Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Αυγούστου 2017


Recommended Posts

5 minutes ago, xaroumenh mama said:

γεια σας κοριτσια τι κανετε;;;; διαβασα οτι οσα κοριτσια κανανε τις αυχενικες τους ολα πηγαν τελεια και χαρικα πολυ για αυτο...!!!! αντε σιγα σιγα να κανουν και τα υπολοιπα κοριτσια !!! σας ευχομαι με το καλοο....!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Xaroumenh mama, ελπιζω να βαίνει καλώς η ανάρρωση και να σε πετυχουμε σύντομα στις μανούλες του 2017. Ο καιρός περνάει πολύ γρήγορα.. :)


Lilypie
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μια χαρα ειμαι κοριτσια εχω αναρρωσει αυριο θα παω και στον γυναικολογο για να με δει και αυτος.... αλλα πρεπει να περιμενουμε δυο κυκλους ακομα για να ξαναπροσπαθησουμε πιστευω οτι θα περασει γρηγορα ο καιρος και να ειμαι ξανα στις μανουλες 2017 η και 2018.... ο μικρος μου ειναι καλα προχθες κλεισαμε τους 15 μηνες μεγαλωνει ζωηρευει ειναι περιεργος και θελει να εξερευνει τα παντααααα και η μαμα ειναι μεσα στην ενταση γιατι προσπαθει να βρει τον σωστο τροπο για να τον διαπαιδαγωγηση.. αλλα και με στη χαρα που καμαρωνει το παλικαρι της να τα κανει ολα αυτα....!!!!!! σας φιλω......!!!!!!!!!!!!!!


em82p2.png QGcTp2.png

Link to comment
Share on other sites

βρε κοριτσια , να ρωτησω κατο γιατι μαλλον ο γιατρος μου με θεωρησε εμπειρη και δεν μου δωσε οδηγιες στα χαπια .Εχω μασωμενο ασβεστιο φυλλικο με σιδηρο μαζι και μαγνησιο..Ποιες ωρες τα παιρνετε??:confused::confused:

  • Μου αρέσει 1

Lilypie - (NKYE)Lilypie - (4Ura)Lilypie - (oz5q)

Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, Madlena είπε:

βρε κοριτσια , να ρωτησω κατο γιατι μαλλον ο γιατρος μου με θεωρησε εμπειρη και δεν μου δωσε οδηγιες στα χαπια .Εχω μασωμενο ασβεστιο φυλλικο με σιδηρο μαζι και μαγνησιο..Ποιες ωρες τα παιρνετε??:confused::confused:

 

Νομιζω καλο θα ηταν να τον παρεις να να τον ρωτήσεις. Εμενα δεν μου εχει δωσει ποτε ακριβεις οδηγιες για τη λήψη των βιταμινων.  Ο Φαρμακοποιος μου ομως αντιθετα μου ειπε οτι σιδηρο και οποιαδηποτε βιταμινη (φολικο κ πολυβιταμινη)να την παιρνω 2 ωρες μετα το φαγητό.

Μαγνησιο παιρνω 2 φορες τη μερα πρωι-βραδυ και ασβέστιο μου ειπε κάθε πρωι.

Νομιζω υπαρχουν και καποιοι συνδυασμοι πχ τροφων που κανει τις βιταμινες  να απορροφουνται απο τον οργανισμο καλυτερα και ταχυτερα αλλα το εχω αμελησει και δεν το εχω διερευνήσει.


FuIpp2.png
zmn9p2.png
 
Link to comment
Share on other sites

Γεια! Εγώ από αυτά παίρνω ακόμα μόνο σίδηρο κ μου είπε δύο ώρες χωρίς γαλακτοκομικά πριν κ μετά κ μία από φαγητά. 

Γενικά μου κάνουν όλα τα ρούχα μου ακόμα αλλά πήρα ένα τζίν με λάστιχο κ ένα σουτιέν πιο μαλακό γιατί δεν τα άντεχα τα προηγούμενα.  λέτε για αυχενικες κ έχω αγχωθει που δεν μου έχει πει ακόμα ποτέ θα τη κάνουμε !!!

Με το καλό titin η αυχενική σου σήμερα! Κ εμείς πάντως στο γιο μου ειχαμε δει ξεκάθαρα φύλο στη δωδέκατη εβδομάδα


url%5Dcbf47431c9.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια πως ειστε? Σιδηρο δεν εχω αρχισει ακομα μονο φολικο οξυ!

 

Λοιπον ολα πολυ καλα μας ειπε! 1.70 η αυχενικη μας! Απλα τελεια για την βδομαδα μου και σε σχεση με το υψος του. Ολα τα οργανα πολυ καλα σωστη λειτουργια. Τραχηλος 32 mm. Στην ερωτηση περι φυλου... ειπε με την μια! Αγορι! Ξεκαθαρο φανηκε το τσπυτσουνακι! Μας το εδειξε κιολας! Τωρα σε 2 μερες θα παρω και τις αιματος! 

  • Μου αρέσει 2

 Y8JZp2.png TL3Up2.png

Link to comment
Share on other sites

Madlena εγω παιρνω φιλικό κ σίδηρο πρωι για καλύτερη απορρόφηση κ μετα απο κανενα μισαωρο μπορω να φαω...

Τιτιν τελεια η αυχενική σου...κ το πρωτο σου αγορι ειναι; Ε αν εχουν τσουτσουνι κ ειναι σε ευνοϊκή θέση το μαθαίνεις σύντομα το φύλλο.

Εγω παλι χαλια σηνερα εμετούς με πειραζει στο στομαχι οτι κ να φαω ειλικρινά δνε ξερω πως να το καταπολεμήσω...


 FqBWp2.pngNRyFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, κορίτσια! Τι κάνετε; Τιτιν, συγχαρητήρια για την αυχενική σου. Αν είναι αγοράκι, καλώς να ορίσει, υγεία να έχει μόνο. Βέβαια κράτα και μια επιφύλαξη, γιατί πολλές φορές γίνονται λάθη στη 12η εβδομάδα.

Εγώ φυλλικό, σίδηρο, μαγνήσιο τα παίρνω χωριστά το ένα από το άλλο. Βέβαια ξέρω ότι φυλλικό και σίδηρος μπορούν να πάνε μαζί, και ο σίδηρος απορροφάται καλύτερα με βιταμίνη C, δηλαδή με κατανάλωση φρούτων. Γι' αυτό τον παίρνω συνήθως το απόγευμα με κάποιο φρούτο. Το μαγνήσιο το πίνω μεσημέρι, μία μεγάλη δόση 1 φορά τη μέρα (trofocard max) μαζί με το φαγητό. Ασβέστιο κανονικά θα έπρεπε ήδη να παίρνω σύμφωνα με τις οδηγίες του γιατρού, αλλά έχω αποφασίσει να το αρχίσω αφού κλείσω τον 5ο.


My first son: October 2015/ My second son: August 2017/ New baby: September 2019

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!

Σημερα μου τονισε ο γιατρος και ο φαρμακοποιος το ασβεστιο να το παιρνω πολύ μακρυα απο το σιδηρο.  Παντως και ιατρικα αρθρα που διαβαζω  το σιδηρο μια με δυο ωρες μετα το κυριως γευμα λεει..

Τιτιν συγχαρητηρια!! Οντως τα αγορια κανουν μπαμ χιχι. Και εμας χθες τα κοιταξε ο γιατρος κ αμεσως μας ειπε οτι και ο αυχενικος, κοριτσακι αγορακι και οτι δυσκολα αλλαζει κατι στην πορεια  Φαινονται ξεκαθαρα  πια :):)

 


FuIpp2.png
zmn9p2.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα! Τα αγοράκια φαίνονται πιό γρήγορα. Τα κοριτσάκια καμιά φορά ξεγέλανε!! Κοίταξα την αυχενική στον μικρό μου αλλά δεν ήταν τόσο καλή όσο αυτά που ακούω οπότε να είμαι προετοιμασμένη! Τότε ήταν 2,2 κ οι πιθανότητες περίπου 1/1500. Για να δούμε τώρα!


url%5Dcbf47431c9.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια! 

Οχι ηταν ξεκαθαρο το τσουτσουνακι. Φαινοταν ο λωρος απο πανω που παει στο πλακουντα και απο κατω το πουλακι του. Δεν χωραγε αμφιβολια. Ενω στο πρωτο δεν ειχε φανει καν το φυλο τοτε. 

Μαγνησιο ειχαμε ξεκινησει μετα τον 5ο νομιζω, δεν υπηρχε λογος για νωριτερα. 

Σιδηρο υποθετω θα ξεκινησω τωρα στο επομενο ραντεβου μας. 

Αντε να βγει και η εξεταση αιματος να τελειωνουμε.

Μπορειτε να δειτε τι τιμη ειχε στην αυχενικη σας ο φλεβωδης πορος PI;


 Y8JZp2.png TL3Up2.png

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Titin said:

Καλημερα κοριτσια! 

Οχι ηταν ξεκαθαρο το τσουτσουνακι. Φαινοταν ο λωρος απο πανω που παει στο πλακουντα και απο κατω το πουλακι του. Δεν χωραγε αμφιβολια. Ενω στο πρωτο δεν ειχε φανει καν το φυλο τοτε. 

Μαγνησιο ειχαμε ξεκινησει μετα τον 5ο νομιζω, δεν υπηρχε λογος για νωριτερα. 

Σιδηρο υποθετω θα ξεκινησω τωρα στο επομενο ραντεβου μας. 

Αντε να βγει και η εξεταση αιματος να τελειωνουμε.

Μπορειτε να δειτε τι τιμη ειχε στην αυχενικη σας ο φλεβωδης πορος PI;

Εμένα λέει 1,00. Γιατί; Τι είναι αυτό;


My first son: October 2015/ My second son: August 2017/ New baby: September 2019

Link to comment
Share on other sites

Εμας εδω τα αποτελεσματα των εξετασεων αναγραφονται στα αγγγλικα. Αυτο που μπορεσα να διακρινω στην αυχενικη μου ειναι  η Uterine artery mean PI  και την εχω στο 1.9 

Για ρωτα να μάθουμε γιατι δεν εχω ιδεα. παντως αν κρινω πως εννοει για την αρτηρια της μήτρας μας την ελεγχουν εχω την εντυπωση την ωρα που μας κανουν τον υπέρηχο. 

Για ρωτα ειμαι πολυ περιεργη!

 

 

 

 


FuIpp2.png
zmn9p2.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...