτι και αρχίζει άλλο τρέξιμο!!!

καλημερα κοριτσια!

οντως ιωαννα η δευτερη εγκυμοσυνη ειναι διαφορετικη απο τη πρωτη...τα αχγη παντως και η αγωνια να πανε ολα καλα, ειναι τα ιδια!

ρε κοριτσια σημερα ειμαι 16 εβδομαδων και 3 ημερων και δεν μπορω να πω οτι νιωθω το μωρο. με εχει πιασει μια ανασφαλεια, το σαββατο τελικα εχω γιατρο.

εσεις τα νιωθετε τα μωρα σας?

Την κόρη μου δεν την ένιωθα τόσο έντονα όσο τον γιο μου διότι είχα μπροστινό πλακούντα στον ένα και πίσω στον άλλο. Τώρα είναι πλάγια και την νιώθω αρκετα μπορώ να πω την μπουμπού. Δες στην αυχενική τι είναι ο πλακούντας σου γιατί αν ειναι μπροστα κλωτσάει το μωρό πάνω του και δεν φτάνει ως τα τοιχώματα της κοιλιάς σου η κλωτσια για να την καταλάβεις καλά!! Μην αγχώνεσαι θα μεγαλώσουν και θα μας τρελάνουν στις κλωτσιές!!!

Σήμερα έχω πολύ τρέξιμο με τα παιδια.. με τις δραστηριότητες τους... το σπίτι είναι βρώμικο και έχω ένα βουνό σίδερο.... αλλά θα τα κανω σιγά σιγά που θα πάει!!! On step at a time!!! Παω για συνέχεια στο γραφείο... φιλάκια!!


McQxp3.png

I8aip2.png

4YQkp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια!

οντως ιωαννα η δευτερη εγκυμοσυνη ειναι διαφορετικη απο τη πρωτη...τα αχγη παντως και η αγωνια να πανε ολα καλα, ειναι τα ιδια!

ρε κοριτσια σημερα ειμαι 16 εβδομαδων και 3 ημερων και δεν μπορω να πω οτι νιωθω το μωρο. με εχει πιασει μια ανασφαλεια, το σαββατο τελικα εχω γιατρο.

εσεις τα νιωθετε τα μωρα σας?

Καλημέρα Ζαχαρούλα. Εγώ ειμαι 17 και 1 ημέρας. Το νιώθω αραιά και που, μάλιστα για πολλές μέρες δεν άκουγα τίποτα. Μικρα είναι ακόμη πιστεύω μην αγχώνεσαι.. Λέω να κλείσω και εγώ ραντεβού η για παρασκευή η για τρίτη. Πολλές ζαλαδες βρε κορίτσια έχω ούτε πρώτο τρίμηνο να ήμουν.

Link to comment
Share on other sites

ετσι και εγω μια νομιζω οτι το νιωθω μια δεν νιωθω τιποτα! κοιτα αγχος βρε παιδι μου...

τα πονακια περασαν, ηταν...εντερικης φυσεως οποτε ολα καλα, αφησα το ραντεβου για την ωρα του, πανω στον μηνα. Θα παω το σαββατο πρωι πρωι, 8.30 γιατι μετα θα πρεπει να παει στο ΙΑΣΩ.

εγω ζαλαδες δεν εχω, και μαλιστα μου εχουν ψιλοπερασει και οι αναγουλες. Μονο 1-2 φορες την ημερα μπορει να εχω μια μικρη ενοχληση τιποτα σπουδαιο ομως.


nmDWp2.png

qeGop3.png

WWTqp3.png

Link to comment
Share on other sites

ετσι και εγω μια νομιζω οτι το νιωθω μια δεν νιωθω τιποτα! κοιτα αγχος βρε παιδι μου...

τα πονακια περασαν, ηταν...εντερικης φυσεως οποτε ολα καλα, αφησα το ραντεβου για την ωρα του, πανω στον μηνα. Θα παω το σαββατο πρωι πρωι, 8.30 γιατι μετα θα πρεπει να παει στο ΙΑΣΩ.

εγω ζαλαδες δεν εχω, και μαλιστα μου εχουν ψιλοπερασει και οι αναγουλες. Μονο 1-2 φορες την ημερα μπορει να εχω μια μικρη ενοχληση τιποτα σπουδαιο ομως.

Ζαχαρούλα κ εγω ειμαι 17+1 σήμερα κ δεν νιώθω το μωρό . Απο χθες όλο άσχημες σκέψεις κανω δεν ξέρω τι με εχει πιάσει . Περίμενα ως δευτερη εγκυμοσυνη οτι θα το ένιωθα πολυ νωρις . Βέβαια κοίταξα την αυχενικη κ εχω πρόσθιο πλακούντα όπως κ στην κόρη μου που κ αυτή την κατάλαβα την 22η εβδομαδα αργά δηλαδή . Εγω εχω γιατρο την Πέμπτη το απόγευμα . Ας ελπίσουμε ολα να ειναι καλα για όλες μας!


b3GMp2.png

0lJgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ζαχαρούλα κ εγω ειμαι 17+1 σήμερα κ δεν νιώθω το μωρό . Απο χθες όλο άσχημες σκέψεις κανω δεν ξέρω τι με εχει πιάσει . Περίμενα ως δευτερη εγκυμοσυνη οτι θα το ένιωθα πολυ νωρις . Βέβαια κοίταξα την αυχενικη κ εχω πρόσθιο πλακούντα όπως κ στην κόρη μου που κ αυτή την κατάλαβα την 22η εβδομαδα αργά δηλαδή . Εγω εχω γιατρο την Πέμπτη το απόγευμα . Ας ελπίσουμε ολα να ειναι καλα για όλες μας!

Μια απο τα ίδια και γω άσχημες σκέψεις κανω. Ειναι και που πηγαίνω στο γιατρο μια φορά το μηνα.. Και εγω μολις είδα την αυχενικη και λέει ανω προσθιος οπως έλεγε και στον γιο μου.


nmDWp2.png

qeGop3.png

WWTqp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα!!!

Κοριτσια μου μην αγχώνεστε, μια χαρα θα είναι τα μικρακια σας απλά είναι ο πρόσθιος πλακουντας που δεν σας αφηνει να τα καταλάβετε έντονα! Θα μεγαλώσουν και σε κανένα μήνα θα μας ταράζουν στην κλωτσιά!!!

Βασούλα έχεις κοιτάξει τον αιματοκρίτη σου; Μήπως έπεσε και σου προκαλεί τις ζαλάδες!

Εγώ από εχτές έχω πονο στην μέση μου στα πλευρά... μάλλον κρύωσα! κι αυτός ο καιρός τη μέρα ζέστη, το βράδυ κρύο δεν ξέρει τι θέλει!!!


McQxp3.png

I8aip2.png

4YQkp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!!

Κοριτσια μου μην αγχώνεστε, μια χαρα θα είναι τα μικρακια σας απλά είναι ο πρόσθιος πλακουντας που δεν σας αφηνει να τα καταλάβετε έντονα! Θα μεγαλώσουν και σε κανένα μήνα θα μας ταράζουν στην κλωτσιά!!!

Βασούλα έχεις κοιτάξει τον αιματοκρίτη σου; Μήπως έπεσε και σου προκαλεί τις ζαλάδες!

Εγώ από εχτές έχω πονο στην μέση μου στα πλευρά... μάλλον κρύωσα! κι αυτός ο καιρός τη μέρα ζέστη, το βράδυ κρύο δεν ξέρει τι θέλει!!!

Καλημέρα στις μανούλες.. Εγώ από το πρωί έχω μια γυναίκα ήρθε να μου κανει γενικο. Τι να κανω βρε κορίτσια δεν μπορω καθόλου με τις ζαλαδες, με το ζόρι μαγειρεψα από το πρωί. Filiopi τώρα που θα πάω στο γιατρο θα του το πω. Έτσι και αλλιώς είναι μα κάνω τις εξετάσεις του μήνα. Η μέση έπιασε πολυ κόσμο είναι αυτή η αλλαγή του καιρού. Περαστικά σου. Καλώς ήρθες νικολια!

Link to comment
Share on other sites

νικολια καλως ηρθες! σε ποια εβδομαδα εισαι? τι περιμενεις, αγορακι η κοριτσακι? εχεις αλλο παιδακι η ειναι το πρωτο σου?

εγω δουλεια και σημερα, λεω τη παρασκευη να κανω μια κοπανουλα να ξεκουραστω!

οι δευτερομανουλες και τριτομανουλες, με το θεμα των μεγαλυτερων παιδιων και ασθενιων, τι θα κανετε? εμενα ο γιος μου πηγαινει παιδικο σταθμο, περσυ καθε 15 μερες ηταν αρρωστος. Τι κανω οταν ερθει το μωρο? τον σταματαω για λιγο? θα φρικαρει το καημενακι ολη μερα σπιτι...εχει μαθει στο σχολειο με τα παιδιακια και του αρεσει, απο μικρουλης πηγαινει. Το καλοκαιρι που δεν πηγαινε για ενα μηνα ειχε φοβερη ενταση μεσα στην ημερα.


nmDWp2.png

qeGop3.png

WWTqp3.png

Link to comment
Share on other sites

νικολια καλως ηρθες! σε ποια εβδομαδα εισαι? τι περιμενεις, αγορακι η κοριτσακι? εχεις αλλο παιδακι η ειναι το πρωτο σου?

εγω δουλεια και σημερα, λεω τη παρασκευη να κανω μια κοπανουλα να ξεκουραστω!

οι δευτερομανουλες και τριτομανουλες, με το θεμα των μεγαλυτερων παιδιων και ασθενιων, τι θα κανετε? εμενα ο γιος μου πηγαινει παιδικο σταθμο, περσυ καθε 15 μερες ηταν αρρωστος. Τι κανω οταν ερθει το μωρο? τον σταματαω για λιγο? θα φρικαρει το καημενακι ολη μερα σπιτι...εχει μαθει στο σχολειο με τα παιδιακια και του αρεσει, απο μικρουλης πηγαινει. Το καλοκαιρι που δεν πηγαινε για ενα μηνα ειχε φοβερη ενταση μεσα στην ημερα.

Καλως σας βρηκα!!! 14+6 σημερα!!! Το δευτερο ειναι φυλο δεν μαθαμε ακομα!!! Η μεγαλη μου ειναι 6!!! Μπενω απο κινητο και δεν τα εχω μαθει καλα ακομα!!!!:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...