Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

Δεύτερο παιδί


ΧρυσαΜ

Recommended Posts

Δεν ξέρω αν γράφω στο σωστό τόπικ. Έψαξα στην αναζήτηση κάτι ανάλογο αλλά μπερδεύτηκα. Anyway...

Δε μπορώ να ξεκολλήσω το μυαλό μου από αυτήν τη σκέψη!!! Και δεν ξέρω γιατί.... Ενώ σωματικά και οικονομικά δεν είμαι έτοιμη.

Έχω έναν γιο, ζωή να 'χει το αντράκι μου, δεν τον χωράει ο τόπος. Όπως καταλαβαίνετε, ασχολούμαι 24 ωρες το 24ωρο μαζί του (είμαι από τις τυχερές μαμάδες). Από οικονομικής πλευράς, μονο ο σύζυγος δουλεύει, εγώ αραιά και πού ασχολούμαι με το προμόσιον. Η σχολή μου, λόγω κάποιων περιστατικών, πάει λίγο περίπατο.. Έτσι όπως είναι οι τώρα συνθήκες, δύσκολα χωράει ένα ακόμα μωρό στη ζωή μας.

Πώς μπορεί να ξεκολλήσει το μυαλό μου μού λέτε;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εφοσον οι συνθηκες δ ειναι ιδανικες εγω θα σκεφτομουν οτι αν γινει κτ θα βρεθω μονη,χωρις πτυχιο,με ενα μωρο η κ δυο,η κ ενα στην κοιλια.για μενα αυτο θα ηταν αρκετο για να "ξενερωσω" με την ιδεα του δευτερου

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vikib είπε:

εφοσον οι συνθηκες δ ειναι ιδανικες εγω θα σκεφτομουν οτι αν γινει κτ θα βρεθω μονη,χωρις πτυχιο,με ενα μωρο η κ δυο,η κ ενα στην κοιλια.για μενα αυτο θα ηταν αρκετο για να "ξενερωσω" με την ιδεα του δευτερου

Δε θέλω να σκεφτώ ότι θα μεινω μόνη μου, όσο κι αν είναι μέσα στη ζωη κι αυτό. Δεν είναι σωστό σκεπτικό τώρα που ετοιμάζω γάμο...

Link to comment
Share on other sites

Αφού ο άντρας σου σε αυτή τη φάση είναι αρνητικός, γιατί δεν κοιτάς να ολοκληρώσεις τις σπουδές σου και στην πορεία να κάνετε και ένα 2ο παιδάκι όταν οι συνθήκες θα είναι περισσότερο "κατάλληλες"?

Προσωπικά, πάντως, θεωρώ θα πρέπει να τα λαμβάνουμε υπόψην όλα τα ενδεχόμενα στη ζωή... Και εγώ περιμένω σε λίγο καιρό τη μπέμπα μου, αλλά παρότι θα δυσκολευτώ με τη δουλειά στην αρχή δε σκέφτηκα στιγμή να σταματήσω γιατί έχω πάντα στο πίσω μέρος του μυαλού μου το "αν κάτι πάει στραβά στο γάμο μου, θα πρέπει να μπορώ να μεγαλώσω μόνη αυτό το παιδί"...

εγώ στη θέση σου πάντως θα ολοκλήρωνα σπουδές και θα έβρισκα μια δουλειά και στη συνέχεια θα συζητούσα το να κάνω κι ένα 2ο παιδάκι!


cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 42 λεπτά , anemoni1989 είπε:

Αφού ο άντρας σου σε αυτή τη φάση είναι αρνητικός, γιατί δεν κοιτάς να ολοκληρώσεις τις σπουδές σου και στην πορεία να κάνετε και ένα 2ο παιδάκι όταν οι συνθήκες θα είναι περισσότερο "κατάλληλες"?

Προσωπικά, πάντως, θεωρώ θα πρέπει να τα λαμβάνουμε υπόψην όλα τα ενδεχόμενα στη ζωή... Και εγώ περιμένω σε λίγο καιρό τη μπέμπα μου, αλλά παρότι θα δυσκολευτώ με τη δουλειά στην αρχή δε σκέφτηκα στιγμή να σταματήσω γιατί έχω πάντα στο πίσω μέρος του μυαλού μου το "αν κάτι πάει στραβά στο γάμο μου, θα πρέπει να μπορώ να μεγαλώσω μόνη αυτό το παιδί"...

εγώ στη θέση σου πάντως θα ολοκλήρωνα σπουδές και θα έβρισκα μια δουλειά και στη συνέχεια θα συζητούσα το να κάνω κι ένα 2ο παιδάκι!

Δεν είναι αρνητικός, δεν το έχουμε συζητήσει καν. Θέλει κι εκείνος να κάνουμε κι άλλα παιδιά, αλλά δεν έχουμε πει κάτι πιο συγκεκριμένο. Δεν του ανοίγω συζήτηση τώρα, γιατί όσο κι αν το θέλω, το ξέρω ότι δεν είναι ακόμα η ώρα.

Προσπαθώ να το βγάλω από το μυαλό μου, αλλά δεν μπορώ...

Μέσα στο φόρουμ, ανά τακτά χρονικά διαστήματα, βλέπω κάποιες που κάνουν τρομερές κατινιές (ας μου επιτρεπεί η έκφραση) για να μείνουν έγκυες ενώ ο σύντροφός τους τούς έχει ξεκαθαρίσει ότι δεν θέλει. Εννοείται ότι δεν το κάνω, ούτε έχω σκοπό να το κάνω με δόλιο τρόπο. Απλώς προσπαθώ να βρω έναν τρόπο για να το βγάλω από το μυαλό μου γιατί θα τρελαθώ στο τέλος!!!

Ίσως να φταίει ότι έρχονται πολλοί και μου λένε να κάνω δεύτερο παιδάκι τώρα που είναι νωρίς και τέτοια...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 2 λεπτά , ΧρυσαΜ είπε:

Δεν είναι αρνητικός, δεν το έχουμε συζητήσει καν. Θέλει κι εκείνος να κάνουμε κι άλλα παιδιά, αλλά δεν έχουμε πει κάτι πιο συγκεκριμένο. Δεν του ανοίγω συζήτηση τώρα, γιατί όσο κι αν το θέλω, το ξέρω ότι δεν είναι ακόμα η ώρα.

Προσπαθώ να το βγάλω από το μυαλό μου, αλλά δεν μπορώ...

Μέσα στο φόρουμ, ανά τακτά χρονικά διαστήματα, βλέπω κάποιες που κάνουν τρομερές κατινιές (ας μου επιτρεπεί η έκφραση) για να μείνουν έγκυες ενώ ο σύντροφός τους τούς έχει ξεκαθαρίσει ότι δεν θέλει. Εννοείται ότι δεν το κάνω, ούτε έχω σκοπό να το κάνω με δόλιο τρόπο. Απλώς προσπαθώ να βρω έναν τρόπο για να το βγάλω από το μυαλό μου γιατί θα τρελαθώ στο τέλος!!!

Ίσως να φταίει ότι έρχονται πολλοί και μου λένε να κάνω δεύτερο παιδάκι τώρα που είναι νωρίς και τέτοια...

Νομίζω πως για να το βγάλεις από το μυαλό σου, πρέπει απλά να το συζητήσεις μαζί του... Τώρα, βέβαια, αν είσαι ξεροκέφαλη όπως εγώ και τρως κολλήματα με τα θέλω σου όπως εγώ, δύσκολα θα ξεκολλήσεις!!!! (Ελπίζω να μην παρεξηγηθώ, απλά αναγνωρίζω τις αδυναμίες μου και τις έχω αποδεχθεί!!! :P)

Αυτά που λες, δυστυχώς, δεν έχουν πέσει στην αντίληψη μου!!! Γουστάρω να διαβάζω τέτοια stories!!! :P

Εννοείται ΟΧΙ!!!! Μην πέσεις σε αυτή τη λούμπα!!! Σχέση που στηρίζεται στην παγαποντιά, την πονηράδα και την κοροϊδία είναι τελειωμένη σχέση!!!! Εσένα θα σου άρεσε αν δεν ήθελες άλλο παιδί να σου έλεγε "οκ" μπροστά σου και απο πίσω σου να τρύπαγε το προφυλακτικό ή με κάποιο τρόπο να σου "άλλαζε" τα αντισυλληπτικά?

Κάνε πράγματα για τον εαυτό σου, ζωή δεν είναι μόνο τα παιδιά, συζήτα τις σκέψεις με τον άντρα σου και θα δημιουργηθούν και οι κατάλληλες συνθήκες για τα πάντα!!! Και αν δεν έρθουν μόνες τους, δημιουργήστε τες μαζί!!! :)

 

  • Μου αρέσει 1

cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα ..σκεψου και το αλλο το.πως θα ζοροστεις με ακομι ενα μωρο ..αν δεν εχει μεγαλωσει το αλλο αρκετα ...πιστεψε με ειναι οτι πιο δυσκολο υπαρχει για εμενα με δυο μωρα στο σπιτι το ενα 2χρ.και το αλλο 3 μηνων ...ασχετα που τα οικονομικα μας ειναι πολυ καλα ..και εχω  και πολυ βοηθεια ..ειναι ζορικα ...οκ ηταν επιλογη μ και του ανδρα μ..αλλα αμα δεν ειχα ολα αυτα δν θα εκανα νε τιποταα τοσο γτηγορα δευτερο....δλδ σκεψου αυτο που κανεις εις διπλου ??? Δλδ αμα τα σκεφτεις ολα αυτα θα προβληματιστεις αρκετα και θα σ βγει απο το μυαλο πιστεψε μ .χαχαχχαχ οκ δεν μετανιωνω ηθελα και το εκανα αλλα........υπομονη μεγαλη....

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα κανενας απο αυτους που σου λεει να κανεις γρηγορα κ το δευτερο δ θα ειναι εκει να στα μεγαλωσει.εσυ θα τραβηξεις το λουκι

κ οκ,λογικο να μη θες να σκεφτεσαι ετσι

με δυο παιδια θα ναι πιο δυσκολο να τελειωσεις τη σχολη.κ θα αργησεις κ αλλοε δευτερη εγκυμοσυνη κ νεογεννητο να βγεις στην αγορα εργασιας

συζητα τα με τον αντρα σου,κ η αποφαση που θα παρετε θα ειναι η καλυτερη για την οικογενεια σας

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, anemoni1989 είπε:

Νομίζω πως για να το βγάλεις από το μυαλό σου, πρέπει απλά να το συζητήσεις μαζί του... Τώρα, βέβαια, αν είσαι ξεροκέφαλη όπως εγώ και τρως κολλήματα με τα θέλω σου όπως εγώ, δύσκολα θα ξεκολλήσεις!!!! (Ελπίζω να μην παρεξηγηθώ, απλά αναγνωρίζω τις αδυναμίες μου και τις έχω αποδεχθεί!!! :P)

Αυτά που λες, δυστυχώς, δεν έχουν πέσει στην αντίληψη μου!!! Γουστάρω να διαβάζω τέτοια stories!!! :P

Εννοείται ΟΧΙ!!!! Μην πέσεις σε αυτή τη λούμπα!!! Σχέση που στηρίζεται στην παγαποντιά, την πονηράδα και την κοροϊδία είναι τελειωμένη σχέση!!!! Εσένα θα σου άρεσε αν δεν ήθελες άλλο παιδί να σου έλεγε "οκ" μπροστά σου και απο πίσω σου να τρύπαγε το προφυλακτικό ή με κάποιο τρόπο να σου "άλλαζε" τα αντισυλληπτικά?

Κάνε πράγματα για τον εαυτό σου, ζωή δεν είναι μόνο τα παιδιά, συζήτα τις σκέψεις με τον άντρα σου και θα δημιουργηθούν και οι κατάλληλες συνθήκες για τα πάντα!!! Και αν δεν έρθουν μόνες τους, δημιουργήστε τες μαζί!!! :)

 

Δικιά μου είσαι εσύ :-P:-P:-P:-P χαχαχχα

2 ώρες πρίν, Aggeliki22 είπε:

Κοιτα ..σκεψου και το αλλο το.πως θα ζοροστεις με ακομι ενα μωρο ..αν δεν εχει μεγαλωσει το αλλο αρκετα ...πιστεψε με ειναι οτι πιο δυσκολο υπαρχει για εμενα με δυο μωρα στο σπιτι το ενα 2χρ.και το αλλο 3 μηνων ...ασχετα που τα οικονομικα μας ειναι πολυ καλα ..και εχω  και πολυ βοηθεια ..ειναι ζορικα ...οκ ηταν επιλογη μ και του ανδρα μ..αλλα αμα δεν ειχα ολα αυτα δν θα εκανα νε τιποταα τοσο γτηγορα δευτερο....δλδ σκεψου αυτο που κανεις εις διπλου ??? Δλδ αμα τα σκεφτεις ολα αυτα θα προβληματιστεις αρκετα και θα σ βγει απο το μυαλο πιστεψε μ .χαχαχχαχ οκ δεν μετανιωνω ηθελα και το εκανα αλλα........υπομονη μεγαλη....

Το ξέρω έχεις δίκιο... Κοίτα, οι σκέψεις πάνε κι έρχονται. Πριν δυο μήνες είχα πάλι τα ίδια. Το ίδιο και γύρω στο Πάσχα. Ήταν περίοδοι που μου έλεγε ο περίγυρος ότι είναι καιρός να κάνω κι άλλο παιδι. Έβλεπα κάθε βράδυ στον ύπνο μου ότι ήμουν έγκυος!!!! Έπαιρνα συνέχεια τεστ ενώ ήξερα ότι δεν υπήρχε περίπτωση γιατί προσέχουμε.

Αυτόν τον καιρό είχα κάτι καούρες και ζαλάδες, προφανώς από τον ήλιο και τα τσίπουρα των διακοπών, μετά είχα κάνει πολύ πρήξιμο στην κοιλιά επειδή άλλαξε η διατροφή μου λόγω διακοπών κι μου λέγαν "έγκυος είσαι;". Αλλά όταν τους έλεγα όχι έβλεπα αυτό το κρυφό χαμόγελο και το βλέμμα της δισπιστίας σα να μου λέει " εγώ πιστεύω ότι είσαι".

Όλα αυτά είναι κομπλέ, λες οκ γράψτους και συνέχισε τη ζωή σου. Αλλά μου έχει γίνει έμμονη ιδέα!!! Δηλαδή ακόμα κι όταν ερχομαι σε επαφή με τον άντρα μου σκέφτομαι "κι αν δεν προσέξουμε; κι αν μείνω πάλι έγκυος;" και τα σχετικά και "φεύγει" το μυαλό μου, δε συγκεντρώνομαι στην πράξη...

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...