Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Εννοείται πως θα τους παίρνεις τηλέφωνο όταν δεν νιώθεις καλά,δεν χρειάζονται ντροπες!Άντε μερικές εβδομάδες έμειναν και σε λίγο καιρό θα κρατάς τον μπέμπη αγκαλίτσα 🥰 ❤️Μοναδικό συναίσθημα ❤️

      μμμ δεν ξέρω για βδομαδες…. με προβλημάτισαν τα πονάκια αυτά! το μωρο επισης είναι τρομερά υπερκινητικό και δεν μπορώ να καταλάβω αν κάμω συσπάσεις ! 

Πολυκυστικες και αποβολες


Recommended Posts

Καλησπερα κοριτσια..πριν περιπου ενα μηνα απεβαλα στην αρχη της εγκυμοσυνης και ευτυχως δεν χρειαστηκε να κανω αποξεση...ενω ειχα αρχισει να το συνηθιζω και να παιρνω δυναμη για να μεινω παλι εγκυος ολα αλλαξαν μεχρι που διαβασα οτι οι γυναικες με πολυκυστικες εχουν πιο πολλες πιθανοτητες να αποβαλουν...η ψυχολογια μου χαλασε παλι...θα μεινω παλι εγκυος; και αν μεινω θα το χασω επειδη εχω πολυκυστικες; τα εχω παιξει... υπαρχει καποια κοπελα που να εχει περασει κατι παρομοιο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δημοφιλείς ημέρες

Κοριτσι μου λυπαμαι πολυ μ αυτο που σου συνεβη.προσωπικη εμπειρια απο πολυκυστικες δεν εχω αλλα αφου καταφερες κ εμεινες εγκυος ειναι θετικο.θα μιλησεις με τον γιατρο σου κ εκεινος θα σε καθοδηγησει.μην αγχωνεσαι χωρις λογο το ιντερνετ δεν ειναι γιατρος ουτε μπορεις να βασιστεις σε κατι που διαβαζεις κ ας το εχει γραψει ο καλυτερος επιστημονας.ο γιατρος σου τι λεει;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Ο γιατρος μου ειπε πως οι πολυκυστικες φερνουν υπογονιμοτητα  και οχι αποβολη και πως αφου εμεινα τοσο ευκολα εγκυος να χαιρομαι γιατι υπαρχουν γυναικες που προσπαθουν και δεν μπορουν...δεν επρεπε να διαβασω τιποτα..εγινα χαλια ψυχολογικα και ολο σκεφτομαι τα χειροτερα...βλακεια εκανα..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 39 λεπτά , Zaxaroula.23 είπε:

Ο γιατρος μου ειπε πως οι πολυκυστικες φερνουν υπογονιμοτητα  και οχι αποβολη και πως αφου εμεινα τοσο ευκολα εγκυος να χαιρομαι γιατι υπαρχουν γυναικες που προσπαθουν και δεν μπορουν...δεν επρεπε να διαβασω τιποτα..εγινα χαλια ψυχολογικα και ολο σκεφτομαι τα χειροτερα...βλακεια εκανα..

@Zaxaroula.23 αυτο που διαβάσεις δεν ισχυει οι γυναίκες με πολυκιστικες απλα δυσκολεύονται λίγο πιο πολυ να μεινουν έγκυος καμία σχέση αν μείνεις θα το χάσεις και αφου εμεινες θα ξαναμεινεις μην μενεις με τα αν ασε το ίντερνετ καταστρέφει ο γιατρός εινσκνσυτοε πουβθαβσου πει τι ισχυει κορίτσι μου έλα σε παρακαλώ πάρε τα πανω σου και μην ξαναμπεις να διαβάσεις βλακειες πάμε για την επόμενη προσπάθεια 

  • Μου αρέσει 1

xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, giotitsa είπε:

@Zaxaroula.23 αυτο που διαβάσεις δεν ισχυει οι γυναίκες με πολυκιστικες απλα δυσκολεύονται λίγο πιο πολυ να μεινουν έγκυος καμία σχέση αν μείνεις θα το χάσεις και αφου εμεινες θα ξαναμεινεις μην μενεις με τα αν ασε το ίντερνετ καταστρέφει ο γιατρός εινσκνσυτοε πουβθαβσου πει τι ισχυει κορίτσι μου έλα σε παρακαλώ πάρε τα πανω σου και μην ξαναμπεις να διαβάσεις βλακειες πάμε για την επόμενη προσπάθεια 

Αυτο θα κανω..δεν το βαζω κατω αλλα ουτε ξαναδιαβαζω...οτι ειναι να γινει θα γινει..εξαλλου τοσες αποβολες γινονται (ασχημο αλλα γινονται) δεν γινεται ολες αυτες οι γυναικες που χανουν τα μωρα τους να εχουν πολυκυστικες...σε ευχαριστω που απαντησες..:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

10 hours ago, Zaxaroula.23 said:

Καλησπερα κοριτσια..πριν περιπου ενα μηνα απεβαλα στην αρχη της εγκυμοσυνης και ευτυχως δεν χρειαστηκε να κανω αποξεση...ενω ειχα αρχισει να το συνηθιζω και να παιρνω δυναμη για να μεινω παλι εγκυος ολα αλλαξαν μεχρι που διαβασα οτι οι γυναικες με πολυκυστικες εχουν πιο πολλες πιθανοτητες να αποβαλουν...η ψυχολογια μου χαλασε παλι...θα μεινω παλι εγκυος; και αν μεινω θα το χασω επειδη εχω πολυκυστικες; τα εχω παιξει... υπαρχει καποια κοπελα που να εχει περασει κατι παρομοιο;

καλημέρα κορίτσι μου! Αν σε βοηθάει η δική μου ιστορία, ελαφρώς πολυκυστικές ωοθήκες. Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη έμεινα έγκυος στον πρώτο μήνα προσπαθειών, 32 χρονών εγώ και ο σύζυγος τότε. Όλα πήγαν τέλεια, δεν απέβαλλα, οι χοριακές τέλειες, οι β επιπέδου επίσης και σήμερα έχω μία κόρη 22 μηνών.

Τώρα κάνουμε προσπάθειες ξανά. Στον πρώτο μήνα προσπαθειών βίωσα μια βιοχημική κύηση, ο γιατρός μου λέει τυχαίο γεγονός και εκλαικευμένα γυναίκα που συλλαμβάνει μένει και έγκυος. Επίσης λέει η φύση προλαμβάνει και αποβάλει το κακώς κύημα.

Οι πολυκυστικές δεν σημαίνουν τίποτα, απλά ότι δεν μπορούμε να υπολογίσουμε τις γόνιμες ημέρες με ακρίβεια και για αυτό ο γιατρός μου μας σύστησε επαφές μέρα παρά μέρα από το τέλος του κύκλου μέχρι πριν αδιαθετήσω. Μας είπε ότι το σπέρμα ζει έως 48 ώρες οπότε με αυτόν τον τρόπο κάποια στιγμή θα βρεθεί το ωάριο και θα γονιμοποιηθεί.

Συνέχισε τις προσπάθειες και μην τρομοκρατείσαι διαβάζοντας άτοπα πράγματα. Στην τελική ρώτα τον γιατρό σου, μόνο αυτοί ξέρουν με ακρίβεια. Καλή επιτυχία σου εύχομαι και σύντομα μια τελειόμην κύηση!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , smaro30 είπε:

καλημέρα κορίτσι μου! Αν σε βοηθάει η δική μου ιστορία, ελαφρώς πολυκυστικές ωοθήκες. Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη έμεινα έγκυος στον πρώτο μήνα προσπαθειών, 32 χρονών εγώ και ο σύζυγος τότε. Όλα πήγαν τέλεια, δεν απέβαλλα, οι χοριακές τέλειες, οι β επιπέδου επίσης και σήμερα έχω μία κόρη 22 μηνών.

Τώρα κάνουμε προσπάθειες ξανά. Στον πρώτο μήνα προσπαθειών βίωσα μια βιοχημική κύηση, ο γιατρός μου λέει τυχαίο γεγονός και εκλαικευμένα γυναίκα που συλλαμβάνει μένει και έγκυος. Επίσης λέει η φύση προλαμβάνει και αποβάλει το κακώς κύημα.

Οι πολυκυστικές δεν σημαίνουν τίποτα, απλά ότι δεν μπορούμε να υπολογίσουμε τις γόνιμες ημέρες με ακρίβεια και για αυτό ο γιατρός μου μας σύστησε επαφές μέρα παρά μέρα από το τέλος του κύκλου μέχρι πριν αδιαθετήσω. Μας είπε ότι το σπέρμα ζει έως 48 ώρες οπότε με αυτόν τον τρόπο κάποια στιγμή θα βρεθεί το ωάριο και θα γονιμοποιηθεί.

Συνέχισε τις προσπάθειες και μην τρομοκρατείσαι διαβάζοντας άτοπα πράγματα. Στην τελική ρώτα τον γιατρό σου, μόνο αυτοί ξέρουν με ακρίβεια. Καλή επιτυχία σου εύχομαι και σύντομα μια τελειόμην κύηση!

Να σου ζησει η μικρουλα...σε ευχαριστω μου δινεις κουραγιο...και εγω δεν εχω πολυ μεγαλο προβλημα με τις πολυκυστικες...εμεινα μεσα σε ενα μηνα εγκυος που δεν το περιμενα με τπτ...και νιωθω τυχερη μεσα στην ατυχια μου γιατι θα μπορουσα να το χασω σε πιο προχωρημενη εγκυμοσυνη...αυτο θα με τελειωνε...μετα την βιοχημικη κυηση που ειχες χρειαστηκες αποξεση; εχεις ξεκινησει παλι προσπαθειες; 

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Zaxaroula.23 said:

Να σου ζησει η μικρουλα...σε ευχαριστω μου δινεις κουραγιο...και εγω δεν εχω πολυ μεγαλο προβλημα με τις πολυκυστικες...εμεινα μεσα σε ενα μηνα εγκυος που δεν το περιμενα με τπτ...και νιωθω τυχερη μεσα στην ατυχια μου γιατι θα μπορουσα να το χασω σε πιο προχωρημενη εγκυμοσυνη...αυτο θα με τελειωνε...μετα την βιοχημικη κυηση που ειχες χρειαστηκες αποξεση; εχεις ξεκινησει παλι προσπαθειες; 

Χθες αδιαθέτησα και θα ξαναξεκινήσουμε προσπάθειες αφού τελειώσω. Με τον γιατρό μίλησα τηλεφωνικά για την βιοχημική γιατι πρέπει να τελειώσει η περίοδος και μετά να με δει αλλά μου ανέφερε ότι λογικά δεν θα χρειαστώ τίποτα αφού με το αίμα περιμένει να καθαρίσει τελείως και αμέσως βουρ στο ψητό. 

Γενικά να σκέφτεσαι ότι όλα θα πάνε καλά και να μην βάζεις αρνητικές σκέψεις! Εύχομαι να μας γράψεις σύντομα ότι είσαι έγκυος και ότι όλα πάνε ρολόι!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , Zaxaroula.23 είπε:

Να σου ζησει η μικρουλα...σε ευχαριστω μου δινεις κουραγιο...και εγω δεν εχω πολυ μεγαλο προβλημα με τις πολυκυστικες...εμεινα μεσα σε ενα μηνα εγκυος που δεν το περιμενα με τπτ...και νιωθω τυχερη μεσα στην ατυχια μου γιατι θα μπορουσα να το χασω σε πιο προχωρημενη εγκυμοσυνη...αυτο θα με τελειωνε...μετα την βιοχημικη κυηση που ειχες χρειαστηκες αποξεση; εχεις ξεκινησει παλι προσπαθειες; 

@Zaxaroula.23γλυκια μου και ομως αν το εχανες σε προχωρημενη εγκυμοσυνη δεν θα σε τελειωνε πιστευε με εχουμε δυναμη που ουτε καν εμεις οι ιδιες δεν την ξερουμε εγω εχασα μωρο σε προχωρημενη εγκυμοσυνη εμεινα κενη μεσα μου υπηρχαν φορες που ημουν σαν ζωντανη νεκρη και ομως ειμαι ακομα ορθια και περιμενω να ξαναπροσπαθησω γιατι το αξιζω να γινω μαμα για αυτο πρεπει να εισαι πολυ πολυ δυνατη μεσα σου 

  • Λυπημένη/-ος 1

xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , giotitsa είπε:

@Zaxaroula.23γλυκια μου και ομως αν το εχανες σε προχωρημενη εγκυμοσυνη δεν θα σε τελειωνε πιστευε με εχουμε δυναμη που ουτε καν εμεις οι ιδιες δεν την ξερουμε εγω εχασα μωρο σε προχωρημενη εγκυμοσυνη εμεινα κενη μεσα μου υπηρχαν φορες που ημουν σαν ζωντανη νεκρη και ομως ειμαι ακομα ορθια και περιμενω να ξαναπροσπαθησω γιατι το αξιζω να γινω μαμα για αυτο πρεπει να εισαι πολυ πολυ δυνατη μεσα σου 

Λυπαμαι πολυ κοριτσι μου...αυτο που περασα εγω δεν ειναι τπτ μπροστα στην δικη σου ιστορια...τι προβλημα υπηρξε και εχασες το μωρακι; εχεις ξεκινησει παλι προσπαθειες; να σαι καλα ευχομαι και να σου δωσει η Παναγιτσα μας δυναμη και γερο μωρακι..εγω δεν ειχα πει πουθενα για την εγκυμοσυνη ουτε για την αποβολη..ειναι δυσκολο να περνας τετοιο θεμα μονη σου αλλα το προτειμω απο το να με λυπουνται και να μου λενε το μακρυ και το κοντο τους οι γυρω μου...γιαυτο και γραφω εδω μονο γυναικες που εχουν βιωσει τετοιο πονο μπορουν να καταλαβουν..σε ευχαριστω που μου απαντας..:rolleyes:

πρίν από 30 λεπτά , smaro30 είπε:

Χθες αδιαθέτησα και θα ξαναξεκινήσουμε προσπάθειες αφού τελειώσω. Με τον γιατρό μίλησα τηλεφωνικά για την βιοχημική γιατι πρέπει να τελειώσει η περίοδος και μετά να με δει αλλά μου ανέφερε ότι λογικά δεν θα χρειαστώ τίποτα αφού με το αίμα περιμένει να καθαρίσει τελείως και αμέσως βουρ στο ψητό. 

Γενικά να σκέφτεσαι ότι όλα θα πάνε καλά και να μην βάζεις αρνητικές σκέψεις! Εύχομαι να μας γράψεις σύντομα ότι είσαι έγκυος και ότι όλα πάνε ρολόι!

Αχ και εγω πρωτη φορα περιμενω με τοση λαχταρα να ερθει η περιοδος..για να ξεκινησω παλι προσπαθειες..λενε πως ειναι πιο ευκολο να μεινεις εγκυος μετα απο αποβολη λογο ορμονων..ελπιζω να ισχυει και με εμας...μακαρι να σου πανε ολα τελεια...να μεινεις εγκυος συντομα και να μετραμε αντιστροφα τις μερες και εσυ και εγω...! :x

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα κοριτσια.ισχυει οτι μετα απο αποβολη μενεις σχετικα ευκολα εγκυος το επαθε η κουμπαρα μου περσι κ τωρα εχει ενα μπεμπακο 20 ημερων.εμεινε εγκυος μετα απο 4 μηνες κ ενω δεν προσπαθουσαν.μην ανησυχεις ολα θα πανε καλα ειναι πααααααρα πολλες γυναικες που εχουν πολυκυστικες κ απο την στιγμη που εγινε συληψη ειναι πολυ θετικα τα πραγματα.καταλαβαινω το αγχος σου ειναι απολυτα φυσιολογικο αλλα μην διαβαζεις ανακριβειες απο το νετ.θα σκας χωρις λογο.ειμαι σιγουρη οτι μεσα σε λιγο καιρο θα εισαι κ εδυ εγκυουλα.αν δεν ειμαι αδιακριτη ποσο χρονων εισαι;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , Zaxaroula.23 είπε:

Λυπαμαι πολυ κοριτσι μου...αυτο που περασα εγω δεν ειναι τπτ μπροστα στην δικη σου ιστορια...τι προβλημα υπηρξε και εχασες το μωρακι; εχεις ξεκινησει παλι προσπαθειες; να σαι καλα ευχομαι και να σου δωσει η Παναγιτσα μας δυναμη και γερο μωρακι..εγω δεν ειχα πει πουθενα για την εγκυμοσυνη ουτε για την αποβολη..ειναι δυσκολο να περνας τετοιο θεμα μονη σου αλλα το προτειμω απο το να με λυπουνται και να μου λενε το μακρυ και το κοντο τους οι γυρω μου...γιαυτο και γραφω εδω μονο γυναικες που εχουν βιωσει τετοιο πονο μπορουν να καταλαβουν..σε ευχαριστω που μου απαντας..:rolleyes:

Αχ και εγω πρωτη φορα περιμενω με τοση λαχταρα να ερθει η περιοδος..για να ξεκινησω παλι προσπαθειες..λενε πως ειναι πιο ευκολο να μεινεις εγκυος μετα απο αποβολη λογο ορμονων..ελπιζω να ισχυει και με εμας...μακαρι να σου πανε ολα τελεια...να μεινεις εγκυος συντομα και να μετραμε αντιστροφα τις μερες και εσυ και εγω...! :x

@Zaxaroula.23και εμενα δεν θελω με τιποτα να με λυπουνται για αυτο απο την πρωτη στιγμη εγραψα εδω μεσα ολα τα κοριτσια μου σταθηκαν και με βοηθησαν πολυ δεν ειχε τιποτα το μωρο μου κοριτσι μου το εχασα απο αμνιοπαρακεντιση που υποβληθηκα με τρυπησε 3 φορες ο Μ@ πιστοποιημενος και με πολυ καλο ονομα μου μολυνθηκε το αμνιακο και το μωρο μου ετσι απο την μια μερα στην αλλη σταματησε η καρδια του μεσα στην κοιλια μου αστο κοριτσι μου δεν θελω να θυμαμαι ποναω πολυ ακομη ευχομαι οποιος εχει φταιξει σε ολο αυτο να το πηρωσει απο τον Θεο εγω εχω δεχτει το θελημα του και περιμενω να με ξαναβοηθησει να εχω ξανα μωρακι σε εναμιση μηνα ξεκιναω δεν μπορω ακομη λογω ενος εμβολιου που ειχω κανει


xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites

@giotitsaκοριτσι μου γλυκο εχω διαβασει την ιστορια σου σε αλλο τοπικ κ ειλικρινα μονο λυπηση δεν ενιωσα ισα ισα θεωρω οτι πρεπει να εχεις τρομερη ψυχικη δυναμη ωστε να προχωρησεις.σας θαυμαζω εσας που τα καταφερνεται.ειμαι σιγουρη οτι κ εσυ σε λιγο καιρο θα εισαι εγκυουλα κ ο θεος θα σε ανταμειψει να εισαι σιγουρη.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , giotitsa είπε:

@Zaxaroula.23και εμενα δεν θελω με τιποτα να με λυπουνται για αυτο απο την πρωτη στιγμη εγραψα εδω μεσα ολα τα κοριτσια μου σταθηκαν και με βοηθησαν πολυ δεν ειχε τιποτα το μωρο μου κοριτσι μου το εχασα απο αμνιοπαρακεντιση που υποβληθηκα με τρυπησε 2 φορες ο Μ@ πιστοποιημενος και με πολυ καλο ονομα μου μολυνθηκε το αμνιακο και το μωρο μου ετσι απο την μια μερα στην αλλη σταματησε η καρδια του μεσα στην κοιλια μου αστο κοριτσι μου δεν θελω να θυμαμαι ποναω πολυ ακομη ευχομαι οποιος εχει φταιξει σε ολο αυτο να το πηρωσει απο τον Θεο εγω εχω δεχτει το θελημα του και περιμενω να με ξαναβοηθησει να εχω ξανα μωρακι 

Εσυ εισαι η κοπελα που εχασε το μωρο της 31 εβδομαδων; Παναγιτσα μου διαβαζα αυτο το θεμα αλλα ημουν τοσο χαλια που δεν μπορουσα να γραψω τπτ και τι να γραψεις σε τετοια περιπτωση ολα σου φαινονται ξαφνικα τοσο ασχημα και εσυ να παλευεις με τον εαυτο σου να πιαστεις απο καπου για να βρεις δυναμη...και εγω αυτο πιστευω ηταν θελημα Θεου...αγαπαω τοσο πολυ τα παιδια ομως και ξερω πως δεν θα με αφησει χωρις οικογενεια..μακαρι να μεινεις εγκυος γρηγορα για να απαλυνει ο πονος σου...:x

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Μανιταρι Μαγικο είπε:

@giotitsaκοριτσι μου γλυκο εχω διαβασει την ιστορια σου σε αλλο τοπικ κ ειλικρινα μονο λυπηση δεν ενιωσα ισα ισα θεωρω οτι πρεπει να εχεις τρομερη ψυχικη δυναμη ωστε να προχωρησεις.σας θαυμαζω εσας που τα καταφερνεται.ειμαι σιγουρη οτι κ εσυ σε λιγο καιρο θα εισαι εγκυουλα κ ο θεος θα σε ανταμειψει να εισαι σιγουρη.

@Μανιταρι Μαγικομακαρι κοριτσακι μου να με ανταμειψει γιατι θελω να δω ενα φως μεσα στο σκοταδι το οποιο ειμαι ναι εχω τρομερη ψυχικη δυναμη και αυτο γιατι δυστηχως το λεω οι τριτοι που εχω πισω μου περιμενουν σαν τα κορακια ποτε θα με δουν πεσμενη και αυτοι να χορευουν γυρω γυρω σαν τους κανιβαλους απο την χαρα τους αλλα δεν πειραζει Θεος υπαρχει και βλεπει εγω ειμαι εδω ακομη δυνατη και θα προχωρησω γιατι το μωρο μου που ειναι στον ουρανο θελει να μην τα παρατησω και να του εχω ενα αδερφακι στην γη θα φροντισει για μενα 

πρίν από 2 λεπτά , Zaxaroula.23 είπε:

Εσυ εισαι η κοπελα που εχασε το μωρο της 31 εβδομαδων; Παναγιτσα μου διαβαζα αυτο το θεμα αλλα ημουν τοσο χαλια που δεν μπορουσα να γραψω τπτ και τι να γραψεις σε τετοια περιπτωση ολα σου φαινονται ξαφνικα τοσο ασχημα και εσυ να παλευεις με τον εαυτο σου να πιαστεις απο καπου για να βρεις δυναμη...και εγω αυτο πιστευω ηταν θελημα Θεου...αγαπαω τοσο πολυ τα παιδια ομως και ξερω πως δεν θα με αφησει χωρις οικογενεια..μακαρι να μεινεις εγκυος γρηγορα για να απαλυνει ο πονος σου...:x

@Zaxaroula.23οχι εγω κοριτσι μου αυτη ειναι η palmoira μια αλλη κοπελα εγω ειμαι αυτη που λεει αποβολη 28 εβδομαδων 

Κορίτσια με λένε Γιώτα και είμαι 29 χρονών και έχω έναν υπέροχο άνδρα αποφασίσαμε να ξεκινήσουμε και εμείς τις προσπάθειες μας για ένα μωράκι χωρίς να μπαίνουμε στην διαδικασία καν για γόνιμες μέρες έμεινα πανεύκολα με την πρώτη φορά έγκυος απερίγραπτη η χαρά μας και ειδικά η δικιά μου ήτανε το όνειρό μου είμαι γεννημένη που λέμε να γίνω μανούλα δυστυχώς η πρώτη μου εγκυμοσύνη δεν έδειχνε καλά σημάδια ξεκίνησα με πάρα πολλούς εμετούς ούτε καν το σίδηρο μου δεν μπορούσα να πάρω στην 7 η εβδομάδα είδα αίμα ανησύχησα τόσο πολύ ότι πάω για αποβολή ευτυχώς όλα έδειχναν ότι ο οργανισμός μου το ήθελε αυτό το μωρό στους 3,5 μήνες πήγαμε να κάνουμε στην α επιπέδου άκουγα και εγώ όλες τις εγκυούλες την απερίγραπτη χαρά που θα παίρναμε που θα βλέπαμε το μωράκι μας για πρώτη φορά ο γιατρός ήτανε πολύ σοβαρός όση ώρα μας έκανε την εξέταση ξαφνικά μας λέει έτσι απότομα λες και δεν ήτανε τίποτα παιδιά δυστυχώς το παιδί σας έχει μια σοβαρή ανατομική πάθηση και δεν θα γεννηθεί υγιές χάσαμε την γη κάτω από τα πόδια μας αλλά έπρεπε να πάρουμε την απόφαση να κάνουμε διακοπή της κύησης ο γιατρός μου με πρόσεξε καλά χειρουργικά αποφάσισα σε περιμένω να περάσουν οι 3 μήνες και να ξαναπροσπαθήσουμε να μπούμε στην διαδικασία να ξαναμείνω έγκυος είχαμε πει να μην κάνουμε εξετάσεις θεωρώντας αυτό που έγινε ένα τυχαίο γεγονός ξαναέμεινα πάλι έγκυος εννοείται πάλι πανεύκολα και χωρίς καμία δυσκολία αυτή η εγκυμοσύνη από την αρχή της έδειχνε ότι πήγαινε τέλεια κάναμε την α επιπέδου και ήτανε πολύ καλή η εξέταση τονίζω ότι συνέχισα με τον ίδιο γιατρό του οποίου δεν θα αναφέρω το όνομα ο συγκεκριμένος γιατρός δυστυχώς στάθηκε στο πρώτο ιστορικό που είχα και ήθελε να κάνω αμνιοπαρακέντιση ήμουνα πάρα πολύ αρνητική σε αυτήν την εξέταση δεν ήθελα να ρισκάρω κάτι σίγουρο που είχα και εννοώντας σίγουρο ότι είχα ξεπεράσει τον 4 μήνα ήτανε όλα τέλεια έτσι ρίσκαρα να μην κάνω αμνιοπαρακεντιση και του είπα αν υπάρχει άλλη εξέταση που να μας επιβεβαιώνει ότι το μωρό είναι παθολογικά εντάξει μου λέει να κάνω μη παρεμβατικό έλεγχο βγαίνουν οι εξετάσεις τρελό  άγχος για το θα είναι καλές οι εξετάσεις ήτανε τελείες όλα έδειχναν ότι είχα ένα μωράκι υγιές περνάνε οι μίνες όμορφα και ωραία και αποφασίζουμε να κάνουμε β επίπεδου και από εκεί ξεκίνησε ο εφιάλτης μας δεν θέλω να σας πω για το άγχος που μου προκάλεσε ο συγκεκριμένος γιατρός μου έβγαλε ότι το μωρό έχει την 3 κοιλία του εγκεφάλου κάτω του ορίου ότι έχω μονήρης αρτηρία και υποπλαστικο ρινικό οστό 25 εβδομάδων ήμουν όταν μου έκανε την β επίπεδου αρκετά για αυτήν την εξέταση  έτσι δεν είναι μου είπε αν ήθελα να πάρω και δεύτερη γνώμη έτσι την πήρα τι να σας πω καλύτερα να μην την έπαιρνα αυτός μας τα έβγαζε ακόμα χειρότερα μας έβγαλε συν μια κύστη στο κεφάλι του μωρού δεν μας έλεγαν ξεκάθαρα τι φοβόντουσαν ο γιατρός μου φοβότανε για κάποια κρυφή χρωμοσωμική ανωμαλία η για κάτι γονιδιακό ο άλλος δεν μας έλεγε τίποτα και όταν μου είπε να κάνω αμνιοπαρακεντιση και του είπα όχι μόνο που δεν μας έβρισε και δεν μας έβγαλε με τις κλοτσιές έξω φεύγοντας από τον 2 γιατρό και έχοντας 2 γνώμες ότι το παιδί μου έχει κάτι τέρμα είναι άρρωστο αποφασίζω να μπω στην διαδικασία στην 27 και κάτι ήμερες να κάνω αμνιοπαρακεντιση με μοριακό καρυότυπο για να δούμε να κρύβεται κάποια κρυφή ανωμαλία όπως έλεγε κάνω την αμνιοπαρακεντιση με τρύπησε 3 φόρες γιατί δεν μπορούσε να μου τραβήξει υγρό λες και ο μπέμπης μου ένιωθε την αρνητική του ενεργεία τελικά στέλνω το υγρό στην Αθήνα και μαθαίνω μέσα σε 3 μέρες οτι εχω ένα υγιέστατο μωρό έκατσα 7 μέρες στο κρεββάτι μέχρι που μετά από την μια βδομάδα δυστυχώς συνειδητοποιώ οτι χάνω αμνιακό υγρό μπαίνω και κάνω εισαγωγή και κλαίγοντας οτι θα χάσω το μωρό μου αφού πέρασε 1 ακόμα εβδομάδα και με αφήνει να φύγω αφού εχω σταματήσει να χάνω αμνιακό και να να έχουν σταθεροποιηθεί σύμφωνα με τις μετρήσεις πάω σπίτι μετά από 3 μέρες συνειδητοποιώ οτι ξαναρχίζω να χάνω υγρό πάω να κάνω υπέρηχο το πρωί και βλέπουμε οτι το μωρο είναι εντάξει και τα αμνιακά στο 13 δηλαδή όσα ήταν όταν βγήκα από το νοσοκομείο ξάπλωσα κοιμήθηκα και έφτασε πια βραδύ όταν σκέφτηκα οτι από το πρωί που έκανα τον υπέρηχο δεν νιώθω τον μπέμπη μου να κουνιέται λέω ε θα κοιμάται η θα άλλαξε θέση τρώω σοκολάτα κινούμαι άλλα τίποτα παίρνω τον άνδρα μου και πάμε στο νοσοκομείο να κάνω no stress για να μου φύγει το άγχος δεν τον ακούμε στο no stress πάμε τον καρδιοτογραφο δυστυχώς διαπιστώσαμε οτι έτσι άπλα σταμάτησε να χτυπάει η καρδιά γέννησα φυσιολογικά με βάρος 800 γρ δεν ήθελα να το δω έβαλα τον άνδρα μου να δει το παιδί για να δει αν όσα μας έλεγε ο γιατρός για υποπλαστικο οστό και δυσμορφία ήτανε αλήθεια δεν είχε τίποτα το μωρο ένα φυσιολογικό μωράκι τώρα είμαι χωρίς αγκαλιά και χωρίς μωρο είμαι σαν ζωντανά νεκρή προσπαθώ μέρα με την μέρα να το ξεπεράσω βγήκε και ο μοριακός καρυοτυπος όλα τελεια τιποτα κρυφο δεν κρυβοτανε στο μωρακι μου ηθελα να το πάω για βιοψία άλλα μας είπε οτι δεν θα πληρώσουμε ψέμματα και εδώ μας ζήταγαν 450 ευρώ δυστυχώς δεν τα έχουμε αυτά τα λεφτά έτσι αποφασίσαμε να το θάψουμε άλλα έχουμε μείνει με ένα γιατί πάλι σε μας γιατί δύο απώλειες μέσα σε ένα χρόνο δεν μπορώ άλλο πόνο και άλλη στεναχώρια συγνώμη αν σας κουράσω με το μεγάλο μου μήνυμα.

 
  • Λυπημένη/-ος 1

xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...