Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Just now, Angot είπε:

      ναι αλλά όσο περνάνε οι βδομαδες ειμαι πιο σίγουρη ! τώρα είμαι εκει που με ήθελε ο γιατρός υποτίθεται στις 30 ! και αντί να χαιρομαι περισσότερο νιώθω ότι μ φταίνε όλα! 

      Είναι η επίδραση των ορμονών,σε συνδυασμό με τους πόνους και την ψυχική κόπωση. Ο,τι νιώθεις είναι απολύτως φυσιολογικό.Ακομα και αν ξυπνήσεις μια μέρα και θέλεις να δείρεις όλο τον κόσμο,πάλι νορμάλ θα είναι. Είσαι σε καλό δρόμο,λίγες εβδομάδες έμειναν,κάνε υπομονή❤️

ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΙΟΥΝΙΟΥ 2011


bloublou

Recommended Posts

κοριτσια μου εστειλε μυν. η Βανιλλιτσα, ολα καλα, 3270γρ και 51 ποντ.

Ποναει με την καισαρικη αλλα ειναι τρισευτυχισμενη!!!!!!!!!!

ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΟΥ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΗ ΚΑΙ ΓΕΡΗ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 11,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

καλημερα,

τι θα γινει κοριτσια μονη μου θα μπαινω να γραφω?????

που ειναι οι τελευταιες κοιλουμπιτσες? αντε γεννησατε ολες και μειναμε οι τελευταιες των Μοικανων!!!!!!

Μamatopolona, Ozalinaki μην εγκαταλειπετε την παρεα.....

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα !!!!!!!!!

Μαρακι μου τι κανεις ??

Βανιλακι μου να σου ζησει σουργελακι μου καλο !!! να ειναι γερη και καλοτυχη κ σεις να στε παντα ευτυχισμενοι !!!!! καλο σαραντισμο γλυκουλα μου και καλη ανατροφη !!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

τι να κανω???? υπομονη!!!!!!!!!!

εμεινα τελευταια και δεν βλεπω την ωρα να γεννησω βρε Βιργινακι?

χτες το βραδυ ειχα πονακια και τραβηγματα αλλα δεν εγινε τιποτα οποτε φανταζομαι θα μπω κανονικα την Τεταρτη και βλεπουμε..

εσεις τι κανετε? πως κοιμηθηκατε? με τον θηλασμο πως πας?

Link to comment
Share on other sites

Ελα κοριτσακι μου δεν εμεινε τιποτα ! το πολυ 2 μερες !!!!! απολαυσε το γιατι μετα αρχιζουν τα δυσκολα !!!

δυσκολη νυχτα ηταν κ παλι...σημερα γυρισε κ ο αντρας μου για δουλεια ..ημασταν 18 μερες πρωι βραδυ μαζι κ τωρα μου κακοφαινεται !

η μικρη μου τωρα κλαιει ποναει .... κ γω ειμαι χαλια στεναχωρημενη...δεν το αντεχω να το βλεπω ετσι ... δοκιμασα να της δωσω χαμομηλι αλλα δεν το δεχεται με τιποτα !!!!

ευτυχως απο τη μια αλλα αν τη βοηθουσε ???? τεσπα !!!

θελω να περασει αυτη η περιοδος πολυ γρηγορα ! αληθεια !!!! θελω να το απολαυσω το μωρακι μου ...κ τωρα δεν μπορω !!!!

με το θηλασμο μια χαρα παμε αν εξαιρεσεις καποιες φορες που η μπεμα κανει σα να εχει ξεχασει τελειως...κ χτυπιεται σαν τρελλη !!!!!

Υπομονη κανω κ αγιος ο Θεος !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μωρε ειναι οι πρωτες εβδομαδες προσαρμογης, ελα τα ξερουμε αυτα τωρα, υπομονη θελει..

δεν βγηκατε καμια βολτουλα να την παρει λιγο ο αερας??

ο παιδιατρος τι λεει?

καλυτερα που δεν ηπιε χαμομηλι, να πινει μονο το φαγακι της μαμας!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ναι μωρε προσαρμοζεται ακομη!! τι να κανει κ αυτο ?? η παιδιατρος ειχε πει θα τα εχω αυτα! αυτη χαμομηλι συστησε!!!

για τα κοριτσια λες να γεννησαν ??? για να δουμε αυτες τις μερες αν θα εχουμε κανενα νεακι !!!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,

τι θα γινει κοριτσια μονη μου θα μπαινω να γραφω?????

που ειναι οι τελευταιες κοιλουμπιτσες? αντε γεννησατε ολες και μειναμε οι τελευταιες των Μοικανων!!!!!!

Μamatopolona, Ozalinaki μην εγκαταλειπετε την παρεα.....

ΚΑΛΗΜΕΡΑ και από εμας εδώ στο νησί !!!!

Καταρχήν να ευχηθώ στο τρελό Βανιλάκι και στη Μινούλα να τους ζήσουν τα μωράκα τους, καλό σαραντισμό και να τα καμαρώσουν όπως επιθυμούν.

Όχι δεν γεννήσαμε ακόμη και δεν το βλέπω πρίν τη Πέμπτη. Απόψε έχω γιατρό για να κανονίσω το ραντεβού. Θα μπώ το βράδυ μόλις γυρίσω να σας ενημερώσω.

Linaki γειτόνισσα που χάθηκες?

Μαράκι καλημέρα! Τελικά μείναμε τα δύο μας. Τι κάνει η καραμελίτσα σήμερα?

Αγγελικούλα να σου ζήσει ο παίδαρος !!!!!! Απίστευτη ταλαιπωρία αλλά στο τέλος όλα καλά. Έχεις απόλυτο δίκιο ότι όλα ξεχνιούνται . Με το καλό κοριτσάκι μου στο σπιτάκι σας , να είναι γερός και καλότυχος ο κούκλος σας.

Βιργινάκι , σουργελάκι σε παιδεύει η μπεμπούλα ε? Σου αξίζει πάντως ένα μεγάλο μπράβο που επιμένεις με το θηλασμό. Όσο για το αν θα τα καταφέρεις μόνη σου με τη φροντίδα της μπέμπας εγώ είμαι σίγουρη .Έχω καταλάβει ότι είσαι από τους ανθρώπους που δεν μασάνε οπότε ..........

Αυτά προς το παρών και από εμένα. Να δώ ποιά θα με βάλει στο πινακάκι όταν γεννήσω.

Σας αφήνω να κλείσω σιγά σιγά, να πάω σπιτάκι να χαλαρώσω γιατί το απογευμα (Δ.Ε.Η. επιτρέποντος) έχω το τελευταίο στάδιο καλοπισμού (αποτρίχωση) και μετά γιατρό.

Φιλάκια πολλά σε όλες τις μανούλες!!!!!!!


ttb5baa.aspx

Νικόλας 30/06/2005

Μάξιμος 27/01/2009

Η ζωή μου ολόκληρη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα και καλή εβδομάδα σε όοοολα τα κοριτσάκια, μπεμπάκια και εναπομείναντες φουσκωμένες κοιλίτσες :) :) :) :)

Πω, πω, πω μωράκια πολλά που ήρθαν αυτές τις μέρες!!!!...πάω να ευχηθώ...

Καλησπερα!!! Επιστρεψαμε και εμεις!!!! Δεν εχω διαβασει τιποτα... θα σας πω γρηγορα τα δικα μου και λεπτομερειες αργοτερα...Βρηκα ευκααιρια τωρα που κοιμαται το μωρο! Γεννησα την Τριτη 21/6 ενα πανεμορφο και υγιεστατο αγορακι!!!!!! Γεννηθηκε 3480 kg και 50 cm στις 19.05 με φυσιολογικο τοκετο και μετα απο 12 ωρες!!!!!!!! Φιλακια-επανερχομαι!!!!!!!!

Αγγελικούλα μου να σου ζήσει ο άγγελος σου, να τον καμαρώσετε όπως επιθυμείτε!!

Χίλια μπάβο σε σένα και άλλα τόσα στο γιατρό σου και τον αντρούλη σου που καταφέρατε όλοι μαζί να φέρετε στον κόσμο τον μικρούλη σας!

Καλησπέρα κορίτσια!

Μπηκα να σας πώ ότι την Παρασκευη το απόγευμα η Μινουλα μας γέννησε εναν μπέμπαρο 3550 και 53 εκ!!!! Ολα πηγαν καλα. Εκανε καισαρική τομή. Και οι δυο τους ειναι πολυ καλα και η μινούλα ακουγόταν τοοοοσο χαρούμενη!!!!!

Στέλνει τις ευχες της και στα υπόλοιπα κορίτσια που απέμειναν!!!!!!!!!!!

Να ζήσει και ο μπέμπαρος της Μινούλας!!! Την ευχαριστούμε για τις ευχές και περιμένουμε γρήγορα νέα της!!Καλή ανάρρωση να έχει το κορίτσι μας.

κοριτσια μου εστειλε μυν. η Βανιλλιτσα, ολα καλα, 3270γρ και 51 ποντ.

Ποναει με την καισαρικη αλλα ειναι τρισευτυχισμενη!!!!!!!!!!

Πως να μην είναι τρισευτυχισμένο το κορίτσι μας!!!!

Να σου ζήσει μάτια μου, και γρήγορα σπιτάκι σας, να την απολαύσεις!

τι να κανω???? υπομονη!!!!!!!!!!

εμεινα τελευταια και δεν βλεπω την ωρα να γεννησω βρε Βιργινακι?

χτες το βραδυ ειχα πονακια και τραβηγματα αλλα δεν εγινε τιποτα οποτε φανταζομαι θα μπω κανονικα την Τεταρτη και βλεπουμε..

Είμαι κι εγώ εδώ Μαράκι!!! Εγώ πιο τελευταία από σένα :tongue:

Μάλλον θα φάω και αυτή την εβδομάδα εκτός κι αν η μικρή μας κάνει την έκπληξη...η γιατρός μου έδωσε μέχρι και αρχές του μήνα 1-2/7 περιθώριο! Θα τερματίσω και με το παραπάνω μου φαίνεται....(κάνε μου τη χάρη να μου διορθώσεις και το πινακάκι)

Εσένα σου μείναν 2 μερούλες ακόμη!!! Τελειώσαν τα ψέμματα, θα συναντήσεις την καραμελίτσα σου :) :) :) :)

δυσκολη νυχτα ηταν κ παλι...σημερα γυρισε κ ο αντρας μου για δουλεια ..ημασταν 18 μερες πρωι βραδυ μαζι κ τωρα μου κακοφαινεται !

η μικρη μου τωρα κλαιει ποναει .... κ γω ειμαι χαλια στεναχωρημενη...δεν το αντεχω να το βλεπω ετσι ... δοκιμασα να της δωσω χαμομηλι αλλα δεν το δεχεται με τιποτα !!!!

ευτυχως απο τη μια αλλα αν τη βοηθουσε ???? τεσπα !!!

θελω να περασει αυτη η περιοδος πολυ γρηγορα ! αληθεια !!!! θελω να το απολαυσω το μωρακι μου ...κ τωρα δεν μπορω !!!!

με το θηλασμο μια χαρα παμε αν εξαιρεσεις καποιες φορες που η μπεμα κανει σα να εχει ξεχασει τελειως...κ χτυπιεται σαν τρελλη !!!!!

Υπομονη κανω κ αγιος ο Θεος !

Υπομονή Βιργινάκι...δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο σε αυτή τη φάση, κουκλίτσα μου.

Υπομονή και χαδάκια στην κοιλίτσα να την ανακουφίσεις όσο μπορείς....θα περάσουν οι μέρες και θα την απολαύσεις τη μικρούλα σου. Είναι όπως σου λέει κι η Μαρία, η περίοδος προσαρμογής. Μαζί θα την περάσετε...

Σας σκέφτομαι να ξέρεις...

Καλό μεσημέρι σε όλες!


Mopep2.png1LxNp2.png
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ και από εμας εδώ στο νησί !!!!

Βιργινάκι , σουργελάκι σε παιδεύει η μπεμπούλα ε? Σου αξίζει πάντως ένα μεγάλο μπράβο που επιμένεις με το θηλασμό. Όσο για το αν θα τα καταφέρεις μόνη σου με τη φροντίδα της μπέμπας εγώ είμαι σίγουρη .Έχω καταλάβει ότι είσαι από τους ανθρώπους που δεν μασάνε οπότε ..........

σ ευχαριστω γλυκουλα μου !!! η αληθεια ειναι οτι πραγματικα θελω να πετυχω οσο τιποτα αλλο !!! για τη φροντιδα τρωω σκαλωματακι του τυπου φοβαμαι κ δεν το περιμενα με ειχα για πιο δυνατη ..ειμαι σε πολλα σημεια κοτουλα αλλα με τον καιρο θα αλλαξουν πιστευω κ αυτα !

Αυτά προς το παρών και από εμένα. Να δώ ποιά θα με βάλει στο πινακάκι όταν γεννήσω.

Σας αφήνω να κλείσω σιγά σιγά, να πάω σπιτάκι να χαλαρώσω γιατί το απογευμα (Δ.Ε.Η. επιτρέποντος) έχω το τελευταίο στάδιο καλοπισμού (αποτρίχωση) και μετά γιατρό.

Φιλάκια πολλά σε όλες τις μανούλες!!!!!!!

χαχαχαχαχαχαχα φοβερο !!!!!! χαχαχαχαχαχαχα!!!!!!! θα περιμενουμε νεακια σου !!!;);)

Link to comment
Share on other sites

Υπομονή Βιργινάκι...δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο σε αυτή τη φάση, κουκλίτσα μου.

Υπομονή και χαδάκια στην κοιλίτσα να την ανακουφίσεις όσο μπορείς....θα περάσουν οι μέρες και θα την απολαύσεις τη μικρούλα σου. Είναι όπως σου λέει κι η Μαρία, η περίοδος προσαρμογής. Μαζί θα την περάσετε...

Σας σκέφτομαι να ξέρεις...

Καλό μεσημέρι σε όλες!

αχ αυτο κανω !!! τι αλλο μενει !

κ χαδακια κ πολλες αγκαλιτσες την κανω την καημενη μου !!! οτι μπορω να με νιωθει κ να μενει ηρεμη !!!!!!

ευτυχως την ειδα κ γω λιγο αλλιως κ μενω ηρεμη οταν τα κανει αυτα πια για να μην την αναστατωνω παραπανω !!!

εσυ πως πας ? αντεχεις λιγο ακομη ??? ελα πολυ λιγο εμεινε κ σενα !!!!

Link to comment
Share on other sites

Μαράκι καλημέρα! Τελικά μείναμε τα δύο μας. Τι κάνει η καραμελίτσα σήμερα?

που εισαι κοριτσακι μου, αντε λιγο εμεινε και για εμας...

aobatsan θα περιεμενα να μπεις να μας πεις οτι γεννησες! θα σε κρατησει παραπανω ε? αντε με το καλο!!

ΟNOMA……….ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ....Π.Η.Τ....ΦΥΛΟ

1.titina(Χριστινα)................................ .........21/4/11...MΠΕΜΠΑ 2300gr 48πον. 33w2d

2.Rena2010-Διδυμα......ΙΑΣΩ..........................7/5/11....ΜΠΕΜΠΗΣ 2180gr + ΜΠΕΜΠΑ1970gr 33w3d

3.LisaH........................ΙΑΣΩ............... ..........14/5/11......ΜΠΕΜΠΗΣ 2600gr 35w4d

4.katerinars.................ΜΗΤΕΡΑ............... .....17/5/11....ΜΠΕΜΠΗΣ 3250gr 37w2d

5.αντυ1998..................ΜΗΤΕΡΑ................ .....22/5/11....ΜΠΕΜΠΗΣ 2870gr 35w2d

6.kiki2011....................ΙΑΣΩ................ ...........27/5/11....ΜΠΕΜΠΗΣ 2600gr 36w7d

7.Gina_cfu................... ΡΕΑ................. .........1/6/11......MΠΕΜΠΗΣ 3200gr 38w1d

8.bloublou…...............ΟΛΥΜΠΙΟΝ(ΠΑΤΡΑ)...4/6/11......ΜΠΕΜΠΑ 3150gr 51πον. 39w5d

9.Marilou85..Διδυμα.....ΙΑΣΩ.......................6/6/11.......ΜΠΕΜΠΗΣ + ΜΠΕΜΠΑ 2650gr, 2680gr 36w4d

10.Katerina_s……….......ΓΑΙΑ......……..........7/6/11.......ΜΠΕΜΠΑ 2900gr 52πον.

11.virgi…………………..ΜΗΤΕΡΑ...................10/6/11......ΜΠΕΜΠΑ 3600gr 51πον. 38w2d

12.Εua_...............ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ(ΛΑΡΙΣΑ)......10/6/11......ΜΠΕΜΠΑ 3170gr 50πον. 40w

13.βαλι..........................EΛΕΝΑ............ ......15/6/11......ΜΠΕΜΠΑ

14.linja.........................ΠΝ ΛΑΡΙΣΑΣ.............16/6/11......ΜΠΕΜΠΑ 2910gr 51πον.

15.verolina....................................... .........17/6/11........ΜΠΕΜΠΗΣ 3600gr 38w1d

16.aggeliki83................ΓΑΙΑ................. .....20/6/11........ΜΠΕΜΠΗΣ 3480gr 50πον

17.μινουλα……………...ΑΤΤΙΚΟΝ................24/6/11.......ΜΠΕΜΠΗΣ 3550gr 53πον.

18.Vanilla.....................ΙΑΣΩ............... .......25/6/11.......ΜΠΕΜΠΑ 3270gr 51 πον.

19.momm.....................ΡΕΑ................... .... 27/6/11........ΜΠΕΜΠΗΣ

20.Οzalina...................ΠΠΓΝΙ................ ..... 28/6/11.........ΜΠΕΜΠΑ

21.maria-elpida.............ΛΗΤΩ(ΚΑΛΑΜΑΤΑ)..29/6/11.........ΜΠΕΜΠΑ

22.titina37(Κατερινα)......ΓΑΙΑ................... ...30/6/11........ΜΠΕΜΠΗΣ

23.Mamatopolina...........ΜΗΤΕΡΑ (ΑΡΤΑ).....30/6/11.........ΜΠΕΜΠΗΣ

24.Mammyblue...................................... .... 30/6/11........ΜΠΕΜΠΑ

25.aobatsan..................ΕΛΕΝΑ................ ..1-2/7/11.......ΜΠΕΜΠΑ

26.παπακι4501.............ΠΝ ΛΑΡΙΣΑΣ............8/7/11..........ΜΠΕΜΠΗΣ

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσακια μου! Τι μου κανετε? Vanillaki να σου ζησει η μπουμπου!!!!!!!!!!!!!!! Μινακι να σου ζησει και εσενα ο παιδαρος!!!!!!!!!!

Κοριτσακια μου ευχαριστω πολυ για τις ευχες!!!!!!

Τα νεα μας τωρα... περναμε πολυ ωραια με τον μικρουλη, δε χορταινω να τον κοιταζω!!!! Κατα βαση, τρωει-κοιμαται- κανει κακα του και παλι απο την αρχη! Συνηθως ξυπναει στο τριωρο, τρωει περιπου κανα 20 λεπτο ( ποτε σταματανε να πονανε οι θηλες????????) και μετα τα κανει...(τι βγαζουν αυτα τα μωρα...!). Παντως εχει πολυ γελιο οταν σφιγγεται...κοκκινιζει ολοκληρος! Και εγω τον περνω αγκαλιτσα και του χαιδευω την κοιλιτσα! Γκρινιαζει απιστευτα οταν τον αλλαζω και οταν του βαζω οινοπνευμα για να πεσει ο ομφαλος, ποσο καιρο κανει να πεσει?????? Και το μεγαλο βασανο για μενα ειναι το μπανιο...τρεμω ολοκληρη οταν τον κανουμε μπανιο και εννοειται οτι δε μπορω μονη μου...περιμενω παντα να γυρισει ο αντρουλης απο τη δουλεια. Αυτα απο το μωρο...

Να ρωτησω, σας εχουν απαγορεψει κατι συγκεκριμενο που δεν κανει για τον θηλασμο? Εγω διαβασα και απ'οτι καταλαβα ο καφες και κοκα κολα δεν κανουν και αν κατι πειραζει εμενα και μου ειπαν οχι καυτερα και περιεργες κουζινες-τυπου κινεζικο. Εσεις εχετε καποια ενημερωση παραπανω?

Απο κιλα εχω χασει 9 απο τα 12 και μου ειπε η μαια οτι μπορω να βαλω μετα απο μια εβδομαδα ζωνη κοιλιας για να αρχισσει να μαζευει. Στο γυναικολογο, ποτε σας ειπε να πατε? Εμενα μετα απο 2 μηνες. Αλλα οταν τον ειχα ρωτησει ποτε μπορω να κανω μπανιο στη θαλασσα μου ειχε πει αφου σαραντισω. Θα τον παρω να τον ρωτησω, γιατι με μπερδεψε...θα μπω στη θαλασσα πριν με δει? κουφο μου φαινεται! Λοχεια μεχρι ποτε εχουμε? Εγω βγαζω μετα το θηλασμο, λογω συσπασης της μητρας. Θα σταματησει ή οσο θηλαζω θα εχω???? Για το πρηξιμο στα ποδια, οσες ειχατε εφυγε? Σας εδωσαν καμμια συμβουλη? Εμενα μου ειπαν οτι θελει κανα 2μηνο να φυγει...

Σας επρηξα, αλλα βασιζομαι στην εμπειρια σας για πιο σωστες συμβουλες!

Μαρακι μου, με εναν πονο ευχομαι κοριτσακι μου να υποδεχτεις την καραμελιτσα σου και μην ανησυχεις για την περιποιηση του μωρου στο σπιτι, μετα απο κανα 2 μερες θα σου φαινονται ολα τοσο οικεια!!!

Κοριτσακια μου σε οσες εχουν απομεινει ευχομαι με το καλο και παλι και βγειτε τωρα οσο μπορειτε!

Στις ηδη μανουλες να στειλω τα φιλια μου και μια ζεστη αγκαλια!!!!!!!!

Α! εχτες πηγα και πηρα ευχη και μου ειχε πει ο παπας να μην παω με το μωρο, αλλα με ενα ρουχαλακι του, το οποιο θα του το φοραγα μετα, Και πηγαμε την πρωτη μας επισκεψη για φαγητο στην πεθερα μου!

Σας φιλω-ξυπναει ο μπεμπιτος μου!!!!!!!!!!!


GKvPp2.png

nN72p2.png

SoVDp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...