Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 1 λεπτό , Lila ki είπε:

      Και εγώ ξεκινάω τον Απρίλιο !!!! Αμήν όλα δεξιά !!!! Να είσαι καλα κοπέλα μου για την υπομονή και είδες όλα ανταμείβονται ! Με το καλό !

      Καλή επιτυχία στην προσπάθεια σου! Να πάνε όλα καλά! 

      • Ευχή 1

Μανουλες Σεπτεμβριου 2018


Recommended Posts

3 ώρες πρίν, 2angels είπε:

1350 γρ η μπεμπουλα μου. Επόμενος στόχος για εμάς 32η εβδομάδα, και η ξάπλα συνεχίζεται. 20 Μαϊου ήταν η μέρα που ξεκίνησα να είμαι καναπε-κρεβατι. Πως πέρασε ο καιρός; 

 Και γω πάνες μεγάλες θα πάρω για το μαιευτήριο ( αν και τις προηγούμενες φορές μου είχαν δώσει οι μαίες , τώρα δεν ξέρω πως είναι τα πράγματα) και μετά στο σπίτι νυκτός. Δεν χρειάστηκαν ποτέ μεγαλύτερες . Τα βρακάκια μιας χρήσεως πάντως βολεύουν πολύ για να κρατήσουν τις τεράστιες πάνες των μαιευτηριων.

Για νερό-χαμομήλι θυμάμαι γνωστές μου που έδιναν. Κυρίως χαμομήλι για τους κολικούς....τι να πω; Ιδέα δεν είχα! Αλλά φαντάζομαι θα  λένε οι παιδίατροι τι κάνει και τι όχι. Ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία πάντως! 

Στρώμα εγώ κλίνω προς ημίσκληρο λάτεξ ..... Ακόμα ψάχνω!

Πολύ ωραία ,μεγάλωσε το ζουζούνι σου.... Εγώ έχω μια βδομάδα για 32η. επιτέλους μια ανάσα. Πώς πέρασε ο καιρός τόσο γρήγορα ....δεν πίστευα ότι θα φτάσω  μέχρι εδω ( από 25 -5 αν θυμάμαι καλά είμαι στο κρεββάτι).ακομα για στρώμα δεν είδα. Σήμερα δεν είχα όρεξη για τίποτα, έχω κουραστεί από αυτή την κατάσταση.και έχω ακόμα 5 βδομάδες γαι τον 9ο. Με έπιασε μια θλιψη.,και νευρα πολλα

Αν θηλαζει δεν θα χρειαστεί χαμομηλια κλπ. Συνήθως προτιμούν όταν  δίνεται φόρμουλα γτ δεν είναι εύπεπτο το γάλα σε σχέση με το μητρικο και προκαλεί δυσκοιλιότητα.


MBIdp2.png00R4p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 24 λεπτά , Sofaki91 είπε:

Αυτό διάβασα για το τσάι χαμομήλι Αλλά εφόσον το λέει και ο ΠΟΥ πως δεν κάνει κάτι παραπάνω θα ξέρει από τους κοινούς παιδιατρους..τεσπα ο καθένας πράττει όπως ξέρει και θέλει εκείνος

Δεν το συζητάμε άμα δεν κάνει.... Σκέψου ότι η μία γνωστή μου είναι και φαρμακοποιος και μου κάνει εντύπωση που δεν το γνώριζε. 


l6GMp3.png%22%20 

Link to comment
Share on other sites

Ε εδώ οι παιδίατροι λένε ότι να ναι 10 να βάλεις στη σειρά διαφορετικά πράγματα θα σου πουν οπότε ας ενημερωνόμαστε από πηγές και γι'αυτό λέω ο καθένας πράττει από εκεί και πέρα και κάνει ότι θέλει.. 

 

Και μένα σήμερα με έπιασε μια θλίψη κάτι.. μη νομίζετε πως βγαίνω κάθε μέρα μια φορά τη βδομάδα το πολύ θέλω να πω δεν διαφερω και πολύ από σας κορίτσια.. κάνω καμία δουλειά κάθομαι.. κάνω κάτι άλλο μετά ξάπλα.. έχω κουραστεί βαρεθεί.. έχω και το θέμα με το έντερο μου χει σπάσει τα νεύρα..


bzCDp2.png
 
SRQyp2.png
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , λιλιτο είπε:

Πολύ ωραία ,μεγάλωσε το ζουζούνι σου.... Εγώ έχω μια βδομάδα για 32η. επιτέλους μια ανάσα. Πώς πέρασε ο καιρός τόσο γρήγορα ....δεν πίστευα ότι θα φτάσω  μέχρι εδω ( από 25 -5 αν θυμάμαι καλά είμαι στο κρεββάτι).ακομα για στρώμα δεν είδα. Σήμερα δεν είχα όρεξη για τίποτα, έχω κουραστεί από αυτή την κατάσταση.και έχω ακόμα 5 βδομάδες γαι τον 9ο. Με έπιασε μια θλιψη.,και νευρα πολλα

Αν θηλαζει δεν θα χρειαστεί χαμομηλια κλπ. Συνήθως προτιμούν όταν  δίνεται φόρμουλα γτ δεν είναι εύπεπτο το γάλα σε σχέση με το μητρικο και προκαλεί δυσκοιλιότητα.

Ήρεμα και τον έφαγες τον γάιδαρο, τουλάχιστον είσαι ασφαλής πλέον. Πέρασε ο καιρός! 

Εγώ έχω γεμίσει σπυράκια στο λαιμό από τον ιδρώτα! Καιγομαι! Δεν καταλαβαίνω γιατί τόσο πολύ! Είμαστε ψηλά σε όροφο , όλοι μας λένε τι ωραία δροσιά που έχουμε και γω φουντωνω! Από την ξάπλα μάλλον. 

Παρήγγειλα σεντονακια και πάνες αγκάλιας σήμερα.... Βλέπω όλα τα υπόλοιπα να πηγαίνουν να τα παίρνουν οι γιαγιάδες όμως αφού δεν μπορώ εγώ..   να βλέπουν και τις ποιότητες.

@Sofaki91 αχ αυτό το έντερο! Αχ!!!! Αυτοί οι κολικοί δεν παλεύονται....


l6GMp3.png%22%20 

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω πάνες από την πεθερά μου  αλλά θέλω να πάρω και 2-3 πανες μουσελίνες για πιο απαλό και ανάλαφρο και για κάλυμμα στην αρχή στο θηλασμό γιατί δεν ξέρω πως θα νιώθω να θηλάζω εξω στην αρχή. @2angels απο που παρήγγειλες?? Και μένα όλα οι άλλοι τα πήραν ,θα παραγγείλω εγώ όμως σαμπουάν κρέμες  κλπ γτ δεν θέλω να πάρουν ότι να ναι.

@Sofaki91 τουλάχιστον έχεις την επιλογή να βγεις .να πας καμία βόλτα αγορά! Όχι ότι έβγαινα πολύ πριν αλλά είχα την επιλογή. Κυρίως το ψυχολογικό με ενοχλεί στην ξάπλα και όχι τόσο σωματικά.

Πάνες ν.1 (2-5 κιλά) η' ν.2 (3-6 κιλα) λετε?


MBIdp2.png00R4p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 6 λεπτά , λιλιτο είπε:

εγώ έχω πάνες από την πεθερά μου  αλλά θέλω να πάρω και 2-3 πανες μουσελίνες για πιο απαλό και ανάλαφρο και για κάλυμμα στην αρχή στο θηλασμό γιατί δεν ξέρω πως θα νιώθω να θηλάζω εξω στην αρχή. @2angels απο που παρήγγειλες?? Και μένα όλα οι άλλοι τα πήραν ,θα παραγγείλω εγώ όμως σαμπουάν κρέμες  κλπ γτ δεν θέλω να πάρουν ότι να ναι.

@Sofaki91 τουλάχιστον έχεις την επιλογή να βγεις .να πας καμία βόλτα αγορά! Όχι ότι έβγαινα πολύ πριν αλλά είχα την επιλογή. Κυρίως το ψυχολογικό με ενοχλεί στην ξάπλα και όχι τόσο σωματικά.

Πάνες ν.1 (2-5 κιλά) η' ν.2 (3-6 κιλα) λετε?

Από το motherbaby  παρήγγειλα. Έχει πολύ καλές τιμές. Από ποιότητα θα δω και θα σας πω. Πάντως είναι βαμβακερά. 

Πάνες είναι ένα ζήτημα.... Πόσο μεγάλο θα είναι το παιδί. Άρα 1 πακέτο από το κάθε ένα και μετά βλέπωντας και κανωντας. Οι προσφορές σε αυτά από ότι βλέπω δεν τελειώνουν. Βεβαια το νο2 θα φορεθεί πιο πολύ καιρό. Εγώ να σου πω την αλήθεια δεν θα πάρω . Στο μαιευτήριο έχουν φουλ και φεύγεις και με πολλά δείγματα. Οπότε θέλω πρώτα να δω τι μου κάνει και τι μου αρέσει και μετά να πάρω. Τώρα που νοσηλεύονταν ήρθαν να μου αφήσουν δύο βαλιτσακια με παμπερς. Είπα ότι δεν γεννάω ακόμα και τα πηρανε να τα δώσουν αλλού. Σε δημόσιο θα γεννήσω.

 


l6GMp3.png%22%20 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, 2angels είπε:

Από το motherbaby  παρήγγειλα. Έχει πολύ καλές τιμές. Από ποιότητα θα δω και θα σας πω. Πάντως είναι βαμβακερά. 

Πάνες είναι ένα ζήτημα.... Πόσο μεγάλο θα είναι το παιδί. Άρα 1 πακέτο από το κάθε ένα και μετά βλέπωντας και κανωντας. Οι προσφορές σε αυτά από ότι βλέπω δεν τελειώνουν. Βεβαια το νο2 θα φορεθεί πιο πολύ καιρό. Εγώ να σου πω την αλήθεια δεν θα πάρω . Στο μαιευτήριο έχουν φουλ και φεύγεις και με πολλά δείγματα. Οπότε θέλω πρώτα να δω τι μου κάνει και τι μου αρέσει και μετά να πάρω. Τώρα που νοσηλεύονταν ήρθαν να μου αφήσουν δύο βαλιτσακια με παμπερς. Είπα ότι δεν γεννάω ακόμα και τα πηρανε να τα δώσουν αλλού. Σε δημόσιο θα γεννήσω.

 

Τουλάχιστον φέρνουν και στο δημόσιο δείγματα κι όχι μόνο σε κλινικές, πάλι καλα. Απλά μου είπαν ότι στο Ιπποκράτειο σου δίνουν 2-3 πανες τη μέρα οπότε καλό είναι να εχεις μαζί ή να στείλεις κάποιος κείνη τη ώρα. Και γω είδα το motherbaby έχει πράγματι καλές τιμές.


MBIdp2.png00R4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια πως είστε?? 

@λιλιτο σίγουρα την επιλογή την έχω Αλλά και πάλι.. υπομονή λίγος καιρός έμεινε.. Η ουρά που λένε.. 

 

Όσο για τις πάνες ήμουν στο τσακ χθες να παραγγείλω τα Premium care pampers 1+1 στα 12 ευρώ.. Από φαρμακείο online Αλλά λέω ας κάνω και το ντοπλερ να δούμε πόσο είναι η μικρή την άλλη βδομάδα και ο εμβρυολογος πάνω κάτω θα μου πει πόσο μπορεί να φτάσει.. μη πάρω τώρα πολλές και δεν τις φορέσει..


bzCDp2.png
 
SRQyp2.png
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, λιλιτο είπε:

Τουλάχιστον φέρνουν και στο δημόσιο δείγματα κι όχι μόνο σε κλινικές, πάλι καλα. Απλά μου είπαν ότι στο Ιπποκράτειο σου δίνουν 2-3 πανες τη μέρα οπότε καλό είναι να εχεις μαζί ή να στείλεις κάποιος κείνη τη ώρα. Και γω είδα το motherbaby έχει πράγματι καλές τιμές.

2-3 τη μερά;  Δεν φτάνουν ούτε για ζητω! Ζητα μια λίστα από το μαιευτήριο, με το τι θα πρέπει να πάρεις μαζί σου. Είναι απαραίτητη! Εγώ την έχω βγάλει φωτό, την εχουν οι μαίες τοιχοκολημμενη. Αν θέλετε να σας τη γράψω.

 

πρίν από 13 λεπτά , Sofaki91 είπε:

Καλημέρα κορίτσια πως είστε?? 

@λιλιτο σίγουρα την επιλογή την έχω Αλλά και πάλι.. υπομονή λίγος καιρός έμεινε.. Η ουρά που λένε.. 

 

Όσο για τις πάνες ήμουν στο τσακ χθες να παραγγείλω τα Premium care pampers 1+1 στα 12 ευρώ.. Από φαρμακείο online Αλλά λέω ας κάνω και το ντοπλερ να δούμε πόσο είναι η μικρή την άλλη βδομάδα και ο εμβρυολογος πάνω κάτω θα μου πει πόσο μπορεί να φτάσει.. μη πάρω τώρα πολλές και δεν τις φορέσει..

Συμφωνώ απόλυτα. Βγάζουν προσφορές με πάνες για ένα μήνα και είναι κρίμα να πάνε χαμένες. Ο εμβρυολογος άντε να έχει απόκλιση μέχρι μισό κιλό πάνω κάτω. Παραπάνω δεν θα έχει.

Καλημέρα είπα; Καλημέρα κορίτσια!!!! 

Σήμερα δεν έχω βοήθεια. Θα βάλω δύο ρολακια κοτόπουλο στο φούρνο να ψήνονται, θα καθαρίσω πατατουλες ξάπλα στον καναπέ να έρθει ο άντρας μου να τις τηγανισει να φάμε και μετά να ξαναπάει στη δουλειά. Εσείς; Τι κάνετε;


l6GMp3.png%22%20 

Link to comment
Share on other sites

@2angels Ναι ακριβώς Γι αυτο λέω ας μη βιαστούμε ακόμα.. 

Εμένα θα λείπει ως το βράδυ και έτσι θα βρω κάτι πρόχειρο να φάω.. σκούπισμα σφουγγάρισμα κάτι πλυντήρια μου έμειναν γενικώς δουλίτσες..

Όσο για τη λίστα εσείς που θα γεννήσετε κορίτσια σε δημόσιο θα πρέπει να φροντίζετε και μόνες σας το μωρό?? 


bzCDp2.png
 
SRQyp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 27 λεπτά , Sofaki91 είπε:

@2angels Ναι ακριβώς Γι αυτο λέω ας μη βιαστούμε ακόμα.. 

Εμένα θα λείπει ως το βράδυ και έτσι θα βρω κάτι πρόχειρο να φάω.. σκούπισμα σφουγγάρισμα κάτι πλυντήρια μου έμειναν γενικώς δουλίτσες..

Όσο για τη λίστα εσείς που θα γεννήσετε κορίτσια σε δημόσιο θα πρέπει να φροντίζετε και μόνες σας το μωρό?? 

Κοίτα, εγώ πάντα ήθελα το μωρό δίπλα μου και να ελέγχω τι θα τρώει. Λέγεται ότι στα ιδιωτικά εδιναν και ξένο γαλα για να μην κλαίνε, τον τελευταίο καιρό αρχίζει να αλλάζει αυτό επειδή το ζητάνε οι μητέρες πλεον. Για αλλαγές κτλ το  ( αν δεν μπορείς εσύ) το κάνει η μαμά, η πεθερά, η αδερφή, ο συνοδός σου στο μαιευτήριο με λίγα λόγια. Το μπάνιο το κάνουν οι μαίες. 

Σε ποιο θα γεννήσεις Σοφάκι;


l6GMp3.png%22%20 

Link to comment
Share on other sites

@2angels Και εγώ θα προτιμήσω rooming in την θέλω δίπλα μου την μικρή θα θελα να την αλλάζω κιόλας και τα σχετικά Αλλά όπως λες το μπάνιο έτσι και αυτό το αναλαμβάνουν οι μαιες.. Για ξένο γάλα πλέον σου δίνουν να υπογράψεις ισχύει παντού.. θα το ζητήσω και απ τη μαία και απ τη γιατρό μου όμως όπως και να χει να μη δώσουν να το τονίσουν.. 

Στη κλινική Ρέα θα γεννήσω.. Εσύ?? 


bzCDp2.png
 
SRQyp2.png
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Sofaki91 είπε:

Καλημέρα κορίτσια πως είστε?? 

@λιλιτο σίγουρα την επιλογή την έχω Αλλά και πάλι.. υπομονή λίγος καιρός έμεινε.. Η ουρά που λένε.. 

 

Όσο για τις πάνες ήμουν στο τσακ χθες να παραγγείλω τα Premium care pampers 1+1 στα 12 ευρώ.. Από φαρμακείο online Αλλά λέω ας κάνω και το ντοπλερ να δούμε πόσο είναι η μικρή την άλλη βδομάδα και ο εμβρυολογος πάνω κάτω θα μου πει πόσο μπορεί να φτάσει.. μη πάρω τώρα πολλές και δεν τις φορέσει..

Κι εγώ την είδα αυτή την προσφορά!! Αλλά θα περιμένω μετά την 34η για να αγοράσω.  Κι εγβ δίπλα μουβθα το έχω οπωσδήποτε το ήθελα από την αρχή αν και όλοι μου έλεγαν κάτσε να ξεκουραστεις γτ στο σπίτι μετά δεν θα έχεις χρόνο αλλά θέλω να μάθω ήδη από ην ώρα που θα γεννηθεί τι πρέπει να κάνω. Για να μην πελαγωσω στο σπίτι. Και φυσικά να θηλάσω από την πρώτη στιγμή.

Αν θες στείλε τη λίστα @2angels ,αν και σε κάθε δημόσιο ζητά αλλά πράγματα από ότι έχω καταλάβει,ανάλογα τις ελλειψεις του κάθε νοσοκομείου.


MBIdp2.png00R4p3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 50 λεπτά , Sofaki91 είπε:

@2angels Και εγώ θα προτιμήσω rooming in την θέλω δίπλα μου την μικρή θα θελα να την αλλάζω κιόλας και τα σχετικά Αλλά όπως λες το μπάνιο έτσι και αυτό το αναλαμβάνουν οι μαιες.. Για ξένο γάλα πλέον σου δίνουν να υπογράψεις ισχύει παντού.. θα το ζητήσω και απ τη μαία και απ τη γιατρό μου όμως όπως και να χει να μη δώσουν να το τονίσουν.. 

Στη κλινική Ρέα θα γεννήσω.. 

Στο Έλενα Βενιζέλου εγώ κορίτσια. 

πρίν από 28 λεπτά , λιλιτο είπε:

Κι εγώ την είδα αυτή την προσφορά!! Αλλά θα περιμένω μετά την 34η για να αγοράσω.  Κι εγβ δίπλα μουβθα το έχω οπωσδήποτε το ήθελα από την αρχή αν και όλοι μου έλεγαν κάτσε να ξεκουραστεις γτ στο σπίτι μετά δεν θα έχεις χρόνο αλλά θέλω να μάθω ήδη από ην ώρα που θα γεννηθεί τι πρέπει να κάνω. Για να μην πελαγωσω στο σπίτι. Και φυσικά να θηλάσω από την πρώτη στιγμή.

Αν θες στείλε τη λίστα @2angels ,αν και σε κάθε δημόσιο ζητά αλλά πράγματα από ότι έχω καταλάβει,ανάλογα τις ελλειψεις του κάθε νοσοκομείου.

Λίστα: Για το μωρο

Εσώρουχα εσωτερικά και φορμακια

Πετσέτες μπάνιου

Πάνες αγκάλιας

Κουβέρτα αγκάλιας

Πετσετακι για το μωρό (γουλιες) 

Όχι πιπίλα όχι μπιμπερο. (Τονισμένο και με κεφαλαία!!!)

Για τη μαμά τα κλασσικά. Επιθέματα εσώρουχα, πετσέτες μπάνιου κτλ και νυχτικά η πυζαμες που να ανοίγουν μπροστά στο στήθος.

Πάλι πολύ ζέστη σήμερα! 

  • Μου αρέσει 1

l6GMp3.png%22%20 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...