Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Μανούλες Αυγούστου 2017


Recommended Posts


Διαφημίσεις

19 minutes ago, Titin είπε:

Calliope εγω βρηκα ευκολα ραντεβου. Ηθελα και συγκεκριμενο και απογευμα. Ευτυχως. Τα ενσημα σου τα βλεπεις και ηλεκτρονικα πλεον δεν χρειαζεται να τρεχεις στο ΙΚΑ. 

Εγω θα ειμαι 12+5 οταν κανω την αυχενικη. Και νομιζα οτι ηταν αργα... 

 

 Δεν ειναι αργά titin μου , νομιζω 12η και 13η εβδ ειναι η ιδανική γιατι ειναι και πιο σχηματισμενα. Γνωστη μου εκανε αυχενικη 11 εβδομαδων πριν λιγες μερες την κατατρομαξαν γιατι δεν φαινοταν ρινικο οστο..και εκανε ληψη τροφοβλαστη. Της λεγαμε μηπως παιζει ρολο που εκανε νωρις την αυχενικη, και ισως μετα απο μια βδομαδα φαινοταν κατι. Ηταν για να πεθανει η κοπελα..ολα καλα στην τροφοβλαστη κ οντως μετα απο μιαμιση βδομαδα φανηκε και το ρινικο.


FuIpp2.png
zmn9p2.png
 
Link to comment
Share on other sites

Και εμενα εχει πεταξει, ειχα και απο πριν αλλα τωρα παραγινε! 

 

Ολα καλα μουστοκουλουρο; 

 

Δεν θυμαμαι ποσο ημουν στο πρωτο. Και το σεδον 13 μου φανηκε πολυ

 

  • Μου αρέσει 1

 Y8JZp2.png TL3Up2.png

Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, Titin said:

Και εμενα εχει πεταξει, ειχα και απο πριν αλλα τωρα παραγινε! 

 

Ολα καλα μουστοκουλουρο; 

 

Δεν θυμαμαι ποσο ημουν στο πρωτο. Και το σεδον 13 μου φανηκε πολυ

 

Εγώ στην αυχενική ήμουν 12 ακριβώς και μου είπαν οτι ήταν καλά γιατί το μήκος του μωρού ηταν ικανοποιητικό για να δουν ότι έπρεπε να δουν..

Μέσα σε 5 μέρες πάντως εκει που η κοιλιά ήταν πίτα πετάχτηκε πολύυυ ..   Εχω παραπανίσια κιλά βέβαια αλλα τα έχω σε ποπο και μπουτια. κοιλια δεν είχα ποτε.. Που θα φτάσει αραγε αν ξεκινησε να φαίνεται απο τώρα?? πάντως κιλά δεν είναι γιατί κρατιέμαι με νύχια και με δόντια στο +1 εδω και μέρες. .


Lilypie
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 hours ago, Titin είπε:

Calliope εγω βρηκα ευκολα ραντεβου. Ηθελα και συγκεκριμενο και απογευμα. Ευτυχως. Τα ενσημα σου τα βλεπεις και ηλεκτρονικα πλεον δεν χρειαζεται να τρεχεις στο ΙΚΑ. 

Εγω θα ειμαι 12+5 οταν κανω την αυχενικη. Και νομιζα οτι ηταν αργα... 

 

Τιτιν μπήκα κ δεν φαινοντουσαν ολα έλειπαν κάποιοι μηνες δεν ξερω γτ....

Στην προηγούμενη ο γιατρός μου ειχε πει οτι ιδανική εβδομαδα ειναι 12+5 κ τοτε ειχα κανει αυχενική, μακάρι να μπορέσω να βρω την ιδια εβδομαδα τωρα ραντεβού. Αυριο που θα το δω κ εινα ολα καλα Παρασκευή πρωι θα παρω να κλείσω αν κ ακομα δεν εχω αποφασίσει που θελω να την κανω. :confused:

Εχουν αρχισει τα παντελόνια να μην μου κανουν κ σημερα στρογγύλεψε η κοιλιά θα έλεγα....


 FqBWp2.pngNRyFp2.png

Link to comment
Share on other sites

ενδιαφερον για την ακριβη ημερομηνια της αυχανικης..εμενα μου ειπε 12η εβδομαδα,αυριο πεμπτη θα ειμαι 12 +4 ,οποτε ειμαι μπαμ!!!

για τα κιλα που συζητουσατε παραπανω ειλικρινα..δεν θελω να ζυγιστω,γιατι ξεκινησα με καποια απο την προηγουμενη εγκυμοσυνη και ειναι λιγο ψυχοφθορο ολο αυτο..

ερωτηση¨" στις γενικες αιματος ουρα κτλ σας εκανε και κολπικη εξεταση υγρου ??σας εδωσε χαπια βιταμινες κτλ??εμενα μου βρηκαν σαχγαρο κατω του οριου.το οποιο θα μαθω αυριο τι ειναι!!


Lilypie - (NKYE)Lilypie - (4Ura)Lilypie - (oz5q)

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Madlena είπε:

ενδιαφερον για την ακριβη ημερομηνια της αυχανικης..εμενα μου ειπε 12η εβδομαδα,αυριο πεμπτη θα ειμαι 12 +4 ,οποτε ειμαι μπαμ!!!

για τα κιλα που συζητουσατε παραπανω ειλικρινα..δεν θελω να ζυγιστω,γιατι ξεκινησα με καποια απο την προηγουμενη εγκυμοσυνη και ειναι λιγο ψυχοφθορο ολο αυτο..

ερωτηση¨" στις γενικες αιματος ουρα κτλ σας εκανε και κολπικη εξεταση υγρου ??σας εδωσε χαπια βιταμινες κτλ??εμενα μου βρηκαν σαχγαρο κατω του οριου.το οποιο θα μαθω αυριο τι ειναι!!

Κολπική εξεταση υγρου μου εκανε στην 36η εβδομαδα για να δουμε οτι ειμαι οκ να γεννησω φτ μην κολλησω τπτ το παιδι. Τωρα ακομα οχι δεν εχω κανει. Ουτε βιταμινες μου εδωσε. Μονο φυλικο οξυ. 

Caliope να κλεισεις σε κεντρο με πιστοποιημενο, μην πληρωσετε και τον κουκο αηδονι! Εχω ακουσει τρελλες τιμες. Ο γιατρος σου δεν σου προτεινε; Δεν συνεργαζεται; και στο Ιασω ξερω οτι εχουν καλους. 

 


 Y8JZp2.png TL3Up2.png

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Madlena είπε:

ενδιαφερον για την ακριβη ημερομηνια της αυχανικης..εμενα μου ειπε 12η εβδομαδα,αυριο πεμπτη θα ειμαι 12 +4 ,οποτε ειμαι μπαμ!!!

για τα κιλα που συζητουσατε παραπανω ειλικρινα..δεν θελω να ζυγιστω,γιατι ξεκινησα με καποια απο την προηγουμενη εγκυμοσυνη και ειναι λιγο ψυχοφθορο ολο αυτο..

ερωτηση¨" στις γενικες αιματος ουρα κτλ σας εκανε και κολπικη εξεταση υγρου ??σας εδωσε χαπια βιταμινες κτλ??εμενα μου βρηκαν σαχγαρο κατω του οριου.το οποιο θα μαθω αυριο τι ειναι!!

Εμεις καλλιεργεια κολπικου υγρου καναμε στην αρχη της κυησης, στον πρωτο μας υπέρηχο. Μου ειπε εξ αρχης πως θα με παρακολουθει με καλλιεργειες ομως δεν εδωσα καθολου βαση..υποθετω εννοουσε μια στο α'τριμηνο,μία στο β' και μια στο γ'. Βιταμινες μου εδωσε εξ αρχής,(φολικό,πολυβιταμινη εγκυμοσυνης και μαγνησιο για τις συσπασεις) και οι γενικες βγηκαν πολυ καλες .

Μήπως ήσουν πολλές ώρες νηστική και βγήκε χαμηλό το σάκχαρο σου; Το έχω δει και αυτό!!!

 

  • Μου αρέσει 1

FuIpp2.png
zmn9p2.png
 
Link to comment
Share on other sites

Ναι μου πρότεινε κάποιον κ ειμαι μεταξύ 2-3 οι οποίοι ειναι ολοι πιστοποιημένοι...

Στον προγεννητικό που εκανα μου εκαναν εξεταςη κολπικού υγρού κ να πω την αλήθεια με νευριάζει ο παλιός μου γιατρός στα Χανια την εκανε αυτος ή η μαία του, τωρα πρεπει να τρέχω κ να με βλεπει η καθε μια, αλλα θα πω να μην ξανα κανω μεχρι το 3ο τρίμηνο αν δεν εχω καποια ενόχληση.

Madlena τυχαίνει σε καποιες εγκυμονούσες να υπαρχει θεμα με το σάκχαρο λογικά ισως κανεις καμπύλη σακχάρου...


 FqBWp2.pngNRyFp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερούδιααα!!! Χτες είχα πολλή δουλειά εδώ στο γραφείο και δεν προλάβαινα να συμμετέχω ενεργά στη συζήτηση. Ελπίζω σήμερα να είμαι πιο χαλαρή.

Madlena, εγώ στην προηγούμενη εγκυμοσύνη ήμουν στο κατώτατο όριο του σακχάρου, αλλά δεν μου είχε πει τίποτα. Τώρα έχω βρεθεί στο ανώτερο και με ανησυχεί πολύ περισσότερο!

Καλλιέργεια κολπικού υγρού δεν έχω κάνει ποτέ στη ζωή μου! Χρειάζεται;

Στελλίνα, μπράβο για το μπεμπάκι σας! Είδες πόσο γρήγορα μεγαλώνουν τα άτιμα;;; Δεν τα χορταίνεις! Με το καλό και η δική σου αυχενική!


My first son: October 2015/ My second son: August 2017/ New baby: September 2019

Link to comment
Share on other sites

 

Καλημέρα σε όλες τις μανούλες! Καλή επιτυχία στις σημερινές αυχενικές σας κορίτσια, εύχομαι τα καλύτερα αποτελέσματα!

17 hours ago, Madlena είπε:

ερωτηση¨" στις γενικες αιματος ουρα κτλ σας εκανε και κολπικη εξεταση υγρου ??σας εδωσε χαπια βιταμινες κτλ??εμενα μου βρηκαν σαχγαρο κατω του οριου.το οποιο θα μαθω αυριο τι ειναι!!

Εγώ έκανα καλλιέργεια κολπικού υγρού γιατί είναι κάποια μικρόβια που δεν φαίνονται στις γενικές αίματος και ούρων, το μυκόπλασμα, το ουρεόπλασμα και τα χλαμύδια. Τα μικρόβια αυτά ευθύνονται για αυτόματη αποβολή, ειδικά στο β'τρίμηνο οπότε για όσες δεν έχετε κάνει την εξέταση θα συνιστούσα να το συζητήσετε με το γυναικολόγο σας. Εμάς βγήκε ευτυχώς αρνητικό σε όλα. Επίσης καλό είναι την εξέταση να την έχει κάνει και ο σύντροφος γιατί όλα τα παραπάνω είναι μεταδοτικά και μπορεί ο ένας να κολλάει τον άλλον. Στους άντρες γίνεται με καλλιέργεια σπέρματος. 

Όσον αφορά χάπια κτλ εμένα μου σταμάτησε πλέον τα utrogestan και στη θέση τους έβαλε μαγνήσιο, αντικατέστησε το filicine με σίδηρο και φυλλικό οξύ μαζί και σαν new entry ήρθε το ασβέστιο το οποίο μου είπε να το παίρνω μέρα παρά μέρα ή κάθε 2 μέρες, ανάλογα την πρόσληψη που έχω κάνει από τις τροφές. Άλλες πολυβιταμίνες δεν χρειάζομαι μου είπε προς το παρόν, θα το ξαναδούμε στην επόμενη γενική αίματος αν χρειαστεί.


ydQBp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παίρνω φυλλικό, μαγνήσιο, σίδηρο και πολυβιταμίνες. Μου είπε να παίρνω και ασβέστιο, αλλά δεν το άρχισα από τώρα, καθώς λένε ότι δημιουργεί πρόβλημα στα νεφρά αν το αρχίσεις νωρίς. Λέω να το αρχίσω γύρω στη β επιπέδου, όπως και την άλλη φορά.

Έλενα, τι μωράκι θα προτιμούσες; Αγοράκι ή κοριτσάκι;


My first son: October 2015/ My second son: August 2017/ New baby: September 2019

Link to comment
Share on other sites

Τον ρώτησα αυτό για το ασβέστιο και τα νεφρά και μου είπε ότι οι περιπτώσεις που προκαλεί πρόβλημα στα νεφρά είναι είτε αν υπάρχει από πριν πρόβλημα ή αν γίνει υπερασβέστωση (αν το λέω σωστά). Εγώ δόξα τω Θεώ πρόβλημα μέχρι στιγμής δεν έχω γιατί πίνω απίστευτα πολύ νερό κάθε μέρα, που με χάνεις που με βρίσκεις με ένα μπουκαλάκι στο χέρι είμαι. Ο λόγος που είπε να μην το παίρνω κάθε μέρα είναι για να αποφύγουμε την υπερβολική λήψη ασβεστίου. Επίσης, πρέπει να απέχει τουλάχιστον 3 ώρες από τη λήψη μαγνησίου γιατί δεν γίνεται καλή απορρόφηση. 

Η αλήθεια είναι ότι πάντα ήθελα κοριτσάκι, έχουν άλλη χάρη. Με τα φορεματάκια τους, τα ναζάκια τους, τα κορδελάκια τους, τρέλα είναι! Και ως τώρα τέτοιο προαίσθημα έχω όπως κάθε γνωστός μου που με βλέπει και το ξέρει. Βέβαια, μέσα μου παρακαλάω να είναι γερό και ας είναι ότι θέλει, ας μου βγει και μαντραχαλίτσος :P Πάλι θα το αγαπάω με όλη μου την καρδιά και θα το μεγαλώσω όσο καλύτερα μπορώ, μην μου γίνει κανένας αλητάμπουρας που παιδεύει τα κοριτσάκια, χαχα!

Εσύ τι θα προτιμούσες;


ydQBp2.png

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, **Elena** said:

Τον ρώτησα αυτό για το ασβέστιο και τα νεφρά και μου είπε ότι οι περιπτώσεις που προκαλεί πρόβλημα στα νεφρά είναι είτε αν υπάρχει από πριν πρόβλημα ή αν γίνει υπερασβέστωση (αν το λέω σωστά). Εγώ δόξα τω Θεώ πρόβλημα μέχρι στιγμής δεν έχω γιατί πίνω απίστευτα πολύ νερό κάθε μέρα, που με χάνεις που με βρίσκεις με ένα μπουκαλάκι στο χέρι είμαι. Ο λόγος που είπε να μην το παίρνω κάθε μέρα είναι για να αποφύγουμε την υπερβολική λήψη ασβεστίου. Επίσης, πρέπει να απέχει τουλάχιστον 3 ώρες από τη λήψη μαγνησίου γιατί δεν γίνεται καλή απορρόφηση. 

Η αλήθεια είναι ότι πάντα ήθελα κοριτσάκι, έχουν άλλη χάρη. Με τα φορεματάκια τους, τα ναζάκια τους, τα κορδελάκια τους, τρέλα είναι! Και ως τώρα τέτοιο προαίσθημα έχω όπως κάθε γνωστός μου που με βλέπει και το ξέρει. Βέβαια, μέσα μου παρακαλάω να είναι γερό και ας είναι ότι θέλει, ας μου βγει και μαντραχαλίτσος :P Πάλι θα το αγαπάω με όλη μου την καρδιά και θα το μεγαλώσω όσο καλύτερα μπορώ, μην μου γίνει κανένας αλητάμπουρας που παιδεύει τα κοριτσάκια, χαχα!

Εσύ τι θα προτιμούσες;

Εγώ έχω ήδη ένα αγοράκι και έχω πάθει έρωτα μαζί του. Γερό νά'ναι και το δεύτερο πάνω απ' όλα, αλλά θα προτιμούσα κοριτσάκι γιατί όλο αγοράκια έχουμε στην οικογένεια τώρα τελευταία. Όσοι με βλέπουν μου λένε ότι έχω κορίτσι (την προηγούμενη φορά μου έλεγαν όλοι αγόρι), αλλά ο γιατρός στην αυχενική μας είπε με επιφύλαξη ίσως αγόρι. Θα δούμε. Γερό να είναι!

  • Μου αρέσει 1

My first son: October 2015/ My second son: August 2017/ New baby: September 2019

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...