Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Λυγαρια - πολυκυστηκες ωοθηκες


Recommended Posts

Κοριτσια καλησπερα, μου πε μια φιλη μου που ειχε προβλημα στην περιοδο (καθε 3 μηνες και παραπανω) οτι πηρε ενα χαπακι agnus castus vitex και της διορθωθηκε. Εγω εχω πολυκυστηκες, τσεκαρισμενο, και θελω αρχικα να φτιαξω τον κυκλο μου και την ωορηξια μου κι επειτα να συλλαβω. Να σημειωσω οτι παιρνω dostinex για μειωση προλακτινης (τιμη εργαστηριου 23, ειχα 23,1+). Ειχε καμια εμπειρια για αυτο το χαπακι?? Δεν μπορω αλλο να παιρνω αυτο το dostinex, σα ζομπι εχω γινει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 3 λεπτά , sandraki είπε:

Κοριτσια καλησπερα, μου πε μια φιλη μου που ειχε προβλημα στην περιοδο (καθε 3 μηνες και παραπανω) οτι πηρε ενα χαπακι agnus castus vitex και της διορθωθηκε. Εγω εχω πολυκυστηκες, τσεκαρισμενο, και θελω αρχικα να φτιαξω τον κυκλο μου και την ωορηξια μου κι επειτα να συλλαβω. Να σημειωσω οτι παιρνω dostinex για μειωση προλακτινης (τιμη εργαστηριου 23, ειχα 23,1+). Ειχε καμια εμπειρια για αυτο το χαπακι?? Δεν μπορω αλλο να παιρνω αυτο το dostinex, σα ζομπι εχω γινει.

γεια σου κοριτσι!! λοιπον ο κυκλος στις πολυκοιστικες μπορεις να βελτιωθει αρκετα αλλα κ τελειως να φτιαξει ισως να μην γινει. για πολυκυστοικες θα πας σε ενα ενδοκρινολογο καλο. συνηθως δινουν glucophase αφου κανεις πρωτα καμπυλη ζαχαρου οι περισοτερες κοπελες με πολυκοιστικες εχουν αντισταση στην ινσουλινη κ το glucophase στρωνει τον κυκλο. μετα θα δεις τυχον ελλειψη σε βιταμινη d ειναι επισης συνιθισμενο. τωρα το dostinex οταν το σταματησεις η προλακτινη θα ανεβει παλι. τωρα το dostinex βοηθαει παρα πολυ στην συλληψη γιατι η προλακτινη πρεπει να ειναι κατω απο 20 αν θες να συλλαβεις. βεβαια αν δεν προσπαθεις ακομα για παιδακι δεν ξερω κατα ποσο βοηθαει την ρυθμιση του κυκλου με την εννοια οτι η τιμη σου δεν ηταν πολυ μεγαλη αλλα βεβαια οταν θα ξεκινησεις προσπαθεια πρεπει να το ξεκινησεις παλι οπωσδηποτε. 

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση σου. Παιρνω χαπακια για βιταμινη d γτ μου βρηκαν ελλειψη. Για ινσουλινη δε μου ειπαν κατι. Προσπαθω για παιδακι, αλλα δεν το πολυσκεφτομαι (4 μηνες). Εχω αλλο μισο χαπακι ντοστινεξ την αλλη παρασκευη να παρω και τελος...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , sandraki είπε:

Σε ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση σου. Παιρνω χαπακια για βιταμινη d γτ μου βρηκαν ελλειψη. Για ινσουλινη δε μου ειπαν κατι. Προσπαθω για παιδακι, αλλα δεν το πολυσκεφτομαι (4 μηνες). Εχω αλλο μισο χαπακι ντοστινεξ την αλλη παρασκευη να παρω και τελος...

κανονικα πρεπει να το συνεχισεις μεχρι να συλλαβεις. βοηθαει αρκετα να μιλησεις με τον ενδοκρινολογο να κανετε καμπυλη ζαχαρου κ αντισταση τα glucophase βοηθανε παρα πολυ στις πολυκοιστικες μιλα με τον γιατρο σου τεσσερις μηνες δεν ειναι παντως μεγαλο διαστημα!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , linaa είπε:

κανονικα πρεπει να το συνεχισεις μεχρι να συλλαβεις. βοηθαει αρκετα να μιλησεις με τον ενδοκρινολογο να κανετε καμπυλη ζαχαρου κ αντισταση τα glucophase βοηθανε παρα πολυ στις πολυκοιστικες μιλα με τον γιατρο σου τεσσερις μηνες δεν ειναι παντως μεγαλο διαστημα!

ναι το ξερω οτι δεν ειναι μεγαλο διαστημα. Με την περιοδο εχω χροοοονια προβλημα, ωορηξια δεν εχω ιδεα αν κανω.... γνκοτερα... δεν εχω ιδεα τι γινεται.... πρεπει να κανω εξετασεις παλι τωρα αυτες τις μερες για να τσεκαρω το θυρεοειδη μου (εχω απο τα 17 μου, ειμαι 30, αλλα το τελευταιο διμηνο το ρυθμιζω για συλληψη)... ειδομεεεεεεν

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 1 λεπτό , sandraki είπε:

ναι το ξερω οτι δεν ειναι μεγαλο διαστημα. Με την περιοδο εχω χροοοονια προβλημα, ωορηξια δεν εχω ιδεα αν κανω.... γνκοτερα... δεν εχω ιδεα τι γινεται.... πρεπει να κανω εξετασεις παλι τωρα αυτες τις μερες για να τσεκαρω το θυρεοειδη μου (εχω απο τα 17 μου, ειμαι 30, αλλα το τελευταιο διμηνο το ρυθμιζω για συλληψη)... ειδομεεεεεεν

 

Μια χαρα θα τα πατε ωορηξια  μπορεις να το τσεκαρεις με τον γυναικολογο σου με υπερηχους εστω για μια φορα. τα τεστακια ωορηξιας επισης βοηθανε παρα πολυ εστω να δεις περιπου τι γινετε ειναι παρα πολυ ευκολα. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , linaa είπε:

Μια χαρα θα τα πατε ωορηξια  μπορεις να το τσεκαρεις με τον γυναικολογο σου με υπερηχους εστω για μια φορα. τα τεστακια ωορηξιας επισης βοηθανε παρα πολυ εστω να δεις περιπου τι γινετε ειναι παρα πολυ ευκολα. 

εκανα υπερηχο την τεταρτη στην αθηνα και δεν ειδαμε ωορηξια... τωρα γυρισα στο μοναχο οπου μενω, περιμενω να αδιαθετησω για να κανω εξετασεις..... τωρα ποτε θα ρθει.. αυτη ξερει χαχαχαχαχ

Link to comment
Share on other sites

Εμενα το agnus cactus μου το ειχε δωσει ο γυναικολογος γιατι λενε οτι βοηθαει στη συλληψη. Δεν ειχα πολυκυστικες ή καποιο προβλημα ατον κυκλο απλα οταν ειχα παει προσπαθοουσαμε 10 μηνες για παιδακι συστηματικα (δηλαδη με υπολογισμο ωορρηξιας κλπ) χωρις αποτελεσμα. Εμςινσ εγκυος τον ιδιο μηνα που ξεκινησα το χαπι. Βεβαια μου ειχε πει και καποια κολπα που εφαρμοσα λογω οπισθιας κλισης μητρας συν το οτι η επισκεψη στο γυναικολογο με ξεαγχωσε αρκετα. Απο παρενεργειες απολυτως τιποτα.


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , CMES είπε:

Εμενα το agnus cactus μου το ειχε δωσει ο γυναικολογος γιατι λενε οτι βοηθαει στη συλληψη. Δεν ειχα πολυκυστικες ή καποιο προβλημα ατον κυκλο απλα οταν ειχα παει προσπαθοουσαμε 10 μηνες για παιδακι συστηματικα (δηλαδη με υπολογισμο ωορρηξιας κλπ) χωρις αποτελεσμα. Εμςινσ εγκυος τον ιδιο μηνα που ξεκινησα το χαπι. Βεβαια μου ειχε πει και καποια κολπα που εφαρμοσα λογω οπισθιας κλισης μητρας συν το οτι η επισκεψη στο γυναικολογο με ξεαγχωσε αρκετα. Απο παρενεργειες απολυτως τιποτα.

10 μηνες προσπαθεια και εμεινες εγκυος στο μηνα που ξεκινησες το χαπιιιιιιιιιιι????????????????????

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, sandraki είπε:

10 μηνες προσπαθεια και εμεινες εγκυος στο μηνα που ξεκινησες το χαπιιιιιιιιιιι????????????????????

Ναι αλλα σου λεω ηταν αλλοι 2 παραγοντες: αγχος και θεση μετα την επαφη λογω οπισθιας κλισης. Οποτε δεν ξερω τι απο αυτα βοηθησε περισσοτερο!


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 2 λεπτά , CMES είπε:

Ναι αλλα σου λεω ηταν αλλοι 2 παραγοντες: αγχος και θεση μετα την επαφη λογω οπισθιας κλισης. Οποτε δεν ξερω τι απο αυτα βοηθησε περισσοτερο!

εμενα στον υπερηχο ολα φανηκαν νορμαλ εκτος απο τις μικρες κυστουλες, αγχος... δεν μπορω να πω οτι εχω... με κουραζει το οτι δεν ξερω ποτε θα αδιαθετησω... κ οχι για το αν ειμαι εγκυος.. απλα με εκνευριζει ΠΟΛΥ. θα το δοκιμασω αυτο το χαπακι, να στρωσει ο κυκλος.. τωρα αν ο καλος θεουλης θελησει να με κανει μανουλα... εγω εδω ειμαι!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, CMES είπε:

Εμενα το μου το ειχε δωσει ο γυναικολογος γιατι λενε οτι βοηθαει στη συλληψη. Δεν ειχα πολυκυστικες ή καποιο προβλημα ατον κυκλο απλα οταν ειχα παει προσπαθοουσαμε 10 μηνες για παιδακι συστηματικα (δηλαδη με υπολογισμο ωορρηξιας κλπ) χωρις αποτελεσμα. Εμςινσ εγκυος τον ιδιο μηνα που ξεκινησα το χαπι. Βεβαια μου ειχε πει και καποια κολπα που εφαρμοσα λογω οπισθιας κλισης μητρας συν το οτι η επισκεψη στο γυναικολογο με ξεαγχωσε αρκετα. Απο παρενεργειες απολυτως τιποτα.

Καλημέρα! Θα ήθελα να μου πεις αν θέλεις βέβαια τι σού είχε πει ο γυναικολογος να κάνεις για τη μήτρα με οπίσθια κάμψη; Αυτό το  agnus cactus είναι φυτικό, τι ακριβώς είναι; 

Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων! 


OQ1lp2.pngUFlDp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!Και εγώ έχω πολυκυστικες  ωοθήκες αλλα δεν ειχα κανενα προβλημα στη συλληψη.

Μήπως να προσπαθήσεις αρχικά για φυσιολογικά σύλληψη χωρίς χάπια και μετά βλέπεις και κανεις;Μη το θεωρείς δεδομένο πως η κατάσταση σου είναι απαραίτητα αίτιο υπογονιμότητας. 

Πληροφοριακά με το που είπαμε με τον άντρα μου να βάλουμε μπρος για παιδι εμεινα εγκυος απο τον 1ο μηνα με ελαχιστες επαφες και τωρα εχουμε ενα αγορακι 6.5 μηνων!

Καλή επιτυχία στις προσπάθειες σας!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angela123 είπε:

Καλημέρα!Και εγώ έχω πολυκυστικες  ωοθήκες αλλα δεν ειχα κανενα προβλημα στη συλληψη.

Μήπως να προσπαθήσεις αρχικά για φυσιολογικά σύλληψη χωρίς χάπια και μετά βλέπεις και κανεις;Μη το θεωρείς δεδομένο πως η κατάσταση σου είναι απαραίτητα αίτιο υπογονιμότητας. 

Πληροφοριακά με το που είπαμε με τον άντρα μου να βάλουμε μπρος για παιδι εμεινα εγκυος απο τον 1ο μηνα με ελαχιστες επαφες και τωρα εχουμε ενα αγορακι 6.5 μηνων!

Καλή επιτυχία στις προσπάθειες σας!

Να σας ζήσει κοριτσάκι μου!!!! Προσπαθούμε από Δεκέμβρη, αλλά το σίγουρο είναι ότι αφου τελειώσει το ντοστινεξ που παιρνω (μισο χαπακι ακομα), θελω να το σταματησω. Πολλη χημεια ρε παιδι μου... θα κρατησω τις βιταμινουλες μου (μουρουνελαιο κλπ) και θα δοκιμασω και το agnus castus!! Οχι αλλη χημεια!!

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, BettySt είπε:

Καλημέρα! Θα ήθελα να μου πεις αν θέλεις βέβαια τι σού είχε πει ο γυναικολογος να κάνεις για τη μήτρα με οπίσθια κάμψη; Αυτό το  agnus cactus είναι φυτικό, τι ακριβώς είναι; 

Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων! 

Μου ειχε πει μετα την επαφη 20 λεπτα ξαπλωμενη μπρουμυτα και μετα 20 λεπτα ανασκελα!

  • Μου αρέσει 2

TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...