Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Μανούλες Αυγούστου 2017


Recommended Posts


Διαφημίσεις

1 hour ago, Calliope* είπε:

Καλημερα κοριτσια...εγω να πω τα νούμερα με των αυχενικων δεν τα καταλαβαινω δηλ ποσο πρεπει να ειναι για να ανησυχήσει καποια;

Καλλιοπη δεν καταλαβα ποια νουμερα εννοεις οποτε θα σου απαντησω γενικα.Εμενα μου ειπε πως το υποδοροιο υγρο στον αυχενα (η αυχενικη διαφανεια δηλ) πρεπει να ειναι κατω απο 2.5.. Αν ειναι απο 2.5 και πανω πιθανολογουν συνδρομο down..οπως κ η μη εμφανιση του ρινικου .Στα δικά μου μωρα η μετρηση της αυχενικης ηταν 1.6  πολύ χαμηλή.

Τωρα οι μετρησεις με ποσοστα κ πιθανοτητες πχ  1/20000 για τρισωμιες προκυπτουν απο τα αποτελεσματα της pappa σε συνδιασμο με την ηλικια καθως καταλαβα.Εμενα προσωπικα  στο ενα χαρτι εχει τρεις πινακες που αντιστοιχει ο καθενας στην τρισωμια 21, 18 κ 13 και μου βγαζει αναλυτικα με αυξομειωτική γραμμη τις πιθανοτητες της pappa σε συνδυασμο με την ηλικια μου..


FuIpp2.png
zmn9p2.png
 
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Karmaki είπε:

Καλλιοπη δεν καταλαβα ποια νουμερα εννοεις οποτε θα σου απαντησω γενικα.Εμενα μου ειπε πως το υποδοροιο υγρο στον αυχενα (η αυχενικη διαφανεια δηλ) πρεπει να ειναι κατω απο 2.5.. Αν ειναι απο 2.5 και πανω πιθανολογουν συνδρομο down..οπως κ η μη εμφανιση του ρινικου .Στα δικά μου μωρα η μετρηση της αυχενικης ηταν 1.6  πολύ χαμηλή.

Τωρα οι μετρησεις με ποσοστα κ πιθανοτητες πχ  1/20000 για τρισωμιες προκυπτουν απο τα αποτελεσματα της pappa σε συνδιασμο με την ηλικια καθως καταλαβα.Εμενα προσωπικα  στο ενα χαρτι εχει τρεις πινακες που αντιστοιχει ο καθενας στην τρισωμια 21, 18 κ 13 και μου βγαζει αναλυτικα με αυξομειωτική γραμμη τις πιθανοτητες της pappa σε συνδυασμο με την ηλικια μου..

Οποτε για ρινικό οστό πρεπει να ειναι κατω απο 2,5 για να ειναι ενταξει η αυχενική.

Αλλα αυτο το 1/20000 απο ποσο κ κατω μας ανησυχεί;


 FqBWp2.pngNRyFp2.png

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Calliope* είπε:

Οποτε για ρινικό οστό πρεπει να ειναι κατω απο 2,5 για να ειναι ενταξει η αυχενική.

Αλλα αυτο το 1/20000 απο ποσο κ κατω μας ανησυχεί;

Το ρινικο οστο δεν νομιζω  να το μετρανε, αλλα κρινουν απο το αν ειναι εμφανες ή όχι. Αν δεν ειναι ανιχνευσιμο η πιθανοτητα για down αυξανεται.

Κατω απο 2.5 μου ειπε πρεπει να ειναι το υποδοροιο υγρο στον αυχενα.

Συνηθως οταν υπαρχει ενδειξη καποιας ανωμαλιας η pappa βγαινει χαμηλη ενω η ελευθερη β-ΗCG ειναι υψηλή.

Η μέτρηση της αυχενικής διαφάνειας από μόνη της έχει ευαισθησία περίπου 65 % , με την προσθήκη της ανίχνευσης του ρινικού οστού και των μετρήσεων αυτών των δύο πρωτεϊνών η ευαισθησία ανέρχεται στο 90-95%.

Ως όριο αυξημένου κινδύνου έχει τεθεί το 1/300. Αυτό σημαίνει ότι όταν προκύπτει κίνδυνος μεγαλύτερος από αυτόν (π.χ 1/150) θεωρείται ότι το έμβρυο είναι καλό να ελεγχθεί για χρωμοσωμικές ανωμαλίες με περαιτέρω  επεμβατικό διαγνωστικό έλεγχο(λήψη τροφοβλάστης / αμνιοπαρακέντηση) ή μη επεμβατικό προγεννητικό έλεγχο(cfDNA test).

(Η τελευταια παραγραφος ειναι απο ιατρικο αρθρο. Μπορεις να ψαξεις  και στο διαδικτυο αναλυτικά για τις απορίες σου και επισης να ρωτησεις τον αυχενικο σου. Εμεις του καναμε παρα πολλες ερωτησεις για να μπορεσουμε να καταλαβουμε επ ακριβως τι εστι αυχενική) :)

  • Μου αρέσει 1

FuIpp2.png
zmn9p2.png
 
Link to comment
Share on other sites

On 27/1/2017 at 9:48 AM, Leda Leda said:

Καλημέρα στις μέλλουσες μανούλες!!! Είμαι κ γω μανούλα μάλλον Αυγούστου ίσως αρχές Σεπτέμβριου!! Άνοιξα θεματάκι για γιατρό τον Αύγουστο στο Έλενα αλλά δεν έχω απαντήσεις... κ είπα να απευθυνθώ εδώ μήπως κ ξέρετε τπτ... επίσης βάση χοριακης είμαι 6-7 εβδομάδων κ το 1 ο ελεύθερο ραντεβού που βρήκα είναι 13 Φεβρουαρίου!! Ουφ!! Έχω αγχωθεί!! Δεν είναι λίγο αργά;! Να ξεκινήσω άραγε φιλισιν από μόνη μου;! Είναι το 2ο παιδάκι μου! Συγγνώμη για το σεντόνι! Εύχομαι σε όλες καλές κ τελειομηνες εγκυμοσύνες!!

Καλημέρα, Leda Leda! Καλωσήρθες στην παρέα μας! Θα σε προσθέσω κι εσένα στο πινακάκι μας, κι ας είσαι λίγο αργότερα. Δεν πειράζει. Εγώ γεννάω Αύγουστο στο Έλενα με τον Σούλο. Είναι πάρα πολύ καλός και αναλυτικός.

Αυγουστιάτικα (και φθινοπωρινά) μπεμπάκια 2017!!! Με το καλό!!!

Ritsalondon: ΠΗΤ 1/8

**Elena**: ΠΗΤ 1/8

Rosali: ΠΗΤ 2/8

Moustokoulouro: ΠΗΤ 2/8

Miss marple: ΠΗΤ 5/8 Διδυμάκια 

Karmaki: ΠΗΤ 9/8 Διδυμάκια

Titin: ΠΗΤ 9/8

Madlena: ΠΗΤ 13/8

Lika14: ΠΗΤ 14/8

Nini8492: ΠΗΤ 25/8

Calliope*: ΠΗΤ 27/8

Στελλινα 1987: ΠΗΤ 28/8

Maria050714: ΠΗΤ 28/8

Sirena: ΠΗΤ 30/8

Kat21: ΠΗΤ 30/8

Βαλεντίνα30: ΠΗΤ ???

Ariadne29: ΠΗΤ ???

Pepe: ΠΗΤ ???

Leda Leda: ΠΗΤ ???

Τα άλλα κορίτσια τι κάνουν;;; Μια χαρά πάνε οι αυχενικές, βλέπω!

  • Μου αρέσει 1

My first son: October 2015/ My second son: August 2017/ New baby: September 2019

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kαλημερα στα κοριτσια!!! Μπηκα να πω μια καλη μερα,(αν και δεν θα ειναι γιατι χθες ενα επλενα πιατα καταλαβα οτι ο εξωτερικος σωληνας της κουζινας σταζειιιι...δραμα θα χουμε σημερα,ερχεται ο υδραυλικος,γι υτο θα παω να μαγειρεψω στα γρηγορα κατι απο μπαμιες μαλλον για να τελειωνω)

Το Σαββατο πηγαμε με την μεγαλη μου κορη Mall και πηρα ρουχα εγκυμοσυνης γιατι πλεον ΔΕΝ ΧΩΡΑΣ ΠΟΥΘΕΝΑ !!Τα προηγουμενα ηταν δανεικα και τα ειχα επιστρεψει.Πηρα ενα παντελονι εγκυμοσυνης 2-3 κολαν μεγαλα μια μεγαλη φορμα 3-4 μπλουζες και μια υπεροχη ευρυχωρη ζακετα!!Ευτυχως γιατι 2  βδομαδες κυκλοφορουσα με ενα τζιν ανοιχτο!!!:shock: Εσεις ??Αλλαξατε γκαρνταρομπα ??Φορατε τα πιο φαρδυα σας ρουχα?


Lilypie - (NKYE)Lilypie - (4Ura)Lilypie - (oz5q)

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Madlena said:

Kαλημερα στα κοριτσια!!! Μπηκα να πω μια καλη μερα,(αν και δεν θα ειναι γιατι χθες ενα επλενα πιατα καταλαβα οτι ο εξωτερικος σωληνας της κουζινας σταζειιιι...δραμα θα χουμε σημερα,ερχεται ο υδραυλικος,γι υτο θα παω να μαγειρεψω στα γρηγορα κατι απο μπαμιες μαλλον για να τελειωνω)

Το Σαββατο πηγαμε με την μεγαλη μου κορη Mall και πηρα ρουχα εγκυμοσυνης γιατι πλεον ΔΕΝ ΧΩΡΑΣ ΠΟΥΘΕΝΑ !!Τα προηγουμενα ηταν δανεικα και τα ειχα επιστρεψει.Πηρα ενα παντελονι εγκυμοσυνης 2-3 κολαν μεγαλα μια μεγαλη φορμα 3-4 μπλουζες και μια υπεροχη ευρυχωρη ζακετα!!Ευτυχως γιατι 2  βδομαδες κυκλοφορουσα με ενα τζιν ανοιχτο!!!:shock: Εσεις ??Αλλαξατε γκαρνταρομπα ??Φορατε τα πιο φαρδυα σας ρουχα?

Εγώ φοράω από την αρχή της εγκυμοσύνης κάποια παντελόνια εγκυμοσύνης που είχα αγοράσει από την προηγούμενη φορά.

Το κολάν δεν θα το άντεχα πάνω μου! Πιστεύω ότι θα έδειχνα σαν φαλαινίτσα! Παρόλα αυτά μου αρέσει να το βλέπω σε άλλες, ειδικά σε έγκυες.


My first son: October 2015/ My second son: August 2017/ New baby: September 2019

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!!

Εγώ φοράω πλέον μονο κάποια φορεματάκια που είχα και ήταν φαρδια.. (πλέον δεν είναι και τόσο φαρδια.. χαχα).. 

Είμαι αίσίως στα +2 η κοιλιά μου είναι αρκετά μεγάλη για το μήνα μου νομίζω κι ας είναι πρώτο παιδάκι.. Με τα κολάν κι εγώ δεν τα πάω καλά γιατί πάντα είχα γαμπίτσες ακομα και στα λεπτά μου και νιώθω σαν ποδοσφαιριστής..

 


Lilypie
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια! Πως θα περασει σημερα η μερα; 

 

Εγω παρηγγειλα απο H&m που εχει εκπτωσεις τζιν και μπλουζες δοκιμαστικα και βγηκαν εξαιρετικα. Στα παλια τζιν δεν χωραω εννοειται. Κολαν βαζω με καμια μακρια φαρδια ζακετα κτλ. Τι  να κανεις ομως...

ΠΩς ειστε; Ολα καλα;


 Y8JZp2.png TL3Up2.png

Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά, Τιτιν. Εγώ εδώ στη δουλειά, πήζω. Ψάχνω και συνταγές παράλληλα να εμπλουτίσω λίγο το μενού μας. Τα ρούχα τα παρήγγειλες χωρίς να τα δοκιμάσεις;

  • Μου αρέσει 1

My first son: October 2015/ My second son: August 2017/ New baby: September 2019

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


30 minutes ago, Titin said:

Καλημερα κοριτσια! Πως θα περασει σημερα η μερα; 

 

Εγω παρηγγειλα απο H&m που εχει εκπτωσεις τζιν και μπλουζες δοκιμαστικα και βγηκαν εξαιρετικα. Στα παλια τζιν δεν χωραω εννοειται. Κολαν βαζω με καμια μακρια φαρδια ζακετα κτλ. Τι  να κανεις ομως...

ΠΩς ειστε; Ολα καλα;

A σου βγήκαν καλά?? Ενδιαφέρον.. Τα νούμερα πως τα πέτυχες??

Αν εξαιρέσεις τον πονοκέφαλο εγώ είμαι καλά.. Αύριο , 14η ακριβως ξαναπάμε γιατρό κι ελπίζω να είναι καλά το σκατουλάκι..


Lilypie
Link to comment
Share on other sites

Just now, Rosali είπε:

Όλα καλά, Τιτιν. Εγώ εδώ στη δουλειά, πήζω. Ψάχνω και συνταγές παράλληλα να εμπλουτίσω λίγο το μενού μας. Τα ρούχα τα παρήγγειλες χωρίς να τα δοκιμάσεις;

Ναι παργηγειλα στο περιπου τα νουμερα και ειναι πολυ ελαστικα ! Εντυπωσιαστικα και εγω η αληθεια ειναι!

 

  • Μου αρέσει 1

 Y8JZp2.png TL3Up2.png

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Rosali said:

Όλα καλά, Τιτιν. Εγώ εδώ στη δουλειά, πήζω. Ψάχνω και συνταγές παράλληλα να εμπλουτίσω λίγο το μενού μας. Τα ρούχα τα παρήγγειλες χωρίς να τα δοκιμάσεις;

Μπράβο Rosali! Αν βρεις κάτι ενδιαφέρον ενημέρωσέ μας..

Εγώ έχω γίνει πολύ μακαρονού το τελευταίο διάστημα.. Αν βρεις καμια ωραία συνταγή μακαρονάδας ενημέρωσέ μας..

1 minute ago, Titin said:

Ναι παργηγειλα στο περιπου τα νουμερα και ειναι πολυ ελαστικα ! Εντυπωσιαστικα και εγω η αληθεια ειναι!

 

Πήρες τζιν ή υφασμάτινα?? Λέω να παραγγείλω κι εγώ ενα φορεμα κι ένα τζιν ή υφασμάτινο παντελόνι.. Δοκιμαστικά.. :) 

Τέλεια.. Μπράβο που το μοιράστηκες.. Εχει έξοδα αποστολής??


Lilypie
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια. Εμεις γυρίσαμε απο το γιατρό μας, το τυπικο ραντεβου για τον ελεγχο της αυχενικής. Εχουμε πάει κιολας 10 εκατοστα και τα δυο.. ελένξαμε τράχηλο και αμνιακο υγρο και όλα ηταν καλα. Ξεκινάμε και ασβέστιο απο σήμερα.. Ραντεβου σε δυο βδομαδες παλι..

Εγω τζιν κ οτιδηποτε χοντροπετσο δεν το ανεχομαι γιατι νιωθω σφίξιμο. Μονο κολαν φοραω τα οποια απο το πολύ φόρα  φόρα μου τρυπάνε!!  Με τις μπλουζες τωρα χειμωνα δεν εχω θεμα διοτι ουτως ή αλλως ειναι πιο φαρδιες.

Οταν αρχισουμε να φοραμε πιο λιγα ρουχα λογο ζέστης να δούμε πως θα ντυνόμαστε :):)  Τα h&m ειναι υπεροχη ιδεα, ειχα ριξει κ εγω μια ματια κ καποια στιγμη θα παρω απο το ιντερνετ..γενικα ειμαι απο αυτες που βαριουνται πολυ να γυρνανε στα μαγαζια οποτε αν τα δοκιμασατε κιολας θα παρω χωρις δευτερη σκεψη!

 

  • Μου αρέσει 1

FuIpp2.png
zmn9p2.png
 
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Karmaki said:

Γεια σας κορίτσια. Εμεις γυρίσαμε απο το γιατρό μας, το τυπικο ραντεβου για τον ελεγχο της αυχενικής. Εχουμε πάει κιολας 10 εκατοστα και τα δυο.. ελένξαμε τράχηλο και αμνιακο υγρο και όλα ηταν καλα. Ξεκινάμε και ασβέστιο απο σήμερα.. Ραντεβου σε δυο βδομαδες παλι..

Εγω τζιν κ οτιδηποτε χοντροπετσο δεν το ανεχομαι γιατι νιωθω σφίξιμο. Μονο κολαν φοραω τα οποια απο το πολύ φόρα  φόρα μου τρυπάνε!!  Με τις μπλουζες τωρα χειμωνα δεν εχω θεμα διοτι ουτως ή αλλως ειναι πιο φαρδιες.

Οταν αρχισουμε να φοραμε πιο λιγα ρουχα λογο ζέστης να δούμε πως θα ντυνόμαστε :):)  Τα h&m ειναι υπεροχη ιδεα, ειχα ριξει κ εγω μια ματια κ καποια στιγμη θα παρω απο το ιντερνετ..γενικα ειμαι απο αυτες που βαριουνται πολυ να γυρνανε στα μαγαζια οποτε αν τα δοκιμασατε κιολας θα παρω χωρις δευτερη σκεψη!

 

 

Μπράβο Karmaki!!!!!! Μεγάλα μωρά.. Εμένα ούτε 6 εκ δεν ήταν στην αυχενική

Το καλοκαίρι μου φαίνεται πιο ευκολο με φαρδια φορέματα αερινα... μακρια... σαν ντολμας θα ειμαι.. :D:D  .. Χαλάλι

 

  • Μου αρέσει 3

Lilypie
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...