Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 39 λεπτά , Kiddo είπε:

      Όχι γιατί και στο ψυγείο μικρότερη θερμοκρασία των 25 είναι..!

      Ο δικός μου ο γιατρός τουλάχιστον για τις κλειστές ληγμένες μου είχε πει ότι μπορούν να χρησιμοποιηθούν μέχρι και 2-3 μήνες μετά χωρίς φόβο.. για τις ανοιχτές λόγω του ότι έχουν πάρει αέρα αλλοιώνεται η ουσία οπότε και μπορεί να χρησιμοποιηθεί μάξιμουμ μέχρι και ένα μήνα μετά άντε 2-3 μέρες δηλαδή παραπάνω από τις 28 που λένε στις οδηγίες αλλά ως εκεί.. μου είχε πει τουλάχιστον να μην την χρησιμοποιήσω αν είναι περισσότερο διάστημα ανοιχτή.. 

      Το ιδανικότερο είναι να ρωτήσεις το δικό σου γιατρό και ότι σου πει..!

      Με το καλό η αυχενική σας να είναι όλα καλά!!

      Να μην σε αγχωνει, τα συμπτώματα υποχωρούν μπαίνοντας στο δεύτερο τρίμηνο είναι απόλυτα φυσιολογικό! Τη προγεστερόνη σιγά σιγά θα στην σταματήσει τελείως γιατί πλέον αναλαμβάνει ο πλακούντας τα μωράκια.. μη σε φοβίζει, δεν είναι από αυτό! Τα συμπτώματα σχετίζονται με την χοριακη η οποία πλέον μειώνεται και σταθεροποιείται όπου και θα συνεχίσει στα ίδια επίπεδα στην υπόλοιπη διάρκεια της κύησης.. εξού και η υποχώρηση των έντονων συμπτωμάτων..!

      Για το οτιδήποτε όμως και αν σε ανησυχεί να μην διστάζεις να στέλνεις στον γιατρό σου, δουλειά του είναι και εσύ πρέπει να νοιώθεις ασφάλεια με ότι διαφορετικό και αν αισθάνεσαι ιδίως με διδυμακια..!

      Σε ευχαριστώ πολύ! 

      πρίν από 7 λεπτά , anast. είπε:

      Τα συμπτώματα συνήθως έρχονται και φεύγουν και κάποια στιγμή σταματούν..Εμένα για παράδειγμα από την 10η εβδομάδα είχαν σταματήσει. 

      Σ ευχαριστώ πολύ!!

      • Μου αρέσει 2

μανουλες ιουλιου 2017


abas

Recommended Posts

57 minutes ago, Ζαχαρωτο είπε:

Με το καλό νησάκι να δεις το αστεράκι σου. Τρουφακι μου,μου πέρασα μόνο το πρωί με ενόχλησε εσύ πως είσαι;.εγώ θα πάρω τΟ απόγευμα τον γιατρό να δω ποτέ θα δω το μπεμπε

@marymarydrd Τώρα πήγα και είδα στην Τράπεζα και μου εβαλαν τα λεφτά από το ικα

Μπράβο ζαχαρωτούλι μου! Και για το δόντι και για το ΙΚΑ που ευτυχώς δεν άργησε και έβαλε τα χρήματα..

Εγώ είμαι στο γραφείο και ειλικρινά σήμερα με το ζόρι κρατάω τα μάτια μου... με έχει πιάσει μια τρελή νύστα και νομίζω πως θα πέσω πανω στο υπολογιστή... :shock::shock::? θέλω να περάσει η ώρα να πάω σπιτάκι μου :-(


7oP7p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια θέλετε να γελάσετε λίγο. http://www.alfavita.gr/arthra/επιδόματα-τοκετού-μόνο-για-γέννες-στοσπίτι-τι-αναφέρει-ο-νέος-κανονισμός-εοπυυ

Αχ υπομονή κούκλα μου.σε καταλαβαίνω απόλυτα και εγώ έτσι ήμουν. 259 ευρώ μπήκαν. Άντε να δούμε πως θα πρωτοφυγουν.δεν πειράζει εμείς να είμαστε καλά. Συγχιστηκα λίγο με το επίδομα τοκετού. Έχουμε τόσες κρατήσεις από το ΙΚΑ και Στο τέλος φοβόμαστε να αρρωστησουμε και στην δική μας περίπτωση να γεννησουμε


Ajd6p3.pngmsRrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ζαχαρωτούλι μου έχω την άισθηση πως άλλαξαν κάποιοι νόμοι μετά το 2015 αν δεν κάνω λάθος και πως υπάρχει ένα επίδομα τοκετού και για τοκετό στο νοσοκομείο.. (ε ειλικρινά, δεν ξέρω γυναίκα που θα γεννούσε εν έτη 2017 σπίτι της.... )

 

Θα το κοιτάξω και θα σου πω! :-)


7oP7p2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα γεννήσω στην θάλασσα μια που είναι μεγάλη αγάπη χαχαχα.

Ευτυχώς καλύπτει τα έξοδα τοκετού φαντάζεσαι να μην τα κάλυπτε; δηλ έχουμε τόσες κρατήσεις για το τίποτα. Εντάξει Έχουμε και επίδομα λοχείας και μητρότητας νομίζω είναι διαφορετικά.με την εξωσωματική απογοητευτικά πολύ παραπάνω. Δηλ βάζουν όρια στις γυναίκες και τους λένε μέχρι τόσες φορές μπορείτε Εάν δεν τα καταφέρετε κόψτε το κεφάλι σας.έλεος δηλ. Λίγη τσίπα ρε φίλε. Λίγη ευαισθησία.μπορεί να το πήρα εγώ πολύ βαριά κ  να μην Είναι έτσι


Ajd6p3.pngmsRrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκι μου, δεν το έχεις πάρει σοβαρά, έτσι ακριβώς είναι... Και ακριβώς για τον λόγο αυτόν, πρέπει ένα ζευγάρι να ψάξει πάααρα μα πάρα πολύ καλά τον γιατρό στον οποίον θα απευθυνθεί.. Δυστυχώς, και λυπάμαι που το λέω αλλά το λέω επειδή έχω γνώση λόγω της αδερφής μου, οι εξωσωματικές για κάποιους "γιατρούς" έχουν μεγαλύτερη σημασία στις οικονομικές τους απολαβές..

Εγώ θυμάμαι τότε με την αδερφή μου, σε κάθε μια εμφύτευση στην παρένθετη, ζητούσαν από τα παιδιά εξετάσεις (και επειδή είχαν περάσει το όριο εξετάσεων δεν τους τις κάλυπτε ούτε το ικα ούτε το τέβε). Μιλάμε για εξετάσεις για HIV, ήπατίτδες κτλ, και να τα 100ρια και τα 200αρια... Αλλά... μπροστά στην απόκτηση ενός παιδιού ο άλλος θα κάνει τα πάντα για να τα βρει.. είναι κρίμα όμως, ειλικρινά, να βάζεις σε ένα ζευγάρι όριο και μετά να το αφήνεις να παλεύει όσο και εάν μπορεί για άλλες προσπάθειες.. 

Είναι τραγικές οι συνθήκες στην Ελλάδα ζαχαρωτούλι μου, σε πολλά πράγματα.. Ενα απο αυτά, για να το πάμε και ένα βήμα παραπάνω, είναι και η υιοθεσία. Τόσα ζευγάρια λαχταρούν ένα μωρό και δε μπορούν, και προτιμούν να αφήνουν τα μωρά στα ιδρύματα.. Απο τα πιο μεγάλα πλήγματα και ντροπές της χώρας μας.


7oP7p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

33 minutes ago, Ζαχαρωτο είπε:

Κορίτσια θέλετε να γελάσετε λίγο. http://www.alfavita.gr/arthra/επιδόματα-τοκετού-μόνο-για-γέννες-στοσπίτι-τι-αναφέρει-ο-νέος-κανονισμός-εοπυυ

Αχ υπομονή κούκλα μου.σε καταλαβαίνω απόλυτα και εγώ έτσι ήμουν. 259 ευρώ μπήκαν. Άντε να δούμε πως θα πρωτοφυγουν.δεν πειράζει εμείς να είμαστε καλά. Συγχιστηκα λίγο με το επίδομα τοκετού. Έχουμε τόσες κρατήσεις από το ΙΚΑ και Στο τέλος φοβόμαστε να αρρωστησουμε και στην δική μας περίπτωση να γεννησουμε

Για να μην μπερδευεστε, το αρθρο ειναι του 2012! Τα λεφτα δεν στα δινουν στο χερι εδω και χρονια αλλα μειωνεται η τιμη του μαιευτηριου. 


 Y8JZp2.png TL3Up2.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ Τρουφακι μου κ αυτό με την υιοθεσία το έχουν παρακάνει.δηλ προτιμούν να υπάρχουν Περισσότερα παιδιά στα ιδρύματα;δεν μπορώ να καταλάβω γιατί η Ελλάδα είνΑι τόσο πίσω σε αυτά. Τι πέρασε και η αδερφή σου ρε γαμωτο και κάθε κοπέλα σαν την αδερφή σου.δηλ πως να μην αγχώνονται οι γυναίκες αφού έχουν περιορισμούς. Ντρέπομαι πραγματικά για το κράτος μας

Έχεις δίκιο τιτιν μου δεν το προσεξα.Μου το έστειλε η αδερφή μου που διάβασε σε μια ομάδα μαμάδων στην φβ κ είχαν ανεβάσει αυτό.

Το ποσό που μας λένε οι γυναικολογοι σε ένα ιδιωτικό νοσοκομείο είναι μέσα και αυτό το επίδομα;


Ajd6p3.pngmsRrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Tintin έχεις απόλυτο δίκιο.. το μυαλό μου ήταν στο επίδομα μητρότητας και λοχείας που δίνεται πριν και μετά και νομίζω είναι ανεξάρτητο από αυτό του τοκετού :wink:

Ζαχαρωτό μου, στην Ελλάδα δυστυχώς δεν υπάρχει μέριμνα για τέτοιες καταστάσεις.. Επίσης θα έπρεπε να υπάρχει και ένα επίδομα αν το ζευγάρι είναι χαμηλόμισθο πχ ακόμα και από το πρώτο παιδί, και όχι πάνω από 3..

Τέλος πάντων... Προκοπή δεν έχουμε  - δυστυχώς- σαν χώρα, και ότι καταφέρνει ο καθένας, το καταφέρνει μόνος του.. οπότε απλά εγώ θα καταλήξω στο ότι ειλικρινά βγάζω το καπέλο και δηλώνω όλον μου τον θαυμασμό σε κοπέλες - όπως αυτές που μας ανέφερε το Νησάκι- που κάνουν στην άκρη κάθε δυσκολία και καταφέρνουν να γίνουν μανούλες.

Respect!

 

  • Μου αρέσει 1

7oP7p2.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτές οι γυναίκες αξιζουν πολλα και το σεβασμό κάθε ανθρώπου πάνω στην γη. Ευτυχώς υπάρχει Θεός και τις έχει ανταμείψει με αγάπη θάρρος και δύναμη.

  • Μου αρέσει 1

Ajd6p3.pngmsRrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια οδοντιατρο μπορεις να πας...δεν ξερω τι μπορει βεβαια να κανει αλλα εγω θελω να αλλαξω 2 σφραγγισματα μπροστα που ειναι πια κιτρινα κ εχουν αποκλιση μεγαλη αποωτα υπολοιπα δοντια χρωματικα οποτε μου ειπε γινεται αλλα δεν ξερω πχ για εξαγωγη κτλ

Μην καθεστε κ πονατε εχουμε που εχουμε τοσα στο κεφαλι μας

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αχ κοριτσια πολυ αδικο αυτο ολο με τα επιδοματα της πλακας στην ελλαδα κ την ελαχιστη βοηθεια στο να γινει καποιος γονιος.δραμα η κατασταση για οσους χρειαζονται βοηθεια δηλ για τον περισσοτερο νεο κοσμο.

Ευχομαι να απολαυσετε τα σπορακια στον υπερηχο σημερα οσες εχετε!!!

Εμενα με εχουν ταραξει φοβιες μετα την εγχειρηση,πχ μηπως εχω συσπασεις,μηπως εκανα λοιμωξη,μηπως σπασαν τα νερα κ δεν το καταλαβα(απ τα μετεγχειρητικα συμπτωματα μπερδευομαι)κ ειμαι χαλια μες το αγχος.


laB5p2.png
Link to comment
Share on other sites

Abas μας καλωσηρθες! Χαιρομαι που ολα πηγαν καλα! Πονας τωρα ή δε νιωθεις τιποτα απο την επεμβαση; οπως ειπες ξεκουραση τωρα κι ασε να σε φροντιζουν οι αλλοι. Εσεις τρεις ειστε!

Νησακι περιμενουμε τα νεα σου με ανυπομονησια!!!!! :):):) 

Τελικα αν κουμπωνει στο καροτσι το αυγο βγαζουμε το μωρο βολτα με αυτο; βολευει ετσι; γιατι καπως μου φαινονται στριμωχτα στο αυγο. Που θα παει θα βγαλουμε ακρη.

Ζαχαρωτο εγω τωρα περασα απο επιτροπη και θα μου τα βαλουν σε 10 μερες. Μου εκτυπωσαν το χαρτι με το ποσο και ειναι ημερησιο 22 ευρω οπως σου ειχα πει. 22 επί τις ημέρες επιδοτησης εκτος κυριακων. Δε μπορω να καταλαβω γιατι σου εβγαζε εσενα τετοιο ποσο.


2tXqp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον καταρχας βρβαιωσαμε πως ειναι μπεμπα!! ηταν ολα καλα!! υπεροχηηη στρογγυλοπροσωπη σαν τον αντρα μου γυρισε προς τα εμας το κεφαλικουνουσε χερια ποδια υπεροχη..ο γιατρος λεει στον αβτρα μου υραβα βιντεο την πετυχαμε σε κεφια...αχ πολυ χαρηκα..τελος μηνα θα τον ξαναδω....μου γραψε κ ασβεστιο

 

Εγω κοριτσια ως αναφορα την αλλη σας συζητηση για το οριο στις εξωσωματικες παρα το γεγονος οτι εκανα συμφωνω με το κρατος..σου δινει δυνατοτητα για τρεις διεγερσεις...δεν τους νοιαζει ποσες εμβριομεταφορες θα προκυψουν..εγω με 2 διεγερσεις ( φαρμακευτικη αγωγη ) εκανα εμβρια για 4 εμβριομεταφορες κ εχω για αλλες δυο..απο κει κπερα μπορεις να κανεις απειρους κυκλους φυσικους...το θεωρω λογικο κ εχω φιλες εξω Γαλλια Γερμαβια που δικαιουνται 2 εμβριομεταφορες συνολικα...αν σκεφτει καποιος τι φαρμακα παιρνουμε περαν του κοστους το θεψρω φυσικο κ συμβαινει σε ολη την Ευρωπη..η Ελλαδα εχει το πιο ελαστικο πλαισιο στο οριο ηλικιας γυναικας στο οριο εμβριομεταφορων κ σπετματεγχυσεων στο ποσα εμβρια θα μεταφερονται καθε φορα( στην Ιταλια πχ επιτρεπεται ενα καθε φορα) ...

Το λαθος κατ εμε ειναι το οτι δεν καλυπτει πουθενα πλην των Ιωαννινων το νοσοκομειο προεμφυτευτικο ελεγχο δψρεαν σε ζευγαρια με διαπιστωμενο θεμα πχ κυστικη ινωση η μεσογειακη αβαιμια οπου εκει η εξωσωματικη ειναι μονοδρομος κ το οτι η επιτροπη η οποια εγκρινει ουσιαστικα 4 φορες φαρμακα που σημαινει σε γυναθκες με ανταποκριση πολυ περισσοτερες εμβριομεταφορες δεν ζητα ολες μα ολες τις εξετασεις εξ αρχης..εαν τις ζητουσε( κ τις καλυπτε το δημοσιο δεν θα γινοταν τοσο ασκοπα τοσες εξωσωματικες) τελος επειδη 5 χρονια ειμαι σε αυτο το δρομο κ εχω συνομιλησει με απειρα ζευγαρια πολλες περιπτωσεις ειναι υπευθυνο το ζευγαρι κ οχι ο γιαυρος..οταν πχ σε γνωστη μου 4 χρονια τωρα της ειπαν παρε δανεικα ωαρια δεν εχεις ποθοτικα κ αυτη συνεχιζει με τα δικα της τοτε κακο του κεφαλιου της...η αναζητηση γιατρου ειναι σπιυδαια..εγω για να καταληξω στον πρωτο εκανα 7 μηνες..μου χαρισε 2 κυησεις που παλλινδρομησαν για λογους που ο ιδιος αντικειμενικα δεν εφταιγε..πηγα σε αλλον με 9 μηνες αναζητηση κ πηρα το θετικο μου ...αν πηγαινουν ολες σαν τα προβατα στα μεγαλα οβοματα...τα θελουν κ τα παθαινουν..εγω οταν πηγα στο ρεα σε μια ομαδα εξωσψματικης πιυ ημουν με κοιτουσαν σαν εξωγηινο κι ομως ειδα κ τι εξςτασεις ζητησαν κ τι φαρμακα σε δοσολογιες μου εδωσαν κ ειδαποσες επιτυχιες δηλωναν αλλα ποσες δημοσιευσεις στην επθστημονικη κοινοτηυα διεθνως εκαναν κ οι εμβριολογοι κ ολοι..

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Α το ζουζουνακι!!!! Τι ωραια νησακι...Συγχαρητηρια λοιπον για τη μπεμπουλα σας!!!!

Για καποιο λογο το κινητο μου δεν μου εμφανισε πολλα προηγουμενα μηνυματα σας και τα διαβαζω τωρα. Καποτε εδιναν 900 ευρω επιδομα τοκετου θυμαμαι. Τωρα ισοπεδωθηκαν ολα. Απορω για ποιο λογο πληρωνουμε εισφορες για την υγεια. Και εισφορες γενικοτερα. Αφου παροχες μηδεν.

Για τις εξωσωματικες δεν εχω ιδεα. Θεωρω ομως απαραδεκτο οτι δεν καλυπτονται αυτα τα εξοδα απο το κρατος, οπως συμβαινει εξω. Δηλαδη για να αποκτησεις ενα παιδι ειτε βιολογικο ειτε 'της καρδιας' πρεπει να αδειασεις τις τσεπες σου και να κοψεις το κεφαλι σου να τα βρεις αν τυχον δεν φτανουν. Κι ολα αυτα ενω και υπογεννητικοτητα εχουμε και τοσα πολλα παιδακια στα ορφανοτροφεια. 

  • Μου αρέσει 1

2tXqp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια! Σας ευχαριςτω πολυ για τις ευχές για το Γιόκα μου! 

Λοιπον island 1 γέννησα στο γαία στο Μαρούσι στην Αθήνα. Εξαιρετικό μαιετηριο και τηρούσαν όλους τους κανόνες ασφάλεια για τα μωρά κ τις μαμάδες. Είχα rooming in δηλαδη το μωρο στο δωμάτιο όλη την ωρα (πράγμα τέλειο γιατί μάθαμε ο ένας τον άλλον απο την πρώτη στιγμή κ όταν πήγα σπίτι ήξερα ακριβώς τι ήθελε το μωρο κ ποτε) και όταν ηταν ωρα επισκεπτηρίου τα μωρά τα έπαιρναν να μην τα έβλεπε ο κόσμος σε αντίθεση με αλλα μαιευτήρια που κάνουν ακριβώς το αντίθετο.

ζαχαρωτο για να καταλάβεις το αβγό ειναι το ΝΟ 1 καθισματάκι στο ΙΧ. Το λένε αυγό γιατί μοιάζει ετσι. Είτε ετσι το πεις είτε αλλιως θα σε καταλάβουν απόλυτα. Βεβαιώσου να κουμπώνει στο καροτςι που θα πάρεις , δηλαδη να ειναι ίδια μάρκα γιατί ειναι αφάνταστα βολικό, το ξεκουμοωνεις απο το ΙΧ μαζί με το μωρο και το κουμπώνει στο καροτςι κατευθείαν. Επισης σε περίπτωση ταξιδιού με αεροπλάνο πιάνεται 1 κομμάτι καροτςι - αβγό και ταξιδεύει δωρεάν ( ταξιδεύω με αεροπλάνο με το γιο μου απο 2 μηνών συνέχεια οποτε ηταν αφάνταστα βολικό) 

γελασα τοςο πολυ με τη Marymarydrd και για το ποτε. Και αν θα. Μείνει έγκυος κ μόλις έμεινε τι έλεγαν... πάντα ετσι γίνεται.. ποσό κακιά και ποσό ζήλια Θεέ μου... εγω παντρεύτηκα με τον άντρα μου Αύγουστο και σεπτεμΒριο είχα την τελευταία περίοδο. Όταν έμαθε μια θεία μου ποσό μηνών είμαι όπου της το ειπα απο το τηλ, δεν άκουγα τίποτα για λίγα δευτερόλεπτα και φανταστείτε τι έκανε... μέτραγε τους μήνες απο το γαμο μέχρι το μήνα της εγκυμοσύνης μου να δει αν βγαίνει!!!! αλλιως σιγουρα ο άντρας μου με παντρεύτηκε επειδή με άφησε έγκυος !! Χαχαχαχα κλαίω ακομα!!! 

Λοιπον στη λίστα σας τωρα .. (αφού μου το επιτρέψατε ..)

Μπουρνούζακι - πετσετουλα, 5-6 Τούλαχιστον . Ειναι απίστευτο πόσες φορες θα τα κάνουν πάνω σε αυτα... επισης ένα κόλπο για να μην κρυώνει ειναι το βγάζεις απο το μπάνιο και το τυλίγεις με το ένα μπουρνούζι , τραβάει το πολυ νερό, το βγάζεις και μετα τυλιγεις το μωρο με αλλο μπουρνούζι και το σκουπιζεισ Καλύτερα στις πτυχές. Ετσι μπορεις να κανεις περισσότερη ωρα μιας και δεν ακουμπάει το μωρο σε βρεγμένο..

σαμπουάν και αφρόλουτρο η είναι το ίδιο, ναι και ειναι το ίδιο σε αυτη την ηλικία 

ψαλιδακι, χτενα, ναι 

 Μπατονετες για μωρό,  οχι πολλοί γιατροί το απαγορεύουν και καλα κάνουν δεν υπάρχει κανενασ Λόγος και ειναι επικίνδυνο για το αυτάκι του 

λαδακι, ενυδατικη κρέμα σώματος , ναι , εγω έκανα και μαθήματα βρεφικού μασάζ μαζί με το μωρο. Και περνούσαμε τέλεια και οι δυο

μπανιεριτσα, αυτό που βάζουν μεσα στην μπανιέρα για να μην γλιστραει το μωράκι, ναι , είχα πάρει το stokee καλο αλλα το χρησιμοποιήσαμε λιγο για μέχρι 9 μηνών.. μεγαλωνουν γρήγορα.. ένα φοβερό και πολυ βολικό που εχει πάρει η κουμπαρά μου ειναι ένα που ειναι σα σγουγγαρι και το στρωνεισ Στη μπανιέρα και ξαπλώνει το μωρο πάνω και μετα όταν μεγαλώσει κάθεται πάνω σε αυτο. Και το κόστος του ειναι μόλις 10 ευρώ !! Απλά φροντίζεις να το αλλάζεις καποια στιγμή..

πανες,  ε ναι !! Χαχαχα 

πουδρα, αλοιφή για τα συγκαματα, μωρομαντηλα, φυσιολογικόυς όρους, ναι  σε ολα 

σφουγγαρι θαλασσης, θερμόμετρο νερού και δωματίου, οχι , απολύτως περιττά!! Ακομα το γιο μου τον πλένω με τς χεράκια  μου. Τα σφουγγάρια μαζεύουν μύκητες και στα νεογέννητα ειναι άκρως επικίνδυνα . Θερμόμετρο νερού , έχεις τον αγκώνα σου και δοκιμάζεις  θερμόμετρο δωματίου , όπως νοιωθεις εσυ ετσι και αυτο..καθολου απαραίτητο .. και επειδή τότε που θα γεννησετε θα σκάτε απο τη ζεστη όπως και εγω φροντίστε αν έχετε aircondition να του κάνετε ένα πολυ καλο καθαρισμό σε φίλτρα και στα πάντα. Και η θερμοκρασία που μας είχε πει ο γιατρός έπρεπε να ηταν 25-26 βαθμούς .,

αποφραγκτηρας μυτης, πιπιλες, θήκη για πιπιλες, αλυσίδες για πιπιλες, ναι σε ολα, αν και εμενα δε πήρε ποτε πιπίλα, η αλήθεια είμαι πως δε του έδωσα εγω.. δε ξέρεις τι χαρακτήρας θα σου βγει οποτε έχετε μια δυο πιπίλες καβάτζα και βλέπετε. 

θερμαντήρας, για ποιο λόγο;;

απορρυπαντικο και μαλακτικο για τα ρούχα, οχι μαλακτική μονο απορρυπαντικό. Οχι πολλα πολλα στα ρουχαλάκια του 

κουβέρτα κουνιας, (χοντρη και πικε) κουβέρτα πορτ μπεμπε,(πικε)  δε θα τη χρησιμοποιήσετε σιγουρα όταν θα γεννησετε εκτός απο της βόρειο Ελλαδίτισες αλλα ναι πάρτε γιατί θα τις χρησιμοποιήσετε αργότερα . Θα έλεγα πικε μικρή και πιο μεγάλη να ειναι και φλις, θα σας βολέψει παρα πολυ και θα τη χρησιμοποιείτε παντού. Ωραίες φλις έχουν τα mothercare.

σεντόνια για κουνια και πιο μικρά, σελτεδακια για κουνια και για το αλλαγμα μικροτερα, σαλιαρες, ναι ναι ναι σελτεδακια τουλάχιστον 5 μεγάλα και 3 μικρά. Τα μικρά θα τα χρησιμοποιήσετε στις βόλτες σας. Θα τα έχετε μεσα στη τσάντα όταν χρειάζεστε αλλαγή. Λοιπον τα πιο φτηνά σελτεδακια της αγοράς τα εχει το motherbaby. Μπείτε ιντερνετ να το δείτε. Ελληνική εταιρεία στο περιστέρι. Και ειναι σκυλιά εννοειτε πως τα εχω ακομα και τα χρησιμοποιώ.  Επισης να ξέρετε οτι το motherbaby κανει δώρο και το μαξιλάρι θηλασμού. Εξαιρετικό! Τίπ μεσα στη τσάντα του μωρού έχετε και ένα ρόλο απο μικρές σακούλες αυτές που πουλάνε στα σουπερ μάρκετ. Θα σας χρησιμεύσει όταν δε θα ξέρετε που να πετάξετε το παμπερς και τα βρώμικα μωρο μαντήλα, ενώ βγάζεις το ρόλο με τις σακούλες κόβεις μια και τέλος.

πανακια, εννοειτε τα Πανακια για τα σάλια; αν ναι μη δώσετε λεφτά για αυτα. Θυμαμαι στην έρευνα που είχα κανει είχαν 5 ευρώ τα 2!!! Και απο αυτα θες παααααααρα πολλα!!  Μια καλη μανούλα μου είχε πει να αγοράσω τα Πανακια του ικεα και σώθηκα! Τα 10 κοστίζουν 4 ευρώ! Και εχουν κάτι πολυ χρήσιμο. Η θηλιά που υποτιθετσι τα κρεμασ ειναι αλλα χρώματα στο καθένα. Εχει κόκκινη θηλιά, κίτρινο , μπλε και λευκή. Ετσι λοιπον ήξερα οτι τα κόκκινα και τα λευκσ Τα χρησιμοποιούσα στο πωπουδακι του όταν του άλλαζα πάνα (γιατί εκεί δε χαλασ Το μπουρίνι ζει, άλλωστε ειναι τοςο μικροσκοπικά στην αρχή) και τα υπολοιπα ηταν για τα σάλια. Ακομα τα εχω και ξέρετε που τα χρησιμοποιώ ;; καποια στη κουζίνα και καποια τα εχω ακομα για εκείνον.. για μυξες κλπ.

Αποστειρωμένες  γαζες και betadin (μαλλον θα χρειαστουν για τον αφαλό),  ναι αλλα οχι betadin καθαρό οινόπνευμα 

κάθισμα αυτοκινήτου, απαραίτητο !!!! Και εδώ θα σας πω το εξησ Κατα την ταπεινή μου άποψη. Εδώ δώστε λεφτά. Θα τα δώσετε ούτως η άλλως . Και τι εννοώ με αυτο. Το αυγό κοστίζει απο 150 και πάνω. Μιλάμε πάντα για προϊόντα πολυ καλα και ασφαλή. Δε μιλάμε για εκείνα που κοστίζουν 50 ευρώ. Το αμεσωσ Επόμενο κάθισμα που ειναι απο 9 μηνών και πάνω κοστίζει αλλα τόσα και παραπάνω και μετα έρχεται το 3 και τελευταίο. Εγω το 3 που πήρα τωρα μου κόστισε 300 ευρω.που ειναι μέχρι 36 κιλά. Τι θελω να πω. Θα δώσεις περίπου ένα 500 ρικο στο νερό για καθίσματα αυτοκίνητο, δώστα μια και καλη στην αρχή και πάρε ένα σουπερ κάθισμα που θα κανει για όλες τις ηλικίες απο 0 μέχρι 36 κιλά. Μιλάω πάντα για τις κοπέλες που δε θα τις δανείσει κάποιος.  Ένα τέτοιο κάθισμα ειναι το be safe . Δεν υπάρχει καλύτερο. Μας το δάνεισε μια φίλη μου το νο 2 και έκλαιγα όταν ο γιος μου δε μπορούσε να κάτσει άλλο γιατί πια δε χωρούσε. Εχει 3 θέσεις ανακλιςης και μιλάμε για ανακλιση οχι βλακείες, τι σημαινει αυτο. Οτι το παιδί κοιμάται χωρίς να φεύγει το κεφάλι του μπροστά! Πρεπει οπωσδήποτε απο το ΝΟ2 να εχει ανακλιση. Αλλιως όταν θα κοιμάται , και εσεισ Πατάτε φρένο θα φεύγει το κεφάλι του μπροστά και θα ξυπνάει. Μακάρι κάποιος να μου το έλεγε και να το έκανα ετσι απο τη αρχή. Και μην πάρετε κάθισμα isofix. Δηλαδη που να δένεται με το σύστημα isofix. Πάρτε κάθισμα που να δένεται με ζώνες. Το isofix μπαίνει σε καινούργιας τοτεχνολογιας αυτοκίνητα απο το 2006 και μετα , που σημαίνει οτι αν μονο εσεις έχετε τέτοιο ΙΧ την πατήσατε γιατί δε μπορει ταξί να βάλετε το κάθισμα πουθενά άλλου αν υπάρξει ανάγκη. Σας μιλάει επισης παθών ! 

κουνια με στρώμα,  ε ναι! Χαχα

πορτ μπεμπε, το θεωρώ απόλυτα περιττό. Το μωρο θα κάτσει μεσα το πολυ 3 μήνες. Μεγαλώνουν γρήγορα και δε πρόκειται να χωράει. Εγω το πήρα μονο και μονο επειδή ηταν τριλογία καροτςι πορτ μπεμπέ και κάθισμα ΙΧ μαζί με 470 ευρώ, ετσι ναι. 

αλλαξιερα και στρωματακι για αλλαγμα αν δεν έχει, οποία το πλυντήριο της δεν εχει απο πάνω ντουλάπι να ξέρει οτι ειναι η καλύτερη αλλαξιερα. Όταν γέννησα εμενα σε ένα σπίτι που πάνω απο ο πλυντήριο είχε ντουλάπι οποτε και πήρα την ωραιότατη αλλαξιερα απο το ικεα singlar με 29 ευρώ ! Και ναι την εχω ακομα αλλα δε τη χρησιμοποιώ πια γιατι άλλαξα σπίτι και τωρα πάνω απο το πλυντήριο δεν εχω ντουλάπι οποτε το εχω κανει αλλαξιερα χαχαχα 

κουνουπιερα και για κουνια και για καροτσι μικροτερη,, οπωσδήποτε!!

μομπιλε για κουνια, οκ όπως το νοιωθει η κάθε μανούλα 

καροτσι, μαρσιπο, τσάντα, ναι Μάρσιπο αστεράκι sling 

σφηνα για τον ύπνο, περιττό

 αποστειρωτης, βραστηρας, θερμαντήρας, σφουγγαρι ειδικο για μπιμπερό και υγρό σαπουνι, μπιμπερό, θηλες, λαβιδες για μπιμπερό, θήλαστρο, θερμος, επιθεματα στήθους, ομπρελα για το καροτσάκι, δοσομετρητης γαλακτος, απαλες κουδουνίστρες, ολα ναι εκτός απο βραστήρα και θερμά τωρα γιατί; επισης έχετε στο νου σας οτι μπορει και να θηλασετε αν ναι θα σώθηκε απο αποστείρωση. 

ρουχαλάκια απο όσο διαβασα 10 φορμακια  0-3 και 10 3-6 είναι μια χαρά, καλτσακια, γαντακια, 3-4 ρουχαλάκια εξοδου,  1-2 ζακετουλες,  1-2 σκουφάκια!! Ακριβώς τόσα ομως!!! Και σκουφάκια θα έλεγα 1. 

Ρελάνς και καρεκλάκι φαγητού αν έχετε κάποιον να σας δανείσει πάρτε το. Είμαι η πιο ρίσκο αγορά. Γιατί εξαρτάται καθαρά απο το μωρο, αλλα μωρά κάθονται με τις ώρες στο ρίλαξ και αλλα όπως ο δικός μου δεν ήθελε να το δει. Επισης το καρεκλάκι φαγητού... αλλα δεν έκατσαν ποτε και ο δικός μου κοιμόταν κιόλας σε αυτο!!! Τι να πω άβυσσος η ψυχή του μωρού χαχαχαχ

Βρείτε τον παιδίατρο που θα έχετε ένα μήνα πριν και πηγαίνετε να το δείτε.... αν και είμαι σίγουρη οτι θα αλλάξετε σιγουρα ..χαχαχα εγω άλλαξα τρεις μέχρι να βρω αυτο που θελω. 

 

Αντε με τόση κουβέντα θελω να παω για το δεύτερο!!! 

Σας ζάλισα 

φιλιααααα

Α θυμήθηκα και κάτι άλλο! Δε θυμαμαι ποια κοπέλα το ειπα αλλα οχι οδοντίατρο κοριτσια.. αφήστε τα σφραγίσματα για μετα... ειναι πολυ επικίνδυνο,.. έναν καθαρισμό κάντε και γίνεται μονο σε συγκεκριμένου μήνες και τίποτε άλλο. Γίνεται μονο σε 2 συγκεκριμένους μήνες ρωτήστε ποιους γιατί δε θυμαμαι. Και ειναι απαρατήρητος, τίποτε άλλο ομως. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...